Jeg skylder jo snart Brøndby en ny undskyldning

KOMMENTAR: FC København vinder med al sandsynlighed det her mesterskab, men Brøndby har fået mere skik på holdet, end jeg havde troet muligt for få uger siden, uanset nederlaget og nedturen til sidst.



Hvad gør man ved en ærkerival, der har haft tre døgns mindre hvile og kommer fra en opslidende kamp i Istanbul?

Der var intet nyskabende ved Brøndbys ekstreme intensitet og tempo, men nogle gange er den oplagte løsning også den helt rigtige.

Dem, der spiller managerspil på deres computer eller som jeg gjorde det i deres yngre dage i halvfemserne og nullerne, husker måske den der funktion, hvor man skruer intensiteten op på 100 procent.

Om Jesper Sørensen og hans stab har spillet Bundesliga Manager, Championship Manager eller efterfølgeren Football Manager ved jeg ikke, men de fik i hvert fald sendt deres spillere på banen med ild i rumpetten og en dertilhørende lyst til at få scoret et hurtigt mål.

Det sørgede den ofte så udskældte Josip Radosevic for midtvejs i halvlegen med en udmærket kontrolleret halvflugter, og Jacob Neestrups mandskab skulle være glad for, at det ikke så betydeligt værre ud ved pausen efter 49 minutter, hvor FCK trods udskiftninger i startopstillinger lignede et hold med lidt mælkesyre i stængerne.

Man anede det klassiske FCK-comeback og tilløbbet til tre point efter en god begyndelse på anden halvleg og Diogo Goncalves' gode udligning (han har et skønt træf på bolden).

Men Ohi Omoijuanfo og den nye, dybt usandsynlige helt på venstre wingback Marko Divkovic (kåret til Man-of-the-Match på stadion) ville det anderledes med deres flotte 2-1-mål, hvor man nok en gang så, at det her FC København er bygget til at angribe.

FC København fik udlignet og derefter scoret sejrsmålet ved Roony Bardghji, der har fået sin klart bedste sæsonstart i tiden på FCK's førstehold.

210114

Det var ikke nogen toppræstation af københavnerne.

Men at smide de esser på banen fra bænken, man gjorde, fortæller meget godt, hvorfor rivalerne i toppen er begyndt at gå ud fra, at FCK inden for en overskuelig årrække ikke kommer til at spille Superliga-sæsoner med under to point i snit per kamp. Og det vidner om at klasse at spille en dårlig halvleg og så gå ud og score tre mål i 2. halvleg med flere udmattede spillere på et fyldt Brøndby Stadion.

I åbent spil var Brøndby bedre det meste af tiden i de 90 minutter, og det havde jeg aldrig kunnet forestille mig tilbage i slut-juli, hvor spillet overhovedet ikke hang sammen for Brøndby og skyerne hang tungt over især cheftræner Jesper Sørensen.

FC København viste i anden halvleg, hvorfor de er min og vel cirka alle andres favorit til at vinde guld.

Men Brøndby skal ikke fortsætte de gode takter meget længere, selvfølgelig fraregnet den defensive nedtur i det sidste kvarter, før jeg må begynde at skrive en undskyldning, som jeg også gjorde i 2020/21-sæsonen, og lukke BIF ind i min flok af medaljeaspiranter.

Der er stadig et stykke vej for Brøndby. Over tid skal man være bedre til at skabe og vinde kampene, hvor man er klar favorit. Og det dur selvfølgelig ikke at falde sammen defensivt i de sidste 15 minutter, uanset hvor meget dygtigere, FC København og deres individuelle esser er end alle andre i Superligaen.

Selv om man vandt 2020/21 på at være et kontrahold, der ikke skabte mere end modstanderne, er det med al sandsynlighed ikke nok i denne sæson mod et FC København, der især i foråret uden Champions League-kampe kommer til at hente monster-mange point.

Men der er nok gode takter i det her Brøndby-mandskab til, at holde kan tage en masse med fra de seneste seks uger og sådan set også søndagens topopgør, når skuffelsen over nederlaget og de mange chancer før pausen, man ikke udnyttede, har lagt sig.

Og som sagt også cadeau til FC København; når man kan spille så ujævnt og vinde ude over nummer to, ser det godt ud.





Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

De vil have Martin Braithwaite

Spændende OB-nyhed

Brøndby IF – Randers FC

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FC Midtjylland – FC København

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Medier fælder hård dom

– Jeg tror de vinder Superligaen

Ikke set i 30 år



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

AGF – OB

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tottenham boykotter Viaplay

“De havde det bedste transfervindue”

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Silkeborg IF – Viborg FF

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Hylder Nartey efter magisk debut

Stjernetransfer på plads alligevel

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

– Han virker frustreret!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner