Messi, CR7 og alle de andre: Hvad skal jeg stille op med en corona-smadret Ballon d’Or?

Ja, det er et first-world problem, men Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har svært ved at finde hoved og hale i årets Ballon d’Or uden EM og en amputeret Champions League.



Det burde være kvartfinale-tid nu.

Kevin De Bruyne, Lionel Messi, Timo Werner, Marcus Rashford, Cristiano Ronaldo – de burde alle sammen gøre sig klar til de afgørende knockoutkampe ved EM, men i stedet puster og pruster de i sommervarmen, mens Premier League, La Liga og Serie A spilles færdig.

Nu vil jeg ikke lyde utaknemmelig, for efter den enorme krise og de mange tusinder dødsfald udløst af coronavirussen er vi vanvittigt heldige og privilegerede, at vi kan se fodbold igen.

Men 2020 bliver bare et monster-underligt år i fodboldverdenen, og for mig venter der endnu en udfordring og vinker i horisonten, nemlig Ballon d’Or-kåringen.

Igen, jeg skal ikke tude over noget – det er fedt og sjovt at få lov til at stemme for Danmark, og det er det hver gang.

Men det bliver bare mystisk i år:

1: EM er aflyst. Det plejer at være pænt vigtigt, for ikke at sige afgørende, for Ballon d’Or. I den sammenhæng er det også træls, at Copa América er skubbet til 2021.

2: De store ligaer bliver spillet færdig uden tilskuere – hvor flad er stemningen lige, og hvor svært er det at bedømme spillerne.

3: De fleste mulige Ballon d’Or-kandidater har haft to-tre måneders ufrivillig pause. Dem i Frankrig fik endda aflyst Ligue 1! Hvordan vægter jeg det?

4: Champions League og Europa League bliver spillet færdig som knockoutturneringer – det er der altså lige lidt for meget håndboldturnering (uden de tarvelige puljekampe) over for mig sammenlignet med, hvordan man plejer at spille. Igen, jeg forstår godt, det er nødt til at være sådan, men hvordan vurderer jeg spillerne, holdene og turneringerne overfor hinanden på det grundlag?

5: Spillerne får nærmest ingen sommerferie. Især de ældre spillere får blytunge stænger til efteråret. Hvordan vægter vi det?

6: Og – alle højere magter forbyde det – hvad hvis en spiller bliver tvunget til at holde pause på grund af virussen?

I 2018 var VM-finalen en stor del af forklaringen på, at Luka Modric vandt Ballon d’Or. I 2016 vandt Cristiano Ronaldo efter Portugals flotte EM-triumf, og Messi og Ronaldos kamp om Ballon d’Or er ofte blevet afgjort af, hvem af dem der vandt Champions League.

I år bliver sammenligningen så meget sværere med en Champions League, det for mig bliver svært at sætte lige så højt som en normal udgave.

Jeg har taget noter, ligesom jeg plejer at gøre, fordi alt for mange i afstemningen glemmer, at det er hele året, der tæller. Og når vi når 1. juli, plejer jeg at have en rimelig idé om kandidaterne.

Jeg kan godt se, bookmakerne har en favorit, men jeg synes, billedet er meget mudret i år, og jeg lover at tage ekstra noter, om ikke andet for at blive mindre forvirret og usikker frem mod den sværeste afstemning i årevis.

Igen – I skal ikke græde for mig, jeg skal nok klare den. Men jeg tror, det er godt, at France Football, der arrangerer Ballon d’Or, har lukket for, at random landsholdsanførere i Stillehavet kan stemme på deres kammerater på naboøen, for det her kunne godt gå hen og blive en meget underlig udgave af den store kåring.

Troels Bager Thøgersen er chefredaktør på Tipsbladet og har stemt til Ballon d’Or siden 2013.







Optakt til lørdagens Serie A-storbrag mellem Inter og Juventus: Derby d’Italia LIVE

LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Blæst fuldstændig omkuld



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Laver aftale med Frederik Birk

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjerne peger på Højlund

Storklub lurer på Superliga-profil

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Han ender i Premier League

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Storroser dansk super-talent

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Har ondt af Steve Cooper

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Afviser mesterskabssnak

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb