Kent Nielsen er den perfekte landstræner

Kent Nielsen har det, der skal til for at blive dansk landstræner.



Det har været lidt sjovt at følge dækningen af Lars Knudsens overraskende tid som landstræner.

Nogle gange lyder det som om, manden er beamet ned fra en UFO eller befriet fra et trænerkontor med hængelås, hvor man først må komme ud, når alle offensive og defensive dødbolde de næste seks måneder er analyseret til bunds.

Det er som om, at ingen overhovedet husker den vitale rolle, han spillede som assistenttræner i FC Midtjylland, dengang man vandt det andet mesterskab under Jess Thorup.

Men ok, det gjorde Thorup tydeligvis, og han skyndte sig at sige 'haps', da muligheden for et nyt samarbejde bød sig i Augsburg efter Knudsens stop i Leicester.

Sådan ligger vi under for vores forestillinger om, hvordan en fodboldtræner og landstræner skal se ud, og hvad han skal have prøvet, og som kampene i september viste, er vores forestillinger langt fra altid de rigtige.

Og apropos dygtigt håndværk: Kent Nielsen burde være en seriøs kandidat til landstræner-jobbet. Ja, for mig er han den perfekte landstræner.

Jeg tror bestemt ikke, det bliver ham, og der er et væld af dygtige trænere derude, nogle af dem med dansk pas.

277830

Kent Nielsen bør være en seriøs kandidat til landstræner-jobbet, mener Tipsbladets kommentator. Foto: Alamy

Men Kent Nielsen burde være en af dem, DBU's fodbolddirektør Peter Møller ringede til, fordi Silkeborg-cheftræneren er så dygtig og erfaren en træner med et så højt fagligt niveau, at han per automatik blev overvejet.

'Amen hør her, landsholdet skal jo ikke spille som Silkeborg' – jeg kan allerede høre indvendingen, hvis det mod forventning skulle blive Europamesteren fra 1992.

Og det er så sandt, som det er sagt.

Der er nul chance, selv med langt dygtigere spillere, for at kunne spille som Superligaens mest konceptstærke hold sammen med FCN.

Bare se den her uge op til Spanien-kampen, der har været en øvelse i at træne så skånsomt og effektivt som muligt, alt i mens spiller efter spiller har meldt fra med større eller mindre skader.

277830

Lars Knudsen i jobbet som en af Jess Thorups assistenttrænere i Augsburg. Foto: Alamy

Men Kent Nielsen vil som landstræner spille lige så lidt Silkeborg-fodbold, der kræver måneders og års intenst arbejde til træning og kampe hver weekend, som jeg ville forsøge at lave fem retters indisk mad til 20 personer ud af en pakke hakket okse og tre poser grillpølser.

Kent Nielsen er en uovertruffen taktiker, der læser situationer og modstandere som få andre, også undervejs i kampene.

Han får det optimale ud af sine spillere, der med god grund vil spille for ham og holder kontakten også efter de er skiftet væk, i disse år fra Silkeborg, hvor det tidligere var AaB'ere.

Han gør meget selv, også når modstanderne skal analyseres, og det er nok noget af det, der taler mod Nielsen som landstræner. Han er træneren, ikke CEO for et stort team af specialister.

Al det leben, der er omkring landstræner-jobbet, lokker nok heller ikke.

Men skal Danmark vinde fodboldkampe og gøre det godt ved slutrunder ud fra en vurdering af, hvad man selv, spillermaterialet og modstanderen levner af muligheder, er Kent Nielsen et fremragende og oplagt bud på Danmarks næste landstræner.





LIVE

LIVE: Køber ny cheftræner i AGF

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Langer ud efter Peter Sørensen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Bayern München – Real Madrid

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Nu reagerer Morten Krogh

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Arsenal – Sporting CP

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

22 millioner kroner!

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Heldige danske damer slår Sverige

Laver aftale med Frederik Birk

Brøndby er de dårligste i Europa

Øjner europæisk trofæ

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Legende stopper som cheftræner for Messi

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’