Lars Høgh fortalte for en måned siden åbent om, at der nok kun var måneder tilbage, da han i forbindelse med sin nye bog gav en stribe rørende, tankevækkende og varme interview om karrieren og om en kræftsygdom, der var ved at bryde hans krop ned.
Ulykkeligvis viste det sig at være rigtigt, for onsdag den 8. december døde Lars Høgh, 62 år gammel.
Læs Martin Davidsens nekrolog i Tipsbladet her.
– Der kommer aldrig en som Lars Høgh igen #sldk #dbutweet https://t.co/ntq2KPqCYJ
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 9, 2021
Det er indlysende alt for lidt for et menneske, der havde appetit på meget mere, både i professionel fodbold men langt vigtigere som familiemenneske med kone, børn, børnebørn og alle de dejlige stunder, der lå forude.
Lars Høgh blev kendt som en vaskeægte one club man, før det for alvor blev et begreb i Danmark.
817 kampe spillede han for OB, og miraklet i Madrid med fantomspil på vejen til den fynske sensationssejr er den kamp, der står mest tydeligt blandt mange highlights, mens det med landsholdet blev til en tur til VM 1986 og en fremragende kamp undervejs mod Vesttyskland.
Det var en flot karriere, som Lars Høgh fortsatte som målmandstræner i Brøndby, OB og for landsholdet, hvor publikum i Parken i juni som det mest naturlige i verden hilste på målmandstræneren sammen med de tre keepere, når de løb på banen som de første, og Høgh lige så naturligt hilste tilbage.
Men det, der virkelig skiller Lars Høgh ud, er ikke de flotte redninger, vinderviljen og den store betydning, Lars Høgh havde i dansk fodbold især for målmændene og en landsholdskeeper som Kasper Schmeichel.
Da det i november stod klart, at situationen var meget alvorlig, strømmede det ud med små og store anekdoter om den tidligere OB-keeper.
Landstræner Kasper Hjulmand, landsholdsspillere men også alle mulige andre i fodboldverdenen og fans fra OB og OB’s rivaler i Superligaen fortalte om deres møder med Lars Høgh og hans betydning for deres fodboldinteresse.
Fælles for alle historierne er den glæde og varme, der stråler ud af dem og de mennesker, Lars Høgh rørte.
En autograf i Odense tilbage i 90’erne, tilfældige møder rundt om i Danmark, fifs og tricks som supplement til håndværket som målmand – som Jan Kjeltoft på Ekstra Bladet er inde på i sin velskrevne nekrolog, blev Lars Høgh badet i fortællinger om den måde, han har rørt en masse mennesker, både i møder og på afstand.
Medmenneskeligheden og nærværet gjorde Lars Høgh til en person, der betød noget for fans i hele fodbolddanmark, og igen i aftes og i dag mærker man den varme og empati, der var Lars Høghs vartegn, i alle nekrologerne og anekdoterne.
Lige nu er det en fattig trøst, først og fremmest for familien og de mange venner, der har mistet en ægtefælle, far, bedste og ven alt for tidligt til en modbydelig sygdom.
Men varmen og medmenneskeligheden vil stadig være der i mindet om en målmand og et menneske, der blev et af dansk fodbolds store navne, både via sit spil og sin faglighed, men vel allermest på at være et positivt og empatisk menneske, der af natur gerne ville være noget for andre uden at kræve noget tilbage.
Det glæder mig, at Lars Høgh nåede at have muligheden for at høre og mærke, hvor meget han har betydet for danskerne, for fansene og for dem, han arbejdede sammen med.
Det ændrer ikke på den sorg og det tomrum, hans nærmeste og de mange, Lars Høgh rørte, føler nu og i månederne og årene fremover, men Høghs menneskelighed og evne til at favne alle er vi mange, der kan lære af.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
NYHEDER
