Mange større klubber har lidt betydeligt værre nederlag end det 0-2-resultat, FC Midtjylland kommer hjem med fra Estadio do Dragão.
FC Midtjylland spillede en fornuftig første halvleg og skabte usikkerhed for hjemmeholdet FC Porto i slutfasen.
Og ud over at udnytte de chancer, man fik, kan man ikke indvende meget mod resultatet eller FC Midtjyllands tilgang mod et hold, der bortset fra den aktuelle resultatkrise hører hjemme i Champions League og de fleste sæsoner også ville ligge i toppen af den spanske La Liga.
Det var voldsomt uheldigt, at Adam Buksa i sin iver fra at komme på tavlen fik afrettet et indlæg, der så ud til at havne i fødderne på super-teenageren Mikel Gogorza og en mulig udligning til 1-1, det samme var den håndskade, Elias Ólafsson fik med 20 minutter igen.
Sejren til FC Porto var der til gengæld intet at indvende mod, og man kan undre sig over, hvordan det hold kun havde vundet en af de foregående seks kampe, for det var ikke kun Samuel Omorodion, der lignende en kommende superstjerne i en af verdens rigeste klubber.
Portugisernes tempo og boldfærdigheder var en reminder om, hvor mange niveauer, der lige nu er over FC Midtjylland i Europa (og der er adskillige over Porto), og at det måske er meget heldigt alligevel, at FCM snublede mod middelmådige Slovan Bratislava i de sidste 15 minutter af den sidste og afgørende kvalifikationskamp til Champions League.
Det vil økonomimedarbejdere og direktører i FC Midtjylland naturligvis være dybt uenige i, og helt rimeligt, hvor det havde dælme været profitabelt og nok en fjer i ulvehatten at kunne kalde sig Champions League-klub.
Slovan Bratislava? De er helt sikkert også glade for de penge, de tjener i disse uger, men en målscore på 5-21 og nul point i seks runder fortæller også den grumme sandhed om, hvor svært det hold har det.
Jeg står såmænd ved det, jeg skrev for to måneder siden efter en bizar fodboldkamp i Beograd, hvor FCM slog Maccabi Tel Aviv – FCM’s bedste offensive profiler kunne have skabt søgang for selv fornuftige Champions League-hold.
Men de profiler har nærmest været ude af drift siden den aften på Stadion Partizani, og uden dem er der virkelig ikke meget CL over FC Midtjylland.
Europa League og Conference League er mere realistiske habitater for FC Midtjylland, men det kan og skal klubben jo ikke nøjes med at stræbe efter med de ambitioner og rammer, man er ved at skabe for sig selv.
Ja, det mudrer billedet, at Darío Osorio, Franculino og Aral Simsir er ude sammen med den efterhånden glemte men særdeles dygtige, langtidsskadede Cho Gue-sung, og det er jo nærmest det modsatte af en katastrofe at have flest point i Superligaen i 2024 og at være dansk mester.
Men kravene skal naturligvis stige i det nye år, også selv om flere af de bedste spillere bliver solgt, og det gælder både på banen, på trænerkontoret og i staben af eksperter og beslutningstagere, der henter spillere til førsteholdet og ikke ligefrem har overvældet os med pletskud i kuldet af nye spillere i sommer.
Det skal blive markant bedre i 2025, uanset hvor meget stærkere, FC Midtjylland er blevet de to seneste år.
LIVE
VM-LIVE: Landstræner melder sin afgang
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Klar transfermelding
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Portugal – DR Congo
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Deadline overskredet: FC København melder ud
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Irak – Norge
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
NYHEDER