Da jeg først så det, troede jeg faktisk, at han var blevet fejlciteret.
For havde Romelu Lukaku midt i et vildt kampprogram rent faktisk havde sagt det om Chelsea og om Real Madrid, FC Barcelona og Bayern München, som jeg så ham citeret for?
Havde han virkelig sagt det om interessen for at vende tilbage til Inter en dag?
Og det om ikke at være glad for situationen i Chelsea?
Sagde Lukaku virkelig alt det?
Lukaku raser over Tuchel: Jeg er ikke glad #pldk https://t.co/guuK4BCSp1
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 30, 2021
Ja han gjorde, til italienske Sky Sports, der dermed sluttede 2021 med et scoop af dimensioner og satte en god del af dagsordenen i de første dage i 2022.
Thomas Tuchel var tydeligt uimponeret og udtalte, at den belgiske angriber skulle holde sig fra interviews, men der sluttede den ikke.
Officielt: Lukaku smidt helt af holdet i Chelsea #pldk #cldk https://t.co/x9KeAwDcog
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) January 2, 2022
The Athletic og flere andre internationale medier kunne i løbet af weekenden fortælle, at Lukaku angiveligt var sat uden for truppen, og en times tid før kampstart kunne vi så alle ved selvsyn konstatere, at Chelsea stillede til topopgøret mod Liverpool uden Lukaku.
Det begyndte overhovedet ikke godt for Chelsea, der allerede inden en halv time var nede 0-2, men siden kom på 2-2 før pausen og måske kunne have haft gavn af at smide Lukaku på banen i 2. halvleg.
Det efterlader spørgsmålet, om Romelu Lukaku skulle have knyttet kaje og ladet være med at lyde som en, der hellere ville være et andet sted?
Eller om søndagens nederlag er delvist selvforskyldt med bænkningen af en farlig angriber og et tegn på, at Thomas Tuchel og Chelseas ledelse er lidt for glade for at sætte folk af eller tribunen, som Andreas Christensen også har oplevet?
Timingen i Lukakus interview var overraskende og måske ikke én, belgieren i bagklogskabens klare lys ville gentage.
Men Chelsea kan ikke være overrasket over, at man har med en ligefrem og ofte hudløst ærlig fodboldspiller (se et helt forrygende interview fra 2018 her) at gøre, der ikke som de fleste andre i Premier League holder sig til ufarlige klicheer og intetsigende høfligheder, som klubberne oftest gerne ser, at deres spillere lirer af.
Vi ved, at Romelu Lukaku siger, hvad han mener, også når det ville være nemmere at holde kæft, og det kommer jeg i hvert fald ikke til at skose ham og andre fodboldspillere for.
Hellere flere, der siger deres ærlige mening, også gerne om endnu tungere emner, som der er så mange af i fodbold her i 2022, end endnu flere gennemkontrollerede og ufarlige udtalelser, som der er for mange af allerede.
Romelu Lukaku er en af de spillere, man lytter til, blandt andet på grund af hans kompromisløse holdning til racisme i fodbold og håndteringen af den, og hans generelle oprigtighed, og det er også noget af grunden til, at denne sag vækker så megen opmærksomhed.
Rammer belgieren så plet med sine budskaber denne gang, hvor Chelsea nu otte gange i november, december og så her i begyndelsen af januar har smidt point?
Det mener jeg ikke, med mindre det er et vanvittigt forsøg på at slippe væk i et af transfervinduerne her i 2022, noget jeg har meget svært ved at forestille mig.
Jeg ved ikke, om der er gået mere forud end det, Lukaku har sagt om spilsystemet og om skuffelsen over ikke at være tilbage i startopstillingen, og om Thomas Tuchel og klubben har lovet Romelu Lukaku mere, end man kunne holde.
Men i dette tilfælde forstår jeg, at tyskeren ikke bare stiltiende kan lade belgieren antyde kraftigt, at han egentlig helst ville spille fodbold et andet sted.
Jeg har været efter Tuchel og Chelsea for at sætte Andreas Christensen af i slutningen af 2021 for at få ham til at forlænge kontrakten. (læs den blog her)
Men i denne situation kan jeg dårligt se, hvad Tuchel ellers skulle have gjort, hvis vi går ud fra, at træneren ikke har brudt løfter eller på anden måde behandlet angriberen forkert.

At Tuchel vælger et system, der ikke er ideelt til Lukaku, kan have bragt Lukakus plads og forholdet mellem spilleren og træneren i problemer, men det er altså Tuchels ret at sætte både systemet og i dette tilfælde startopstillingen, da ikke mindst når rekordkøbet for relativt nylig har været skadet og før jul havde COVID-19.
Det bliver dybt interessant at se, hvad vejen tilbage for de to parter er. Den må vi trods alt stadig formode findes, med mindre Tuchel da har fravalgt angriberen permanent.
Det kan dårligt nok kaldes et fuldbyrdet forsøg på et comeback i favoritklubben, hvis Romelu Lukaku virkelig skulle have givet op allerede nu.
Han var skadet en stor del af oktober og november, så selvom det er træls at starte på bænken, virker det overilet allerede at ville væk nu.
Hvad kræver Tuchel for at lukke angriberen tilbage ind på holdet? Og vil Lukaku levere det?
Den tyske træner kan have risikeret at optrappe en konflikt, der i stedet burde have været løst i et lukket rum, og som sagt kan det ikke overraske nogen i Chelsea, at det her ikke er en spiller, der taler i tomme fraser gennem sit Social Media Team.
Mandag får de to parter chancen for at tale direkte med hinanden i førnævnte lukkede rum.
Romelu Lukaku havde gjort livet lettere for sig selv og sin træner og klub ved at vente til foråret og sin tilbagevenden til startopstillingen med at erklære den store kærlighed til nærmest alle andre klubber end den, der betaler hans løn.
Vi har helt klart brug for den ærlighed og åbenhed, der er brug for i fodbold i stedet for den til tider usunde fascination af kadaverdisciplin og intetsigende udtalelser, hvor vi lige så godt kunne være i Chelsea som et NFL-franchise.
Men Lukaku rammer ikke sit publikum denne gang men ser i stedet ser ud til at have gjort mange Inter- og Chelsea-fans lige sure, foruden hans arbejdsgiver på et presset tidspunkt i sæsonen.
Det må angriberen bære og tage ansvaret for, uanset at han i bund og grund ikke har gjort andet end at levere den ærlighed, mange af os er så glade for.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Manden der fik Danmark til at vinde er død