Jeg troede ærlig talt ikke mine egne øjne, da jeg fredag formiddag så den pressemeddelelse, den potentielle Vejle-investor Cagdas Senyürek havde skruet sammen efter flere ugers kaotisk forløb omkring hans mulige køb af Vejle Boldklub.
Handlen virker ikke til at blive til noget, og jeg skal love for, den tyske forretningsmand skyder med skarpt mod det nuværende Vejle Boldklub, Divisionsforeningen og dansk fodbold i det hele taget.
I en analyse i går understregede jeg, at vi endnu ikke ved, hvad der er op og ned i sagen, og det gør vi sådan set stadig ikke, selvom Senyürek mener at vide alt muligt om klubben.
Men vi ved med sikkerhed, at Divisionsforeningen, som Cagdas Senyürek selv anfører i sin omfattende skrivelse, har sagt nej til at give Vejle Boldklub tilladelse til at skrive nye spillerkontrakter, hvis Senyüreks køb af klubben går igennem.
Det er det store våben, Divisionsforeningen har fået i forbindelse med indførelsen af nye regler i 2022 omkring handel med klubber, og nu har dansk fodbold altså trukket på den mulighed for første gang.
Det følger, efter B.T beskrev alvorlig tvivl om Senyüreks uddannelse og professionelle fortid, og at der er ugler i mosen omkring forretningsmandens overtagelse understreges tydeligt af, at Divisionsforeningen for første gang mig bekendt ikke vil give retten til spillerkontrakter, hvilket er et særdeles alvorligt træk.
Det virker helt vildt at gå til angreb på både på ledelsen i den klub, Senyürek forsøger at købe, hvilket den potentielle investor gør med nogle meget alvorlige beskyldninger, og såmænd også på dansk fodbold og Divisionsforeningen for ikke at ville godkende en overtagelse ved ikke at give licens til nye spillerkontrakter.
Ærlig talt: Det her er det mest vanvittige, jeg har set i Danmark i flere år.
Ifølge vores oplysninger på Tipsbladet har ledende medarbejdere i Vejle Boldklub været så bekymrede på klubbens vegne, at man allerede for en måneds tid satte en egen undersøgelse i gang af Cagdar Senyürek og hans baggrund.
Det er ekstremt usædvanligt, men man var så bekymret for Vejle Boldklubs fremtid, hvis en handel gik igennem, at dette træk blev foretaget.
At Divisionsforeningens jurister når en foreløbig konklusion om, at VB under et Senyürek-ejerskab ikke kan skrive nye kontrakter, understreger, at der er problemer.
Det her minder mig om de dønninger, der var internt og siden kom frem i de fuldstændig vilde ejerskaber i Jammerbugt og Fremad Amager, som netop var en stor del af forklaringen på de regler, Divisionsforeningen indførte i 2022.
Det er svært at se, hvordan den her handel skulle blive til noget, og set udefra er det kaotiske forløb et stærkt argument for, at der skal være kontrol med, hvem der køber sig ind i danske fodboldklubber, og hvor pengene kommer fra.

Ekspert ryster på hovedet af Wass: Uværdigt!

Enighed – Peter Therkildsen tæt på klubskifte

‘Vi skal kontrollere Eriksens hjerterytme’

Mortensens nye makker: – Begynder at bære frugt

Christian Eriksen er færdig i Manchester United

Niels Frederiksen om Brøndby: Meget berømt øjeblik

Det har været endnu et vanvittigt transfervindue

– Det er utrolig amatøragtigt!

Kæmpeklubber lurer: ‘Den bedste i FC København’

Drøm for dansk stortalent – takker United-træner

Hylder dansk landstræner efter overraskende stop

Ærlig Superliga-træner: Havde dårlig preseason

Dagens Spilforslag: Rayo scorer også i Barcelona

Afsløring: FC Midtjylland afviser Galatasaray

AGF-boss hylder forlængede profiler: Så glad

Derfor valfarter PL-klubber til denne danske klub

Det her AGF-hold skal vinde nu

Bo Henriksen og co. besejrer FCK-modstander

Skidt nyt: Kasper Dolberg udgår

Selv ydmyge Mortensen jubler: Klassemål!

Uenig med Ruben Amorim: Giv Chido Obi en chance!

FCM sniger kneben sejr hjem

Han bliver guld værd for FC Midtjylland

Her er de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter

17-årige Chido Obi får Man Utd-debut

Nu skal AGF-stjerne til lommerne

‘Tøfting har for fanden taget fejl mange gange’

Topscorer giver AGF drømmestart

Her spilles AaB-FC Nordsjælland

Endnu en stor chance i de døende minutter

Wow! Han holdt legestue i Haderslev

FCM-profil bekræfter dialog med Brøndby

Tonny var efter københavnerdrengen med næsen i sky

Frustreret over aflyst kamp: Det er til grin

FCK-stjerne tilbage i truppen

Thomasberg overrasker i bagkæden

Dansk stjerneskud kan få debut for United

Skriver Superliga-historie med choksejr

Sådan gik det, da AGF bankede Sønderjyske

Uwe Rösler har ondt af bænket AGF-profil

For godt til at være sandt

Store overraskelser i AGF’s startopstilling

Amorim tager fyringsrunde på holdets kappe

FC Midtjylland – Lyngby Boldklub

Sådan tog Vejle sejren mod Silkeborg

Upopulær model booster FCM-talentsucces

Superliga-aflysning ærgrer træner

Sønderjyske – AGF

Superliga-kamp er blevet aflyst

AaB – FC Nordsjælland

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Chelsea på vej med kæmpebud til Barcelona

FCM-profil ramt af skade

– Det ærgrer mig – han var mand for fremtiden!

Dansker går målamok: ‘Det var en god aften’