Leder: Kun Europa-gruppespil tæller for FCK

FC København er presset før foråret i Superligaen, skriver Tipsbladets chefredaktør.



Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

FCK har kniven for struben i forårssæsonen, efter klubben har valgt at forstærke sig i januarmarkedet i stedet for at spare.

Med januars transfervindue overstået har vi et bedre begreb om, hvordan FC København griber resten af sæsonen an efter fyringen af Ståle Solbakken.

En overgang i efteråret så mesterskabet helt umuligt ud for FCK, og jeg talte på denne plads for, at man i så fald lige så godt kunne forberede sig på 2021/22 i stedet for at optimere truppen kortsigtet for at blive nummer to eller tre, lysår efter DM-favoritten FC Midtjylland.

Læs også:Kvist overtalte FCK-indkøb: Havde god “connection”

Syv points afstand i vinterpausen gjorde et københavnsk DM lidt mere realistisk, og efter et transfervindue med lejeaftaler til Lukas Lerager og Mustapha Bundu sætter FC København med al tydelighed alt ind på at blive dansk mester, især når det ikke blev fulgt op med ét eneste farvel til en spiller, der skulle have spillet en stor rolle i foråret.

Det lignede en katastrofe i 1. halvleg mod AaB og blev så reddet af en fænomenal 2. halvleg, hvor Jonas Wind igen viste, at der bør vente ham en god udlandskarriere inden for få år.

FC Midtjylland og Brøndby IF har spillet efter deadline på dette blad, men uanset torsdag aftens udfald skal FC København pinedød forbi én af rivalerne, og meget gerne dem begge foruden AGF og Randers FC.

Økonomien i Parken Sport & Entertainment er hårdt ramt af snart et års nedlukninger af store dele af Lalandia-grenen i selskabet, og hjælpepakker og nedsat aktivitet i de åbne måneder i 2020 redder altså ikke den pressede økonomi.

Læs også:Vinder FCM guld? Sådan har de klaret sig i foråret

Vinder FCK det danske mesterskab, er holdet seedet i to kampe om at komme i CL-gruppespillet og sikret Europa League-gruppespil, hvis man taber. Det lever FCK med økonomisk.

Bliver man derimod nummer to til maj, venter tre runders kvalifikationskampe mod toere fra Holland, Belgien, Ukraine, Rusland, Tyrkiet, Skotland, Tjekkiet og Østrig plus treerne fra Portugal og Frankrig, og det klarer man næppe, mens turen i en efterfølgende Europa League-kvalifikation også kan blive tricky.

Men en af de to turneringer skal FC København pinedød i. Både for pengenes skyld men så sandelig også den europæiske koefficient, der jo ikke blev stærkere af det traumatiske nederlag til Rijeka i september sidste år.

Selvom det nuværende FCK-hold på papiret ser fint ud, er det slet ikke lige så sammenspillet som FC Midtjylland og sådan set heller ikke Brøndby IF, der var voldsomt effektiv i efteråret.

Det bliver en svær men også livsvigtig balance, der skal findes mellem at få Jess Thorups fodboldidéer ind under huden og så at vinde nok kampe i de næste seks-syv måneder til, at man når guld- eller sølvkrukken med UEFA-millioner i Champions League eller Europa League. Mindre kan næppe gøre det, hvis FC København og klubbens ejere skal undgå at stå med svære og ubehagelige valg til sommer.

right

Læs også:Fik drømmedebut mod FCK: Sad med træls følelse
Læs også:Så du det?: Kvist forklarer gemmeleg med TV-kamera






LIVE

TransferLIVE: Medie: Frank kan glemme det

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Klart svar om Tonni Adamsen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Zorniger med klar besked til Brøndby

Det kan ske mandag i FC København

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia