Jeg troede ærlig talt ikke mine egne øjne, da jeg fredag formiddag så den pressemeddelelse, den potentielle Vejle-investor Cagdas Senyürek havde skruet sammen efter flere ugers kaotisk forløb omkring hans mulige køb af Vejle Boldklub.
Handlen virker ikke til at blive til noget, og jeg skal love for, den tyske forretningsmand skyder med skarpt mod det nuværende Vejle Boldklub, Divisionsforeningen og dansk fodbold i det hele taget.
I en analyse i går understregede jeg, at vi endnu ikke ved, hvad der er op og ned i sagen, og det gør vi sådan set stadig ikke, selvom Senyürek mener at vide alt muligt om klubben.
Men vi ved med sikkerhed, at Divisionsforeningen, som Cagdas Senyürek selv anfører i sin omfattende skrivelse, har sagt nej til at give Vejle Boldklub tilladelse til at skrive nye spillerkontrakter, hvis Senyüreks køb af klubben går igennem.
Det er det store våben, Divisionsforeningen har fået i forbindelse med indførelsen af nye regler i 2022 omkring handel med klubber, og nu har dansk fodbold altså trukket på den mulighed for første gang.
Det følger, efter B.T beskrev alvorlig tvivl om Senyüreks uddannelse og professionelle fortid, og at der er ugler i mosen omkring forretningsmandens overtagelse understreges tydeligt af, at Divisionsforeningen for første gang mig bekendt ikke vil give retten til spillerkontrakter, hvilket er et særdeles alvorligt træk.
Det virker helt vildt at gå til angreb på både på ledelsen i den klub, Senyürek forsøger at købe, hvilket den potentielle investor gør med nogle meget alvorlige beskyldninger, og såmænd også på dansk fodbold og Divisionsforeningen for ikke at ville godkende en overtagelse ved ikke at give licens til nye spillerkontrakter.
Ærlig talt: Det her er det mest vanvittige, jeg har set i Danmark i flere år.
Ifølge vores oplysninger på Tipsbladet har ledende medarbejdere i Vejle Boldklub været så bekymrede på klubbens vegne, at man allerede for en måneds tid satte en egen undersøgelse i gang af Cagdar Senyürek og hans baggrund.
Det er ekstremt usædvanligt, men man var så bekymret for Vejle Boldklubs fremtid, hvis en handel gik igennem, at dette træk blev foretaget.
At Divisionsforeningens jurister når en foreløbig konklusion om, at VB under et Senyürek-ejerskab ikke kan skrive nye kontrakter, understreger, at der er problemer.
Det her minder mig om de dønninger, der var internt og siden kom frem i de fuldstændig vilde ejerskaber i Jammerbugt og Fremad Amager, som netop var en stor del af forklaringen på de regler, Divisionsforeningen indførte i 2022.
Det er svært at se, hvordan den her handel skulle blive til noget, og set udefra er det kaotiske forløb et stærkt argument for, at der skal være kontrol med, hvem der køber sig ind i danske fodboldklubber, og hvor pengene kommer fra.
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Det giver ingen mening
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
STORT INTERVIEW “Udenrigsministeren” står bag utroligt FCM-scoop
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er Efterårets Hold i Superligaen
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
EKSKLUSIVT Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER