AALBORG (Tipsbladet): Mindre end tre døgn var der gået, siden Brøndby på smertelig vis røg ud af Europa i Warszawa.
Et næsten fyldt stadion i Aalborg med et veloplagt hjemmepublikum, der ikke havde smagt en fed ramme som denne i meget lang tid, hvis vi lige husker, hvor forfærdelig 2022/23-sæsonen var.
Dårlige historier hos os og andre danske medier om formandens indirekte kritik af egen sportsdirektør og klubben.
Jo, der var mange årsager til, at det her kunne blive en meget hård aften for Brøndby IF.
Og sådan gik det overhovedet ikke.
For Brøndby spillede i stedet en særdeles overbevisende kamp, hvor man dominerede fra første minut, spillede værterne tynde i en lang række situationer og vandt så fortjent, man nærmest kan.
Hvad nu hvis
Der findes en fortælle-genre, der hedder alternativ historie, som ofte er koblet til science fiction, men også til tider anvendes af seriøse forskere til bedre at forstå historien og dens gang.
Det er alt fra scenarier om, hvis nu USA ikke var gået ind i 2. verdenskrig, til hvis en verdensberømt kunster eller politiker ikke var død i sine 30'ere men havde levet 50 år til, og tankerne er slet ikke så dumme endda som rettesnor, hvis nu noget lignende sker igen, hvilket jo ofte er tilfældet.
Tag Brøndby IF.
Et sølle mål på en af de store chancer, det blev til i den afsluttende kamp i maj mod AGF, og Brøndby kunne meget vel stå foran en Europa League- eller Conference League-playoff på torsdag, måske endda en onsdags-kamp om at komme i Champions League.
Ét mål og en tosset defensiv fejl mindre mod Legia Warszawa de to seneste torsdage, og man skulle tæve upåagtede Drita de to kommende torsdage for at komme i Conference League.
For al vores skældud til Brøndby IF, til Jesper Sørensen, Carsten V. Jensen, formand Jan Bech Andersen og hovedejerne i GFH, er det ikke mere end to-tre situationer, der skulle være gået anderledes, før Brøndby IF var dansk mester og spillede i et europæisk ligaspil, måske endda Champions League.
Det ændrer selvfølgelig ikke på, der var gummiben den maj-dag mod et stridslystent AGF.
At det ikke står i manualen til kløgtig ledelse noget sted i den seriøse del af den professionelle fodboldverden, at man skal skyde på egne ledere på sociale medier lige efter et traumatisk Europa-exit.
Og at man da for dælan skal have spillere klar til afgørende Europa-kampe, hvis det ellers var aftalen (det ved vi i sidste ende ikke, og spillerne skal jo også sige ja) – bare se FC Midtjylland, jeg vil garantere jer også havde handlet massivt ind i juni-juli, hvis man var blevet nummer fire og havde kunnet bruge midtugerne denne måned til at studere videoklip af kommende modstandere og spille minigolf.
Men ovenstående lille tankeeksperiment kan tjene som påmindelse om, at man faktisk ikke var længere fra fodboldhimlen, og at man har en ny chance for at nå derop i denne sæson, selv om de nederlag til AGF og Legia var temmelig problematiske.
Alle taler om det
De kommende 14 dage bliver helt indlysende vigtige for Brøndby IF.
Kommer der nogen med en stor nok pose penge for Yuito Suzuki eller Mathias Kvistgaarden?
Lykkes det med den midtbaneforstærkning og de andre mål, man har for truppen?
Og finder man det fælles fodslag, der i den grad kendetegnede Brøndby i den seneste, flotte sæson?
Brøndby IF er talk of the town i dansk fodbold her frem mod transferdeadline sammen med et FC København, der snart har skiftet en halv trup.
Jeg synes, Brøndby har spillet til, man igen kan tro på en guldkamp, da især når FC Midtjylland minimum skal spille ti Europa-kampe fra nu til slutningen af januar i Champions League eller Europa League, mens FC København sandsynligvis har otte kampe i Conference League og sikkert flere i foråret, da man må forventes at gå videre i turneringen.
Rivalerne har altså hænderne fulde, mens FC Nordsjælland er forynget og ikke lige nu ligner en guldkandidat som i de to seneste sæsoner.
Brøndbys ældste mand i idealopstillingen Daniel Wass viser ingen tegn på at gå i stå, så med de rette beslutninger og sammenhold er der for mig at se et til guld-skud i dette Brøndby-hold trods de kæmpestore skuffelser, man har haft.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT