Det har været lidt sjovt at følge dækningen af Lars Knudsens overraskende tid som landstræner.
Nogle gange lyder det som om, manden er beamet ned fra en UFO eller befriet fra et trænerkontor med hængelås, hvor man først må komme ud, når alle offensive og defensive dødbolde de næste seks måneder er analyseret til bunds.
Det er som om, at ingen overhovedet husker den vitale rolle, han spillede som assistenttræner i FC Midtjylland, dengang man vandt det andet mesterskab under Jess Thorup.
Men ok, det gjorde Thorup tydeligvis, og han skyndte sig at sige 'haps', da muligheden for et nyt samarbejde bød sig i Augsburg efter Knudsens stop i Leicester.
Sådan ligger vi under for vores forestillinger om, hvordan en fodboldtræner og landstræner skal se ud, og hvad han skal have prøvet, og som kampene i september viste, er vores forestillinger langt fra altid de rigtige.
Og apropos dygtigt håndværk: Kent Nielsen burde være en seriøs kandidat til landstræner-jobbet. Ja, for mig er han den perfekte landstræner.
Jeg tror bestemt ikke, det bliver ham, og der er et væld af dygtige trænere derude, nogle af dem med dansk pas.

Men Kent Nielsen burde være en af dem, DBU's fodbolddirektør Peter Møller ringede til, fordi Silkeborg-cheftræneren er så dygtig og erfaren en træner med et så højt fagligt niveau, at han per automatik blev overvejet.
'Amen hør her, landsholdet skal jo ikke spille som Silkeborg' – jeg kan allerede høre indvendingen, hvis det mod forventning skulle blive Europamesteren fra 1992.
Og det er så sandt, som det er sagt.
Der er nul chance, selv med langt dygtigere spillere, for at kunne spille som Superligaens mest konceptstærke hold sammen med FCN.
Bare se den her uge op til Spanien-kampen, der har været en øvelse i at træne så skånsomt og effektivt som muligt, alt i mens spiller efter spiller har meldt fra med større eller mindre skader.

Men Kent Nielsen vil som landstræner spille lige så lidt Silkeborg-fodbold, der kræver måneders og års intenst arbejde til træning og kampe hver weekend, som jeg ville forsøge at lave fem retters indisk mad til 20 personer ud af en pakke hakket okse og tre poser grillpølser.
Kent Nielsen er en uovertruffen taktiker, der læser situationer og modstandere som få andre, også undervejs i kampene.
Han får det optimale ud af sine spillere, der med god grund vil spille for ham og holder kontakten også efter de er skiftet væk, i disse år fra Silkeborg, hvor det tidligere var AaB'ere.
Han gør meget selv, også når modstanderne skal analyseres, og det er nok noget af det, der taler mod Nielsen som landstræner. Han er træneren, ikke CEO for et stort team af specialister.
Al det leben, der er omkring landstræner-jobbet, lokker nok heller ikke.
Men skal Danmark vinde fodboldkampe og gøre det godt ved slutrunder ud fra en vurdering af, hvad man selv, spillermaterialet og modstanderen levner af muligheder, er Kent Nielsen et fremragende og oplagt bud på Danmarks næste landstræner.
LIVE
LIVE: Køber ny cheftræner i AGF
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
Øjner europæisk trofæ
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER