Det er paradoks.
FC København har aldrig været i kvartfinalen i en europæisk turnering. Nu er de én kamp fra at nå dertil.
Samtidig blev man kun med og næppe toer i ligaen,14 point efter mesterholdet FC Midtjylland, der joggede over stregen og havde blikket stift rettet mod CL-kvalifikationen i slut-august efter at have vundet mesterskabet i de to klubbers opgør i Herning for tre uger siden.
Det sker efter rekordstore FCK-indkøb sidste sommer og igen i januar, indkøb der i størrelse langt overgår noget, nogen anden klub i Danmark har brugt på en sæson.
Læs også:FC København forlænger med Ragnar Sigurdsson
FC København-manager Ståle Solbakken taler i dagens udgave af Tipsbladet om FCK’s transferstrategi og forløbet af denne sæson, og nordmanden har ganske ret i, at FC København har været voldsomt plaget af skader, ligesom man var i FC Midtjyllands seneste mesterskabssæson i 2017/18.
Som det også er beskrevet i dagens udgave af Tipsbladet, har FC København de seneste fire sæsoner spillet 59 kampe i Europa, 60 efter onsdagens kamp mod Istanbul BB, mens FC Midtjylland er på 24 kampe.
36 kampe svarer til en hel ekstra sæson på fire år, og det gør sæsonerne hårdere for FC København, end de er for FC Midtjylland.
Men det er jo til syvende og sidst ingen undskyldning for en klub, der stadig har et langt større budget end midtjyderne.
Læs også:Superligaen er slut: Få sæsonens bedste citater
Når man nu for anden gang, efter egen vurdering, i høj grad mister et mesterskab på grund af skader, hvad så med at få en bredere trup, der kan tage tæskene?
Hvornår kommer de brugbare trupspillere og reserver fra ungdomsafdelingen, der kan give en hånd med?
Der har FC Midtjylland da i hvert fald en klar fordel.
Det samme har midtjyderne med det væld af udlejede spillere, de kontrollerer, hvilket gør dem i stand til denne sommer at hive Bozhidar Kraev og Júnior Brumado tilbage fra succesfulde udlejninger.
Awer Mabil og Mikael Anderson har vist, at en udlejning fra FC Midtjylland i modsætning til i de fleste andre klubber ikke er et dødsstød til karrieren i moderklubben.
Læs også:FC København-profil har spillet næstflest minutter i hele verden
Læs også:Xhaka efter svær episode med fans: Jeg var meget, meget tæt på exit
Læs også:Jønsson om FCKs EL-modstander: Det er ikke en populær klub
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Tuchel føler “den største smerte af alle”
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Smadrer transferrekord
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
MEDIE
