Det burde være kvartfinale-tid nu.
Kevin De Bruyne, Lionel Messi, Timo Werner, Marcus Rashford, Cristiano Ronaldo – de burde alle sammen gøre sig klar til de afgørende knockoutkampe ved EM, men i stedet puster og pruster de i sommervarmen, mens Premier League, La Liga og Serie A spilles færdig.
Nu vil jeg ikke lyde utaknemmelig, for efter den enorme krise og de mange tusinder dødsfald udløst af coronavirussen er vi vanvittigt heldige og privilegerede, at vi kan se fodbold igen.
Men 2020 bliver bare et monster-underligt år i fodboldverdenen, og for mig venter der endnu en udfordring og vinker i horisonten, nemlig Ballon d’Or-kåringen.
Igen, jeg skal ikke tude over noget – det er fedt og sjovt at få lov til at stemme for Danmark, og det er det hver gang.
Men det bliver bare mystisk i år:
1: EM er aflyst. Det plejer at være pænt vigtigt, for ikke at sige afgørende, for Ballon d’Or. I den sammenhæng er det også træls, at Copa América er skubbet til 2021.
2: De store ligaer bliver spillet færdig uden tilskuere – hvor flad er stemningen lige, og hvor svært er det at bedømme spillerne.
3: De fleste mulige Ballon d’Or-kandidater har haft to-tre måneders ufrivillig pause. Dem i Frankrig fik endda aflyst Ligue 1! Hvordan vægter jeg det?
4: Champions League og Europa League bliver spillet færdig som knockoutturneringer – det er der altså lige lidt for meget håndboldturnering (uden de tarvelige puljekampe) over for mig sammenlignet med, hvordan man plejer at spille. Igen, jeg forstår godt, det er nødt til at være sådan, men hvordan vurderer jeg spillerne, holdene og turneringerne overfor hinanden på det grundlag?
5: Spillerne får nærmest ingen sommerferie. Især de ældre spillere får blytunge stænger til efteråret. Hvordan vægter vi det?
6: Og – alle højere magter forbyde det – hvad hvis en spiller bliver tvunget til at holde pause på grund af virussen?
I 2018 var VM-finalen en stor del af forklaringen på, at Luka Modric vandt Ballon d’Or. I 2016 vandt Cristiano Ronaldo efter Portugals flotte EM-triumf, og Messi og Ronaldos kamp om Ballon d’Or er ofte blevet afgjort af, hvem af dem der vandt Champions League.
I år bliver sammenligningen så meget sværere med en Champions League, det for mig bliver svært at sætte lige så højt som en normal udgave.
Jeg har taget noter, ligesom jeg plejer at gøre, fordi alt for mange i afstemningen glemmer, at det er hele året, der tæller. Og når vi når 1. juli, plejer jeg at have en rimelig idé om kandidaterne.
Jeg kan godt se, bookmakerne har en favorit, men jeg synes, billedet er meget mudret i år, og jeg lover at tage ekstra noter, om ikke andet for at blive mindre forvirret og usikker frem mod den sværeste afstemning i årevis.
Igen – I skal ikke græde for mig, jeg skal nok klare den. Men jeg tror, det er godt, at France Football, der arrangerer Ballon d’Or, har lukket for, at random landsholdsanførere i Stillehavet kan stemme på deres kammerater på naboøen, for det her kunne godt gå hen og blive en meget underlig udgave af den store kåring.
Troels Bager Thøgersen er chefredaktør på Tipsbladet og har stemt til Ballon d’Or siden 2013.
TIPSBLADET SPECIAL Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
