Mange større klubber har lidt betydeligt værre nederlag end det 0-2-resultat, FC Midtjylland kommer hjem med fra Estadio do Dragão.
FC Midtjylland spillede en fornuftig første halvleg og skabte usikkerhed for hjemmeholdet FC Porto i slutfasen.
Og ud over at udnytte de chancer, man fik, kan man ikke indvende meget mod resultatet eller FC Midtjyllands tilgang mod et hold, der bortset fra den aktuelle resultatkrise hører hjemme i Champions League og de fleste sæsoner også ville ligge i toppen af den spanske La Liga.
Det var voldsomt uheldigt, at Adam Buksa i sin iver fra at komme på tavlen fik afrettet et indlæg, der så ud til at havne i fødderne på super-teenageren Mikel Gogorza og en mulig udligning til 1-1, det samme var den håndskade, Elias Ólafsson fik med 20 minutter igen.
Sejren til FC Porto var der til gengæld intet at indvende mod, og man kan undre sig over, hvordan det hold kun havde vundet en af de foregående seks kampe, for det var ikke kun Samuel Omorodion, der lignende en kommende superstjerne i en af verdens rigeste klubber.
Portugisernes tempo og boldfærdigheder var en reminder om, hvor mange niveauer, der lige nu er over FC Midtjylland i Europa (og der er adskillige over Porto), og at det måske er meget heldigt alligevel, at FCM snublede mod middelmådige Slovan Bratislava i de sidste 15 minutter af den sidste og afgørende kvalifikationskamp til Champions League.
Det vil økonomimedarbejdere og direktører i FC Midtjylland naturligvis være dybt uenige i, og helt rimeligt, hvor det havde dælme været profitabelt og nok en fjer i ulvehatten at kunne kalde sig Champions League-klub.
Slovan Bratislava? De er helt sikkert også glade for de penge, de tjener i disse uger, men en målscore på 5-21 og nul point i seks runder fortæller også den grumme sandhed om, hvor svært det hold har det.
Jeg står såmænd ved det, jeg skrev for to måneder siden efter en bizar fodboldkamp i Beograd, hvor FCM slog Maccabi Tel Aviv – FCM’s bedste offensive profiler kunne have skabt søgang for selv fornuftige Champions League-hold.
Men de profiler har nærmest været ude af drift siden den aften på Stadion Partizani, og uden dem er der virkelig ikke meget CL over FC Midtjylland.
Europa League og Conference League er mere realistiske habitater for FC Midtjylland, men det kan og skal klubben jo ikke nøjes med at stræbe efter med de ambitioner og rammer, man er ved at skabe for sig selv.
Ja, det mudrer billedet, at Darío Osorio, Franculino og Aral Simsir er ude sammen med den efterhånden glemte men særdeles dygtige, langtidsskadede Cho Gue-sung, og det er jo nærmest det modsatte af en katastrofe at have flest point i Superligaen i 2024 og at være dansk mester.
Men kravene skal naturligvis stige i det nye år, også selv om flere af de bedste spillere bliver solgt, og det gælder både på banen, på trænerkontoret og i staben af eksperter og beslutningstagere, der henter spillere til førsteholdet og ikke ligefrem har overvældet os med pletskud i kuldet af nye spillere i sommer.
Det skal blive markant bedre i 2025, uanset hvor meget stærkere, FC Midtjylland er blevet de to seneste år.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Her er Kamil Wilczek i dag
– Den her sidder dybt i sjælen
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
AGF tilbage på førstepladsen
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER