Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Brøndbys sæson risikerer at skylle helt væk og være den rene katastrofe set i forhold til de tårnhøje målsætninger, efter man onsdag aften røg ud af pokalen i Silkeborg.



SILKEBORG (Tipsbladet): I søndags var det farvel til drømmen om Superliga-guld med et ekstremt smertefuldt 0-3-nederlag til FCK.

Og her tre døgn senere var den så gal i pokalturneringen, hvor Brøndby ikke kunne bygge videre på sidste uges flotte comeback fra 0-3 til 3-3 efter en kummerligt ringe første halvleg.

Silkeborg er det, man på godt jysk kalder et træls sted at spille.

Brøndby plejer såmænd at klare sig okay på kunstgræsset, men nogen favorit-disciplin mod Silkeborg er det ikke.

Og det fik vi med det samme at se.

Brøndby stod, tilsyneladende planmæssigt, dybt og forsvarede mod Silkeborg.

Det er en okay taktik, hvis man ellers formår at lukke rummene ned for Silkeborgs kombinationer.

Men det var præcis, hvad Brøndby fejlede med fra første minut.

Silkeborg ramte stolpen efter at have skåret Brøndbys defensiv op.

Så bragte Callum McCowatt Silkeborg fuldt fortjent foran, efter Brøndby igen var spillet tynd, selv om nærmest hele holdet var bag bolden og var helt på plads, da Silkeborg satte tempo.

Katastrofe-start, og selv om de medrejsende fans støttede trofast, kom der mere eller mindre intet fra gæsterne i første halvleg offensivt, hvor Nicolai Larsen ikke reddede en eneste gang.

Opskrift på katastrofe

Vejen til en pokalsejr var i forvejen ikke nem, og på de større linjer var det også kritisk med en så dårlig start, når nu pokalen er den bedste vej i et ligaspil efter søndagens nederlag.

Brøndby-spillerne havde overnattet på hotel i Silkeborg for at være perfekt forberedt i stedet at tage bussen over på dagen.

Men man får tanken, at nattens fyrværkeri må have forstyrret gæsterne, så sløvt og reagerende, Frederik Birks udvalgte spillede.

Hvor var drivet med bolden, den individuelle aktion, der vendte kampen på hovedet, nu hvor pokalen og Europa-deltagelsen var på højkant?

Pist borte!

Man anede det efter en tam 0-0 mod Randers, det jyske hjemmehold var tættest på at vinde.

Og dampen gik helt af Brøndby i den anden halvleg mod FC København.

Næste sæson på højkant

Var det det nederlag, der klemte?

Det kan Frederik Birk og co. tænke over nu, men fremadrettet er det ligegyldigt.

For Brøndby er ude, og som formen er nu, må man da virkelig blive nervøs for de sidste uger i sæsonen.

FCN-kampen søndag er igen på kunstgræs, FCM spiller for et mesterskab og vil bide, til det bløder for at vende en elendig stime mod de gulblusede.

Og AGF og Uwe Rösler?

Jeg behøver vel ikke forklare, hvorfor de gerne vil vinde sæsonens sidste kamp hjemme i Vejlby mod netop BIF, uanset hvad GF’s situation er.

Holdene begynder på nul point til juli, men grunden til, at jeg tværer rundt i det her, er jo, at Brøndby og klubbens ejere prioriterer Europa så tårnhøjt.

Det er virkelig, virkelig, virkelig vigtigt at komme i et Europa-ligaspil snarest muligt.

Og der er en afgrund til forskel på at komme i Europa League-kvalifikationen via en pokaltriumf, og så klemme sig med i Conference League.

For da slet ikke at tale om storheden i at få en titel til.

Superliga-sæsonen er allerede en skuffelse, når det her hold er samlet for at spille om guld, og nu risikerer Europa-drømmen reelt at briste, allerede før 2025/26 er begyndt.

Jo jo, måske kan man slå et par seedede modstandere fra større ligaer end Superligaen ud, hvis man er heldig og dygtig.

Men det er godt nok ikke sandsynligt – og nu er man altså ikke mere end et par dårligere præstationer til fra, at man helt kan gå glip af Conference League-billetten.

Det flotte comeback i marts og april er nu langt væk, og det er ved at koste Brøndby meget, meget dyrt.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Nægtet Brøndby-skifte

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Ronaldo vinder kampen’

Dansk målsluger skifter til topklub

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Viaplay hæver priserne

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Populære Chelsea – køb billetter her!

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Katastrofe for Jack Grealish

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Hermansen hyldes efter pragtpræstation



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

– Alt for meget kaos i Horsens

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Forventer kæmpe jobtilbud

‘Hvad fanden kan man gøre?’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

På vild liste med Lionel Messi

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’