Jeg troede ærlig talt ikke mine egne øjne, da jeg fredag formiddag så den pressemeddelelse, den potentielle Vejle-investor Cagdas Senyürek havde skruet sammen efter flere ugers kaotisk forløb omkring hans mulige køb af Vejle Boldklub.
Handlen virker ikke til at blive til noget, og jeg skal love for, den tyske forretningsmand skyder med skarpt mod det nuværende Vejle Boldklub, Divisionsforeningen og dansk fodbold i det hele taget.
I en analyse i går understregede jeg, at vi endnu ikke ved, hvad der er op og ned i sagen, og det gør vi sådan set stadig ikke, selvom Senyürek mener at vide alt muligt om klubben.
Men vi ved med sikkerhed, at Divisionsforeningen, som Cagdas Senyürek selv anfører i sin omfattende skrivelse, har sagt nej til at give Vejle Boldklub tilladelse til at skrive nye spillerkontrakter, hvis Senyüreks køb af klubben går igennem.
Det er det store våben, Divisionsforeningen har fået i forbindelse med indførelsen af nye regler i 2022 omkring handel med klubber, og nu har dansk fodbold altså trukket på den mulighed for første gang.
Det følger, efter B.T beskrev alvorlig tvivl om Senyüreks uddannelse og professionelle fortid, og at der er ugler i mosen omkring forretningsmandens overtagelse understreges tydeligt af, at Divisionsforeningen for første gang mig bekendt ikke vil give retten til spillerkontrakter, hvilket er et særdeles alvorligt træk.
Det virker helt vildt at gå til angreb på både på ledelsen i den klub, Senyürek forsøger at købe, hvilket den potentielle investor gør med nogle meget alvorlige beskyldninger, og såmænd også på dansk fodbold og Divisionsforeningen for ikke at ville godkende en overtagelse ved ikke at give licens til nye spillerkontrakter.
Ærlig talt: Det her er det mest vanvittige, jeg har set i Danmark i flere år.
Ifølge vores oplysninger på Tipsbladet har ledende medarbejdere i Vejle Boldklub været så bekymrede på klubbens vegne, at man allerede for en måneds tid satte en egen undersøgelse i gang af Cagdar Senyürek og hans baggrund.
Det er ekstremt usædvanligt, men man var så bekymret for Vejle Boldklubs fremtid, hvis en handel gik igennem, at dette træk blev foretaget.
At Divisionsforeningens jurister når en foreløbig konklusion om, at VB under et Senyürek-ejerskab ikke kan skrive nye kontrakter, understreger, at der er problemer.
Det her minder mig om de dønninger, der var internt og siden kom frem i de fuldstændig vilde ejerskaber i Jammerbugt og Fremad Amager, som netop var en stor del af forklaringen på de regler, Divisionsforeningen indførte i 2022.
Det er svært at se, hvordan den her handel skulle blive til noget, og set udefra er det kaotiske forløb et stærkt argument for, at der skal være kontrol med, hvem der køber sig ind i danske fodboldklubber, og hvor pengene kommer fra.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
OPTAKT