Messi, CR7 og alle de andre: Hvad skal jeg stille op med en corona-smadret Ballon d’Or?

Ja, det er et first-world problem, men Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har svært ved at finde hoved og hale i årets Ballon d’Or uden EM og en amputeret Champions League.



Det burde være kvartfinale-tid nu.

Kevin De Bruyne, Lionel Messi, Timo Werner, Marcus Rashford, Cristiano Ronaldo – de burde alle sammen gøre sig klar til de afgørende knockoutkampe ved EM, men i stedet puster og pruster de i sommervarmen, mens Premier League, La Liga og Serie A spilles færdig.

Nu vil jeg ikke lyde utaknemmelig, for efter den enorme krise og de mange tusinder dødsfald udløst af coronavirussen er vi vanvittigt heldige og privilegerede, at vi kan se fodbold igen.

Men 2020 bliver bare et monster-underligt år i fodboldverdenen, og for mig venter der endnu en udfordring og vinker i horisonten, nemlig Ballon d’Or-kåringen.

Igen, jeg skal ikke tude over noget – det er fedt og sjovt at få lov til at stemme for Danmark, og det er det hver gang.

Men det bliver bare mystisk i år:

1: EM er aflyst. Det plejer at være pænt vigtigt, for ikke at sige afgørende, for Ballon d’Or. I den sammenhæng er det også træls, at Copa América er skubbet til 2021.

2: De store ligaer bliver spillet færdig uden tilskuere – hvor flad er stemningen lige, og hvor svært er det at bedømme spillerne.

3: De fleste mulige Ballon d’Or-kandidater har haft to-tre måneders ufrivillig pause. Dem i Frankrig fik endda aflyst Ligue 1! Hvordan vægter jeg det?

4: Champions League og Europa League bliver spillet færdig som knockoutturneringer – det er der altså lige lidt for meget håndboldturnering (uden de tarvelige puljekampe) over for mig sammenlignet med, hvordan man plejer at spille. Igen, jeg forstår godt, det er nødt til at være sådan, men hvordan vurderer jeg spillerne, holdene og turneringerne overfor hinanden på det grundlag?

5: Spillerne får nærmest ingen sommerferie. Især de ældre spillere får blytunge stænger til efteråret. Hvordan vægter vi det?

6: Og – alle højere magter forbyde det – hvad hvis en spiller bliver tvunget til at holde pause på grund af virussen?

I 2018 var VM-finalen en stor del af forklaringen på, at Luka Modric vandt Ballon d’Or. I 2016 vandt Cristiano Ronaldo efter Portugals flotte EM-triumf, og Messi og Ronaldos kamp om Ballon d’Or er ofte blevet afgjort af, hvem af dem der vandt Champions League.

I år bliver sammenligningen så meget sværere med en Champions League, det for mig bliver svært at sætte lige så højt som en normal udgave.

Jeg har taget noter, ligesom jeg plejer at gøre, fordi alt for mange i afstemningen glemmer, at det er hele året, der tæller. Og når vi når 1. juli, plejer jeg at have en rimelig idé om kandidaterne.

Jeg kan godt se, bookmakerne har en favorit, men jeg synes, billedet er meget mudret i år, og jeg lover at tage ekstra noter, om ikke andet for at blive mindre forvirret og usikker frem mod den sværeste afstemning i årevis.

Igen – I skal ikke græde for mig, jeg skal nok klare den. Men jeg tror, det er godt, at France Football, der arrangerer Ballon d’Or, har lukket for, at random landsholdsanførere i Stillehavet kan stemme på deres kammerater på naboøen, for det her kunne godt gå hen og blive en meget underlig udgave af den store kåring.

Troels Bager Thøgersen er chefredaktør på Tipsbladet og har stemt til Ballon d’Or siden 2013.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Norsk ekspert håner Danmark

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norge – England

Spanien – Belgien

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

OB henter finsk landsholdsspiller

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Uventet transferdrejning

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud