De Forenede Arabiske Emirater består næsten udelukkende af ørken, men Jebel Ali Beach Resort er en grøn oase i det khakifarvede landskab. Her vokser træer, en golfbane strækker sig over flere hektar, og ved siden af ligger de velplejede græsbaner, hvor internationale fodboldhold finpudser deres evner.
Maden på hotellet er også lækker, og så kan man regne med, at vejret er godt, som FC Midtjylland-sportschef Svend Graversen sagde for et år siden.
Der er årsager nok til, at Superligaens førerhold både i fjor og igen i år har henlagt sin træningslejr til hotellet lidt uden for byen Dubai. Men der er også tungtvejende grunde imod. Og klubbens forsvar for at holde fast i Dubai holder ikke.
Administrerende direktør Claus Steinlein forklarede til Herning Folkeblad i december, hvorfor FC Midtjylland gav genvalg til Dubai.
– Vi har sikret os, at det hotel, vi bor på, overholder alle internationale regler og konventioner. Det var afgørende for os, og det er vi blevet sikret gennem vores samarbejdspartner, sagde han.
Men hotellet lever ikke op til alle internationale regler og konventioner. For det ville være imod landets lov. Hverken Jebel Ali eller andre hoteller kan leve op til hverken EU's eller FN's vedtagne menneskerettigheder.
Læs også:Ekspert om Dubai: Det er som statskontrolleret menneskehandel
Ifølge begge er retten til at danne og være medlemmer af fagforeninger en grundlæggende menneskeret. Det skal sikre arbejdstagere mod udnyttelse. Men fagforeninger er ulovlige i De Forenede Arabiske Emirater, så de ansatte på FCM's hotel er afskåret fra det, som både EU og FN altså betragter som en menneskeret.
Den garanti, som FC Midtjylland har fået fra sin rejsearrangør, giver Nicholas McGeehan ikke meget for. Han er Human Rights Watch' tidligere udsendte i landet, og han siger om de fattige arbejdere fra Indien, Pakistan, Filippinerne og andre udviklingslande, som udgør 90 procent af arbejdsstyrken i landet:
– Ved den danske klub, om alle arbejderne på hotellet har deres pas? Ved den, at de ikke har brugt ulovlige rekrutteringsselskaber for at få deres job? Ved den, at de ikke tvinges til at arbejde alt for mange timer, og ellers bliver de truet med fyring eller andre former for pres?
– Og hvordan ved den det? Har den lavet sin egen undersøgelse? Har den spurgt nogen, der er troværdig? Hvis den kun baserer det på et rejsebureau eller forsikringer fra hotellet, er det ret svagt. Det er utilstrækkeligt, at det skulle være en garanti for, at der er taget hånd om de her ting, siger McGeehan til tipsbladet.dk.
Han sammenligner det med et firma, der skal sælge en t-shirt. Det firma fortæller heller ikke frivilligt, hvis t-shirten er produceret af børnearbejdere i den tredje verden.
– Et rejsebureau er ikke dem, man skal stole på. Come on. Rejsebureauer sælger et produkt, så de er ikke i stand til yde uafhængig, kvalificeret eller troværdig råd på sådan et emne.
Læs også:Danske klubbers penge ender i hænderne på formodede krigsforbrydere
Martin Hvidt, der er lektor på Center for Mellemøststudier på Syddansk Universitet, bekræfter, at man ikke kan vide sig sikker på, at hotellerne i landet byder deres ansatte ordentlige vilkår.
– Nej, det kan man ikke. For der er ikke nogen regler for det. Der er nogen meget grundlæggende regler for arbejdssikkerhed, men som slet ikke ligner det, vi beskytter arbejdere med i Danmark. Om kokken arbejder alt for mange timer, eller om de betaler dårligt for dem, der redder sengene, kan man ikke kontrollere, siger han og tilføjer:
– Der er et sæt af standarder, som vi har i Danmark, og så måler man så hele verden i forhold til dem. Så må man spørge sig selv, om man synes, det er rimeligt.
Læs en uddybning af systemet i Dubai og Emiraterne her.
Da Claus Steinlein i december forsvarede beslutningen, var han måske ikke klar over, at FC Midtjyllands hotel ved lov ikke kan leve op til de konventioner, som det internationale samfund bygger på. Men han det kunne han forholdsvis nemt have fundet ud af, mener Jesper Nielsen.
Han er afdelingsleder i 3F International, og hans job er at tage vare på arbejdstageres interesser.
– Det er let nok at slå op, hvad reglerne er i forskellige lande. Man kan bare at søge på det. På internationalt plan kan man gøre det i ILO (den internationale arbejdsorganisation, red.) og den internationale fagbevægelse, ITUC. Begge steder er det let nok at finde ud af, at nogle lande ikke accepterer faglig organisering og overenskomster. Jeg mener ikke, det er noget problem at slå op, siger han.
Tipsbladet.dk har forelagt FC Midtjylland kritikken, men klubben siger, at den ikke har yderligere at tilføje til det, som Claus Steinlein sagde i december.
I fjor kunne tipsbladet.dk afsløre, at danske klubbers penge var endt i hænderne på det regimet i De Forenede Arabiske Emirater, som ifølge en FN-rapport har begået krigsforbrydelser ved at medvirke til drab af tusinder af civile.
Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai
Læs også:FC Midtjylland tager til Dubai igen: Det har den sportslige sektor ønsket

