Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Brøndbys sæson risikerer at skylle helt væk og være den rene katastrofe set i forhold til de tårnhøje målsætninger, efter man onsdag aften røg ud af pokalen i Silkeborg.



SILKEBORG (Tipsbladet): I søndags var det farvel til drømmen om Superliga-guld med et ekstremt smertefuldt 0-3-nederlag til FCK.

Og her tre døgn senere var den så gal i pokalturneringen, hvor Brøndby ikke kunne bygge videre på sidste uges flotte comeback fra 0-3 til 3-3 efter en kummerligt ringe første halvleg.

Silkeborg er det, man på godt jysk kalder et træls sted at spille.

Brøndby plejer såmænd at klare sig okay på kunstgræsset, men nogen favorit-disciplin mod Silkeborg er det ikke.

Og det fik vi med det samme at se.

Brøndby stod, tilsyneladende planmæssigt, dybt og forsvarede mod Silkeborg.

Det er en okay taktik, hvis man ellers formår at lukke rummene ned for Silkeborgs kombinationer.

Men det var præcis, hvad Brøndby fejlede med fra første minut.

Silkeborg ramte stolpen efter at have skåret Brøndbys defensiv op.

Så bragte Callum McCowatt Silkeborg fuldt fortjent foran, efter Brøndby igen var spillet tynd, selv om nærmest hele holdet var bag bolden og var helt på plads, da Silkeborg satte tempo.

Katastrofe-start, og selv om de medrejsende fans støttede trofast, kom der mere eller mindre intet fra gæsterne i første halvleg offensivt, hvor Nicolai Larsen ikke reddede en eneste gang.

Opskrift på katastrofe

Vejen til en pokalsejr var i forvejen ikke nem, og på de større linjer var det også kritisk med en så dårlig start, når nu pokalen er den bedste vej i et ligaspil efter søndagens nederlag.

Brøndby-spillerne havde overnattet på hotel i Silkeborg for at være perfekt forberedt i stedet at tage bussen over på dagen.

Men man får tanken, at nattens fyrværkeri må have forstyrret gæsterne, så sløvt og reagerende, Frederik Birks udvalgte spillede.

Hvor var drivet med bolden, den individuelle aktion, der vendte kampen på hovedet, nu hvor pokalen og Europa-deltagelsen var på højkant?

Pist borte!

Man anede det efter en tam 0-0 mod Randers, det jyske hjemmehold var tættest på at vinde.

Og dampen gik helt af Brøndby i den anden halvleg mod FC København.

Næste sæson på højkant

Var det det nederlag, der klemte?

Det kan Frederik Birk og co. tænke over nu, men fremadrettet er det ligegyldigt.

For Brøndby er ude, og som formen er nu, må man da virkelig blive nervøs for de sidste uger i sæsonen.

FCN-kampen søndag er igen på kunstgræs, FCM spiller for et mesterskab og vil bide, til det bløder for at vende en elendig stime mod de gulblusede.

Og AGF og Uwe Rösler?

Jeg behøver vel ikke forklare, hvorfor de gerne vil vinde sæsonens sidste kamp hjemme i Vejlby mod netop BIF, uanset hvad GF’s situation er.

Holdene begynder på nul point til juli, men grunden til, at jeg tværer rundt i det her, er jo, at Brøndby og klubbens ejere prioriterer Europa så tårnhøjt.

Det er virkelig, virkelig, virkelig vigtigt at komme i et Europa-ligaspil snarest muligt.

Og der er en afgrund til forskel på at komme i Europa League-kvalifikationen via en pokaltriumf, og så klemme sig med i Conference League.

For da slet ikke at tale om storheden i at få en titel til.

Superliga-sæsonen er allerede en skuffelse, når det her hold er samlet for at spille om guld, og nu risikerer Europa-drømmen reelt at briste, allerede før 2025/26 er begyndt.

Jo jo, måske kan man slå et par seedede modstandere fra større ligaer end Superligaen ud, hvis man er heldig og dygtig.

Men det er godt nok ikke sandsynligt – og nu er man altså ikke mere end et par dårligere præstationer til fra, at man helt kan gå glip af Conference League-billetten.

Det flotte comeback i marts og april er nu langt væk, og det er ved at koste Brøndby meget, meget dyrt.






Bekymrende transfermelding for Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Manchester United afbryder forhandlingerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub