Lederen er fra fredagens trykte udgave af Tipsbladet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.
Det vakte ikke udelt begejstring, da jeg 10. juli skrev lederen ”Barcelona spilder Messis tid – skal han til Real Madrid?”
Fair nok, Real Madrid var skrevet med et glimt i øjet, men de er faktisk et af de bedste bud på en aftager til Lionel Messi, hvis det er slut i FC Barcelona, og Real har forsøgt sig flere gange før med bud på argentineren.
Jeg kender ikke Lionel Messis aftale med FC Barcelona, og om det på en eller anden måde er sikret sådan fra cataloniernes side, at han ikke kan skifte til Real, ved jeg ikke.
Men at FC Barcelona spilder Lionel Messis tid, det står vel soleklart efter blamagen i Champions League.
Alle ville være det ny FC Barcelona efter Champions League-triumfen i 2009, som holdet anført af Josep Guardiola vandt i overlegen stil over Manchester United med otte spillere fra La Masia i aktion.
I dag er FC Barcelona i fare for at overtage AC Milans status som den klub, man fortæller uvorne sportsdirektører og klubejere, deres klub kan blive til, hvis de ikke forvalter deres ansvar ordentligt.
FC Barcelonas hold er en katastrofe af et sammensat misk-mask uden den nødvendige retning og kvalitet, og selvfølgelig skulle man have revet plastret af for flere år siden og have spillet nye folk ind i stedet for Piqué, Busquets, Alba og de andre.
Har de ikke prøvet? Jo måske på nogle pladser, men mulighederne er blevet skyllet ud på katastrofalt ringe brug af ressourcerne. Tænk sig, at verdens næstdyreste spiller Philippe Coutinho scorede to gange for modstanderen i FC Barcelonas 2-8-nederlag, at Ousmane Dembélé end ikke blev skiftet ind, og at sidste sommers store nye navn Antoine Griezmann var sat på bænken.
Der er udskrevet præsidentvalg i FC Barcelona til marts, og det bliver en svær operation. Det er ikke nemt at konkurrere i toppen af europæisk fodbold i disse år mod stenrige ejere med to eller trecifrede milliardbeløb på kontoen. Og den ny cheftræner Ronald Koeman risikerer at være væk igen efter valget til marts.
Presset på FC Barcelona er ekstremt, og vil Lionel Messi noget mere med sin karriere de næste par år og frem mod VM 2022, hans nok sidste chance for at vinde VM, har der ikke været et mere realistisk tidspunkt til et Messi-exit siden den skattesag tilbage i 2016, Messi og hans far Jorge i øvrigt var helt selv ude om.
LIVE
TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Storklub har taget kontakt
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TOPNYHED
