Dumper i Superligaen: Med røven i vandskorpen

Tipsbladet er klar med vurderingerne af de 12 Superliga-klubbers grundspil. Vi begynder med de fire nederste hold.



Grundspillet er nu spillet færdigt, og efter Danmarks landskampe mod Schweiz og Færøerne venter 10 runders nervepirrende slutspil i Top 6 og Bund 6.

Vi gjorde status halvvejs i grundspillet, og det gør vi naturligvis igen nu, hvor holdene er fordelt i top og bund efter 22 runder.

Se Superliga-klubbernes standpunkts-karakterer i oktober.

Her er karakterbogen, hvor vi bruger 12-trinsskalaen


Randers FC
Karakter: 2
Efter 11 runder: 4

Største profil i grundspillet: Mads Enggaard

De afslutninger kan næsten kun blive bedre, ikke sandt?

Man kan faktisk godt se tegningen til et godt Randers-hold. Mads Enggaard som lovende midtbane-krumtap og Lasso Coulibaly, Mohammed Fuseini, Stephen Odey og Simen Nordli til at skabe og score på chancerne.

Problemet er bare, at de ikke gør det i tilstrækkelig grad. Vi var tæt på at give Randers et fire-tal, fordi så meget egentlig går rigtigt, men bliver man ved med at brænde i april og maj, kan det blive både selvforstærkende og fatalt for Superliga-statussen.

FC Nordsjælland-pointet giver et tiltrængt boost.

Viborg FF
Karakter: 2
Efter 11 runder: 4
Største profil i grundspillet: Anosike Ementa

Det er for ustabilt, hvad VFF har leveret på banen i sæsonen, men der er trods alt så mange løfter i det offensive spil, at pilen peger op frem mod næste sæson, hvis ellers VFF formår at overlade den anden dumpeplads fra Superligaen til Vejle eller Lyngby.

Men: Der skal ske forbedringer, og de skal gerne ske allerede i april, ikke om et halvt år.

Begynder VFF at veksle relativt god chanceskabelse til scoringer, kan man med de rette justeringer til sommer igen udfordre i Top 6. Omvendt er der heller ingen garanti for, at man uden videre styrer fri af nedrykning. Vi ender på et to-tal, fordi der er kommet for få point ud af anstrengelserne, og man lige nu er for tæt på til stregen til, at det er betryggende.

Vejle Boldklub
Karakter: 0
Efter 11 runder: 0
Største profil i grundspillet: Nathan Trott

Vi var egentlig på et to-tal, men et par dårlige runder og resultater tager glansen af februar-opblomstringen. 

Det er måske for lidt at holde Vejle nede under bestået, når der er tilpas med grøde i VB til, at foråret i sig selv er bestået. Men efterårets præstationer tæller også her, og der skabte VB alt for lidt.

For bestå om to måneder skal man overleve i Superligaen, og det tegner til et tæt og dramatisk kapløb med nogle overlevelseskampe, hvor VB har brug for at spille som mod Silkeborg i anden forårsrunde (2-0) og ikke bliver overløbet som i sidste weekend mod OB (0-1) eller være i undertal en hel halvleg som mod FC Midtjylland.

Vejle hænger med røven i vandskorpen, og man skal til at vinde fodboldkampe, ikke blot være godt med i lange perioder. 


Hvidovre IF
Karakter: 0
Efter 11 runder: -3
Største profil i grundspillet: Lirim Qamili

Det er faktisk godt kommet igen i foråret.

De skuffede i efteråret ved ikke at hente flere point men også ved ikke at skabe mere og blive most til sidst i for mange kampe.

Det bliver nok ikke til overlevelse, men nu ligner Hvidovre et Superliga-hold med nerve, intensitet og farlighed – FC Nordsjælland var svineheldige fredag i sidste uge med at vinde hos oprykkerne, der har fået bid og saft i spillet, som vi også så mod AGF.

Forårets kampe er klart bestået, men efteråret tæller jo stadig i Superliga-tabellen og det samlede indtryk.



Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Alle storroser Dario Osorio

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Storklub meldes interesseret

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Millionregn over Ståle Solbakken

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Steve Coopers højre hånd afviser

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks