Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
Superligaens topklubber drømmer om guld.
Fair nok, man forveksler ikke FC København med Roman Abramovitj’ Chelsea på de vildeste indkøbsture i russerens tid. Og Brøndby og AGF minder ikke ret meget om FC Barcelona, der forgæves kaster gode penge efter dårlige for at erstatte Neymar.
Men satset bliver der, både direkte og ikke mindst indirekte via det, klubberne i toppen ikke ser ud til at gøre i dette transfervindue.
Det har været beskedent, hvad Brøndby brugte på den erfarne back Michael Lumb i AC Horsens, og en U/19-keeper i Lyngby er næppe heller det, der får banken til at spærre Brøndbys konti.
FC København lejede i denne uge Mustapha Bundu af Anderlecht, og for en klub af FCK’s størrelse er den lejeaftale og en god del af lønnen pebernødder i det store guldspil i foråret, da især når man har sagt farvel til Ragnar Sigurdsson og Robert Mudrazija.
Læs også:Har erfaring fra Barcelona: Brøndby kaprer træner i FC Nordsjælland
Heller ikke i Århus skal Jacob Nielsen tage ekstra lån i det nye træningsanlæg for at låne Bubacarr Sanneh af selvsamme Anderlecht og for at hente en australsk offensivspiller fra City Football Groups mange hundrede mand store lager af fodboldspillere.
FC Midtjylland har forlænget med Daniel Høegh, så man er klar til at sælge Erik Sviatchenko eller Alexander Scholz til sommer, og trods mange udlejninger har FCM en vigtig ting til fælles med konkurrenterne: Ingen af dem forsøger at sælge spillere fra startopstillingen.
Man kan næsten høre Champions League-hymnen, ikke sandt?
Til sommer spiller mesterholdet to kvalifikationskampe om at komme i CL-gruppespillet. Og som noget nyt spiller Superliga-sølvvinderen med i det såkaldte League Path i samme kvalifikationskampe. Her får en Superliga-toer, der ikke hedder FCK og dermed er seedet, nok læsterlige klø, men drømme, det gør Superliga-klubberne.
FC Midtjylland er ret klar favorit til DM med den startopstilling, men det er da helt naturligt, at der også er store ambitioner for foråret i Århus, København og Brøndby.
Bruger de mange penge? Nej.
Læs også:Avis: FC København sælger U19-landsholdsspiller
Men Jonas Wind, Jesper Lindstrøm, Casper Højer og Jens-Lys Cajuste er ikke blevet solgt og bliver det næppe i de sidste dage i vinduet, med mindre de helt store millionbeløb kommer i indboksen.
Det giver god mening, at Superliga-klubberne venter til sommer i håbet om, at deres bedste salgsvarer bliver mere værd, når man forhåbentlig igen kan komme på fodboldstadion, og angstens sved ikke er så ram fra direktionsgangene rundt om i Europa, hvor de 20 største klubber i Europa står til at få tab på i alt 15 milliarder kroner efter coronavirussens hærgen.
Og så forventer jeg da en stenhård kamp om det danske mesterskab. Når andenpladsen samtidig potentielt er så meget værd, er det da bare at komme frem på banen og udfordre FC Midtjylland.
Midtjyderne har ni kampe tilbage mod Brøndby IF, AGF og FC København, så den ambitiøse bejler både kan og skal tro på, at FC Midtjylland ikke er uovervindelig, uanset hvor god mesterholdets trup ser ud.

Læs også:Opgiver at hente Lukas Lerager
Læs også:Bengtsson har travlt: Dette kræver FCK for at slippe den svenske back
Læs også:Absalonsen trækker stikket som fodboldspiller: Det skal han nu
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
Delte meldinger om Christian Nørgaard
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
INTERVIEW
– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
Højbjerg med kæmpe ros
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
MEDIE
Kaster hård dom over Eriksen
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
INTERVIEW
Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
INTERVIEW
