Pape Paté Diouf.
Christian Grindheim.
Johnny Thomsen.
Christian Gamboa.
FC København hentede også Ragnar Sigurdsson, Lars Jacobsen og Youssef Toutouh den sommer i 2011, hvor man skulle genopbygge holdet efter en enestående sæson i Superligaen og endestation i Champions League i to ottendedelsfinaler mod Chelsea.
William Kvist blev solgt til Stuttgart, mens Mikael Antonsson, Oscar Wendt og Zdenek Pospech skiftede væk på fri transfer og Jesper Grønkjær indstillede karrieren.
Men værst for københavnerne var Ståle Solbakken i Køln. Ham fik FC København ikke erstattet, før nordmanden selv vendte tilbage 27 måneder senere.
Med Roland Nilsson på trænerbænken tabte FC København samlet med 2-5 til Viktoria Plzen i sidste playoffrunde om adgangen til Champions League-gruppespillet, og et lille år senere havde man hentet Mustafa Abdellaoue og Kris Stadsgaard, og tabte mesterskabet og en direkte kvalifikation til Champions League til FC Nordsjælland.
Der er god grund til at mindes 2011 med få dage til FC Københavns udekamp mod slovakiske Zilina, for 2011/2012-sæsonen har i høj grad defineret det FCK, vi kender i dag.
Ståle Solbakken og FC Københavns ledelse har svoret, at man ikke igen vil gentage 2011, hvor nøglespillere såvel som cheftræner forsvandt samtidig og tog det FC København med sig, der netop havde leveret klubbens største sportslige præstation.
Jores Okore viste sig ikke at være manden, der skulle afløse Mathias ”Zanka” Jørgensen, men Ståle Solbakken og hans stab (betydeligt opgraderet sammenlignet med 2011) har forsøgt at forberede salgene af Cornelius, ”Zanka”, Augustinsson og januars farvel til Thomas Delaney ved at hente afløsere et eller to vinduer i forvejen.
De afløsere mener man i FC København at have scoutet så godt og grundigt, at der ikke skal være fare for nær det samme fald i præstationerne som i den afgørende 2011/2012-sæson.
Hvor Pierre Bengtsson står efter tiden i Mainz, med en fuld sæson i Bastia mellem opholdet i Tyskland og returen til København, og hvordan Michael Lüftner (tjekke) og Pieros Sotiriou (cypriot) glider ind, får vi at se i en potentielt svær udekamp på kunstgræs i Slovakiet, en lodtrækning som om ikke andet sikrer, at københavnerne er vågne til næste runde af kvalifikationen.
Zilina er ikke langt efter potentielle modstandere i 3. runde og den sidste playoff-runde, hvor Malmö FF, Partizan Beograd, Rijeka, Rosenborg, Slavia Prag og rumænske Viitorul Constanta i første omgang ligner de hårdeste nødder i posen, som ser ud til at blive suppleret med BATE Borisov, APOEL og Legia Warszawa i sidste kvalifikationsrunde.
FC København og deres Superliga-kolleger i Europa League Brøndby IF og FC Midtjylland (Lyngbys chancer for gruppespil må trods alt anses som minimale) har rigeligt på spil i det europæiske regnskab – med en god sæson står man fornuftigt på ranglisten, forud for at der fra 2018 bliver dårligere adgang for de mindre klubber til gruppespillene.
Held og uheld kan som altid forvrænge forløbet, men for FC København er de næste seks-syv uger en eksamen for hele det arbejde og den strategi, man har arbejdet efter siden Ståle Solbakkens comeback i 2013. Gorica, Viktoria Plzen og Jablonec vil ligge i baghovedet; ikke hos spillerne, der for manges vedkommende ikke var med til disse definerende nederlag, men til gengæld hos vi, der følger holdets udvikling, og på en trænerbænk, i en ledelse og helt ind i bestyrelseslokalet, hvor man har valgt at bruge penge på førsteholdet og talentudviklingen i forventning om at spille europæisk gruppespil. FC København er nået langt i de 25 år siden dannelsen 1. juli 1992.
Skal de næste år være lige så store som 2016/2017, vil et nyt Champions League-gruppespil lune gevaldigt.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
