Pape Paté Diouf.
Christian Grindheim.
Johnny Thomsen.
Christian Gamboa.
FC København hentede også Ragnar Sigurdsson, Lars Jacobsen og Youssef Toutouh den sommer i 2011, hvor man skulle genopbygge holdet efter en enestående sæson i Superligaen og endestation i Champions League i to ottendedelsfinaler mod Chelsea.
William Kvist blev solgt til Stuttgart, mens Mikael Antonsson, Oscar Wendt og Zdenek Pospech skiftede væk på fri transfer og Jesper Grønkjær indstillede karrieren.
Men værst for københavnerne var Ståle Solbakken i Køln. Ham fik FC København ikke erstattet, før nordmanden selv vendte tilbage 27 måneder senere.
Med Roland Nilsson på trænerbænken tabte FC København samlet med 2-5 til Viktoria Plzen i sidste playoffrunde om adgangen til Champions League-gruppespillet, og et lille år senere havde man hentet Mustafa Abdellaoue og Kris Stadsgaard, og tabte mesterskabet og en direkte kvalifikation til Champions League til FC Nordsjælland.
Der er god grund til at mindes 2011 med få dage til FC Københavns udekamp mod slovakiske Zilina, for 2011/2012-sæsonen har i høj grad defineret det FCK, vi kender i dag.
Ståle Solbakken og FC Københavns ledelse har svoret, at man ikke igen vil gentage 2011, hvor nøglespillere såvel som cheftræner forsvandt samtidig og tog det FC København med sig, der netop havde leveret klubbens største sportslige præstation.
Jores Okore viste sig ikke at være manden, der skulle afløse Mathias ”Zanka” Jørgensen, men Ståle Solbakken og hans stab (betydeligt opgraderet sammenlignet med 2011) har forsøgt at forberede salgene af Cornelius, ”Zanka”, Augustinsson og januars farvel til Thomas Delaney ved at hente afløsere et eller to vinduer i forvejen.
De afløsere mener man i FC København at have scoutet så godt og grundigt, at der ikke skal være fare for nær det samme fald i præstationerne som i den afgørende 2011/2012-sæson.
Hvor Pierre Bengtsson står efter tiden i Mainz, med en fuld sæson i Bastia mellem opholdet i Tyskland og returen til København, og hvordan Michael Lüftner (tjekke) og Pieros Sotiriou (cypriot) glider ind, får vi at se i en potentielt svær udekamp på kunstgræs i Slovakiet, en lodtrækning som om ikke andet sikrer, at københavnerne er vågne til næste runde af kvalifikationen.
Zilina er ikke langt efter potentielle modstandere i 3. runde og den sidste playoff-runde, hvor Malmö FF, Partizan Beograd, Rijeka, Rosenborg, Slavia Prag og rumænske Viitorul Constanta i første omgang ligner de hårdeste nødder i posen, som ser ud til at blive suppleret med BATE Borisov, APOEL og Legia Warszawa i sidste kvalifikationsrunde.
FC København og deres Superliga-kolleger i Europa League Brøndby IF og FC Midtjylland (Lyngbys chancer for gruppespil må trods alt anses som minimale) har rigeligt på spil i det europæiske regnskab – med en god sæson står man fornuftigt på ranglisten, forud for at der fra 2018 bliver dårligere adgang for de mindre klubber til gruppespillene.
Held og uheld kan som altid forvrænge forløbet, men for FC København er de næste seks-syv uger en eksamen for hele det arbejde og den strategi, man har arbejdet efter siden Ståle Solbakkens comeback i 2013. Gorica, Viktoria Plzen og Jablonec vil ligge i baghovedet; ikke hos spillerne, der for manges vedkommende ikke var med til disse definerende nederlag, men til gengæld hos vi, der følger holdets udvikling, og på en trænerbænk, i en ledelse og helt ind i bestyrelseslokalet, hvor man har valgt at bruge penge på førsteholdet og talentudviklingen i forventning om at spille europæisk gruppespil. FC København er nået langt i de 25 år siden dannelsen 1. juli 1992.
Skal de næste år være lige så store som 2016/2017, vil et nyt Champions League-gruppespil lune gevaldigt.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
I chok over Manchester United
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
MEDIE
631 millioner kroner
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Medier revser Real Madrid-træner
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
