,

Jeg tog fejl: Godt at FCM ikke kom i CL

Som efteråret udviklede sig, er det heldigt rent sportsligt, at dette FCM-hold ikke kom i Champions League, og det skal klubben rette op på i 2025.



Mange større klubber har lidt betydeligt værre nederlag end det 0-2-resultat, FC Midtjylland kommer hjem med fra Estadio do Dragão.

FC Midtjylland spillede en fornuftig første halvleg og skabte usikkerhed for hjemmeholdet FC Porto i slutfasen.

Og ud over at udnytte de chancer, man fik, kan man ikke indvende meget mod resultatet eller FC Midtjyllands tilgang mod et hold, der bortset fra den aktuelle resultatkrise hører hjemme i Champions League og de fleste sæsoner også ville ligge i toppen af den spanske La Liga.

Det var voldsomt uheldigt, at Adam Buksa i sin iver fra at komme på tavlen fik afrettet et indlæg, der så ud til at havne i fødderne på super-teenageren Mikel Gogorza og en mulig udligning til 1-1, det samme var den håndskade, Elias Ólafsson fik med 20 minutter igen.

Sejren til FC Porto var der til gengæld intet at indvende mod, og man kan undre sig over, hvordan det hold kun havde vundet en af de foregående seks kampe, for det var ikke kun Samuel Omorodion, der lignende en kommende superstjerne i en af verdens rigeste klubber.

Portugisernes tempo og boldfærdigheder var en reminder om, hvor mange niveauer, der lige nu er over FC Midtjylland i Europa (og der er adskillige over Porto), og at det måske er meget heldigt alligevel, at FCM snublede mod middelmådige Slovan Bratislava i de sidste 15 minutter af den sidste og afgørende kvalifikationskamp til Champions League.

Det vil økonomimedarbejdere og direktører i FC Midtjylland naturligvis være dybt uenige i, og helt rimeligt, hvor det havde dælme været profitabelt og nok en fjer i ulvehatten at kunne kalde sig Champions League-klub.

Slovan Bratislava? De er helt sikkert også glade for de penge, de tjener i disse uger, men en målscore på 5-21 og nul point i seks runder fortæller også den grumme sandhed om, hvor svært det hold har det.

Jeg står såmænd ved det, jeg skrev for to måneder siden efter en bizar fodboldkamp i Beograd, hvor FCM slog Maccabi Tel Aviv – FCM’s bedste offensive profiler kunne have skabt søgang for selv fornuftige Champions League-hold.

Men de profiler har nærmest været ude af drift siden den aften på Stadion Partizani, og uden dem er der virkelig ikke meget CL over FC Midtjylland.

Europa League og Conference League er mere realistiske habitater for FC Midtjylland, men det kan og skal klubben jo ikke nøjes med at stræbe efter med de ambitioner og rammer, man er ved at skabe for sig selv.

Ja, det mudrer billedet, at Darío Osorio, Franculino og Aral Simsir er ude sammen med den efterhånden glemte men særdeles dygtige, langtidsskadede Cho Gue-sung, og det er jo nærmest det modsatte af en katastrofe at have flest point i Superligaen i 2024 og at være dansk mester.

Men kravene skal naturligvis stige i det nye år, også selv om flere af de bedste spillere bliver solgt, og det gælder både på banen, på trænerkontoret og i staben af eksperter og beslutningstagere, der henter spillere til førsteholdet og ikke ligefrem har overvældet os med pletskud i kuldet af nye spillere i sommer.

Det skal blive markant bedre i 2025, uanset hvor meget stærkere, FC Midtjylland er blevet de to seneste år.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Brøndby har IKKE budt

FC København byder på kantspiller

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

‘Det er ret let at se’

I chok over Tottenham

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

– Det er forfærdeligt

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Brøndby forhandler om stor transfer

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’