Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Nicklas Bendtner storroser Jakob Poulsen.



Med en sejr over Randers FC på søndag kan AGF holde jul på førstepladsen i Superligaen, hvilket det nok var de færreste, der havde set komme inden sæsonstarten.

Århusianerne sluttede som bekendt sidste sæson af med syv nederlag på stribe, hvorefter der blev skiftet ud i cheftrænerrollen, og ifølge Nicklas Bendtner kommer man da heller ikke udenom at give den nye cheftræner en stor del af æren for de stærke resultater i denne sæson.

– Jeg tror, vi skal ind og rose Jakob Poulsen. Det, han har formået at gøre i AGF, som mange trænere jo har prøvet at gå ind at gøre, nemlig at få det her sammenhold og få dem til at spille og at få dem til at tro på det, det er han virkelig lykkedes med. Og det ser man også tydeligt i den kamp mod FCK. Jeg synes, at de er det hold på banen, der virker til at ville det mest, siger Nicklas Bendtner i podcasten ‘Stolpe Ind’ og fortsætter:

– De er modige i deres måde at spille bolden rundt på, de tør at spille den ind i midten og ude på kanterne, og selvom der var meget vind den dag, som gjorde forskellen på de forskellige halvlege, så vinder de første halvleg 1-0 og anden halvleg 1-0. Så jeg synes egentlig, det er imponerende, det de har gang i, og det, som Jakob har fået bragt ind i truppen.

Spørgsmålet er selvfølgelig, om AGF kan gå hele vejen og vinde deres første mesterskab siden 1986.

– Der, hvor den ligger, og hvor den bliver spændende, der er når vi går ind i Mesterskabsspillet og det virkelig spidser til. Om de har benene og mentaliteten til det. Det er der, testen kommer, siger Nicklas Bendtner, der som bekendt spillede sammen med Jakob Poulsen på landsholdet.

– Han er en fantastisk gut, lyder det fra den tidligere landsholdsbomber, der havde en snak med Jakob Poulsen i slutningen af sidste sæson:

– Jeg vil faktisk sige, at jeg havde ikke set ham udklække på daværende tidspunkt som træner, men han har en enorm rolighed og en enorm dygtighed også. Så det undrer mig faktisk ikke at se ham i trænerrollen og gøre det så godt.

Inden efterårets sidste spillerunde har AGF to point ned til FC Midtjylland på andenpladsen og seks point ned til Brøndby på tredjepladsen.





“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”




LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

‘Spanien var det bedste hold’

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber