Bragt i Tipsbladet 20. august
Mens jeg skriver disse linjer, har Brøndby IF hentet syv nye spillere til 2021/22-truppen – seks mand udefra og så Jens Martin Gammelby, der vender tilbage fra udlån til Lyngby.
FC København har hentet fem mand og forlænget lejeaftalen med Lukas Lerager fra Genoa.
Og i FC Midtjylland er kommet fire nye folk til udefra samt minimum fem spillere, der var udlejet i sidste sæson men nu er i spil til førsteholdstruppen (Rasmus Nicolaisen blev så solgt i denne uge).
Der er fuld smadder på transfermarkedet helt i toppen af fødekæden hos klubber som Paris Saint-Germain, Bayern München, Borussia Dortmund og for mange klubber i Premier League, og temmelig dødt i meget af den store middelklasse under de stenrige og ude i underklassen i og uden for Europa, hvor man efterhånden er desperat efter at få nye spillere.
Men i Superligaen er der faktisk pænt megen fart på med adskillige nye spillere hos de fire rigeste klubber, som udgøres af de tre ovennævnte klubber samt AGF, og hverken FC Midtjylland, FC København eller Brøndby IF er færdige.
Det hjælper på købelysten, at Superliga-klubberne allerede har solgt spillere for over 300 millioner kroner, og det er næppe slut endnu.
FC Midtjylland kan bryde gennem egen transfer- og lydmur en af de kommende dage, når man køber Atletico Mineiro-angriberen Marrony for det, der lyder til at blive et rekordbeløb, og klubben kan meget vel sælge Jens-Lys Cajuste til Premier League, også for et rekordbeløb, hvis ellers en af de hungrende klubber i midter- eller bundfeltet bider på, eventuelt efter et dårligt udlæg på sæsonen.
FC Københavns sportsdirektør, Peter Christiansen, er tydeligvis heller ikke færdig og kan for alvor få penge i kassen, hvis Mohamed Daramy bliver solgt for det trecifrede millionbeløb, ”PC” forståeligt nok vil have for den meget lovende gennembrudsspiller.
Jeg falder ned af stolen, hvis ikke den garvede købmand har linet et par spændende handler op i tilfælde af et sådant Daramy-salg.
Og selvfølgelig kommer Brøndby da også til at gå ud af august med en trup, der er et par spillere bredere, når man nu skal spille Europa League, alternativt Champions League, hvis man udfører et mirakel på onsdag og vender 1-2 i Salzburg til triumf.
Så det er med at holde på hat og briller i slutfasen i transfervinduet, for med en hamrende vigtig europæisk sæson forude og to klubber i form af FC København og FC Midtjylland, der pinedød vil vinde DM i denne sæson og smider mange millioner efter det, kommer de næste 10-12 dage ikke til at handle om at sætte egne talenter i centrum.
Køb Tipsbladet i dag – det ligger inde i Ekstra Bladet
Opdateret søndag aften: Lukas Lerager var fejlagitgt noteret som købt af FC København. Han er lejet.
Fælder dom over Victor Froholdt
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Danmarks landskamp slog særlig rekord
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
