Det burde være kvartfinale-tid nu.
Kevin De Bruyne, Lionel Messi, Timo Werner, Marcus Rashford, Cristiano Ronaldo – de burde alle sammen gøre sig klar til de afgørende knockoutkampe ved EM, men i stedet puster og pruster de i sommervarmen, mens Premier League, La Liga og Serie A spilles færdig.
Nu vil jeg ikke lyde utaknemmelig, for efter den enorme krise og de mange tusinder dødsfald udløst af coronavirussen er vi vanvittigt heldige og privilegerede, at vi kan se fodbold igen.
Men 2020 bliver bare et monster-underligt år i fodboldverdenen, og for mig venter der endnu en udfordring og vinker i horisonten, nemlig Ballon d’Or-kåringen.
Igen, jeg skal ikke tude over noget – det er fedt og sjovt at få lov til at stemme for Danmark, og det er det hver gang.
Men det bliver bare mystisk i år:
1: EM er aflyst. Det plejer at være pænt vigtigt, for ikke at sige afgørende, for Ballon d’Or. I den sammenhæng er det også træls, at Copa América er skubbet til 2021.
2: De store ligaer bliver spillet færdig uden tilskuere – hvor flad er stemningen lige, og hvor svært er det at bedømme spillerne.
3: De fleste mulige Ballon d’Or-kandidater har haft to-tre måneders ufrivillig pause. Dem i Frankrig fik endda aflyst Ligue 1! Hvordan vægter jeg det?
4: Champions League og Europa League bliver spillet færdig som knockoutturneringer – det er der altså lige lidt for meget håndboldturnering (uden de tarvelige puljekampe) over for mig sammenlignet med, hvordan man plejer at spille. Igen, jeg forstår godt, det er nødt til at være sådan, men hvordan vurderer jeg spillerne, holdene og turneringerne overfor hinanden på det grundlag?
5: Spillerne får nærmest ingen sommerferie. Især de ældre spillere får blytunge stænger til efteråret. Hvordan vægter vi det?
6: Og – alle højere magter forbyde det – hvad hvis en spiller bliver tvunget til at holde pause på grund af virussen?
I 2018 var VM-finalen en stor del af forklaringen på, at Luka Modric vandt Ballon d’Or. I 2016 vandt Cristiano Ronaldo efter Portugals flotte EM-triumf, og Messi og Ronaldos kamp om Ballon d’Or er ofte blevet afgjort af, hvem af dem der vandt Champions League.
I år bliver sammenligningen så meget sværere med en Champions League, det for mig bliver svært at sætte lige så højt som en normal udgave.
Jeg har taget noter, ligesom jeg plejer at gøre, fordi alt for mange i afstemningen glemmer, at det er hele året, der tæller. Og når vi når 1. juli, plejer jeg at have en rimelig idé om kandidaterne.
Jeg kan godt se, bookmakerne har en favorit, men jeg synes, billedet er meget mudret i år, og jeg lover at tage ekstra noter, om ikke andet for at blive mindre forvirret og usikker frem mod den sværeste afstemning i årevis.
Igen – I skal ikke græde for mig, jeg skal nok klare den. Men jeg tror, det er godt, at France Football, der arrangerer Ballon d’Or, har lukket for, at random landsholdsanførere i Stillehavet kan stemme på deres kammerater på naboøen, for det her kunne godt gå hen og blive en meget underlig udgave af den store kåring.
Troels Bager Thøgersen er chefredaktør på Tipsbladet og har stemt til Ballon d’Or siden 2013.
LIVE
LIVE: Han er tilbage
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
AGF smider sejren i de døende sekunder
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Supercomputer spår FCM-nedtur
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Farzam: En gave for FC København
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
OPTAKT
OB – FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
