Det er fantastisk at se Australiens landsholdsspillere markere deres udtalte modstand mod diskrimination af homoseksuelle og lesbiske i Qatar, og den dårlige behandling af migrantarbejdere.
Det er skønt, når eksspillere i Superligaen som Tim Sparv og Tom Høgli taler magten i fodboldverdenen midt imod og tager klar afstand til Qatar som VM-vært, ligesom Norges modige præsident for fodboldforbundet Lise Klaveness har gjort gentagne gange, mens vi andre nærmest intet hører fra DBU til sammenligning.
Men for hver modig fodboldspiller, der uden gevinst for sig selv taler om problemerne og tydeligt viser modstanden mod FIFA og Qatar, er der desværre 100, der tier stille.
Og superstjernerne, de er desværre decideret på den forkerte side.
Man kan dårligt bevæge sig i bybilledet i Doha uden at se Neymar i en reklame for Ooredoo eller Qatar National Bank. Man kan i hvert fald ikke flyve med Qatar Airways og undgå ham.
Neymar i en reklame i et storcenter i Doha.
David Beckhams ansigt pryder også Qatars hovedstad, Lionel Messi er at finde på en 100+ meter høj plakat på siden af en af skyskraberne i centrum af byen i West Bay sammen med adskillige andre VM-stjerner, hvor hverken fodboldforbundene eller spillerne selv havde noget mod at blive et symbol på Qatars slutrunde.
Messi har arbejdet tæt sammen med Qatar i mere end et årti gennem Leo Messi Foundation, som er sponsoreret af førnævnte teleselskab Ooredoo, og man kan bare pløje gennem listen af storklubber i Europa og kontinentalforbundene UEFA, CONMEBOL og CONCACAF i Europa og Syd- og Nordamerika for at finde endnu flere, der har været til salg for Qatars milliarder.
At tidligere topspillere giver sig hen til Qatar og FIFA’s millioner og rejser på første klasse er måske, hvad vi kan forvente.
Det er trist, men det er også forudsigeligt, og man kan spørge sig selv om, hvor mange der hopper på David Beckhams sørgelige reklamevideoer og hykleriske selvpromovering, hvor han svigter de dele af LGBT-miljøet, han har betydet meget for gennem karrieren, og hvor de færreste vel hopper på Beckhams selvforherligende tur i køen med the common people efter dronning Elizabeths død.
Men at aktive superstjerner som Messi og Neymar, og også Robert Lewandowski og en række andre store navne går med på galejen, det er skuffende.

Der må sidde en masse fodboldspillere og rive sig i håret over dette VM og at de kan have svært med at komme frem med deres utilfredshed og kritik, og det må også virke mærkeligt på en organisation som den internationale spillerforening FIFPro.
Ligesom det er så som så med opbakningen i dagligdagen fra de største stjerner, når vanvid som Super League og en udvidelse af Champions League bliver forsøgt indført eller vedtaget, kan FIFPro og de spillere, der faktisk gerne vil protestere mod VM, se sig overstrålet af superstjerner med årsindtægter på både 100, 200 og 300 millioner kroner, der lige skal have toppet bankkontoen i et skattevenligt land med ekstra millioner fra Qatar eller PR-ture til fordel for FIFA.
As for 2030, Messi’s deal is with the tourism board rather than a Saudi WC bid. But the Saudi national goal is tied to their Vision 2030.
— Adam Crafton (@AdamCrafton_) November 22, 2022
“MBS is attempting to normalise the country and Messi’s ambassadorial role contributes to that,” says @JabriMD https://t.co/2QLRk2J7eA
Hvis brud på menneskerettighederne, migrantarbejderes dårlige forhold, forfølgelse og kriminalisering af LGBT-personer og korruptionen ved tildelingen af VM-slutrunden til Qatar ikke er nok, kunne man da have vægtet fodboldspillet.
Dette VM baner vejen for, at Saudi-Arabien også kan få et VM-værtskab i fremtiden med en slutrunde placeret i november og december, som smadrer et par klubsæsoner.
Og for at fremtidige spillere skal smile og med deres blotte tilstedeværelse godskrive MBS’ drabelige styre eller legitimisere en regering som kommunistpartiets Kina, hvor man overvåger og stikker hinanden og smider muslimer i Xinjiang i koncentrationslejre.
Jeg elsker at se Lionel Messi, Neymar og de andre superstjerner spille fodbold, men jeg tror, vi vil se tilbage på deres rolle som levende og villige reklamesøjler for Qatar som et sort kapitel og et massivt svigt at de store stjernenavne, der for alvor kunne have givet FIFA og Qatar ballade men i stedet hjalp til med Qatars propaganda-fest.
Nu trækkes der lod til VM 2026
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Her kan du se VM-lodtrækningen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER