Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
Superligaens topklubber drømmer om guld.
Fair nok, man forveksler ikke FC København med Roman Abramovitj’ Chelsea på de vildeste indkøbsture i russerens tid. Og Brøndby og AGF minder ikke ret meget om FC Barcelona, der forgæves kaster gode penge efter dårlige for at erstatte Neymar.
Men satset bliver der, både direkte og ikke mindst indirekte via det, klubberne i toppen ikke ser ud til at gøre i dette transfervindue.
Det har været beskedent, hvad Brøndby brugte på den erfarne back Michael Lumb i AC Horsens, og en U/19-keeper i Lyngby er næppe heller det, der får banken til at spærre Brøndbys konti.
FC København lejede i denne uge Mustapha Bundu af Anderlecht, og for en klub af FCK’s størrelse er den lejeaftale og en god del af lønnen pebernødder i det store guldspil i foråret, da især når man har sagt farvel til Ragnar Sigurdsson og Robert Mudrazija.
Læs også:Har erfaring fra Barcelona: Brøndby kaprer træner i FC Nordsjælland
Heller ikke i Århus skal Jacob Nielsen tage ekstra lån i det nye træningsanlæg for at låne Bubacarr Sanneh af selvsamme Anderlecht og for at hente en australsk offensivspiller fra City Football Groups mange hundrede mand store lager af fodboldspillere.
FC Midtjylland har forlænget med Daniel Høegh, så man er klar til at sælge Erik Sviatchenko eller Alexander Scholz til sommer, og trods mange udlejninger har FCM en vigtig ting til fælles med konkurrenterne: Ingen af dem forsøger at sælge spillere fra startopstillingen.
Man kan næsten høre Champions League-hymnen, ikke sandt?
Til sommer spiller mesterholdet to kvalifikationskampe om at komme i CL-gruppespillet. Og som noget nyt spiller Superliga-sølvvinderen med i det såkaldte League Path i samme kvalifikationskampe. Her får en Superliga-toer, der ikke hedder FCK og dermed er seedet, nok læsterlige klø, men drømme, det gør Superliga-klubberne.
FC Midtjylland er ret klar favorit til DM med den startopstilling, men det er da helt naturligt, at der også er store ambitioner for foråret i Århus, København og Brøndby.
Bruger de mange penge? Nej.
Læs også:Avis: FC København sælger U19-landsholdsspiller
Men Jonas Wind, Jesper Lindstrøm, Casper Højer og Jens-Lys Cajuste er ikke blevet solgt og bliver det næppe i de sidste dage i vinduet, med mindre de helt store millionbeløb kommer i indboksen.
Det giver god mening, at Superliga-klubberne venter til sommer i håbet om, at deres bedste salgsvarer bliver mere værd, når man forhåbentlig igen kan komme på fodboldstadion, og angstens sved ikke er så ram fra direktionsgangene rundt om i Europa, hvor de 20 største klubber i Europa står til at få tab på i alt 15 milliarder kroner efter coronavirussens hærgen.
Og så forventer jeg da en stenhård kamp om det danske mesterskab. Når andenpladsen samtidig potentielt er så meget værd, er det da bare at komme frem på banen og udfordre FC Midtjylland.
Midtjyderne har ni kampe tilbage mod Brøndby IF, AGF og FC København, så den ambitiøse bejler både kan og skal tro på, at FC Midtjylland ikke er uovervindelig, uanset hvor god mesterholdets trup ser ud.

Læs også:Opgiver at hente Lukas Lerager
Læs også:Bengtsson har travlt: Dette kræver FCK for at slippe den svenske back
Læs også:Absalonsen trækker stikket som fodboldspiller: Det skal han nu
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
Nu drømmer de stort i AGF
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
INTERVIEW
