Det er lidt morsomt at gå ind på thesuperleague.com og læse de planer, Super League-klubberne havde for deres ny turnering.
Der skulle spilles en masse kampe, man ville stadig spille med i de hjemlige ligaer, og de 15 faste deltagere og de fem inviterede hold ville pumpe i hvert fald 10 milliarder euro ud i fodboldverdenen i den første fase af turneringen.
Det er jo lige til at få fugtige øjne og bævende underlæbe af, så rørende, hjertevarmt og livsbekræftende, det lyder, indtil det går op for én, at det kun er en flig af, hvad topfodbold er værd for hele fodboldverdenen i dag, og at der ikke står ret meget om, hvordan de penge i sidste ende skulle uddeles.
Som læser sidder du måske nu og undrer dig over, hvorfor jeg dog spilder min tid på en liga, der på 48 timer i april blev levende begravet, og så 9 af 12 navngivere deltagere efterfølgende har undsagt for at komme tilbage i det gode selskab i europæisk fodbold.
Men som kendere af film og serier om zombier vil vide, er det jo ikke nok bare at begrave, skyde eller udsulte de levende døde og så tro, de er borte.
Nej, som en anden figur fra en halvdårlig zombiefilm stavrer TheSuperLeague i disse måneder rundt, mens den bliver fodret af Florentino Pérez, Andrea Agnelli og Joan Laporta, præsidenterne for de tre Super League-klubber, der ikke har overgivet sig til UEFA og resten af fodboldeuropa.
Især Pérez er aggressiv og har med hjælp fra en venligsindet dommer i Madrid fået nedlagt midlertidigt forbud mod den økonomiske straf, UEFA har idømt Super League-rebellerne.
Og måske er det faktisk de tre klubpræsidenter, der har fat i den lange ende.
På trods af, at sidste runde i Champions League-gruppespillet faktisk var mere interessant end normalt, er der ikke megen udskiftning i de klubber, der går videre, og det kommer der slet ikke fra 2024, hvor gruppefasen udvides til 10 runder og det dermed bliver næsten umuligt at skabe en overraskelse.
COVID-19 puster til polariseringen mellem Premier League og alle andre ligaer, PSG og FC Bayern sidder på Frankrig og Tyskland, og jævnbyrdigheden i Serie A og La Liga skyldes mest af alt, at storklubberne er i dyb økonomisk og ledelsesmæssig krise.
Læg dertil, at kapitalfonde, konsulenter og nationalstater med appetit på topfodbold gerne vil ind i fodboldverdenen og spille en stor rolle, og man har opskriften på et scenarie, hvor Super League som minimum kommer til at vandre rundt ude i mørket, mens den venter på muligheden for at fortære vores hjerter og hjerner.
Lederen er bragt i Tipsbladet 10. december

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Brøndby må undvære skadet stjerne til derby

– Jeg kan ikke lide Højlund

Stor Pione Sisto-overraskelse

Brøndby IF – FC København

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Ny chef i Brøndby: Elsker Oasis – sur på dommerne

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

– Kasper tog mange ting for personligt

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

Kasper Hjulmand vinder vild debut

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

Tidligere Barcelona-stjerne færdig som 31-årig?

Legende: Han er en top, top manager!

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Brøndby-stjerne er tvivlsom til FCK-brag

Lyngby har fået nej fra trænerkandidat

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’

Udlejet FCM’er i drømmedebut – så udgik han skadet

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

Danskerbrag – Højlund starter mod Hjulmand og co.

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

FC Midtjylland henter spændende back

– De har Superligaens bedste trup

Transfers: Han bliver en kæmpe succes i Farum

Steve Cooper havde Brøndby-trøje som dreng

Her er FC Københavns trup til derby

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Forsøgte at hente Eriksen til FCK

Jacob Neestrup er blevet syg før derby

Svarer journalist igen: ‘Hør her!’

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

Vild AaB-debut: Nu spiller han 4. division

Tilfreds efter debutsejr: Vi tillod ingenting

Netmasker blafrer i Londonderby

Randers vender sejrsløs stime mod Sønderjyske

Derfor kaldes Superliga-komet for ‘Ghost Town Boy’

Mads Pedersen bliver nummer to

‘Katastrofe’: Dårligt nyt for Manchester United

Udelukket på ubestemt tid

Youssoufa Moukoko hylder Superliga-rival

Chelsea køber Brøndby-bøddel

Shoppede i FCK – transfervindue til topkarakter
