,

Jeg tog fejl: Godt at FCM ikke kom i CL

Som efteråret udviklede sig, er det heldigt rent sportsligt, at dette FCM-hold ikke kom i Champions League, og det skal klubben rette op på i 2025.



Mange større klubber har lidt betydeligt værre nederlag end det 0-2-resultat, FC Midtjylland kommer hjem med fra Estadio do Dragão.

FC Midtjylland spillede en fornuftig første halvleg og skabte usikkerhed for hjemmeholdet FC Porto i slutfasen.

Og ud over at udnytte de chancer, man fik, kan man ikke indvende meget mod resultatet eller FC Midtjyllands tilgang mod et hold, der bortset fra den aktuelle resultatkrise hører hjemme i Champions League og de fleste sæsoner også ville ligge i toppen af den spanske La Liga.

Det var voldsomt uheldigt, at Adam Buksa i sin iver fra at komme på tavlen fik afrettet et indlæg, der så ud til at havne i fødderne på super-teenageren Mikel Gogorza og en mulig udligning til 1-1, det samme var den håndskade, Elias Ólafsson fik med 20 minutter igen.

Sejren til FC Porto var der til gengæld intet at indvende mod, og man kan undre sig over, hvordan det hold kun havde vundet en af de foregående seks kampe, for det var ikke kun Samuel Omorodion, der lignende en kommende superstjerne i en af verdens rigeste klubber.

Portugisernes tempo og boldfærdigheder var en reminder om, hvor mange niveauer, der lige nu er over FC Midtjylland i Europa (og der er adskillige over Porto), og at det måske er meget heldigt alligevel, at FCM snublede mod middelmådige Slovan Bratislava i de sidste 15 minutter af den sidste og afgørende kvalifikationskamp til Champions League.

Det vil økonomimedarbejdere og direktører i FC Midtjylland naturligvis være dybt uenige i, og helt rimeligt, hvor det havde dælme været profitabelt og nok en fjer i ulvehatten at kunne kalde sig Champions League-klub.

Slovan Bratislava? De er helt sikkert også glade for de penge, de tjener i disse uger, men en målscore på 5-21 og nul point i seks runder fortæller også den grumme sandhed om, hvor svært det hold har det.

Jeg står såmænd ved det, jeg skrev for to måneder siden efter en bizar fodboldkamp i Beograd, hvor FCM slog Maccabi Tel Aviv – FCM’s bedste offensive profiler kunne have skabt søgang for selv fornuftige Champions League-hold.

Men de profiler har nærmest været ude af drift siden den aften på Stadion Partizani, og uden dem er der virkelig ikke meget CL over FC Midtjylland.

Europa League og Conference League er mere realistiske habitater for FC Midtjylland, men det kan og skal klubben jo ikke nøjes med at stræbe efter med de ambitioner og rammer, man er ved at skabe for sig selv.

Ja, det mudrer billedet, at Darío Osorio, Franculino og Aral Simsir er ude sammen med den efterhånden glemte men særdeles dygtige, langtidsskadede Cho Gue-sung, og det er jo nærmest det modsatte af en katastrofe at have flest point i Superligaen i 2024 og at være dansk mester.

Men kravene skal naturligvis stige i det nye år, også selv om flere af de bedste spillere bliver solgt, og det gælder både på banen, på trænerkontoret og i staben af eksperter og beslutningstagere, der henter spillere til førsteholdet og ikke ligefrem har overvældet os med pletskud i kuldet af nye spillere i sommer.

Det skal blive markant bedre i 2025, uanset hvor meget stærkere, FC Midtjylland er blevet de to seneste år.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Horsens kommer tættere på oprykning

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Martin Jørgensen lander nyt job

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Tottenham jagter choktransfer

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Snart kan det give rødt kort

Infantino: Iran kommer til at spille VM



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup