Kent Nielsen er den perfekte landstræner

Kent Nielsen har det, der skal til for at blive dansk landstræner.



Det har været lidt sjovt at følge dækningen af Lars Knudsens overraskende tid som landstræner.

Nogle gange lyder det som om, manden er beamet ned fra en UFO eller befriet fra et trænerkontor med hængelås, hvor man først må komme ud, når alle offensive og defensive dødbolde de næste seks måneder er analyseret til bunds.

Det er som om, at ingen overhovedet husker den vitale rolle, han spillede som assistenttræner i FC Midtjylland, dengang man vandt det andet mesterskab under Jess Thorup.

Men ok, det gjorde Thorup tydeligvis, og han skyndte sig at sige 'haps', da muligheden for et nyt samarbejde bød sig i Augsburg efter Knudsens stop i Leicester.

Sådan ligger vi under for vores forestillinger om, hvordan en fodboldtræner og landstræner skal se ud, og hvad han skal have prøvet, og som kampene i september viste, er vores forestillinger langt fra altid de rigtige.

Og apropos dygtigt håndværk: Kent Nielsen burde være en seriøs kandidat til landstræner-jobbet. Ja, for mig er han den perfekte landstræner.

Jeg tror bestemt ikke, det bliver ham, og der er et væld af dygtige trænere derude, nogle af dem med dansk pas.

277830

Kent Nielsen bør være en seriøs kandidat til landstræner-jobbet, mener Tipsbladets kommentator. Foto: Alamy

Men Kent Nielsen burde være en af dem, DBU's fodbolddirektør Peter Møller ringede til, fordi Silkeborg-cheftræneren er så dygtig og erfaren en træner med et så højt fagligt niveau, at han per automatik blev overvejet.

'Amen hør her, landsholdet skal jo ikke spille som Silkeborg' – jeg kan allerede høre indvendingen, hvis det mod forventning skulle blive Europamesteren fra 1992.

Og det er så sandt, som det er sagt.

Der er nul chance, selv med langt dygtigere spillere, for at kunne spille som Superligaens mest konceptstærke hold sammen med FCN.

Bare se den her uge op til Spanien-kampen, der har været en øvelse i at træne så skånsomt og effektivt som muligt, alt i mens spiller efter spiller har meldt fra med større eller mindre skader.

277830

Lars Knudsen i jobbet som en af Jess Thorups assistenttrænere i Augsburg. Foto: Alamy

Men Kent Nielsen vil som landstræner spille lige så lidt Silkeborg-fodbold, der kræver måneders og års intenst arbejde til træning og kampe hver weekend, som jeg ville forsøge at lave fem retters indisk mad til 20 personer ud af en pakke hakket okse og tre poser grillpølser.

Kent Nielsen er en uovertruffen taktiker, der læser situationer og modstandere som få andre, også undervejs i kampene.

Han får det optimale ud af sine spillere, der med god grund vil spille for ham og holder kontakten også efter de er skiftet væk, i disse år fra Silkeborg, hvor det tidligere var AaB'ere.

Han gør meget selv, også når modstanderne skal analyseres, og det er nok noget af det, der taler mod Nielsen som landstræner. Han er træneren, ikke CEO for et stort team af specialister.

Al det leben, der er omkring landstræner-jobbet, lokker nok heller ikke.

Men skal Danmark vinde fodboldkampe og gøre det godt ved slutrunder ud fra en vurdering af, hvad man selv, spillermaterialet og modstanderen levner af muligheder, er Kent Nielsen et fremragende og oplagt bud på Danmarks næste landstræner.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Stort Brøndby-boost

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

FC København – FC Nordsjælland

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

– Enten FCK eller også stopper han?

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Interessen er eksploderet på grund af FC København



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Randers FC – Vejle Boldklub

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup må undvære profil igen

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

FC København-boss reagerer på tilråb

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte