Leder: Barcelona er gået fra rollemodel til skrækeksempel og kan miste Messi

FC Barcelona spilder Lionel Messis tid, skriver chefredaktør Troels Bager Thøgersen i en leder fra Tipsbladet fredag.



Lederen er fra fredagens trykte udgave af Tipsbladet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Det vakte ikke udelt begejstring, da jeg 10. juli skrev lederen ”Barcelona spilder Messis tid – skal han til Real Madrid?”

Fair nok, Real Madrid var skrevet med et glimt i øjet, men de er faktisk et af de bedste bud på en aftager til Lionel Messi, hvis det er slut i FC Barcelona, og Real har forsøgt sig flere gange før med bud på argentineren.

Jeg kender ikke Lionel Messis aftale med FC Barcelona, og om det på en eller anden måde er sikret sådan fra cataloniernes side, at han ikke kan skifte til Real, ved jeg ikke.

Men at FC Barcelona spilder Lionel Messis tid, det står vel soleklart efter blamagen i Champions League.

Alle ville være det ny FC Barcelona efter Champions League-triumfen i 2009, som holdet anført af Josep Guardiola vandt i overlegen stil over Manchester United med otte spillere fra La Masia i aktion.

I dag er FC Barcelona i fare for at overtage AC Milans status som den klub, man fortæller uvorne sportsdirektører og klubejere, deres klub kan blive til, hvis de ikke forvalter deres ansvar ordentligt.

FC Barcelonas hold er en katastrofe af et sammensat misk-mask uden den nødvendige retning og kvalitet, og selvfølgelig skulle man have revet plastret af for flere år siden og have spillet nye folk ind i stedet for Piqué, Busquets, Alba og de andre.

Har de ikke prøvet? Jo måske på nogle pladser, men mulighederne er blevet skyllet ud på katastrofalt ringe brug af ressourcerne. Tænk sig, at verdens næstdyreste spiller Philippe Coutinho scorede to gange for modstanderen i FC Barcelonas 2-8-nederlag, at Ousmane Dembélé end ikke blev skiftet ind, og at sidste sommers store nye navn Antoine Griezmann var sat på bænken.

Der er udskrevet præsidentvalg i FC Barcelona til marts, og det bliver en svær operation. Det er ikke nemt at konkurrere i toppen af europæisk fodbold i disse år mod stenrige ejere med to eller trecifrede milliardbeløb på kontoen. Og den ny cheftræner Ronald Koeman risikerer at være væk igen efter valget til marts.

Presset på FC Barcelona er ekstremt, og vil Lionel Messi noget mere med sin karriere de næste par år og frem mod VM 2022, hans nok sidste chance for at vinde VM, har der ikke været et mere realistisk tidspunkt til et Messi-exit siden den skattesag tilbage i 2016, Messi og hans far Jorge i øvrigt var helt selv ude om.





LIVE

TransferLIVE: Aldrende spansk profil vender hjem

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

‘Det er jeg træt af’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Frankrig – Spanien

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Melder ud om Mbappé

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Maxsø træner med i Brøndby