Leder: Derfor skal BIF, FCK og AGF gå efter FC Midtjyllands guld

Der bliver kamp om guldet i Superligaen i denne sæson, forudser Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

Superligaens topklubber drømmer om guld.

Fair nok, man forveksler ikke FC København med Roman Abramovitj’ Chelsea på de vildeste indkøbsture i russerens tid. Og Brøndby og AGF minder ikke ret meget om FC Barcelona, der forgæves kaster gode penge efter dårlige for at erstatte Neymar.

Men satset bliver der, både direkte og ikke mindst indirekte via det, klubberne i toppen ikke ser ud til at gøre i dette transfervindue.

Det har været beskedent, hvad Brøndby brugte på den erfarne back Michael Lumb i AC Horsens, og en U/19-keeper i Lyngby er næppe heller det, der får banken til at spærre Brøndbys konti.

FC København lejede i denne uge Mustapha Bundu af Anderlecht, og for en klub af FCK’s størrelse er den lejeaftale og en god del af lønnen pebernødder i det store guldspil i foråret, da især når man har sagt farvel til Ragnar Sigurdsson og Robert Mudrazija.

Læs også:Har erfaring fra Barcelona: Brøndby kaprer træner i FC Nordsjælland

Heller ikke i Århus skal Jacob Nielsen tage ekstra lån i det nye træningsanlæg for at låne Bubacarr Sanneh af selvsamme Anderlecht og for at hente en australsk offensivspiller fra City Football Groups mange hundrede mand store lager af fodboldspillere.

FC Midtjylland har forlænget med Daniel Høegh, så man er klar til at sælge Erik Sviatchenko eller Alexander Scholz til sommer, og trods mange udlejninger har FCM en vigtig ting til fælles med konkurrenterne: Ingen af dem forsøger at sælge spillere fra startopstillingen.

Man kan næsten høre Champions League-hymnen, ikke sandt?

Til sommer spiller mesterholdet to kvalifikationskampe om at komme i CL-gruppespillet. Og som noget nyt spiller Superliga-sølvvinderen med i det såkaldte League Path i samme kvalifikationskampe. Her får en Superliga-toer, der ikke hedder FCK og dermed er seedet, nok læsterlige klø, men drømme, det gør Superliga-klubberne.

FC Midtjylland er ret klar favorit til DM med den startopstilling, men det er da helt naturligt, at der også er store ambitioner for foråret i Århus, København og Brøndby.

Bruger de mange penge? Nej.

Læs også:Avis: FC København sælger U19-landsholdsspiller

Men Jonas Wind, Jesper Lindstrøm, Casper Højer og Jens-Lys Cajuste er ikke blevet solgt og bliver det næppe i de sidste dage i vinduet, med mindre de helt store millionbeløb kommer i indboksen.

Det giver god mening, at Superliga-klubberne venter til sommer i håbet om, at deres bedste salgsvarer bliver mere værd, når man forhåbentlig igen kan komme på fodboldstadion, og angstens sved ikke er så ram fra direktionsgangene rundt om i Europa, hvor de 20 største klubber i Europa står til at få tab på i alt 15 milliarder kroner efter coronavirussens hærgen.

Og så forventer jeg da en stenhård kamp om det danske mesterskab. Når andenpladsen samtidig potentielt er så meget værd, er det da bare at komme frem på banen og udfordre FC Midtjylland.

Midtjyderne har ni kampe tilbage mod Brøndby IF, AGF og FC København, så den ambitiøse bejler både kan og skal tro på, at FC Midtjylland ikke er uovervindelig, uanset hvor god mesterholdets trup ser ud.

right

Læs også:Opgiver at hente Lukas Lerager
Læs også:Bengtsson har travlt: Dette kræver FCK for at slippe den svenske back
Læs også:Absalonsen trækker stikket som fodboldspiller: Det skal han nu




Millionregn over FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

FC København-talent har truffet stor beslutning

Morten Bruun med dyster spådom

Færdig? Manchester City har udset afløser

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vejle Boldklub – OB

Barcelona – Rayo Vallecano

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Brighton – Liverpool

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Jubler over ny Brøndby-chef

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Benhård Brian Riemer-melding

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret