FC Midtjylland tager til Dubai igen: Det har den sportslige sektor ønsket

For femte år i træk tager FC Midtjylland på træningslejr i Dubai. Mens FC København og Brøndby IF har droppet det af hensyn til emiratets omfattende brug af slaveagtigt arbejde og kvindeundertrykkelse, holder FCM som den eneste danske klub fast.



FC Midtjylland rejser i januar til Dubai. Det er femte år på stribe, at pokalmestrene vælger det stenrige arabiske emirat som destination for deres vintertræningslejr.

I løbet af 2019 har FC København og Brøndby IF ellers droppet emiratet efter pres fra egne fans, der ikke vil have, at deres klub fremmer et udemokratisk, kvindeundertrykkende styre, og hvor det med Human Rights Watch’ ord er alt, hvad man har berøring med, der er forbundet til krænkelser af menneskerettigheder.

Denne gang har FC Midtjylland også gjort sig grundige overvejelser, men i sidste ende er beslutningen truffet af sportslige hensyn, siger Claus Steinlein til Herning Folkeblad.

Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai

– Det er en sportslig beslutning for os. Vi har talt med den sportslige sektor, og deres ønske er, at vi igen tager til Dubai, fordi vi ved, at vi får perfekte betingelser for vores forberedelse dernede, lydet det fra den administrerende direktør.

Han forsikrer om, at det hotel, holdet skal bo på, overholder alle regler og konventioner. Da tipsbladet.dk i januar gennemgik de faciliteter, som danske hold havde benyttet i Dubai, var der da heller ikke noget, der tydede på, at hotellet havde tilknytning til det lokale styre.

Til gengæld stod det klart, at FC Midtjylland har spillet flere træningskampe på tre forskellige stadioner, som emirfamilien ejer: The Sevens-stadionet, Maktoum bin Rashid Al Maktoum Stadium og Rashid Stadium.

Dermed, vurderede eksperter, er klubbens penge i sidste ende endt i lommerne på styret, der står i spidsen for et emirat, hvor tusindvis af mennesker arbejder under slavelignende forhold, og hvor borgere fængsles for at kritisere regimet.

FC Midtjylland skriver på klubbens hjemmeside, at holdet skal spille to træningskampe på turen.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afviste Premier League-klubber

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller