Nees og Thomasberg sætter Birk og Rösler på plads

Thomas Thomasberg og Jacob Neestrup slog AGF og Brøndby knockout søndag. Nu kan næste søndags guldbrag i Parken definere, hvem af dem der bliver historiske i deres klub.



HERNING (Tipsbladet): Frederik Birk og Brøndby slået knockout på hjemmebane.

AGF torpederet af et veloplagt FC Midtjylland på hjemmebane i Herning.

Det var det, vi forventede før sæsonen.

Og efter alle mulige omveje, skøre op- og nedture i de første ni måneder af sæsonen, har FC København og FC Midtjylland nu sat resten af Superliga-toppen til vægs.

Væk er Brøndbys magiske comeback, der fusede ud efter den ultradramatiske sejr i Parken.

Ciao Brøndby, i hvert fald i forhold til guld og sølv. Foto: Alamy

Og helt væk er AGF fra topkampen efter nok et nederlag, hvor man begynder at høre murren (ikke i klubben men udenfor) om cheftræner Rösler efter én sejr i 10 kampe.

Brøndby er væk i guldkampen

I Brøndby var hjemmeholdet bedst indtil scoringen og burde have været foran.

Men ‘burde’ vinder ikke fodboldkampe, og Jacob Neestrup fortjener et klap på skulderen og et ekstra stykke mørk chokolade til eftermiddags-kaffen i morgen, efter han blandede kortene rigtigt og bar en skades- og fysisk udsat trup gennem et tæt program og frem til en guldfinale mod FC København.

Det var cirka det her tidspunkt, FC København faldt for et år siden efter et ujævnt forår, og selv om spillet heller ikke har været så stabilt eller oppe på det meget høje niveau, vi med rette venter af FCK, står man nu med guldfavorit-værdigheden før et brag af en hjemmekamp mod FCM.

Det er ikke helt skidt klaret med Thomas Delaney og især Mohamed Elyounoussi langt fra en tilstand, hvor de kan spille 90 minutter eller hver gang.

FCM ligner nu sig selv i Superligaen

I Herning lignede FC Midtjylland igen et vinderhold fra start med gode angreb og et pågående presspil.

FCM-toppen er pjattet med Denil Castillo, der ramte træværket men også lænede sig op ad rødt efter et tidligt, dumt gult kort, og Pedro Bravo.

Af de to forstår jeg bedst Bravo, men det er for mig især de to egenudviklede teknikere Mikel Gogorza og Valdemar Byskov der gjorde det flot og giver FC Midtjylland noget omtanke og teknik i det boldbesiddende spil, der klæder holdet.

Ja, Byskov får et tåbeligt rødt kort i dag, men der er noget at bygge på for fremtiden der.

Det var påfaldende at se Darío Osorio og Ousmane Diao (og Dani Silva, der kom ind i pausen for Castillo) på bænken fra start, selv om de mig bekendt trænede med hele ugen (jeg så dem selv torsdag på træningsbanen i Ikast).

Det fungerede i dag mod et stridslystent AGF, der dog også spiller noget hakkende og på lange stræk blev stækket af hjemmeholdet indtil en dramatisk slutfase, hvor FCM måtte ud i endnu et vildt comeback og startede vejen til 3-1 med et kontramål signeret Darío Osorio og sparket frækt ind på straffe af Franculino, da man var en mand i undertal.

Og mon ikke vi så ser Ousmane Diao og Osorio, og måske også Silva, tilbage i startopstillingen på næste søndag i Parken, hvor der venter en kamp med mere kontraspil og nogle voldsomme dueller med ‘Corner’, Elyounoussi (hvis han er frisk) og en formstærk Jordan Larsson.

Neestrup og Thomasbergs episke Superliga-duel

Sådan fik Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg endegyldigt sat de rivaler, vi havde udset os i efteråret og i begyndelsen af foråret, på plads.

Brøndby skal sikre sig tredjepladsen, hvilket bestemt ikke er nogen selvfølge med Randers to point efter, og så skal sportsdirektør Benjamin Schmedes se ejerne grundigt i øjnene og finde ud af, om der er mod på endnu et guld-attentat.

Nu må tiden simpelthen være inde til, at Mathias Kvistgaarden skal sælges – Brøndby skal rent strategisk ikke tillade sig at lade være, når man vil have banket beløbene, man sælger for, i vejret – og jeg bliver ikke overrasket, hvis også Clement Bischoff ryger til udlandet efter det skifte til Brighton døde i februar (lad os nu se).

I Århus skal man ligeledes finde ud af, om der er et til skud mod den absolutte top i det her hold, der er Superligaens suverænt ældste målt på, hvem man har sendt på banen i de første 29 spillerunder, eller om man skal forynges og acceptere ikke at være samme topkandidat, som man var her i 2024/25.

Men det er sekundært nu.

For det handler selvfølgelig om næste weekends gulddyst på Østerbro.

FC København er favorit, ja, men man skal dælme være københavner-loyal for at se FCK som storfavorit, bare fordi man vandt en tæt kamp senest i februar.

Én dumhed fra en forsvarsspiller – og det kan begge hold være leveringsdygtige i – er nok til at vælte alt, vi forestiller os om den kamp, og FC Midtjyllands spillere har bare et godt tag på FCK.

Samtidig kan kampen meget vel blive definerende for Jacob Neestrup og Thomas Thomasbergs eftermæler som cheftrænere i deres klubber.

En guldvindende Jacob Neestrup bliver for alvor manden, der rejste FCK, også hvis han for eksempel ender i en Top 5-liga til sommer.

Og forsvarer Thomas Thomasberg efter al den ustabilitet mesterskabet, er han den første FCM-cheftræner til at vinde to mesterskaber i streg og til at vinde to mesterskaber – en toppræstation i en klub, der i hele sin 26-årige historie har slidt hårdt på cheftrænerne.

Træneren, der ikke vinder, får til gengæld en hed sommer og en masse trælse spørgsmål – den kamp på søndag kommer til at have det hele, og jeg glæder mig allerede.



Viborg-boss afviser norsk storklub

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby IF – FC Fredericia

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Danske klubber vil have ham

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FC København-handling går verden rundt 

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Endelig er der godt nyt!

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr