Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
FCK har kniven for struben i forårssæsonen, efter klubben har valgt at forstærke sig i januarmarkedet i stedet for at spare.
Med januars transfervindue overstået har vi et bedre begreb om, hvordan FC København griber resten af sæsonen an efter fyringen af Ståle Solbakken.
En overgang i efteråret så mesterskabet helt umuligt ud for FCK, og jeg talte på denne plads for, at man i så fald lige så godt kunne forberede sig på 2021/22 i stedet for at optimere truppen kortsigtet for at blive nummer to eller tre, lysår efter DM-favoritten FC Midtjylland.
Læs også:Kvist overtalte FCK-indkøb: Havde god “connection”
Syv points afstand i vinterpausen gjorde et københavnsk DM lidt mere realistisk, og efter et transfervindue med lejeaftaler til Lukas Lerager og Mustapha Bundu sætter FC København med al tydelighed alt ind på at blive dansk mester, især når det ikke blev fulgt op med ét eneste farvel til en spiller, der skulle have spillet en stor rolle i foråret.
Det lignede en katastrofe i 1. halvleg mod AaB og blev så reddet af en fænomenal 2. halvleg, hvor Jonas Wind igen viste, at der bør vente ham en god udlandskarriere inden for få år.
FC Midtjylland og Brøndby IF har spillet efter deadline på dette blad, men uanset torsdag aftens udfald skal FC København pinedød forbi én af rivalerne, og meget gerne dem begge foruden AGF og Randers FC.
Økonomien i Parken Sport & Entertainment er hårdt ramt af snart et års nedlukninger af store dele af Lalandia-grenen i selskabet, og hjælpepakker og nedsat aktivitet i de åbne måneder i 2020 redder altså ikke den pressede økonomi.
Læs også:Vinder FCM guld? Sådan har de klaret sig i foråret
Vinder FCK det danske mesterskab, er holdet seedet i to kampe om at komme i CL-gruppespillet og sikret Europa League-gruppespil, hvis man taber. Det lever FCK med økonomisk.
Bliver man derimod nummer to til maj, venter tre runders kvalifikationskampe mod toere fra Holland, Belgien, Ukraine, Rusland, Tyrkiet, Skotland, Tjekkiet og Østrig plus treerne fra Portugal og Frankrig, og det klarer man næppe, mens turen i en efterfølgende Europa League-kvalifikation også kan blive tricky.
Men en af de to turneringer skal FC København pinedød i. Både for pengenes skyld men så sandelig også den europæiske koefficient, der jo ikke blev stærkere af det traumatiske nederlag til Rijeka i september sidste år.
Selvom det nuværende FCK-hold på papiret ser fint ud, er det slet ikke lige så sammenspillet som FC Midtjylland og sådan set heller ikke Brøndby IF, der var voldsomt effektiv i efteråret.
Det bliver en svær men også livsvigtig balance, der skal findes mellem at få Jess Thorups fodboldidéer ind under huden og så at vinde nok kampe i de næste seks-syv måneder til, at man når guld- eller sølvkrukken med UEFA-millioner i Champions League eller Europa League. Mindre kan næppe gøre det, hvis FC København og klubbens ejere skal undgå at stå med svære og ubehagelige valg til sommer.

Læs også:Fik drømmedebut mod FCK: Sad med træls følelse
Læs også:Så du det?: Kvist forklarer gemmeleg med TV-kamera
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
