Kent Nielsen er den perfekte landstræner

Kent Nielsen har det, der skal til for at blive dansk landstræner.



Det har været lidt sjovt at følge dækningen af Lars Knudsens overraskende tid som landstræner.

Nogle gange lyder det som om, manden er beamet ned fra en UFO eller befriet fra et trænerkontor med hængelås, hvor man først må komme ud, når alle offensive og defensive dødbolde de næste seks måneder er analyseret til bunds.

Det er som om, at ingen overhovedet husker den vitale rolle, han spillede som assistenttræner i FC Midtjylland, dengang man vandt det andet mesterskab under Jess Thorup.

Men ok, det gjorde Thorup tydeligvis, og han skyndte sig at sige 'haps', da muligheden for et nyt samarbejde bød sig i Augsburg efter Knudsens stop i Leicester.

Sådan ligger vi under for vores forestillinger om, hvordan en fodboldtræner og landstræner skal se ud, og hvad han skal have prøvet, og som kampene i september viste, er vores forestillinger langt fra altid de rigtige.

Og apropos dygtigt håndværk: Kent Nielsen burde være en seriøs kandidat til landstræner-jobbet. Ja, for mig er han den perfekte landstræner.

Jeg tror bestemt ikke, det bliver ham, og der er et væld af dygtige trænere derude, nogle af dem med dansk pas.

277830

Kent Nielsen bør være en seriøs kandidat til landstræner-jobbet, mener Tipsbladets kommentator. Foto: Alamy

Men Kent Nielsen burde være en af dem, DBU's fodbolddirektør Peter Møller ringede til, fordi Silkeborg-cheftræneren er så dygtig og erfaren en træner med et så højt fagligt niveau, at han per automatik blev overvejet.

'Amen hør her, landsholdet skal jo ikke spille som Silkeborg' – jeg kan allerede høre indvendingen, hvis det mod forventning skulle blive Europamesteren fra 1992.

Og det er så sandt, som det er sagt.

Der er nul chance, selv med langt dygtigere spillere, for at kunne spille som Superligaens mest konceptstærke hold sammen med FCN.

Bare se den her uge op til Spanien-kampen, der har været en øvelse i at træne så skånsomt og effektivt som muligt, alt i mens spiller efter spiller har meldt fra med større eller mindre skader.

277830

Lars Knudsen i jobbet som en af Jess Thorups assistenttrænere i Augsburg. Foto: Alamy

Men Kent Nielsen vil som landstræner spille lige så lidt Silkeborg-fodbold, der kræver måneders og års intenst arbejde til træning og kampe hver weekend, som jeg ville forsøge at lave fem retters indisk mad til 20 personer ud af en pakke hakket okse og tre poser grillpølser.

Kent Nielsen er en uovertruffen taktiker, der læser situationer og modstandere som få andre, også undervejs i kampene.

Han får det optimale ud af sine spillere, der med god grund vil spille for ham og holder kontakten også efter de er skiftet væk, i disse år fra Silkeborg, hvor det tidligere var AaB'ere.

Han gør meget selv, også når modstanderne skal analyseres, og det er nok noget af det, der taler mod Nielsen som landstræner. Han er træneren, ikke CEO for et stort team af specialister.

Al det leben, der er omkring landstræner-jobbet, lokker nok heller ikke.

Men skal Danmark vinde fodboldkampe og gøre det godt ved slutrunder ud fra en vurdering af, hvad man selv, spillermaterialet og modstanderen levner af muligheder, er Kent Nielsen et fremragende og oplagt bud på Danmarks næste landstræner.





Flere slagter dansker efter grim aktion




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Superliga-stjerne i transfer denne sommer?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Horsens var et helvede’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCM-profiler skadet inden Superliga-start