Millionhandler hos Superliga-storklubberne på vej

Der kommer uden tvivl godt gang i handlerne i Superligaens største klubber inden transfervinduet lukket om 11 dage, mener Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Bragt i Tipsbladet 20. august

Mens jeg skriver disse linjer, har Brøndby IF hentet syv nye spillere til 2021/22-truppen – seks mand udefra og så Jens Martin Gammelby, der vender tilbage fra udlån til Lyngby.

FC København har hentet fem mand og forlænget lejeaftalen med Lukas Lerager fra Genoa.

Og i FC Midtjylland er kommet fire nye folk til udefra samt minimum fem spillere, der var udlejet i sidste sæson men nu er i spil til førsteholdstruppen (Rasmus Nicolaisen blev så solgt i denne uge).

Der er fuld smadder på transfermarkedet helt i toppen af fødekæden hos klubber som Paris Saint-Germain, Bayern München, Borussia Dortmund og for mange klubber i Premier League, og temmelig dødt i meget af den store middelklasse under de stenrige og ude i underklassen i og uden for Europa, hvor man efterhånden er desperat efter at få nye spillere.

Men i Superligaen er der faktisk pænt megen fart på med adskillige nye spillere hos de fire rigeste klubber, som udgøres af de tre ovennævnte klubber samt AGF, og hverken FC Midtjylland, FC København eller Brøndby IF er færdige.

Det hjælper på købelysten, at Superliga-klubberne allerede har solgt spillere for over 300 millioner kroner, og det er næppe slut endnu.

FC Midtjylland kan bryde gennem egen transfer- og lydmur en af de kommende dage, når man køber Atletico Mineiro-angriberen Marrony for det, der lyder til at blive et rekordbeløb, og klubben kan meget vel sælge Jens-Lys Cajuste til Premier League, også for et rekordbeløb, hvis ellers en af de hungrende klubber i midter- eller bundfeltet bider på, eventuelt efter et dårligt udlæg på sæsonen.

FC Københavns sportsdirektør, Peter Christiansen, er tydeligvis heller ikke færdig og kan for alvor få penge i kassen, hvis Mohamed Daramy bliver solgt for det trecifrede millionbeløb, ”PC” forståeligt nok vil have for den meget lovende gennembrudsspiller.

Jeg falder ned af stolen, hvis ikke den garvede købmand har linet et par spændende handler op i tilfælde af et sådant Daramy-salg.

Og selvfølgelig kommer Brøndby da også til at gå ud af august med en trup, der er et par spillere bredere, når man nu skal spille Europa League, alternativt Champions League, hvis man udfører et mirakel på onsdag og vender 1-2 i Salzburg til triumf.

Så det er med at holde på hat og briller i slutfasen i transfervinduet, for med en hamrende vigtig europæisk sæson forude og to klubber i form af FC København og FC Midtjylland, der pinedød vil vinde DM i denne sæson og smider mange millioner efter det, kommer de næste 10-12 dage ikke til at handle om at sætte egne talenter i centrum.

Køb Tipsbladet i dag – det ligger inde i Ekstra Bladet

Opdateret søndag aften: Lukas Lerager var fejlagitgt noteret som købt af FC København. Han er lejet.





Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Liverpool-spiller i chokskifte?

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Frederik Birk bryder tavsheden

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

På vej til storklub

Spøger i kæmpeklub

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stopper alle forhandlinger

Lurer på dyr dansk stjerne

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Storklub lurer på Mohamed Salah

Philadelphia Union forhandler om dansker

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Solgt for 285 millioner

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien