Grundspillet er nu spillet færdigt, og efter Danmarks landskampe mod Schweiz og Færøerne venter 10 runders nervepirrende slutspil i Top 6 og Bund 6.
Vi gjorde status halvvejs i grundspillet, og det gør vi naturligvis igen nu, hvor holdene er fordelt i top og bund efter 22 runder.
Se Superliga-klubbernes standpunkts-karakterer i oktober.
Her er karakterbogen, hvor vi bruger 12-trinsskalaen
Randers FC
Karakter: 2
Efter 11 runder: 4
Største profil i grundspillet: Mads Enggaard
De afslutninger kan næsten kun blive bedre, ikke sandt?
Man kan faktisk godt se tegningen til et godt Randers-hold. Mads Enggaard som lovende midtbane-krumtap og Lasso Coulibaly, Mohammed Fuseini, Stephen Odey og Simen Nordli til at skabe og score på chancerne.
Problemet er bare, at de ikke gør det i tilstrækkelig grad. Vi var tæt på at give Randers et fire-tal, fordi så meget egentlig går rigtigt, men bliver man ved med at brænde i april og maj, kan det blive både selvforstærkende og fatalt for Superliga-statussen.
FC Nordsjælland-pointet giver et tiltrængt boost.
Viborg FF
Karakter: 2
Efter 11 runder: 4
Største profil i grundspillet: Anosike Ementa
Det er for ustabilt, hvad VFF har leveret på banen i sæsonen, men der er trods alt så mange løfter i det offensive spil, at pilen peger op frem mod næste sæson, hvis ellers VFF formår at overlade den anden dumpeplads fra Superligaen til Vejle eller Lyngby.
Men: Der skal ske forbedringer, og de skal gerne ske allerede i april, ikke om et halvt år.
Begynder VFF at veksle relativt god chanceskabelse til scoringer, kan man med de rette justeringer til sommer igen udfordre i Top 6. Omvendt er der heller ingen garanti for, at man uden videre styrer fri af nedrykning. Vi ender på et to-tal, fordi der er kommet for få point ud af anstrengelserne, og man lige nu er for tæt på til stregen til, at det er betryggende.
Vejle Boldklub
Karakter: 0
Efter 11 runder: 0
Største profil i grundspillet: Nathan Trott
Vi var egentlig på et to-tal, men et par dårlige runder og resultater tager glansen af februar-opblomstringen.
Det er måske for lidt at holde Vejle nede under bestået, når der er tilpas med grøde i VB til, at foråret i sig selv er bestået. Men efterårets præstationer tæller også her, og der skabte VB alt for lidt.
For bestå om to måneder skal man overleve i Superligaen, og det tegner til et tæt og dramatisk kapløb med nogle overlevelseskampe, hvor VB har brug for at spille som mod Silkeborg i anden forårsrunde (2-0) og ikke bliver overløbet som i sidste weekend mod OB (0-1) eller være i undertal en hel halvleg som mod FC Midtjylland.
Vejle hænger med røven i vandskorpen, og man skal til at vinde fodboldkampe, ikke blot være godt med i lange perioder.
Hvidovre IF
Karakter: 0
Efter 11 runder: -3
Største profil i grundspillet: Lirim Qamili
Det er faktisk godt kommet igen i foråret.
De skuffede i efteråret ved ikke at hente flere point men også ved ikke at skabe mere og blive most til sidst i for mange kampe.
Det bliver nok ikke til overlevelse, men nu ligner Hvidovre et Superliga-hold med nerve, intensitet og farlighed – FC Nordsjælland var svineheldige fredag i sidste uge med at vinde hos oprykkerne, der har fået bid og saft i spillet, som vi også så mod AGF.
Forårets kampe er klart bestået, men efteråret tæller jo stadig i Superliga-tabellen og det samlede indtryk.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
OPTAKT
Sønderjyske – OB
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Randers FC
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Tilbage efter regelbrud
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
Bayern München besejrer Dortmund i drama
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
Lamine Yamal med karrierens første
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
