Jeg troede ærlig talt ikke mine egne øjne, da jeg fredag formiddag så den pressemeddelelse, den potentielle Vejle-investor Cagdas Senyürek havde skruet sammen efter flere ugers kaotisk forløb omkring hans mulige køb af Vejle Boldklub.
Handlen virker ikke til at blive til noget, og jeg skal love for, den tyske forretningsmand skyder med skarpt mod det nuværende Vejle Boldklub, Divisionsforeningen og dansk fodbold i det hele taget.
I en analyse i går understregede jeg, at vi endnu ikke ved, hvad der er op og ned i sagen, og det gør vi sådan set stadig ikke, selvom Senyürek mener at vide alt muligt om klubben.
Men vi ved med sikkerhed, at Divisionsforeningen, som Cagdas Senyürek selv anfører i sin omfattende skrivelse, har sagt nej til at give Vejle Boldklub tilladelse til at skrive nye spillerkontrakter, hvis Senyüreks køb af klubben går igennem.
Det er det store våben, Divisionsforeningen har fået i forbindelse med indførelsen af nye regler i 2022 omkring handel med klubber, og nu har dansk fodbold altså trukket på den mulighed for første gang.
Det følger, efter B.T beskrev alvorlig tvivl om Senyüreks uddannelse og professionelle fortid, og at der er ugler i mosen omkring forretningsmandens overtagelse understreges tydeligt af, at Divisionsforeningen for første gang mig bekendt ikke vil give retten til spillerkontrakter, hvilket er et særdeles alvorligt træk.
Det virker helt vildt at gå til angreb på både på ledelsen i den klub, Senyürek forsøger at købe, hvilket den potentielle investor gør med nogle meget alvorlige beskyldninger, og såmænd også på dansk fodbold og Divisionsforeningen for ikke at ville godkende en overtagelse ved ikke at give licens til nye spillerkontrakter.
Ærlig talt: Det her er det mest vanvittige, jeg har set i Danmark i flere år.
Ifølge vores oplysninger på Tipsbladet har ledende medarbejdere i Vejle Boldklub været så bekymrede på klubbens vegne, at man allerede for en måneds tid satte en egen undersøgelse i gang af Cagdar Senyürek og hans baggrund.
Det er ekstremt usædvanligt, men man var så bekymret for Vejle Boldklubs fremtid, hvis en handel gik igennem, at dette træk blev foretaget.
At Divisionsforeningens jurister når en foreløbig konklusion om, at VB under et Senyürek-ejerskab ikke kan skrive nye kontrakter, understreger, at der er problemer.
Det her minder mig om de dønninger, der var internt og siden kom frem i de fuldstændig vilde ejerskaber i Jammerbugt og Fremad Amager, som netop var en stor del af forklaringen på de regler, Divisionsforeningen indførte i 2022.
Det er svært at se, hvordan den her handel skulle blive til noget, og set udefra er det kaotiske forløb et stærkt argument for, at der skal være kontrol med, hvem der køber sig ind i danske fodboldklubber, og hvor pengene kommer fra.
LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Vild stime før Danmark-brag
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Ser I med, Brøndby?
Sendt hjem fra FC København-træning
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’