Christian Eriksen er åben for retur

Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Her er Frederik Sørensens nye klub

Biereth sætter Portugals stjerner til vægs

Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Officielt: AaB-kant skifter til norsk fodbold

‘Talentmassen er utrolig’

Stor bøde til Brøndby IF

Eriksen skal til Superligaen til sommer

Kasper Schmeichel: ‘Den største ære’

Brøndby leder nu kun efter én gerningsmand

Mikael Anderson forlader den islandske lejr

Danmark – Portugal

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’

En kæmpe forskel: ‘Desværre den vej, det går’

Et ikon kommer til DK: ‘Vild ting at kunne sige’

Overblik: Her er kampprogrammet for Superligaen

Afsløring: Her brager FCK og Brøndby sammen

– FCK kunne ikke tilbyde det, jeg søgte

‘Priske ødelagde det hele’

Bud på Parken: ‘Ligner fedtspilleri’

FC Midtjylland har store planer med kæmpetalent

Vigtigt emne: ‘Man må ikke tale højt om det’

Danske talenter vil til EM: Vi er klare favoritter

Storklub lurer på Højlund: ‘Giver god mening’

Oscar Schwartau blæst bagover

Karthago-Ørne straffer hjemmesvage Liberia

Kun Thomas Frank var værre

‘Det er et gigantisk problem for FCK’

United-stjerner joker om Højlund-scoring

Rasmus Højlund jubler over Mika Biereth

PL-profil blev brutalt tacklet – øret er reddet!

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Frækt bud på Eriksens næste klub? ‘Et godt match’

Portugisisk stjerne frygter Danmark

Verdensmester hjælper Arsenal-dansker: ‘En topfyr’

Han skal erstatte Dolberg

Oscar Schwartau hylder Brøndby-spillere

Ny skade til Danmark – Brian Riemer skifter ud

Stolt Makienok: Her er det fedeste derby

Afskriver ikke Anders Dreyer og co. – men…

Freder Neestrup: ‘Ingen bedre dansk træner’

Afsløring: Magnus Christensen rykker til Sverige

Gik viralt: Nu forklarer Rasmus Højlund

– Brøndby skal til at vinde nogle kampe

Afsløring: AaB lejer Jubril Adedeji ud

Ville købe Parken: ‘Uinteressant’

– Det var dejligt lige at få scoret på Mads

Riemer afslører: Han bliver anfører

Anbefaler dansk stjerne til Premier League-klub

Hård FCK-kritik: ‘Han ser rigtig, rigtig dum ud’

Man Utd kigger på Superliga-kending til 600 mio.

FCK-kollaps: ‘Han virker en smule rådvild’

Uvirkelig samtale for Harder: Vi er bedste venner

Thomas Frank på blokken i kriseramt klub