HERNING (Tipsbladet): Frederik Birk og Brøndby slået knockout på hjemmebane.
AGF torpederet af et veloplagt FC Midtjylland på hjemmebane i Herning.
Det var det, vi forventede før sæsonen.
Og efter alle mulige omveje, skøre op- og nedture i de første ni måneder af sæsonen, har FC København og FC Midtjylland nu sat resten af Superliga-toppen til vægs.
Væk er Brøndbys magiske comeback, der fusede ud efter den ultradramatiske sejr i Parken.

Ciao Brøndby, i hvert fald i forhold til guld og sølv. Foto: Alamy
Og helt væk er AGF fra topkampen efter nok et nederlag, hvor man begynder at høre murren (ikke i klubben men udenfor) om cheftræner Rösler efter én sejr i 10 kampe.
Brøndby er væk i guldkampen
I Brøndby var hjemmeholdet bedst indtil scoringen og burde have været foran.
Men ‘burde’ vinder ikke fodboldkampe, og Jacob Neestrup fortjener et klap på skulderen og et ekstra stykke mørk chokolade til eftermiddags-kaffen i morgen, efter han blandede kortene rigtigt og bar en skades- og fysisk udsat trup gennem et tæt program og frem til en guldfinale mod FC København.
Det var cirka det her tidspunkt, FC København faldt for et år siden efter et ujævnt forår, og selv om spillet heller ikke har været så stabilt eller oppe på det meget høje niveau, vi med rette venter af FCK, står man nu med guldfavorit-værdigheden før et brag af en hjemmekamp mod FCM.
Det er ikke helt skidt klaret med Thomas Delaney og især Mohamed Elyounoussi langt fra en tilstand, hvor de kan spille 90 minutter eller hver gang.

FCM ligner nu sig selv i Superligaen
I Herning lignede FC Midtjylland igen et vinderhold fra start med gode angreb og et pågående presspil.
FCM-toppen er pjattet med Denil Castillo, der ramte træværket men også lænede sig op ad rødt efter et tidligt, dumt gult kort, og Pedro Bravo.
Af de to forstår jeg bedst Bravo, men det er for mig især de to egenudviklede teknikere Mikel Gogorza og Valdemar Byskov der gjorde det flot og giver FC Midtjylland noget omtanke og teknik i det boldbesiddende spil, der klæder holdet.
Ja, Byskov får et tåbeligt rødt kort i dag, men der er noget at bygge på for fremtiden der.
Det var påfaldende at se Darío Osorio og Ousmane Diao (og Dani Silva, der kom ind i pausen for Castillo) på bænken fra start, selv om de mig bekendt trænede med hele ugen (jeg så dem selv torsdag på træningsbanen i Ikast).
Det fungerede i dag mod et stridslystent AGF, der dog også spiller noget hakkende og på lange stræk blev stækket af hjemmeholdet indtil en dramatisk slutfase, hvor FCM måtte ud i endnu et vildt comeback og startede vejen til 3-1 med et kontramål signeret Darío Osorio og sparket frækt ind på straffe af Franculino, da man var en mand i undertal.
Og mon ikke vi så ser Ousmane Diao og Osorio, og måske også Silva, tilbage i startopstillingen på næste søndag i Parken, hvor der venter en kamp med mere kontraspil og nogle voldsomme dueller med ‘Corner’, Elyounoussi (hvis han er frisk) og en formstærk Jordan Larsson.
Neestrup og Thomasbergs episke Superliga-duel
Sådan fik Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg endegyldigt sat de rivaler, vi havde udset os i efteråret og i begyndelsen af foråret, på plads.
Brøndby skal sikre sig tredjepladsen, hvilket bestemt ikke er nogen selvfølge med Randers to point efter, og så skal sportsdirektør Benjamin Schmedes se ejerne grundigt i øjnene og finde ud af, om der er mod på endnu et guld-attentat.
Nu må tiden simpelthen være inde til, at Mathias Kvistgaarden skal sælges – Brøndby skal rent strategisk ikke tillade sig at lade være, når man vil have banket beløbene, man sælger for, i vejret – og jeg bliver ikke overrasket, hvis også Clement Bischoff ryger til udlandet efter det skifte til Brighton døde i februar (lad os nu se).
I Århus skal man ligeledes finde ud af, om der er et til skud mod den absolutte top i det her hold, der er Superligaens suverænt ældste målt på, hvem man har sendt på banen i de første 29 spillerunder, eller om man skal forynges og acceptere ikke at være samme topkandidat, som man var her i 2024/25.
Men det er sekundært nu.
For det handler selvfølgelig om næste weekends gulddyst på Østerbro.
FC København er favorit, ja, men man skal dælme være københavner-loyal for at se FCK som storfavorit, bare fordi man vandt en tæt kamp senest i februar.
Én dumhed fra en forsvarsspiller – og det kan begge hold være leveringsdygtige i – er nok til at vælte alt, vi forestiller os om den kamp, og FC Midtjyllands spillere har bare et godt tag på FCK.
Samtidig kan kampen meget vel blive definerende for Jacob Neestrup og Thomas Thomasbergs eftermæler som cheftrænere i deres klubber.
En guldvindende Jacob Neestrup bliver for alvor manden, der rejste FCK, også hvis han for eksempel ender i en Top 5-liga til sommer.
Og forsvarer Thomas Thomasberg efter al den ustabilitet mesterskabet, er han den første FCM-cheftræner til at vinde to mesterskaber i streg og til at vinde to mesterskaber – en toppræstation i en klub, der i hele sin 26-årige historie har slidt hårdt på cheftrænerne.
Træneren, der ikke vinder, får til gengæld en hed sommer og en masse trælse spørgsmål – den kamp på søndag kommer til at have det hele, og jeg glæder mig allerede.
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers