Mange større klubber har lidt betydeligt værre nederlag end det 0-2-resultat, FC Midtjylland kommer hjem med fra Estadio do Dragão.
FC Midtjylland spillede en fornuftig første halvleg og skabte usikkerhed for hjemmeholdet FC Porto i slutfasen.
Og ud over at udnytte de chancer, man fik, kan man ikke indvende meget mod resultatet eller FC Midtjyllands tilgang mod et hold, der bortset fra den aktuelle resultatkrise hører hjemme i Champions League og de fleste sæsoner også ville ligge i toppen af den spanske La Liga.
Det var voldsomt uheldigt, at Adam Buksa i sin iver fra at komme på tavlen fik afrettet et indlæg, der så ud til at havne i fødderne på super-teenageren Mikel Gogorza og en mulig udligning til 1-1, det samme var den håndskade, Elias Ólafsson fik med 20 minutter igen.
Sejren til FC Porto var der til gengæld intet at indvende mod, og man kan undre sig over, hvordan det hold kun havde vundet en af de foregående seks kampe, for det var ikke kun Samuel Omorodion, der lignende en kommende superstjerne i en af verdens rigeste klubber.
Portugisernes tempo og boldfærdigheder var en reminder om, hvor mange niveauer, der lige nu er over FC Midtjylland i Europa (og der er adskillige over Porto), og at det måske er meget heldigt alligevel, at FCM snublede mod middelmådige Slovan Bratislava i de sidste 15 minutter af den sidste og afgørende kvalifikationskamp til Champions League.
Det vil økonomimedarbejdere og direktører i FC Midtjylland naturligvis være dybt uenige i, og helt rimeligt, hvor det havde dælme været profitabelt og nok en fjer i ulvehatten at kunne kalde sig Champions League-klub.
Slovan Bratislava? De er helt sikkert også glade for de penge, de tjener i disse uger, men en målscore på 5-21 og nul point i seks runder fortæller også den grumme sandhed om, hvor svært det hold har det.
Jeg står såmænd ved det, jeg skrev for to måneder siden efter en bizar fodboldkamp i Beograd, hvor FCM slog Maccabi Tel Aviv – FCM’s bedste offensive profiler kunne have skabt søgang for selv fornuftige Champions League-hold.
Men de profiler har nærmest været ude af drift siden den aften på Stadion Partizani, og uden dem er der virkelig ikke meget CL over FC Midtjylland.
Europa League og Conference League er mere realistiske habitater for FC Midtjylland, men det kan og skal klubben jo ikke nøjes med at stræbe efter med de ambitioner og rammer, man er ved at skabe for sig selv.
Ja, det mudrer billedet, at Darío Osorio, Franculino og Aral Simsir er ude sammen med den efterhånden glemte men særdeles dygtige, langtidsskadede Cho Gue-sung, og det er jo nærmest det modsatte af en katastrofe at have flest point i Superligaen i 2024 og at være dansk mester.
Men kravene skal naturligvis stige i det nye år, også selv om flere af de bedste spillere bliver solgt, og det gælder både på banen, på trænerkontoret og i staben af eksperter og beslutningstagere, der henter spillere til førsteholdet og ikke ligefrem har overvældet os med pletskud i kuldet af nye spillere i sommer.
Det skal blive markant bedre i 2025, uanset hvor meget stærkere, FC Midtjylland er blevet de to seneste år.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
‘Det må ikke ske’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
‘Han er tilgivet’
Ny hooliganpakke er vedtaget
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Liverpool – West Ham United
Juventus-profil: ‘Absurd’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE