Grundspillet er nu spillet færdigt, og efter Danmarks landskampe mod Schweiz og Færøerne venter 10 runders nervepirrende slutspil i Top 6 og Bund 6.
Vi gjorde status halvvejs i grundspillet, og det gør vi naturligvis igen nu, hvor holdene er fordelt i top og bund efter 22 runder.
Se Superliga-klubbernes standpunkts-karakterer i oktober.
Her er karakterbogen, hvor vi bruger 12-trinsskalaen
Randers FC
Karakter: 2
Efter 11 runder: 4
Største profil i grundspillet: Mads Enggaard
De afslutninger kan næsten kun blive bedre, ikke sandt?
Man kan faktisk godt se tegningen til et godt Randers-hold. Mads Enggaard som lovende midtbane-krumtap og Lasso Coulibaly, Mohammed Fuseini, Stephen Odey og Simen Nordli til at skabe og score på chancerne.
Problemet er bare, at de ikke gør det i tilstrækkelig grad. Vi var tæt på at give Randers et fire-tal, fordi så meget egentlig går rigtigt, men bliver man ved med at brænde i april og maj, kan det blive både selvforstærkende og fatalt for Superliga-statussen.
FC Nordsjælland-pointet giver et tiltrængt boost.
Viborg FF
Karakter: 2
Efter 11 runder: 4
Største profil i grundspillet: Anosike Ementa
Det er for ustabilt, hvad VFF har leveret på banen i sæsonen, men der er trods alt så mange løfter i det offensive spil, at pilen peger op frem mod næste sæson, hvis ellers VFF formår at overlade den anden dumpeplads fra Superligaen til Vejle eller Lyngby.
Men: Der skal ske forbedringer, og de skal gerne ske allerede i april, ikke om et halvt år.
Begynder VFF at veksle relativt god chanceskabelse til scoringer, kan man med de rette justeringer til sommer igen udfordre i Top 6. Omvendt er der heller ingen garanti for, at man uden videre styrer fri af nedrykning. Vi ender på et to-tal, fordi der er kommet for få point ud af anstrengelserne, og man lige nu er for tæt på til stregen til, at det er betryggende.
Vejle Boldklub
Karakter: 0
Efter 11 runder: 0
Største profil i grundspillet: Nathan Trott
Vi var egentlig på et to-tal, men et par dårlige runder og resultater tager glansen af februar-opblomstringen.
Det er måske for lidt at holde Vejle nede under bestået, når der er tilpas med grøde i VB til, at foråret i sig selv er bestået. Men efterårets præstationer tæller også her, og der skabte VB alt for lidt.
For bestå om to måneder skal man overleve i Superligaen, og det tegner til et tæt og dramatisk kapløb med nogle overlevelseskampe, hvor VB har brug for at spille som mod Silkeborg i anden forårsrunde (2-0) og ikke bliver overløbet som i sidste weekend mod OB (0-1) eller være i undertal en hel halvleg som mod FC Midtjylland.
Vejle hænger med røven i vandskorpen, og man skal til at vinde fodboldkampe, ikke blot være godt med i lange perioder.
Hvidovre IF
Karakter: 0
Efter 11 runder: -3
Største profil i grundspillet: Lirim Qamili
Det er faktisk godt kommet igen i foråret.
De skuffede i efteråret ved ikke at hente flere point men også ved ikke at skabe mere og blive most til sidst i for mange kampe.
Det bliver nok ikke til overlevelse, men nu ligner Hvidovre et Superliga-hold med nerve, intensitet og farlighed – FC Nordsjælland var svineheldige fredag i sidste uge med at vinde hos oprykkerne, der har fået bid og saft i spillet, som vi også så mod AGF.
Forårets kampe er klart bestået, men efteråret tæller jo stadig i Superliga-tabellen og det samlede indtryk.

TransferLIVE: Afviser Cristiano Ronaldos klub

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Christian Nørgaard afviste storklub

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

FCK vinder over HSV i vild fest

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Theo Sander søger væk fra FC København

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Vejle teaser for kæmpetransfer

‘Det er Peter Christiansens idé’

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Har FC København skudt papegøjen?

Afviser Viborg

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Kovending: Afviser dansker-transfer

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark