Jeg troede ærlig talt ikke mine egne øjne, da jeg fredag formiddag så den pressemeddelelse, den potentielle Vejle-investor Cagdas Senyürek havde skruet sammen efter flere ugers kaotisk forløb omkring hans mulige køb af Vejle Boldklub.
Handlen virker ikke til at blive til noget, og jeg skal love for, den tyske forretningsmand skyder med skarpt mod det nuværende Vejle Boldklub, Divisionsforeningen og dansk fodbold i det hele taget.
I en analyse i går understregede jeg, at vi endnu ikke ved, hvad der er op og ned i sagen, og det gør vi sådan set stadig ikke, selvom Senyürek mener at vide alt muligt om klubben.
Men vi ved med sikkerhed, at Divisionsforeningen, som Cagdas Senyürek selv anfører i sin omfattende skrivelse, har sagt nej til at give Vejle Boldklub tilladelse til at skrive nye spillerkontrakter, hvis Senyüreks køb af klubben går igennem.
Det er det store våben, Divisionsforeningen har fået i forbindelse med indførelsen af nye regler i 2022 omkring handel med klubber, og nu har dansk fodbold altså trukket på den mulighed for første gang.
Det følger, efter B.T beskrev alvorlig tvivl om Senyüreks uddannelse og professionelle fortid, og at der er ugler i mosen omkring forretningsmandens overtagelse understreges tydeligt af, at Divisionsforeningen for første gang mig bekendt ikke vil give retten til spillerkontrakter, hvilket er et særdeles alvorligt træk.
Det virker helt vildt at gå til angreb på både på ledelsen i den klub, Senyürek forsøger at købe, hvilket den potentielle investor gør med nogle meget alvorlige beskyldninger, og såmænd også på dansk fodbold og Divisionsforeningen for ikke at ville godkende en overtagelse ved ikke at give licens til nye spillerkontrakter.
Ærlig talt: Det her er det mest vanvittige, jeg har set i Danmark i flere år.
Ifølge vores oplysninger på Tipsbladet har ledende medarbejdere i Vejle Boldklub været så bekymrede på klubbens vegne, at man allerede for en måneds tid satte en egen undersøgelse i gang af Cagdar Senyürek og hans baggrund.
Det er ekstremt usædvanligt, men man var så bekymret for Vejle Boldklubs fremtid, hvis en handel gik igennem, at dette træk blev foretaget.
At Divisionsforeningens jurister når en foreløbig konklusion om, at VB under et Senyürek-ejerskab ikke kan skrive nye kontrakter, understreger, at der er problemer.
Det her minder mig om de dønninger, der var internt og siden kom frem i de fuldstændig vilde ejerskaber i Jammerbugt og Fremad Amager, som netop var en stor del af forklaringen på de regler, Divisionsforeningen indførte i 2022.
Det er svært at se, hvordan den her handel skulle blive til noget, og set udefra er det kaotiske forløb et stærkt argument for, at der skal være kontrol med, hvem der køber sig ind i danske fodboldklubber, og hvor pengene kommer fra.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
Medie: Betaler 11 millioner kroner
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Ingen kontakt med AGF
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
LIVE: FCK taber i Barcelona
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
NYHEDER