Lederen er bragt i Tipsbladet 18. december – få det sammen med Ekstra Bladet fredag
Nogle gange er tålmodighed ikke svaret.
Naturligvis skal man give det chancen, når man som Christian Eriksen er skiftet til Serie A i et coronaår, men Inter under Antonio Conte ligner bare ikke svaret på danskerens klubfremtid, selvom skiftet til Milano-klubben kun er 11 måneder gammelt.
Christian Eriksen har spillet næsten dobbelt så mange minutter for Danmark (658) som for Inter (374) i denne sæson, og at det giver midtbanespilleren friske ben til 2021 er naturligvis en ringe trøst.
Eriksen skal væk, og selvom det selvfølgelig også er i Kasper Hjulmands interesse forud for EM, er det altovervejende for Eriksens egen skyld.
Men flere faktorer komplicerer et skifte, selvom det heller ikke kan være til Inters bedste at have en så dyr og dygtig spiller siddende på bænken.
Italienske skatteregler kan gøre det dyrt at forlade landet.
Måske endnu vigtigere venter der også et meget stille transfervindue, hvor store dele af Europa og snart sagt alle fodboldarenaer er lagt øde af anden bølge af coronavirussen.
Det rammer klubbernes økonomi og ikke mindst lysten til at aflønne en mand, der lige nu skal ligge på den gode side af en millioner kroner i løn. Om ugen.
Af samme årsag er det ikke ren galimatias, når der bliver spekuleret i lejemål til andre italienske klubber. Italienerne er notorisk åbne for at leje og handle spillere med hinanden, også indbyrdes mellem bitre rivaler i toppen af Serie A.
Derfor er syndfloden af rygtehistorier om Napoli, Atalanta og AC Milan ikke lige så sindssyge, som man ved første øjekast skulle tro.
Hvis den danske topspiller vil gå på kompromis med lønnen, vil og skal udvalget være større, eksempelvis med trængende Premier League-klubber, for hvem et lejemål i forårssæsonen til 50-100 millioner kroner trods coronavirussen stadig ikke er noget, der vælter økonomien.
Stoledansen om handlerne på januarmarkedet er selvfølgelig allerede i fuld gang, og når champagnetågerne lægger sig på kontinentet, skal det blive enormt interessant at se, om det lykkes agenten Martin Schoots at få en aftale i hus.

LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
LIVE: FC København er videre i Conference League
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
