Hvad gør man ved en ærkerival, der har haft tre døgns mindre hvile og kommer fra en opslidende kamp i Istanbul?
Der var intet nyskabende ved Brøndbys ekstreme intensitet og tempo, men nogle gange er den oplagte løsning også den helt rigtige.
Dem, der spiller managerspil på deres computer eller som jeg gjorde det i deres yngre dage i halvfemserne og nullerne, husker måske den der funktion, hvor man skruer intensiteten op på 100 procent.
Om Jesper Sørensen og hans stab har spillet Bundesliga Manager, Championship Manager eller efterfølgeren Football Manager ved jeg ikke, men de fik i hvert fald sendt deres spillere på banen med ild i rumpetten og en dertilhørende lyst til at få scoret et hurtigt mål.
Det sørgede den ofte så udskældte Josip Radosevic for midtvejs i halvlegen med en udmærket kontrolleret halvflugter, og Jacob Neestrups mandskab skulle være glad for, at det ikke så betydeligt værre ud ved pausen efter 49 minutter, hvor FCK trods udskiftninger i startopstillinger lignede et hold med lidt mælkesyre i stængerne.
Man anede det klassiske FCK-comeback og tilløbbet til tre point efter en god begyndelse på anden halvleg og Diogo Goncalves' gode udligning (han har et skønt træf på bolden).
Men Ohi Omoijuanfo og den nye, dybt usandsynlige helt på venstre wingback Marko Divkovic (kåret til Man-of-the-Match på stadion) ville det anderledes med deres flotte 2-1-mål, hvor man nok en gang så, at det her FC København er bygget til at angribe.
FC København fik udlignet og derefter scoret sejrsmålet ved Roony Bardghji, der har fået sin klart bedste sæsonstart i tiden på FCK's førstehold.

Det var ikke nogen toppræstation af københavnerne.
Men at smide de esser på banen fra bænken, man gjorde, fortæller meget godt, hvorfor rivalerne i toppen er begyndt at gå ud fra, at FCK inden for en overskuelig årrække ikke kommer til at spille Superliga-sæsoner med under to point i snit per kamp. Og det vidner om at klasse at spille en dårlig halvleg og så gå ud og score tre mål i 2. halvleg med flere udmattede spillere på et fyldt Brøndby Stadion.
I åbent spil var Brøndby bedre det meste af tiden i de 90 minutter, og det havde jeg aldrig kunnet forestille mig tilbage i slut-juli, hvor spillet overhovedet ikke hang sammen for Brøndby og skyerne hang tungt over især cheftræner Jesper Sørensen.
FC København viste i anden halvleg, hvorfor de er min og vel cirka alle andres favorit til at vinde guld.
Men Brøndby skal ikke fortsætte de gode takter meget længere, selvfølgelig fraregnet den defensive nedtur i det sidste kvarter, før jeg må begynde at skrive en undskyldning, som jeg også gjorde i 2020/21-sæsonen, og lukke BIF ind i min flok af medaljeaspiranter.
Der er stadig et stykke vej for Brøndby. Over tid skal man være bedre til at skabe og vinde kampene, hvor man er klar favorit. Og det dur selvfølgelig ikke at falde sammen defensivt i de sidste 15 minutter, uanset hvor meget dygtigere, FC København og deres individuelle esser er end alle andre i Superligaen.
Selv om man vandt 2020/21 på at være et kontrahold, der ikke skabte mere end modstanderne, er det med al sandsynlighed ikke nok i denne sæson mod et FC København, der især i foråret uden Champions League-kampe kommer til at hente monster-mange point.
Men der er nok gode takter i det her Brøndby-mandskab til, at holde kan tage en masse med fra de seneste seks uger og sådan set også søndagens topopgør, når skuffelsen over nederlaget og de mange chancer før pausen, man ikke udnyttede, har lagt sig.
Og som sagt også cadeau til FC København; når man kan spille så ujævnt og vinde ude over nummer to, ser det godt ud.
LIVE
TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
TOPNYHED
Legender med dyster melding
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
TOPNYHED