Viktor Claesson og Lukas Lerager har gjort det, den nyslåede Lille-spiller Hákon Haraldsson har gjort det, men ellers har FC København svært ved at score i de store, afgørende kampe i Europa.
Brian Priskes Sparta Prag havde heldet med sig i flere situationer i anden halvleg i Parken, hvor FC København satte sig tungt på spillet og nød godt af gode indhop fra Elias Achouri og Orri Oskarsson, mens det også var til at se, hvorfor intelligente Viktor Claesson har været så værdifuld for FCK.
Men altså: Det med at score i de store Europa-kampe, det er svært for det FC København, Jacob Neestrup er i færd med at bygge.
Det var det også tidligere: Ståle Solbakkens FC København levede i høj grad af de strålende enere, han havde til rådighed og stod stærkt defensivt i forskellige versioner af 4-4-1-1.
Men nu er vi på tre mål i de ni Champions League-kampe, når vi tager gruppespillet, de to Trabzonspor-opgør og så aftenens kamp mod Sparta Prag med. De to af dem mod et Trabzonspor-hold i Parken i august sidste år, der havde gang i en dårlig sæsonstart.
Ja, FCK scorede seks mål i sidste uge mod Breidablik, men et islandsk hold, der er vant til at spille i et tempo, de fleste i Danmarks 1. Division kan følge med i, er bare ikke del af det her regnestykke eller på nogen måde noget, FC København måler sig med i Europa.

Chanceskabelsen i anden halvleg mod Sparta Prag var god, Manchester City, Sevilla og Dortmund i gruppespillet sidste efterår er måske også tæt på at være uden for kategori, når Breidablik er det, men det er såre simpelt.
Bolden skal over stregen i de sværeste kampe, hvor modstanderen er hårdest og tiden til at afslutte er kortere end ellers, og ud over, at de tre FCK-mål på 810 minutter fortæller om store forskelle mellem klubberne i Champions League, illustrerer det også, hvor meget FCK burde have udnyttet bare en af de gode chancer, da man på flot vis trykkede Sparta Prag ned i den sidste tredjedel af kampen.
Det defensive arbejde i 1. halvleg gav i perioder samme grund til bekymring som mod Breidablik, selvfølgelig uden at være nær så grelt – det blev bare hurtigt farligt mod et velskolet Prag-mandskab. Den type mærkelige beslutninger, der stak hovedet frem igen tirsdag aften, skal naturligvis være væk i Tjekkiet om otte dage.
Men det er jo såre simpelt: Bolden skal bare i mål, og det virker mest sandsynligt, at det er Viktor Claesson eller den nye mand Mohamed Elyonoussi, der scorer et af de sjældne Champions League-mål med deres gode løb i anden bølge.
Man er mærkeligt skruet sammen, hvis tanken ikke strejfer, at det ville være skønt for FC København at have en fysisk duelig Andreas Cornelius, der jo lige præcis kan score de mål og har gjort det i større klubber end FC København.
Nu er han der ikke, og så er det op til de andre at sparke FCK de sidste 270-330 minutter i Champions Leagues gruppespil og at gribe mulighederne, selv om FC København ikke yder optimalt i øjeblikket.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Færdig som cheftræner i Real Madrid
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Michael Carrick bliver i Manchester United
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
INTERVIEW