FC Midtjylland tager til Dubai igen: Det har den sportslige sektor ønsket

For femte år i træk tager FC Midtjylland på træningslejr i Dubai. Mens FC København og Brøndby IF har droppet det af hensyn til emiratets omfattende brug af slaveagtigt arbejde og kvindeundertrykkelse, holder FCM som den eneste danske klub fast.



FC Midtjylland rejser i januar til Dubai. Det er femte år på stribe, at pokalmestrene vælger det stenrige arabiske emirat som destination for deres vintertræningslejr.

I løbet af 2019 har FC København og Brøndby IF ellers droppet emiratet efter pres fra egne fans, der ikke vil have, at deres klub fremmer et udemokratisk, kvindeundertrykkende styre, og hvor det med Human Rights Watch’ ord er alt, hvad man har berøring med, der er forbundet til krænkelser af menneskerettigheder.

Denne gang har FC Midtjylland også gjort sig grundige overvejelser, men i sidste ende er beslutningen truffet af sportslige hensyn, siger Claus Steinlein til Herning Folkeblad.

Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai

– Det er en sportslig beslutning for os. Vi har talt med den sportslige sektor, og deres ønske er, at vi igen tager til Dubai, fordi vi ved, at vi får perfekte betingelser for vores forberedelse dernede, lydet det fra den administrerende direktør.

Han forsikrer om, at det hotel, holdet skal bo på, overholder alle regler og konventioner. Da tipsbladet.dk i januar gennemgik de faciliteter, som danske hold havde benyttet i Dubai, var der da heller ikke noget, der tydede på, at hotellet havde tilknytning til det lokale styre.

Til gengæld stod det klart, at FC Midtjylland har spillet flere træningskampe på tre forskellige stadioner, som emirfamilien ejer: The Sevens-stadionet, Maktoum bin Rashid Al Maktoum Stadium og Rashid Stadium.

Dermed, vurderede eksperter, er klubbens penge i sidste ende endt i lommerne på styret, der står i spidsen for et emirat, hvor tusindvis af mennesker arbejder under slavelignende forhold, og hvor borgere fængsles for at kritisere regimet.

FC Midtjylland skriver på klubbens hjemmeside, at holdet skal spille to træningskampe på turen.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Uruguay – Spanien

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Kap Verde – Saudi-Arabien

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Neestrup og co. henter stjerne

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Egypten – Iran