– I get by with a little help from my friends.
Sådan sang The Beatles for mere end et halvt århundrede siden, og hvis Pierre-Emile Højbjerg og Thomas Delaney på stadion og Christian Eriksen derhjemme har lyst til at sende en lille thumbs-up til deres klubkammerater fra det belgiske landshold, vil det være helt på sin plads.
For mens Danmark blev kickstartet af Mikkel Damsgaard forrygende solomål (ja, Laudrup dukkede op for mit indre blik med det lille rul og spark – der var noget med, han scorede mod Sovjetunionen på Grundlovsdag i 1985) og den skrækkelige russiske fejlaflevering, Yussuf Yurary Poulsen kunne trille i mål 2-0, var det længe spændende i Sankt-Petersborg.
Romelu Lukaku fik 20 minutter inde i 2. halvleg annulleret et mål for offside, der på tv-billederne, vi så, var svær at få øje på, men på et mål efter hjørnespark og 2-0 ved evigt aktive Romelu Lukaku blev de brave finner knækket efter endnu en kamp, hvor det ikke var mange afslutninger, de fik spillet sig til.
Stemningen var fra start fremragende uden at nå de magiske højder fra torsdagen, men efter en spændt 1. halvleg, hvor Rusland forsvarede godt, klarede Danmark selv ærterne i Parken, mens Rusland faldt fra hinanden efter det rædsomme 2-0-mål.
Nerverne sad uden på tøjet på tilskuerpladserne straks fra 2. halvlegs start. Ville Belgien score det afgørende mål?
Jublen over Lukakus annullerede mål faldt sammen med det russiske straffespark, men belgierne malede langsomt (og de spillede virkelig langsomt) videre og knækkede langt om længe Finland på et hjørnespark, før Romelu Lukaku lagde kampen i seng og yderligere alen til sin popularitet i Belgien og Danmark med en fin afslutning til 2-0.
Danmark er favorit mod Wales
Da Danmark havde tabt til Belgien, sagde Michael Laudrup efterfølgende i 3Plus’ studie, at det her danske hold ville gå videre og nå kvartfinalen.
Det virkede bombastisk efter alle de afslutninger og kun det ene mål af Yussuf Yurary Poulsen i de to første kampe, men det fik Danmark så sandelig revancheret i 2. halvleg mod Rusland, hvor Andreas Christensen og Joakim Mæhle skabte feststemning og fællessang i Parken.
Danmark går ud af puljespillet som et af de hold, der er kommet til flest afslutninger, men landsholdets forwards mangler stadig at score i et gennemspillet angreb.
Mod Belgien klokkede Jason Denayer i det med en kriminel fejlaflevering til Pierre-Emile Højbjerg, Mikkel Damsgaards genialitet var lige netop det, en genialitet, og Yurary Poulsens andet slutrundemål kom på en assist fra Roman Zobnin.
Måske kan Danmark blive ved med at klare sig uden, og i det store billede var det et absolut drømmescenarie, der udspillede sig for danskerne efter mareridtet mod Finland, en kamp der i min bog stadig ikke skulle have været spillet den lørdag aften, beslutning eller ej.
Wales venter lørdag i Amsterdam, og det bør fryde landsholdet og landstræneren.
Gareth Bale er simpelthen god på landsholdet, Aaron Ramsey spillede en flot kamp mod et usammenhængende tyrkisk landshold, men spiller for spiller er Danmarks hold stærkere end Wales’ blanding af Premier League- og Championship-folk.
Wales var klart næstbedst i åbningskampen mod Schweiz, der endte 1-1.
Så Michael Laudrup så helt rigtigt den torsdag aften, hvor Thorgan Hazard og Kevin De Bruyne havde lagt en alvorlig dæmper på den danske fest, men den danske legende alligevel kaldte en kvartfinale.
Wales kommer helt sikkert til at levere god modstand og vil med rette huske tilbage på deres hurra-dage i 2016, hvor man nåede semifinalen. Men solidt kollektiv eller ej er holdet nok et halvt eller helt niveau under det, det var i stand til i 2016, og for et dansk hold, der igen endte med en Expected Goals-rating over to, er det guf.
Danmark slog også Wales i to Nations League-kampe i efteråret 2018, og ligesom i den aktuelle EM-turnering viste waliserne sig heller ikke dengang som et hold, der er helt på samme niveau som Danmark.
De danske spillere tog deres tid med at sige farvel til Parken efter slutfløjt og skulle rundt til snart sagt alle tribuneafsnit. Det vakte stor moro, at der blev kastet en studenterhat på banen, som Mikkel Damsgaard fik taget på hovedet – og heldige student (tillykke herfra!), der fik den tilbage af Thomas Delaney med en kamptrøje.
Nu skal landsholdet til Amsterdam, og efter en vild uge og en andenplads i puljen kan man roligt gå ud fra, at det danske landshold har styrket båndene til fansene og fået nye venner ude i verden.
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
