Leder: Nu skal Eriksen væk – men blokerer million-lønnen?

Flere faktorer komplicerer et januar-skifte for Christian Eriksen i Inter.



Lederen er bragt i Tipsbladet 18. december – få det sammen med Ekstra Bladet fredag

Nogle gange er tålmodighed ikke svaret.

Naturligvis skal man give det chancen, når man som Christian Eriksen er skiftet til Serie A i et coronaår, men Inter under Antonio Conte ligner bare ikke svaret på danskerens klubfremtid, selvom skiftet til Milano-klubben kun er 11 måneder gammelt.

Christian Eriksen har spillet næsten dobbelt så mange minutter for Danmark (658) som for Inter (374) i denne sæson, og at det giver midtbanespilleren friske ben til 2021 er naturligvis en ringe trøst.

Eriksen skal væk, og selvom det selvfølgelig også er i Kasper Hjulmands interesse forud for EM, er det altovervejende for Eriksens egen skyld.

Men flere faktorer komplicerer et skifte, selvom det heller ikke kan være til Inters bedste at have en så dyr og dygtig spiller siddende på bænken.

Italienske skatteregler kan gøre det dyrt at forlade landet.

Måske endnu vigtigere venter der også et meget stille transfervindue, hvor store dele af Europa og snart sagt alle fodboldarenaer er lagt øde af anden bølge af coronavirussen.

Det rammer klubbernes økonomi og ikke mindst lysten til at aflønne en mand, der lige nu skal ligge på den gode side af en millioner kroner i løn. Om ugen.

Af samme årsag er det ikke ren galimatias, når der bliver spekuleret i lejemål til andre italienske klubber. Italienerne er notorisk åbne for at leje og handle spillere med hinanden, også indbyrdes mellem bitre rivaler i toppen af Serie A.

Derfor er syndfloden af rygtehistorier om Napoli, Atalanta og AC Milan ikke lige så sindssyge, som man ved første øjekast skulle tro.

Hvis den danske topspiller vil gå på kompromis med lønnen, vil og skal udvalget være større, eksempelvis med trængende Premier League-klubber, for hvem et lejemål i forårssæsonen til 50-100 millioner kroner trods coronavirussen stadig ikke er noget, der vælter økonomien.

Stoledansen om handlerne på januarmarkedet er selvfølgelig allerede i fuld gang, og når champagnetågerne lægger sig på kontinentet, skal det blive enormt interessant at se, om det lykkes agenten Martin Schoots at få en aftale i hus.

Tipsbladet_forside_18december20







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

FCK henter svensk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM

Klar melding fra Thomas Gravesen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Sat til salg – så dyr er han

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson