FC Midtjylland tager til Dubai igen: Det har den sportslige sektor ønsket

For femte år i træk tager FC Midtjylland på træningslejr i Dubai. Mens FC København og Brøndby IF har droppet det af hensyn til emiratets omfattende brug af slaveagtigt arbejde og kvindeundertrykkelse, holder FCM som den eneste danske klub fast.



FC Midtjylland rejser i januar til Dubai. Det er femte år på stribe, at pokalmestrene vælger det stenrige arabiske emirat som destination for deres vintertræningslejr.

I løbet af 2019 har FC København og Brøndby IF ellers droppet emiratet efter pres fra egne fans, der ikke vil have, at deres klub fremmer et udemokratisk, kvindeundertrykkende styre, og hvor det med Human Rights Watch’ ord er alt, hvad man har berøring med, der er forbundet til krænkelser af menneskerettigheder.

Denne gang har FC Midtjylland også gjort sig grundige overvejelser, men i sidste ende er beslutningen truffet af sportslige hensyn, siger Claus Steinlein til Herning Folkeblad.

Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai

– Det er en sportslig beslutning for os. Vi har talt med den sportslige sektor, og deres ønske er, at vi igen tager til Dubai, fordi vi ved, at vi får perfekte betingelser for vores forberedelse dernede, lydet det fra den administrerende direktør.

Han forsikrer om, at det hotel, holdet skal bo på, overholder alle regler og konventioner. Da tipsbladet.dk i januar gennemgik de faciliteter, som danske hold havde benyttet i Dubai, var der da heller ikke noget, der tydede på, at hotellet havde tilknytning til det lokale styre.

Til gengæld stod det klart, at FC Midtjylland har spillet flere træningskampe på tre forskellige stadioner, som emirfamilien ejer: The Sevens-stadionet, Maktoum bin Rashid Al Maktoum Stadium og Rashid Stadium.

Dermed, vurderede eksperter, er klubbens penge i sidste ende endt i lommerne på styret, der står i spidsen for et emirat, hvor tusindvis af mennesker arbejder under slavelignende forhold, og hvor borgere fængsles for at kritisere regimet.

FC Midtjylland skriver på klubbens hjemmeside, at holdet skal spille to træningskampe på turen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Holland – Marokko

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji