Man ved, man er moralsk udfordret, hvis selv FIFA har et stærkere etisk kompas.
Men i De Forenede Arabiske Emirater er der stadig omfattende problemer med slavelignende arbejde, homoseksuelles rettigheder og anklager om krigsforbrydelser. Det viser en ny rapport, der udkommer i dag.
Human Rights Watch står bag rapporten, og Minky Worden, der fører tilsyn med organisationens globale arbejde med sport og menneskerettigheder, har et budskab til de fodboldklubber, der rejser til eksempelvis Dubai: Hvis I tager af sted, så sig noget. Giv den stemme til dem, der ingen har selv.
Det er faktisk let nok, mener hun. Det eneste, holdene skal gøre, er at citere de regler, som fodboldens øverste myndighed, FIFA, har vedtaget. I forbundets vedtægter står der sort på hvidt, at det er forpligtet til at respektere alle internationalt anerkendte menneskerettigheder.
– De skal bare sige, hvad der står i FIFA’s regler. Det er et meget enkelt budskab at sende: FIFA har den her regel, vi er enige med FIFA’s regel, hvad har I tænkt jer at gøre ved det?
I dag udkommer Human Rights Watch’ årlige rapport om brud på menneskerettigheder, og Worden kan konstatere, at det for De Forenede Arabiske Emirater, som Dubai er en del af, ikke ser synderligt bedre ud end for et år siden: Kritikere dømmes fortsat i unfair retssager, fattige migrantarbejdere udnyttes stadig og holdes i det, hun kalder moderne slaveri, homoseksualitet er fortsat ulovligt og kan koste fængsel, og landets militær medvirker stadig til drab på civile i Yemen.
Netop derfor er det så vigtigt, at fodboldklubber bruger deres position i samfundet og mediebilledet til at tage stilling, mener Minky Worden.
– For det første skal holdene vide, hvordan forholdene for menneskerettigheder er. De skal vide, at der er love, der kriminaliserer homoseksualitet. De skal vide besked om kafala-systemet, som er moderne slaveri, indleder hun.
– For det andet: Hvis man skal spille på et stadion, som er bygget på slaveriarbejde, skal man sige noget til det. Hvis man er bevidst om, at der er love, der straffer forhold mellem folk af samme køn, skal man sige noget til det. Årsagen til, at man kan sige noget, er, at FIFA gør det. Har holdene tænkt sig at gøre mindre, end FIFA’s regler siger?
“Lad være med at have sex i Dubai”
Human Rights Watch-chefen regner ikke med, at danske klubber og deres spillere har lyst til at spille på stadioner, som folk er døde for at bygge. Men hun mener heller ikke, at man kan undslippe et ansvar for at tage afstand fra landets styre, hvis man rejser derned.
For migrantarbejdere udgør 90 procent af arbejdsstyrken i De Forenede Arabiske Emirater, så uanset hvor FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF bor og spiller, kan de ikke undgå at stifte bekendtskab med ansatte eller bygninger, der bærer præg af landets undertrykkende politik.
– Når man besøger sådan et land, er man nødt til at se på hele systemet og konstatere: Alt, hvad jeg har berøring med, er forbundet til krænkelser af menneskerettigheder. Det betyder, at man er nødt til at stille sig frem og sige noget, siger Minky Worden.
– De her lande forsøger at bruge deres værtskaber til at opbygge deres egen magt, så holdene har en forpligtelse til ikke at lade sig udnytte. Det vigtigste er at sige noget. Med mindre man gør det, kan lande som De Forenede Arabiske Emirater og Saudi-Arabien blive ved med at drage fordel af sport, og så er det omkostningsfrit at undertrykke.
Det skal helst gøres før, under og efter turen, mener Worden. Hun har desuden et godt råd til spillerne på de danske hold, der i denne og næste uge rejser til Dubai.
Ifølge den lokale straffelov koster alle former for seksuel omgang uden for heteroseksuelt ægteskab minimum et års i fængsel. Det rammer ikke nødvendigvis kun homoseksuelle, men også tilrejsende fodboldspillere, der finder en træningslejrflirt.
– Det gælder selvfølgelig alle relationer mellem folk af samme køn og, som jeg læser det, kan det være hvad som helst uden for ægteskab. Jeg går ud fra, at det omfatter alle seksualakter, så lad være med at have sex i Dubai, siger hun med et grin.
Brøndby IF rejser til Dubai på lørdag, FC København den 23. januar og FC Midtjylland den 25.
Læs alle artikler i tipsbladet.dk’s tema om Dubai her.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Her skal Sepp Piontek begraves
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Juventus-profil: ‘Absurd’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
MEDIE
Endelig er der godt nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
