Leder: Barcelona er gået fra rollemodel til skrækeksempel og kan miste Messi

FC Barcelona spilder Lionel Messis tid, skriver chefredaktør Troels Bager Thøgersen i en leder fra Tipsbladet fredag.



Lederen er fra fredagens trykte udgave af Tipsbladet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Det vakte ikke udelt begejstring, da jeg 10. juli skrev lederen ”Barcelona spilder Messis tid – skal han til Real Madrid?”

Fair nok, Real Madrid var skrevet med et glimt i øjet, men de er faktisk et af de bedste bud på en aftager til Lionel Messi, hvis det er slut i FC Barcelona, og Real har forsøgt sig flere gange før med bud på argentineren.

Jeg kender ikke Lionel Messis aftale med FC Barcelona, og om det på en eller anden måde er sikret sådan fra cataloniernes side, at han ikke kan skifte til Real, ved jeg ikke.

Men at FC Barcelona spilder Lionel Messis tid, det står vel soleklart efter blamagen i Champions League.

Alle ville være det ny FC Barcelona efter Champions League-triumfen i 2009, som holdet anført af Josep Guardiola vandt i overlegen stil over Manchester United med otte spillere fra La Masia i aktion.

I dag er FC Barcelona i fare for at overtage AC Milans status som den klub, man fortæller uvorne sportsdirektører og klubejere, deres klub kan blive til, hvis de ikke forvalter deres ansvar ordentligt.

FC Barcelonas hold er en katastrofe af et sammensat misk-mask uden den nødvendige retning og kvalitet, og selvfølgelig skulle man have revet plastret af for flere år siden og have spillet nye folk ind i stedet for Piqué, Busquets, Alba og de andre.

Har de ikke prøvet? Jo måske på nogle pladser, men mulighederne er blevet skyllet ud på katastrofalt ringe brug af ressourcerne. Tænk sig, at verdens næstdyreste spiller Philippe Coutinho scorede to gange for modstanderen i FC Barcelonas 2-8-nederlag, at Ousmane Dembélé end ikke blev skiftet ind, og at sidste sommers store nye navn Antoine Griezmann var sat på bænken.

Der er udskrevet præsidentvalg i FC Barcelona til marts, og det bliver en svær operation. Det er ikke nemt at konkurrere i toppen af europæisk fodbold i disse år mod stenrige ejere med to eller trecifrede milliardbeløb på kontoen. Og den ny cheftræner Ronald Koeman risikerer at være væk igen efter valget til marts.

Presset på FC Barcelona er ekstremt, og vil Lionel Messi noget mere med sin karriere de næste par år og frem mod VM 2022, hans nok sidste chance for at vinde VM, har der ikke været et mere realistisk tidspunkt til et Messi-exit siden den skattesag tilbage i 2016, Messi og hans far Jorge i øvrigt var helt selv ude om.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Stort medie fremhæver FCM-flop

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Legende med chokmelding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Stor skuffelse

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Transfer på vej? AaB spørger på profil