Lad pigerne og drengene drible

Pione Sisto er kåret til Efterårets Profil i Superligaen. Talentet viste som helt ung store talenter for at drible og gjorde, selv om trænerne og holdkammeraterne måske til tider var træt af det.



Hvis nogen efterhånden skulle være i tvivl, har FC Midtjylland haft et fantastisk efterår med 40 point i 16 kampe, og 19-årige Pione Sisto er om nogen eksponent for de individuelle, offensive kvaliteter, som Superligaens tophold har til overflod på midtbanen og i angrebet.

Det kaster i dag en kåring som Efterårets Profil af sig til Pione Sisto, og de 12 Superliga-trænere, der traditionen tro har stemt i Tipsbladets kåring, har alle haft Pione Sisto i deres top 3.

Jeg og redaktionen er ikke overrasket, for selvom man sagtens kan forsvare at stemme på andre spillere i FC Midtjylland, kan Pione Sisto noget, som i den grad er savnet i dansk klubfodbold.

For et år siden var det Kasper Kusk, Superliga-trænerne pegede på, og med Sisto har Superligaen fået en endnu mere markant dribler, som ikke er nær så poleret som den fire år ældre Kusk, men som man til gengæld kan få et gennembrud i en af Europas store ligaer i en tidligere alder end den lidt mere spinkle nordjyde.

Sisto kan stadig falde ud af kampene i perioder, som han gjorde i mandags hjemme mod FC Vestsjælland, men han er kommet meget langt på de to år, der er gået siden hans Superliga-debut, og FC Midtjyllands trænere har ikke længere betænkeligheder ved at spille med Sisto mod de dygtige modstandere, fordi han efter intens træning fylder mere defensivt, end da han kom op på førsteholdet som ynglingespiller.

Hvis FC Midtjylland forsvarer den lige nu suveræne førsteplads sæsonen ud, skal der nok et særdeles stort tilbud til, før jydernes engelske bagmand Matthew Benham vil slippe en spiller med driblefærdigheder og gode, kølige afslutninger. Benham kan sagtens finde på at hælde endnu flere penge i sit danske tophold til foråret, og så vil man givetvis holde på en så sjælden spiller som Sisto. Så er udsigten til et dansk mesterskab og kvalifikationskampe til Champions League trods alt mere tillokkende end en særdeles krævende bundkamp i Hamborg, hvor rigtig meget kan gå galt for en ung dansker.

Sistos succes og Kusks for et år siden understreger en vigtig pointe – nemlig at børn og unge med et offensivt potentiale skal have plads til at udfolde det.

I et interview med Viasat fortæller Sistos ungdomstræner om, hvordan kantspilleren var ved at drive sine holdkammerater og deres forældre til vanvid, fordi han hele tiden driblede i stedet for at aflevere bolden. Trænerne gav ham lov til at drible og selv indse, at det nogle gange er smartere at give læderet væk frivilligt, selvom det passer voldsomt dårligt overens med vores i øvrigt på mange områder særdeles konstruktive og frugtbare demokratiske, kollektive indstilling til livet i evores moderne velfærdssamfund.

Hvis Pione Sisto ikke havde fået lov til at drible, indtil han dejsede om, havde han næppe været en spiller, som får Morten Olsen til at holde aktivt øje med hvor langt en teenagers ansøgning om dansk statsborgerskab er kommet. 

Så kære trænere og forældre: Lad de dygtigste piger og drenge drible, indtil de ikke orker mere – deres holdkammerater skal nok fortælle den store egoist, når han eller hun burde have afleveret i stedet for at forsøge at afdrible modstander nummer fem.





LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

England – Kroatien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Rangerer AGF over Lech Poznan

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Her er FCM’s Europa League-modstander

Portugal – DR Congo

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

De lurer på Kjærgaard

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Denne klub drømmer om Højbjerg

Får afvist bud på dansk profil

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby