,

Jeg tog fejl: Godt at FCM ikke kom i CL

Som efteråret udviklede sig, er det heldigt rent sportsligt, at dette FCM-hold ikke kom i Champions League, og det skal klubben rette op på i 2025.



Mange større klubber har lidt betydeligt værre nederlag end det 0-2-resultat, FC Midtjylland kommer hjem med fra Estadio do Dragão.

FC Midtjylland spillede en fornuftig første halvleg og skabte usikkerhed for hjemmeholdet FC Porto i slutfasen.

Og ud over at udnytte de chancer, man fik, kan man ikke indvende meget mod resultatet eller FC Midtjyllands tilgang mod et hold, der bortset fra den aktuelle resultatkrise hører hjemme i Champions League og de fleste sæsoner også ville ligge i toppen af den spanske La Liga.

Det var voldsomt uheldigt, at Adam Buksa i sin iver fra at komme på tavlen fik afrettet et indlæg, der så ud til at havne i fødderne på super-teenageren Mikel Gogorza og en mulig udligning til 1-1, det samme var den håndskade, Elias Ólafsson fik med 20 minutter igen.

Sejren til FC Porto var der til gengæld intet at indvende mod, og man kan undre sig over, hvordan det hold kun havde vundet en af de foregående seks kampe, for det var ikke kun Samuel Omorodion, der lignende en kommende superstjerne i en af verdens rigeste klubber.

Portugisernes tempo og boldfærdigheder var en reminder om, hvor mange niveauer, der lige nu er over FC Midtjylland i Europa (og der er adskillige over Porto), og at det måske er meget heldigt alligevel, at FCM snublede mod middelmådige Slovan Bratislava i de sidste 15 minutter af den sidste og afgørende kvalifikationskamp til Champions League.

Det vil økonomimedarbejdere og direktører i FC Midtjylland naturligvis være dybt uenige i, og helt rimeligt, hvor det havde dælme været profitabelt og nok en fjer i ulvehatten at kunne kalde sig Champions League-klub.

Slovan Bratislava? De er helt sikkert også glade for de penge, de tjener i disse uger, men en målscore på 5-21 og nul point i seks runder fortæller også den grumme sandhed om, hvor svært det hold har det.

Jeg står såmænd ved det, jeg skrev for to måneder siden efter en bizar fodboldkamp i Beograd, hvor FCM slog Maccabi Tel Aviv – FCM’s bedste offensive profiler kunne have skabt søgang for selv fornuftige Champions League-hold.

Men de profiler har nærmest været ude af drift siden den aften på Stadion Partizani, og uden dem er der virkelig ikke meget CL over FC Midtjylland.

Europa League og Conference League er mere realistiske habitater for FC Midtjylland, men det kan og skal klubben jo ikke nøjes med at stræbe efter med de ambitioner og rammer, man er ved at skabe for sig selv.

Ja, det mudrer billedet, at Darío Osorio, Franculino og Aral Simsir er ude sammen med den efterhånden glemte men særdeles dygtige, langtidsskadede Cho Gue-sung, og det er jo nærmest det modsatte af en katastrofe at have flest point i Superligaen i 2024 og at være dansk mester.

Men kravene skal naturligvis stige i det nye år, også selv om flere af de bedste spillere bliver solgt, og det gælder både på banen, på trænerkontoret og i staben af eksperter og beslutningstagere, der henter spillere til førsteholdet og ikke ligefrem har overvældet os med pletskud i kuldet af nye spillere i sommer.

Det skal blive markant bedre i 2025, uanset hvor meget stærkere, FC Midtjylland er blevet de to seneste år.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby præsenterer stor profil

Angriber meldes tæt på

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: FC København enig med Rosenborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Højlund roser FC Københavns fans

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Dansker bomber løs mod Manchester City

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Brøndby vil holde på stjerne

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han skal væk fra FC Midtjylland 



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

– Et gigantisk problem for Danmark

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kommer til AGF efter monstersæson

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Norwich har budt på stor dansk profil

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’