Det er lidt morsomt at gå ind på thesuperleague.com og læse de planer, Super League-klubberne havde for deres ny turnering.
Der skulle spilles en masse kampe, man ville stadig spille med i de hjemlige ligaer, og de 15 faste deltagere og de fem inviterede hold ville pumpe i hvert fald 10 milliarder euro ud i fodboldverdenen i den første fase af turneringen.
Det er jo lige til at få fugtige øjne og bævende underlæbe af, så rørende, hjertevarmt og livsbekræftende, det lyder, indtil det går op for én, at det kun er en flig af, hvad topfodbold er værd for hele fodboldverdenen i dag, og at der ikke står ret meget om, hvordan de penge i sidste ende skulle uddeles.
Som læser sidder du måske nu og undrer dig over, hvorfor jeg dog spilder min tid på en liga, der på 48 timer i april blev levende begravet, og så 9 af 12 navngivere deltagere efterfølgende har undsagt for at komme tilbage i det gode selskab i europæisk fodbold.
Men som kendere af film og serier om zombier vil vide, er det jo ikke nok bare at begrave, skyde eller udsulte de levende døde og så tro, de er borte.
Nej, som en anden figur fra en halvdårlig zombiefilm stavrer TheSuperLeague i disse måneder rundt, mens den bliver fodret af Florentino Pérez, Andrea Agnelli og Joan Laporta, præsidenterne for de tre Super League-klubber, der ikke har overgivet sig til UEFA og resten af fodboldeuropa.
Især Pérez er aggressiv og har med hjælp fra en venligsindet dommer i Madrid fået nedlagt midlertidigt forbud mod den økonomiske straf, UEFA har idømt Super League-rebellerne.
Og måske er det faktisk de tre klubpræsidenter, der har fat i den lange ende.
På trods af, at sidste runde i Champions League-gruppespillet faktisk var mere interessant end normalt, er der ikke megen udskiftning i de klubber, der går videre, og det kommer der slet ikke fra 2024, hvor gruppefasen udvides til 10 runder og det dermed bliver næsten umuligt at skabe en overraskelse.
COVID-19 puster til polariseringen mellem Premier League og alle andre ligaer, PSG og FC Bayern sidder på Frankrig og Tyskland, og jævnbyrdigheden i Serie A og La Liga skyldes mest af alt, at storklubberne er i dyb økonomisk og ledelsesmæssig krise.
Læg dertil, at kapitalfonde, konsulenter og nationalstater med appetit på topfodbold gerne vil ind i fodboldverdenen og spille en stor rolle, og man har opskriften på et scenarie, hvor Super League som minimum kommer til at vandre rundt ude i mørket, mens den venter på muligheden for at fortære vores hjerter og hjerner.
Lederen er bragt i Tipsbladet 10. december
Dansk rekordtransfer – ‘det er så sindssygt!’
Afsløring: Jens Hammer færdig – EfB jagter afløser
Frimanns transferforslag: Det er jo den åbenlyse
AaB har solgt stortalent til Genoa
Kæmpe skifte for dansk profil: ‘Det er vildt!’
Menno van Dam roser ham
AGF-profil jubler: Det er et kæmpe signal
Bekræfter: Fantastisk nyt for Brøndby
Ups! Afslørede AGF’ers transfer ved en fejl
Frederiksen henter tidligere Superliga-profil
Afsløring: Bertram Kvist får chancen i svensk klub
– Han ville være god i AGF, men…
FCK får grønt lys til brug af ansigtsgenkendelse
Ser dansker som et emne for City og Real Madrid
Udenlandsk klub byder på AaB-svensker
Frimanns opfordring: Det vil være et scoop, FCK
– Brøndby kan nærmest ikke bruge nogen fra AGF
‘FC Midtjylland er bedre end FC København’
Brighton med bundholdskompleks
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
Angrebs-køb? Sådan vil AGF lukke hullet i front
Thomas Delaney hylder FCK-diamant: ‘En terrier’
Så meget kan Kvistgaarden-salg svække Brøndby
Afsløring: Tæt på skifte – stort bud på Skjellerup
AGF tror på Leopold Wahlstedt
Fuldstændig vanvittig sensation i Frankrig
Det forhindrer ‘Zanka’ i at blive lønkonge
Vejle-profil afslører sin høje videresalgsklausul
FCK-direktør om ny aftale: ‘Det tog 30 sekunder’
Åben for retur til Superligaen
FC Midtjylland slår Red Bull Salzburg 3-2
Benhård FCK-straf fra UEFA: Ingen fans i Tyskland
Sådan gør din klub i vinterpausen
Kæmpe Yousef Salech-transfer forgylder dansk klub
Afsløring: Køber dansker for rekordbeløb
Færdig i Brøndby: ‘Det er vemodigt’
Wolfsburg meldes interesseret i FCK-stjerne
Stor jubel: Jesper Sørensen har brug for hjælp
Kæmpe hyldest: Dansk stjernefrø er uundværlig!
Anderson: ‘Det hele var på plads inden CV’
Nicolai Jørgensens nye liv: Glæder mig helt vildt!
AaB præsenterer ny angriber
Mørke skyer: ‘Stemningen er ved at blive urolig’
Kæmpe forstærkning: Lejer angriber i AGF
Traditionsklub vil have Sebastian Grønning
Afsløring: AGF forlænger med Mikael Anderson
Claus Nørgaard er favorit til cheftrænerjob
Afsløring: FC Midtjylland har udlejet Jan Kuchta
Thomas Frank dybt imponeret: ‘Unikt’
FCK-direktør: ‘Det var en dum misforståelse’
Guardiola vækker opsigt: ‘Sensationelt sammenbrud’
Ny træner, samme knastørre Everton
Afsløring: Brøndby tjener millioner på Salech-salg
Christian Nørgaard blev helten mod Man City
Wind med genialitet i danskershow