FCK til Dubai: Mener I virkelig det seriøst?

Ud over at gøre logoet gult og blåt og erstatte Leo med en brønd kunne FC København næppe have jokket mere på deres egne fans end ved at tage på træningslejr i Dubai.



– FCK har aldrig haft andre motiver end at træne optimalt op til forårssæsonen, men vi forstår og respekterer, at det er et stærkt ønske fra vores fans, at vi finder en anden løsning. Det har vi valgt at lytte til.

FCK-fans kunne nok ønske sådan en melding fra ledelsen efter de seneste dages shitstorm omkring den kommende træningslejr i Dubai.

Men ordene stammer fra januar 2019, hvor FC København efter et par års pres opgav træningslejren i Dubai på grund af De Forenede Arabiske Emiraters ekstremt betændte forhold til alle former for menneskerettigheder.

Emiraterne var også dybt involveret i en modbydelig stedfortræderkrig i Yemen, hvor Emiraterne og Saudi-Arabien sammen med deres blok af allierede kæmper mod den helt store rival Iran og deres proxy-styrker.

Og det er De Forenede Arabiske Emirater, hvor Dubai er det førende emirat næst efter endnu rigere Abu Dhabi, sådan set stadig.

Alligevel har FC København valgt at lægge klubbens træningslejr i januar i Dubai med henvisning til, at corona-epidemien gør det umuligt at tage på lejr i Portugal og snart sagt alle andre steder end netop Dubai.

Fansene er rasende
Forklaringen om sportslige hensyn har fået sådan cirka nul opbakning fra fansene. Her er nogle få reaktioner fra sociale medier efter offentliggørelsen.

Ja selv i fodboldverdenen, hvor omertaen ellers lever i bedste velgående og benhårdt styrer, hvad man må sige om især andres affærer, er FCK’s beslutning så uforståelig, at Hobros Simon Skou Jakobsen reagerede på sociale medier og i Tipsbladet.

– Jeg synes, det er meget besynderligt og i den grad vagt, at man aflyste træningslejren i Dubai på grund af forskellige menneskesyn, og nu, fordi det er en mærkelig situation med corona, tager de derned alligevel, siger Simon Skou Jakobsen.

Er to træningskampe virkelig det værd?
Det skal nok passe, at Dubai er den lettest tilgængelige, gode, destination for en træningslejr.

Men ud over at gøre logoet gult og blåt og erstatte Leo med en brønd kunne FC København næppe have jokket mere på deres egne fans end ved at tage på træningslejr i Dubai.

Ét er alle problemerne med menneskerettigheder og luftvåbenets bombninger i Yemen, der også rammer civile og i sidste uge fik Human Rights Watch til igen at opfordre USA til en våbenboykot af FAE.

Læs også:AGF holder træningslejr hjemme: Det er uforsvarligt at rejse ud

Men det, der virkelig ser ud til at ‘trigge’ FCK-fansene er, at klubben jo allerede havde lyttet til fansene og fravalgt FAE.

Man ville netop ikke vil forbindes med et land, der har tre gange så mange migrantarbejdere som Qatar og ifølge menneskeretsorganisationer behandler dem endnu ringere end de kommende VM-værter.

Og alle de der tamme bortforklaringer med Tyrkiet, med danske virksomheder, der rask væk handler med FAE, med at man da ikke ved noget om problemerne i FAE sammenlignet med Qatar, de holder altså bare ikke, hvis man ellers har en fungerende internetforbindelse og mener det der med, at en fodboldklub også er mere og andet end en bundlinje i årsregnskabet.

Læg dertil, at 80 procent af Danmark er tæt en nedlukningen og hele landet meget vel kan være det til juleaften, og FC København så netop der vælger Dubai, fordi man på den måde kan snørkle sig udenom coronarestriktioner.

Det virker godt nok forfejlet at tage en ekstremt kynisk forretningsbeslutning, som det her er, netop hvor alle fansene og resten af landet skal holde for.

Superliga-konkurrenterne tager ikke til Dubai, ja der er vel næppe andre, der overhovedet tager udenlands, og det er godt nok svært at overbevise nogen om, at det virkelig ikke skulle have været muligt at låne nogle ordentlige faciliteter i nærområdet, nu hvor træningsbanerne åbenbart ikke dur (det var der i øvrigt en eks-manager, der talte om tidligere i år).

Måske er det bare mig, der er dum, men jeg forstår simpelthen ikke, hvad man har forestillet sig at signalere i denne sag, og med hvilket formål.

Vil man vise, at man stadig er Danmarks internationale klub, der går de ekstra meter for at vinde på banen, koste hvad det vil?

Det kan være, vinderen ende med at have ret, og at noget er tilgivet fra klubbens egne fans, hvis FC København vinder mesterskabet til maj. Men lige nu er det godt nok svært at se, hvordan det her ikke skulle være et af årets største selvmål i dansk fodbold.

Læs også:Uforstående fanklub blander sig i FCK-debat: Find et alternativ
Læs også:Kvist forsvarer udskældt beslutning: Det var Dubai eller ingenting
Læs også:William Kvist forklarer sig: Hvad med Tyrkiet og Polen?




FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

LIVE: SK Brann – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

FCM uden syv mand mod Brann

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er meget svært for Nørgaard

Dyr dansk bomber til Everton?

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Kontramelding om transfer

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

FC København tjente millioner tirsdag aften



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Brøndby-transfer glippet

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK