SILKEBORG (Tipsbladet): I søndags var det farvel til drømmen om Superliga-guld med et ekstremt smertefuldt 0-3-nederlag til FCK.
Og her tre døgn senere var den så gal i pokalturneringen, hvor Brøndby ikke kunne bygge videre på sidste uges flotte comeback fra 0-3 til 3-3 efter en kummerligt ringe første halvleg.
Silkeborg er det, man på godt jysk kalder et træls sted at spille.
Brøndby plejer såmænd at klare sig okay på kunstgræsset, men nogen favorit-disciplin mod Silkeborg er det ikke.
Og det fik vi med det samme at se.
Brøndby stod, tilsyneladende planmæssigt, dybt og forsvarede mod Silkeborg.
Det er en okay taktik, hvis man ellers formår at lukke rummene ned for Silkeborgs kombinationer.
Men det var præcis, hvad Brøndby fejlede med fra første minut.
Silkeborg ramte stolpen efter at have skåret Brøndbys defensiv op.
Så bragte Callum McCowatt Silkeborg fuldt fortjent foran, efter Brøndby igen var spillet tynd, selv om nærmest hele holdet var bag bolden og var helt på plads, da Silkeborg satte tempo.
Katastrofe-start, og selv om de medrejsende fans støttede trofast, kom der mere eller mindre intet fra gæsterne i første halvleg offensivt, hvor Nicolai Larsen ikke reddede en eneste gang.

Opskrift på katastrofe
Vejen til en pokalsejr var i forvejen ikke nem, og på de større linjer var det også kritisk med en så dårlig start, når nu pokalen er den bedste vej i et ligaspil efter søndagens nederlag.
Brøndby-spillerne havde overnattet på hotel i Silkeborg for at være perfekt forberedt i stedet at tage bussen over på dagen.
Men man får tanken, at nattens fyrværkeri må have forstyrret gæsterne, så sløvt og reagerende, Frederik Birks udvalgte spillede.
Hvor var drivet med bolden, den individuelle aktion, der vendte kampen på hovedet, nu hvor pokalen og Europa-deltagelsen var på højkant?
Pist borte!
Man anede det efter en tam 0-0 mod Randers, det jyske hjemmehold var tættest på at vinde.
Og dampen gik helt af Brøndby i den anden halvleg mod FC København.
Næste sæson på højkant
Var det det nederlag, der klemte?
Det kan Frederik Birk og co. tænke over nu, men fremadrettet er det ligegyldigt.
For Brøndby er ude, og som formen er nu, må man da virkelig blive nervøs for de sidste uger i sæsonen.
FCN-kampen søndag er igen på kunstgræs, FCM spiller for et mesterskab og vil bide, til det bløder for at vende en elendig stime mod de gulblusede.
Og AGF og Uwe Rösler?
Jeg behøver vel ikke forklare, hvorfor de gerne vil vinde sæsonens sidste kamp hjemme i Vejlby mod netop BIF, uanset hvad GF’s situation er.
Holdene begynder på nul point til juli, men grunden til, at jeg tværer rundt i det her, er jo, at Brøndby og klubbens ejere prioriterer Europa så tårnhøjt.
Det er virkelig, virkelig, virkelig vigtigt at komme i et Europa-ligaspil snarest muligt.
Og der er en afgrund til forskel på at komme i Europa League-kvalifikationen via en pokaltriumf, og så klemme sig med i Conference League.
For da slet ikke at tale om storheden i at få en titel til.
Superliga-sæsonen er allerede en skuffelse, når det her hold er samlet for at spille om guld, og nu risikerer Europa-drømmen reelt at briste, allerede før 2025/26 er begyndt.
Jo jo, måske kan man slå et par seedede modstandere fra større ligaer end Superligaen ud, hvis man er heldig og dygtig.
Men det er godt nok ikke sandsynligt – og nu er man altså ikke mere end et par dårligere præstationer til fra, at man helt kan gå glip af Conference League-billetten.
Det flotte comeback i marts og april er nu langt væk, og det er ved at koste Brøndby meget, meget dyrt.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Belgien – Iran
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT