Jeg skylder jo snart Brøndby en ny undskyldning

KOMMENTAR: FC København vinder med al sandsynlighed det her mesterskab, men Brøndby har fået mere skik på holdet, end jeg havde troet muligt for få uger siden, uanset nederlaget og nedturen til sidst.



Hvad gør man ved en ærkerival, der har haft tre døgns mindre hvile og kommer fra en opslidende kamp i Istanbul?

Der var intet nyskabende ved Brøndbys ekstreme intensitet og tempo, men nogle gange er den oplagte løsning også den helt rigtige.

Dem, der spiller managerspil på deres computer eller som jeg gjorde det i deres yngre dage i halvfemserne og nullerne, husker måske den der funktion, hvor man skruer intensiteten op på 100 procent.

Om Jesper Sørensen og hans stab har spillet Bundesliga Manager, Championship Manager eller efterfølgeren Football Manager ved jeg ikke, men de fik i hvert fald sendt deres spillere på banen med ild i rumpetten og en dertilhørende lyst til at få scoret et hurtigt mål.

Det sørgede den ofte så udskældte Josip Radosevic for midtvejs i halvlegen med en udmærket kontrolleret halvflugter, og Jacob Neestrups mandskab skulle være glad for, at det ikke så betydeligt værre ud ved pausen efter 49 minutter, hvor FCK trods udskiftninger i startopstillinger lignede et hold med lidt mælkesyre i stængerne.

Man anede det klassiske FCK-comeback og tilløbbet til tre point efter en god begyndelse på anden halvleg og Diogo Goncalves' gode udligning (han har et skønt træf på bolden).

Men Ohi Omoijuanfo og den nye, dybt usandsynlige helt på venstre wingback Marko Divkovic (kåret til Man-of-the-Match på stadion) ville det anderledes med deres flotte 2-1-mål, hvor man nok en gang så, at det her FC København er bygget til at angribe.

FC København fik udlignet og derefter scoret sejrsmålet ved Roony Bardghji, der har fået sin klart bedste sæsonstart i tiden på FCK's førstehold.

210114

Det var ikke nogen toppræstation af københavnerne.

Men at smide de esser på banen fra bænken, man gjorde, fortæller meget godt, hvorfor rivalerne i toppen er begyndt at gå ud fra, at FCK inden for en overskuelig årrække ikke kommer til at spille Superliga-sæsoner med under to point i snit per kamp. Og det vidner om at klasse at spille en dårlig halvleg og så gå ud og score tre mål i 2. halvleg med flere udmattede spillere på et fyldt Brøndby Stadion.

I åbent spil var Brøndby bedre det meste af tiden i de 90 minutter, og det havde jeg aldrig kunnet forestille mig tilbage i slut-juli, hvor spillet overhovedet ikke hang sammen for Brøndby og skyerne hang tungt over især cheftræner Jesper Sørensen.

FC København viste i anden halvleg, hvorfor de er min og vel cirka alle andres favorit til at vinde guld.

Men Brøndby skal ikke fortsætte de gode takter meget længere, selvfølgelig fraregnet den defensive nedtur i det sidste kvarter, før jeg må begynde at skrive en undskyldning, som jeg også gjorde i 2020/21-sæsonen, og lukke BIF ind i min flok af medaljeaspiranter.

Der er stadig et stykke vej for Brøndby. Over tid skal man være bedre til at skabe og vinde kampene, hvor man er klar favorit. Og det dur selvfølgelig ikke at falde sammen defensivt i de sidste 15 minutter, uanset hvor meget dygtigere, FC København og deres individuelle esser er end alle andre i Superligaen.

Selv om man vandt 2020/21 på at være et kontrahold, der ikke skabte mere end modstanderne, er det med al sandsynlighed ikke nok i denne sæson mod et FC København, der især i foråret uden Champions League-kampe kommer til at hente monster-mange point.

Men der er nok gode takter i det her Brøndby-mandskab til, at holde kan tage en masse med fra de seneste seks uger og sådan set også søndagens topopgør, når skuffelsen over nederlaget og de mange chancer før pausen, man ikke udnyttede, har lagt sig.

Og som sagt også cadeau til FC København; når man kan spille så ujævnt og vinde ude over nummer to, ser det godt ud.





Superliga-stjerne i transfer denne sommer?




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Frankrig – England

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Spanien har et ekstra øje på Messi

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira