Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
FCK har kniven for struben i forårssæsonen, efter klubben har valgt at forstærke sig i januarmarkedet i stedet for at spare.
Med januars transfervindue overstået har vi et bedre begreb om, hvordan FC København griber resten af sæsonen an efter fyringen af Ståle Solbakken.
En overgang i efteråret så mesterskabet helt umuligt ud for FCK, og jeg talte på denne plads for, at man i så fald lige så godt kunne forberede sig på 2021/22 i stedet for at optimere truppen kortsigtet for at blive nummer to eller tre, lysår efter DM-favoritten FC Midtjylland.
Læs også:Kvist overtalte FCK-indkøb: Havde god “connection”
Syv points afstand i vinterpausen gjorde et københavnsk DM lidt mere realistisk, og efter et transfervindue med lejeaftaler til Lukas Lerager og Mustapha Bundu sætter FC København med al tydelighed alt ind på at blive dansk mester, især når det ikke blev fulgt op med ét eneste farvel til en spiller, der skulle have spillet en stor rolle i foråret.
Det lignede en katastrofe i 1. halvleg mod AaB og blev så reddet af en fænomenal 2. halvleg, hvor Jonas Wind igen viste, at der bør vente ham en god udlandskarriere inden for få år.
FC Midtjylland og Brøndby IF har spillet efter deadline på dette blad, men uanset torsdag aftens udfald skal FC København pinedød forbi én af rivalerne, og meget gerne dem begge foruden AGF og Randers FC.
Økonomien i Parken Sport & Entertainment er hårdt ramt af snart et års nedlukninger af store dele af Lalandia-grenen i selskabet, og hjælpepakker og nedsat aktivitet i de åbne måneder i 2020 redder altså ikke den pressede økonomi.
Læs også:Vinder FCM guld? Sådan har de klaret sig i foråret
Vinder FCK det danske mesterskab, er holdet seedet i to kampe om at komme i CL-gruppespillet og sikret Europa League-gruppespil, hvis man taber. Det lever FCK med økonomisk.
Bliver man derimod nummer to til maj, venter tre runders kvalifikationskampe mod toere fra Holland, Belgien, Ukraine, Rusland, Tyrkiet, Skotland, Tjekkiet og Østrig plus treerne fra Portugal og Frankrig, og det klarer man næppe, mens turen i en efterfølgende Europa League-kvalifikation også kan blive tricky.
Men en af de to turneringer skal FC København pinedød i. Både for pengenes skyld men så sandelig også den europæiske koefficient, der jo ikke blev stærkere af det traumatiske nederlag til Rijeka i september sidste år.
Selvom det nuværende FCK-hold på papiret ser fint ud, er det slet ikke lige så sammenspillet som FC Midtjylland og sådan set heller ikke Brøndby IF, der var voldsomt effektiv i efteråret.
Det bliver en svær men også livsvigtig balance, der skal findes mellem at få Jess Thorups fodboldidéer ind under huden og så at vinde nok kampe i de næste seks-syv måneder til, at man når guld- eller sølvkrukken med UEFA-millioner i Champions League eller Europa League. Mindre kan næppe gøre det, hvis FC København og klubbens ejere skal undgå at stå med svære og ubehagelige valg til sommer.

Læs også:Fik drømmedebut mod FCK: Sad med træls følelse
Læs også:Så du det?: Kvist forklarer gemmeleg med TV-kamera
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
MEDIE
Vil købe tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
TOPNYHED
De henter Gregoritsch – lægetjek i dag
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
HELT VILDT
Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
Trist melding om Emil Højlund
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
NYHEDER
