Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Nicklas Bendtner storroser Jakob Poulsen.



Med en sejr over Randers FC på søndag kan AGF holde jul på førstepladsen i Superligaen, hvilket det nok var de færreste, der havde set komme inden sæsonstarten.

Århusianerne sluttede som bekendt sidste sæson af med syv nederlag på stribe, hvorefter der blev skiftet ud i cheftrænerrollen, og ifølge Nicklas Bendtner kommer man da heller ikke udenom at give den nye cheftræner en stor del af æren for de stærke resultater i denne sæson.

– Jeg tror, vi skal ind og rose Jakob Poulsen. Det, han har formået at gøre i AGF, som mange trænere jo har prøvet at gå ind at gøre, nemlig at få det her sammenhold og få dem til at spille og at få dem til at tro på det, det er han virkelig lykkedes med. Og det ser man også tydeligt i den kamp mod FCK. Jeg synes, at de er det hold på banen, der virker til at ville det mest, siger Nicklas Bendtner i podcasten ‘Stolpe Ind’ og fortsætter:

– De er modige i deres måde at spille bolden rundt på, de tør at spille den ind i midten og ude på kanterne, og selvom der var meget vind den dag, som gjorde forskellen på de forskellige halvlege, så vinder de første halvleg 1-0 og anden halvleg 1-0. Så jeg synes egentlig, det er imponerende, det de har gang i, og det, som Jakob har fået bragt ind i truppen.

Spørgsmålet er selvfølgelig, om AGF kan gå hele vejen og vinde deres første mesterskab siden 1986.

– Der, hvor den ligger, og hvor den bliver spændende, der er når vi går ind i Mesterskabsspillet og det virkelig spidser til. Om de har benene og mentaliteten til det. Det er der, testen kommer, siger Nicklas Bendtner, der som bekendt spillede sammen med Jakob Poulsen på landsholdet.

– Han er en fantastisk gut, lyder det fra den tidligere landsholdsbomber, der havde en snak med Jakob Poulsen i slutningen af sidste sæson:

– Jeg vil faktisk sige, at jeg havde ikke set ham udklække på daværende tidspunkt som træner, men han har en enorm rolighed og en enorm dygtighed også. Så det undrer mig faktisk ikke at se ham i trænerrollen og gøre det så godt.

Inden efterårets sidste spillerunde har AGF to point ned til FC Midtjylland på andenpladsen og seks point ned til Brøndby på tredjepladsen.



‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Legende med chokmelding

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FC København viser interesse for Udinese-spiller

– De lignede lort!

Bekræfter FC København-historie

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Dansk målsluger færdig

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’