Det er fantastisk at se Australiens landsholdsspillere markere deres udtalte modstand mod diskrimination af homoseksuelle og lesbiske i Qatar, og den dårlige behandling af migrantarbejdere.
Det er skønt, når eksspillere i Superligaen som Tim Sparv og Tom Høgli taler magten i fodboldverdenen midt imod og tager klar afstand til Qatar som VM-vært, ligesom Norges modige præsident for fodboldforbundet Lise Klaveness har gjort gentagne gange, mens vi andre nærmest intet hører fra DBU til sammenligning.
Men for hver modig fodboldspiller, der uden gevinst for sig selv taler om problemerne og tydeligt viser modstanden mod FIFA og Qatar, er der desværre 100, der tier stille.
Og superstjernerne, de er desværre decideret på den forkerte side.
Man kan dårligt bevæge sig i bybilledet i Doha uden at se Neymar i en reklame for Ooredoo eller Qatar National Bank. Man kan i hvert fald ikke flyve med Qatar Airways og undgå ham.
Neymar i en reklame i et storcenter i Doha.
David Beckhams ansigt pryder også Qatars hovedstad, Lionel Messi er at finde på en 100+ meter høj plakat på siden af en af skyskraberne i centrum af byen i West Bay sammen med adskillige andre VM-stjerner, hvor hverken fodboldforbundene eller spillerne selv havde noget mod at blive et symbol på Qatars slutrunde.
Messi har arbejdet tæt sammen med Qatar i mere end et årti gennem Leo Messi Foundation, som er sponsoreret af førnævnte teleselskab Ooredoo, og man kan bare pløje gennem listen af storklubber i Europa og kontinentalforbundene UEFA, CONMEBOL og CONCACAF i Europa og Syd- og Nordamerika for at finde endnu flere, der har været til salg for Qatars milliarder.
At tidligere topspillere giver sig hen til Qatar og FIFA’s millioner og rejser på første klasse er måske, hvad vi kan forvente.
Det er trist, men det er også forudsigeligt, og man kan spørge sig selv om, hvor mange der hopper på David Beckhams sørgelige reklamevideoer og hykleriske selvpromovering, hvor han svigter de dele af LGBT-miljøet, han har betydet meget for gennem karrieren, og hvor de færreste vel hopper på Beckhams selvforherligende tur i køen med the common people efter dronning Elizabeths død.
Men at aktive superstjerner som Messi og Neymar, og også Robert Lewandowski og en række andre store navne går med på galejen, det er skuffende.

Der må sidde en masse fodboldspillere og rive sig i håret over dette VM og at de kan have svært med at komme frem med deres utilfredshed og kritik, og det må også virke mærkeligt på en organisation som den internationale spillerforening FIFPro.
Ligesom det er så som så med opbakningen i dagligdagen fra de største stjerner, når vanvid som Super League og en udvidelse af Champions League bliver forsøgt indført eller vedtaget, kan FIFPro og de spillere, der faktisk gerne vil protestere mod VM, se sig overstrålet af superstjerner med årsindtægter på både 100, 200 og 300 millioner kroner, der lige skal have toppet bankkontoen i et skattevenligt land med ekstra millioner fra Qatar eller PR-ture til fordel for FIFA.
As for 2030, Messi’s deal is with the tourism board rather than a Saudi WC bid. But the Saudi national goal is tied to their Vision 2030.
— Adam Crafton (@AdamCrafton_) November 22, 2022
“MBS is attempting to normalise the country and Messi’s ambassadorial role contributes to that,” says @JabriMD https://t.co/2QLRk2J7eA
Hvis brud på menneskerettighederne, migrantarbejderes dårlige forhold, forfølgelse og kriminalisering af LGBT-personer og korruptionen ved tildelingen af VM-slutrunden til Qatar ikke er nok, kunne man da have vægtet fodboldspillet.
Dette VM baner vejen for, at Saudi-Arabien også kan få et VM-værtskab i fremtiden med en slutrunde placeret i november og december, som smadrer et par klubsæsoner.
Og for at fremtidige spillere skal smile og med deres blotte tilstedeværelse godskrive MBS’ drabelige styre eller legitimisere en regering som kommunistpartiets Kina, hvor man overvåger og stikker hinanden og smider muslimer i Xinjiang i koncentrationslejre.
Jeg elsker at se Lionel Messi, Neymar og de andre superstjerner spille fodbold, men jeg tror, vi vil se tilbage på deres rolle som levende og villige reklamesøjler for Qatar som et sort kapitel og et massivt svigt at de store stjernenavne, der for alvor kunne have givet FIFA og Qatar ballade men i stedet hjalp til med Qatars propaganda-fest.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Interessen er eksploderet på grund af FC København
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Arteta er utilfreds med disciplinen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
FC København-boss reagerer på tilråb
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER