Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
FCK har kniven for struben i forårssæsonen, efter klubben har valgt at forstærke sig i januarmarkedet i stedet for at spare.
Med januars transfervindue overstået har vi et bedre begreb om, hvordan FC København griber resten af sæsonen an efter fyringen af Ståle Solbakken.
En overgang i efteråret så mesterskabet helt umuligt ud for FCK, og jeg talte på denne plads for, at man i så fald lige så godt kunne forberede sig på 2021/22 i stedet for at optimere truppen kortsigtet for at blive nummer to eller tre, lysår efter DM-favoritten FC Midtjylland.
Læs også:Kvist overtalte FCK-indkøb: Havde god “connection”
Syv points afstand i vinterpausen gjorde et københavnsk DM lidt mere realistisk, og efter et transfervindue med lejeaftaler til Lukas Lerager og Mustapha Bundu sætter FC København med al tydelighed alt ind på at blive dansk mester, især når det ikke blev fulgt op med ét eneste farvel til en spiller, der skulle have spillet en stor rolle i foråret.
Det lignede en katastrofe i 1. halvleg mod AaB og blev så reddet af en fænomenal 2. halvleg, hvor Jonas Wind igen viste, at der bør vente ham en god udlandskarriere inden for få år.
FC Midtjylland og Brøndby IF har spillet efter deadline på dette blad, men uanset torsdag aftens udfald skal FC København pinedød forbi én af rivalerne, og meget gerne dem begge foruden AGF og Randers FC.
Økonomien i Parken Sport & Entertainment er hårdt ramt af snart et års nedlukninger af store dele af Lalandia-grenen i selskabet, og hjælpepakker og nedsat aktivitet i de åbne måneder i 2020 redder altså ikke den pressede økonomi.
Læs også:Vinder FCM guld? Sådan har de klaret sig i foråret
Vinder FCK det danske mesterskab, er holdet seedet i to kampe om at komme i CL-gruppespillet og sikret Europa League-gruppespil, hvis man taber. Det lever FCK med økonomisk.
Bliver man derimod nummer to til maj, venter tre runders kvalifikationskampe mod toere fra Holland, Belgien, Ukraine, Rusland, Tyrkiet, Skotland, Tjekkiet og Østrig plus treerne fra Portugal og Frankrig, og det klarer man næppe, mens turen i en efterfølgende Europa League-kvalifikation også kan blive tricky.
Men en af de to turneringer skal FC København pinedød i. Både for pengenes skyld men så sandelig også den europæiske koefficient, der jo ikke blev stærkere af det traumatiske nederlag til Rijeka i september sidste år.
Selvom det nuværende FCK-hold på papiret ser fint ud, er det slet ikke lige så sammenspillet som FC Midtjylland og sådan set heller ikke Brøndby IF, der var voldsomt effektiv i efteråret.
Det bliver en svær men også livsvigtig balance, der skal findes mellem at få Jess Thorups fodboldidéer ind under huden og så at vinde nok kampe i de næste seks-syv måneder til, at man når guld- eller sølvkrukken med UEFA-millioner i Champions League eller Europa League. Mindre kan næppe gøre det, hvis FC København og klubbens ejere skal undgå at stå med svære og ubehagelige valg til sommer.

Læs også:Fik drømmedebut mod FCK: Sad med træls følelse
Læs også:Så du det?: Kvist forklarer gemmeleg med TV-kamera
LIVE
TransferLIVE: Udtaler sig om dyr Superliga-spiller
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
David Moyes griner over gult kort for jubel
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
HELT VILDT
