Med eller uden Cornelius skal kuglen i kassen, FCK

Anden halvleg mod Sparta Prag var opløftende for FC København, men den nuværende version af holdet har svært ved at få kuglen det sidste stykke over stregen i de store kampe.



Viktor Claesson og Lukas Lerager har gjort det, den nyslåede Lille-spiller Hákon Haraldsson har gjort det, men ellers har FC København svært ved at score i de store, afgørende kampe i Europa.

Brian Priskes Sparta Prag havde heldet med sig i flere situationer i anden halvleg i Parken, hvor FC København satte sig tungt på spillet og nød godt af gode indhop fra Elias Achouri og Orri Oskarsson, mens det også var til at se, hvorfor intelligente Viktor Claesson har været så værdifuld for FCK.

Men altså: Det med at score i de store Europa-kampe, det er svært for det FC København, Jacob Neestrup er i færd med at bygge.

Det var det også tidligere: Ståle Solbakkens FC København levede i høj grad af de strålende enere, han havde til rådighed og stod stærkt defensivt i forskellige versioner af 4-4-1-1.

Men nu er vi på tre mål i de ni Champions League-kampe, når vi tager gruppespillet, de to Trabzonspor-opgør og så aftenens kamp mod Sparta Prag med. De to af dem mod et Trabzonspor-hold i Parken i august sidste år, der havde gang i en dårlig sæsonstart.

Ja, FCK scorede seks mål i sidste uge mod Breidablik, men et islandsk hold, der er vant til at spille i et tempo, de fleste i Danmarks 1. Division kan følge med i, er bare ikke del af det her regnestykke eller på nogen måde noget, FC København måler sig med i Europa.

202042

Chanceskabelsen i anden halvleg mod Sparta Prag var god, Manchester City, Sevilla og Dortmund i gruppespillet sidste efterår er måske også tæt på at være uden for kategori, når Breidablik er det, men det er såre simpelt.

Bolden skal over stregen i de sværeste kampe, hvor modstanderen er hårdest og tiden til at afslutte er kortere end ellers, og ud over, at de tre FCK-mål på 810 minutter fortæller om store forskelle mellem klubberne i Champions League, illustrerer det også, hvor meget FCK burde have udnyttet bare en af de gode chancer, da man på flot vis trykkede Sparta Prag ned i den sidste tredjedel af kampen.

Det defensive arbejde i 1. halvleg gav i perioder samme grund til bekymring som mod Breidablik, selvfølgelig uden at være nær så grelt – det blev bare hurtigt farligt mod et velskolet Prag-mandskab. Den type mærkelige beslutninger, der stak hovedet frem igen tirsdag aften, skal naturligvis være væk i Tjekkiet om otte dage.

Men det er jo såre simpelt: Bolden skal bare i mål, og det virker mest sandsynligt, at det er Viktor Claesson eller den nye mand Mohamed Elyonoussi, der scorer et af de sjældne Champions League-mål med deres gode løb i anden bølge.

Man er mærkeligt skruet sammen, hvis tanken ikke strejfer, at det ville være skønt for FC København at have en fysisk duelig Andreas Cornelius, der jo lige præcis kan score de mål og har gjort det i større klubber end FC København.

Nu er han der ikke, og så er det op til de andre at sparke FCK de sidste 270-330 minutter i Champions Leagues gruppespil og at gribe mulighederne, selv om FC København ikke yder optimalt i øjeblikket.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Mexico kommer med markant melding om VM

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Optakt: Newcastle – Manchester City

Deler nyt om fremtiden

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bayern tromler sig videre

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

‘Tottenham er i overhængende fare’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu svarer David Nielsen

Chido Obi nomineret til pris

I svime over Filip Jørgensen

Jonas Schwartz lander nyt job

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Hjulmand vinder i Hamborg

Mourinho tog røven på Zeca

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

– Det vil jeg aldrig gøre!

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’