Jeg troede ærlig talt ikke mine egne øjne, da jeg fredag formiddag så den pressemeddelelse, den potentielle Vejle-investor Cagdas Senyürek havde skruet sammen efter flere ugers kaotisk forløb omkring hans mulige køb af Vejle Boldklub.
Handlen virker ikke til at blive til noget, og jeg skal love for, den tyske forretningsmand skyder med skarpt mod det nuværende Vejle Boldklub, Divisionsforeningen og dansk fodbold i det hele taget.
I en analyse i går understregede jeg, at vi endnu ikke ved, hvad der er op og ned i sagen, og det gør vi sådan set stadig ikke, selvom Senyürek mener at vide alt muligt om klubben.
Men vi ved med sikkerhed, at Divisionsforeningen, som Cagdas Senyürek selv anfører i sin omfattende skrivelse, har sagt nej til at give Vejle Boldklub tilladelse til at skrive nye spillerkontrakter, hvis Senyüreks køb af klubben går igennem.
Det er det store våben, Divisionsforeningen har fået i forbindelse med indførelsen af nye regler i 2022 omkring handel med klubber, og nu har dansk fodbold altså trukket på den mulighed for første gang.
Det følger, efter B.T beskrev alvorlig tvivl om Senyüreks uddannelse og professionelle fortid, og at der er ugler i mosen omkring forretningsmandens overtagelse understreges tydeligt af, at Divisionsforeningen for første gang mig bekendt ikke vil give retten til spillerkontrakter, hvilket er et særdeles alvorligt træk.
Det virker helt vildt at gå til angreb på både på ledelsen i den klub, Senyürek forsøger at købe, hvilket den potentielle investor gør med nogle meget alvorlige beskyldninger, og såmænd også på dansk fodbold og Divisionsforeningen for ikke at ville godkende en overtagelse ved ikke at give licens til nye spillerkontrakter.
Ærlig talt: Det her er det mest vanvittige, jeg har set i Danmark i flere år.
Ifølge vores oplysninger på Tipsbladet har ledende medarbejdere i Vejle Boldklub været så bekymrede på klubbens vegne, at man allerede for en måneds tid satte en egen undersøgelse i gang af Cagdar Senyürek og hans baggrund.
Det er ekstremt usædvanligt, men man var så bekymret for Vejle Boldklubs fremtid, hvis en handel gik igennem, at dette træk blev foretaget.
At Divisionsforeningens jurister når en foreløbig konklusion om, at VB under et Senyürek-ejerskab ikke kan skrive nye kontrakter, understreger, at der er problemer.
Det her minder mig om de dønninger, der var internt og siden kom frem i de fuldstændig vilde ejerskaber i Jammerbugt og Fremad Amager, som netop var en stor del af forklaringen på de regler, Divisionsforeningen indførte i 2022.
Det er svært at se, hvordan den her handel skulle blive til noget, og set udefra er det kaotiske forløb et stærkt argument for, at der skal være kontrol med, hvem der køber sig ind i danske fodboldklubber, og hvor pengene kommer fra.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TIPSBLADET SPECIAL