Leder: Kun Europa-gruppespil tæller for FCK

FC København er presset før foråret i Superligaen, skriver Tipsbladets chefredaktør.



Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

FCK har kniven for struben i forårssæsonen, efter klubben har valgt at forstærke sig i januarmarkedet i stedet for at spare.

Med januars transfervindue overstået har vi et bedre begreb om, hvordan FC København griber resten af sæsonen an efter fyringen af Ståle Solbakken.

En overgang i efteråret så mesterskabet helt umuligt ud for FCK, og jeg talte på denne plads for, at man i så fald lige så godt kunne forberede sig på 2021/22 i stedet for at optimere truppen kortsigtet for at blive nummer to eller tre, lysår efter DM-favoritten FC Midtjylland.

Læs også:Kvist overtalte FCK-indkøb: Havde god “connection”

Syv points afstand i vinterpausen gjorde et københavnsk DM lidt mere realistisk, og efter et transfervindue med lejeaftaler til Lukas Lerager og Mustapha Bundu sætter FC København med al tydelighed alt ind på at blive dansk mester, især når det ikke blev fulgt op med ét eneste farvel til en spiller, der skulle have spillet en stor rolle i foråret.

Det lignede en katastrofe i 1. halvleg mod AaB og blev så reddet af en fænomenal 2. halvleg, hvor Jonas Wind igen viste, at der bør vente ham en god udlandskarriere inden for få år.

FC Midtjylland og Brøndby IF har spillet efter deadline på dette blad, men uanset torsdag aftens udfald skal FC København pinedød forbi én af rivalerne, og meget gerne dem begge foruden AGF og Randers FC.

Økonomien i Parken Sport & Entertainment er hårdt ramt af snart et års nedlukninger af store dele af Lalandia-grenen i selskabet, og hjælpepakker og nedsat aktivitet i de åbne måneder i 2020 redder altså ikke den pressede økonomi.

Læs også:Vinder FCM guld? Sådan har de klaret sig i foråret

Vinder FCK det danske mesterskab, er holdet seedet i to kampe om at komme i CL-gruppespillet og sikret Europa League-gruppespil, hvis man taber. Det lever FCK med økonomisk.

Bliver man derimod nummer to til maj, venter tre runders kvalifikationskampe mod toere fra Holland, Belgien, Ukraine, Rusland, Tyrkiet, Skotland, Tjekkiet og Østrig plus treerne fra Portugal og Frankrig, og det klarer man næppe, mens turen i en efterfølgende Europa League-kvalifikation også kan blive tricky.

Men en af de to turneringer skal FC København pinedød i. Både for pengenes skyld men så sandelig også den europæiske koefficient, der jo ikke blev stærkere af det traumatiske nederlag til Rijeka i september sidste år.

Selvom det nuværende FCK-hold på papiret ser fint ud, er det slet ikke lige så sammenspillet som FC Midtjylland og sådan set heller ikke Brøndby IF, der var voldsomt effektiv i efteråret.

Det bliver en svær men også livsvigtig balance, der skal findes mellem at få Jess Thorups fodboldidéer ind under huden og så at vinde nok kampe i de næste seks-syv måneder til, at man når guld- eller sølvkrukken med UEFA-millioner i Champions League eller Europa League. Mindre kan næppe gøre det, hvis FC København og klubbens ejere skal undgå at stå med svære og ubehagelige valg til sommer.

right

Læs også:Fik drømmedebut mod FCK: Sad med træls følelse
Læs også:Så du det?: Kvist forklarer gemmeleg med TV-kamera




Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Højlund med helterolle for Napoli

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC Midtjylland – FC København

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Tæt på utrolig kamprekord

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Brøndby IF – Randers FC

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Hylder Manchester United-stjerne

AGF og OB var enige om at spille søndag

Silkeborg IF – Viborg FF

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Er han den nye Rurik Gislason?

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Han kan blive den næste store profil!

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz