Leder: Nu skal Eriksen væk – men blokerer million-lønnen?

Flere faktorer komplicerer et januar-skifte for Christian Eriksen i Inter.



Lederen er bragt i Tipsbladet 18. december – få det sammen med Ekstra Bladet fredag

Nogle gange er tålmodighed ikke svaret.

Naturligvis skal man give det chancen, når man som Christian Eriksen er skiftet til Serie A i et coronaår, men Inter under Antonio Conte ligner bare ikke svaret på danskerens klubfremtid, selvom skiftet til Milano-klubben kun er 11 måneder gammelt.

Christian Eriksen har spillet næsten dobbelt så mange minutter for Danmark (658) som for Inter (374) i denne sæson, og at det giver midtbanespilleren friske ben til 2021 er naturligvis en ringe trøst.

Eriksen skal væk, og selvom det selvfølgelig også er i Kasper Hjulmands interesse forud for EM, er det altovervejende for Eriksens egen skyld.

Men flere faktorer komplicerer et skifte, selvom det heller ikke kan være til Inters bedste at have en så dyr og dygtig spiller siddende på bænken.

Italienske skatteregler kan gøre det dyrt at forlade landet.

Måske endnu vigtigere venter der også et meget stille transfervindue, hvor store dele af Europa og snart sagt alle fodboldarenaer er lagt øde af anden bølge af coronavirussen.

Det rammer klubbernes økonomi og ikke mindst lysten til at aflønne en mand, der lige nu skal ligge på den gode side af en millioner kroner i løn. Om ugen.

Af samme årsag er det ikke ren galimatias, når der bliver spekuleret i lejemål til andre italienske klubber. Italienerne er notorisk åbne for at leje og handle spillere med hinanden, også indbyrdes mellem bitre rivaler i toppen af Serie A.

Derfor er syndfloden af rygtehistorier om Napoli, Atalanta og AC Milan ikke lige så sindssyge, som man ved første øjekast skulle tro.

Hvis den danske topspiller vil gå på kompromis med lønnen, vil og skal udvalget være større, eksempelvis med trængende Premier League-klubber, for hvem et lejemål i forårssæsonen til 50-100 millioner kroner trods coronavirussen stadig ikke er noget, der vælter økonomien.

Stoledansen om handlerne på januarmarkedet er selvfølgelig allerede i fuld gang, og når champagnetågerne lægger sig på kontinentet, skal det blive enormt interessant at se, om det lykkes agenten Martin Schoots at få en aftale i hus.

Tipsbladet_forside_18december20





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Kontant dom over Elyounoussi

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder

Dansk angriber sat til salg

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

En sort plet på hans eftermæle

Henter Mads Junker

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’