– Mest vanvittige jeg har set i Danmark i flere år

KOMMENTAR: Balladen om ejerskabet af Vejle Boldklub er det mest vanvittige, Tipsbladets fodboldkommentator, Troels Bager Thøgersen, har set i dansk klubfodbold i flere år.



Jeg troede ærlig talt ikke mine egne øjne, da jeg fredag formiddag så den pressemeddelelse, den potentielle Vejle-investor Cagdas Senyürek havde skruet sammen efter flere ugers kaotisk forløb omkring hans mulige køb af Vejle Boldklub.

Handlen virker ikke til at blive til noget, og jeg skal love for, den tyske forretningsmand skyder med skarpt mod det nuværende Vejle Boldklub, Divisionsforeningen og dansk fodbold i det hele taget.

I en analyse i går understregede jeg, at vi endnu ikke ved, hvad der er op og ned i sagen, og det gør vi sådan set stadig ikke, selvom Senyürek mener at vide alt muligt om klubben.

Men vi ved med sikkerhed, at Divisionsforeningen, som Cagdas Senyürek selv anfører i sin omfattende skrivelse, har sagt nej til at give Vejle Boldklub tilladelse til at skrive nye spillerkontrakter, hvis Senyüreks køb af klubben går igennem.

Det er det store våben, Divisionsforeningen har fået i forbindelse med indførelsen af nye regler i 2022 omkring handel med klubber, og nu har dansk fodbold altså trukket på den mulighed for første gang.

Det følger, efter B.T beskrev alvorlig tvivl om Senyüreks uddannelse og professionelle fortid, og at der er ugler i mosen omkring forretningsmandens overtagelse understreges tydeligt af, at Divisionsforeningen for første gang mig bekendt ikke vil give retten til spillerkontrakter, hvilket er et særdeles alvorligt træk.

Det virker helt vildt at gå til angreb på både på ledelsen i den klub, Senyürek forsøger at købe, hvilket den potentielle investor gør med nogle meget alvorlige beskyldninger, og såmænd også på dansk fodbold og Divisionsforeningen for ikke at ville godkende en overtagelse ved ikke at give licens til nye spillerkontrakter.

Ærlig talt: Det her er det mest vanvittige, jeg har set i Danmark i flere år.

Ifølge vores oplysninger på Tipsbladet har ledende medarbejdere i Vejle Boldklub været så bekymrede på klubbens vegne, at man allerede for en måneds tid satte en egen undersøgelse i gang af Cagdar Senyürek og hans baggrund.

Det er ekstremt usædvanligt, men man var så bekymret for Vejle Boldklubs fremtid, hvis en handel gik igennem, at dette træk blev foretaget.

At Divisionsforeningens jurister når en foreløbig konklusion om, at VB under et Senyürek-ejerskab ikke kan skrive nye kontrakter, understreger, at der er problemer.

Det her minder mig om de dønninger, der var internt og siden kom frem i de fuldstændig vilde ejerskaber i Jammerbugt og Fremad Amager, som netop var en stor del af forklaringen på de regler, Divisionsforeningen indførte i 2022.

Det er svært at se, hvordan den her handel skulle blive til noget, og set udefra er det kaotiske forløb et stærkt argument for, at der skal være kontrol med, hvem der køber sig ind i danske fodboldklubber, og hvor pengene kommer fra.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ivan Toney klar på choktransfer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Han vinder Ballon d’Or!

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Helt vild med Brøndby-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby IF – Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Øjner europæisk trofæ

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Nu reagerer Morten Krogh

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet