,

Jeg tog fejl: Godt at FCM ikke kom i CL

Som efteråret udviklede sig, er det heldigt rent sportsligt, at dette FCM-hold ikke kom i Champions League, og det skal klubben rette op på i 2025.



Mange større klubber har lidt betydeligt værre nederlag end det 0-2-resultat, FC Midtjylland kommer hjem med fra Estadio do Dragão.

FC Midtjylland spillede en fornuftig første halvleg og skabte usikkerhed for hjemmeholdet FC Porto i slutfasen.

Og ud over at udnytte de chancer, man fik, kan man ikke indvende meget mod resultatet eller FC Midtjyllands tilgang mod et hold, der bortset fra den aktuelle resultatkrise hører hjemme i Champions League og de fleste sæsoner også ville ligge i toppen af den spanske La Liga.

Det var voldsomt uheldigt, at Adam Buksa i sin iver fra at komme på tavlen fik afrettet et indlæg, der så ud til at havne i fødderne på super-teenageren Mikel Gogorza og en mulig udligning til 1-1, det samme var den håndskade, Elias Ólafsson fik med 20 minutter igen.

Sejren til FC Porto var der til gengæld intet at indvende mod, og man kan undre sig over, hvordan det hold kun havde vundet en af de foregående seks kampe, for det var ikke kun Samuel Omorodion, der lignende en kommende superstjerne i en af verdens rigeste klubber.

Portugisernes tempo og boldfærdigheder var en reminder om, hvor mange niveauer, der lige nu er over FC Midtjylland i Europa (og der er adskillige over Porto), og at det måske er meget heldigt alligevel, at FCM snublede mod middelmådige Slovan Bratislava i de sidste 15 minutter af den sidste og afgørende kvalifikationskamp til Champions League.

Det vil økonomimedarbejdere og direktører i FC Midtjylland naturligvis være dybt uenige i, og helt rimeligt, hvor det havde dælme været profitabelt og nok en fjer i ulvehatten at kunne kalde sig Champions League-klub.

Slovan Bratislava? De er helt sikkert også glade for de penge, de tjener i disse uger, men en målscore på 5-21 og nul point i seks runder fortæller også den grumme sandhed om, hvor svært det hold har det.

Jeg står såmænd ved det, jeg skrev for to måneder siden efter en bizar fodboldkamp i Beograd, hvor FCM slog Maccabi Tel Aviv – FCM’s bedste offensive profiler kunne have skabt søgang for selv fornuftige Champions League-hold.

Men de profiler har nærmest været ude af drift siden den aften på Stadion Partizani, og uden dem er der virkelig ikke meget CL over FC Midtjylland.

Europa League og Conference League er mere realistiske habitater for FC Midtjylland, men det kan og skal klubben jo ikke nøjes med at stræbe efter med de ambitioner og rammer, man er ved at skabe for sig selv.

Ja, det mudrer billedet, at Darío Osorio, Franculino og Aral Simsir er ude sammen med den efterhånden glemte men særdeles dygtige, langtidsskadede Cho Gue-sung, og det er jo nærmest det modsatte af en katastrofe at have flest point i Superligaen i 2024 og at være dansk mester.

Men kravene skal naturligvis stige i det nye år, også selv om flere af de bedste spillere bliver solgt, og det gælder både på banen, på trænerkontoret og i staben af eksperter og beslutningstagere, der henter spillere til førsteholdet og ikke ligefrem har overvældet os med pletskud i kuldet af nye spillere i sommer.

Det skal blive markant bedre i 2025, uanset hvor meget stærkere, FC Midtjylland er blevet de to seneste år.





LIVE

LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

‘Det er en gave for Danmark’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

– Hele holdet er trygge ved ham



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Brøndby får stor bøde



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Spår: Her ender Mohamed Salah

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Brian Riemer til pressen: Husk det!

‘FC København var en mulighed’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Danske stjerner kan være fortid

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper