HERNING (Tipsbladet): Frederik Birk og Brøndby slået knockout på hjemmebane.
AGF torpederet af et veloplagt FC Midtjylland på hjemmebane i Herning.
Det var det, vi forventede før sæsonen.
Og efter alle mulige omveje, skøre op- og nedture i de første ni måneder af sæsonen, har FC København og FC Midtjylland nu sat resten af Superliga-toppen til vægs.
Væk er Brøndbys magiske comeback, der fusede ud efter den ultradramatiske sejr i Parken.

Ciao Brøndby, i hvert fald i forhold til guld og sølv. Foto: Alamy
Og helt væk er AGF fra topkampen efter nok et nederlag, hvor man begynder at høre murren (ikke i klubben men udenfor) om cheftræner Rösler efter én sejr i 10 kampe.
Brøndby er væk i guldkampen
I Brøndby var hjemmeholdet bedst indtil scoringen og burde have været foran.
Men ‘burde’ vinder ikke fodboldkampe, og Jacob Neestrup fortjener et klap på skulderen og et ekstra stykke mørk chokolade til eftermiddags-kaffen i morgen, efter han blandede kortene rigtigt og bar en skades- og fysisk udsat trup gennem et tæt program og frem til en guldfinale mod FC København.
Det var cirka det her tidspunkt, FC København faldt for et år siden efter et ujævnt forår, og selv om spillet heller ikke har været så stabilt eller oppe på det meget høje niveau, vi med rette venter af FCK, står man nu med guldfavorit-værdigheden før et brag af en hjemmekamp mod FCM.
Det er ikke helt skidt klaret med Thomas Delaney og især Mohamed Elyounoussi langt fra en tilstand, hvor de kan spille 90 minutter eller hver gang.

FCM ligner nu sig selv i Superligaen
I Herning lignede FC Midtjylland igen et vinderhold fra start med gode angreb og et pågående presspil.
FCM-toppen er pjattet med Denil Castillo, der ramte træværket men også lænede sig op ad rødt efter et tidligt, dumt gult kort, og Pedro Bravo.
Af de to forstår jeg bedst Bravo, men det er for mig især de to egenudviklede teknikere Mikel Gogorza og Valdemar Byskov der gjorde det flot og giver FC Midtjylland noget omtanke og teknik i det boldbesiddende spil, der klæder holdet.
Ja, Byskov får et tåbeligt rødt kort i dag, men der er noget at bygge på for fremtiden der.
Det var påfaldende at se Darío Osorio og Ousmane Diao (og Dani Silva, der kom ind i pausen for Castillo) på bænken fra start, selv om de mig bekendt trænede med hele ugen (jeg så dem selv torsdag på træningsbanen i Ikast).
Det fungerede i dag mod et stridslystent AGF, der dog også spiller noget hakkende og på lange stræk blev stækket af hjemmeholdet indtil en dramatisk slutfase, hvor FCM måtte ud i endnu et vildt comeback og startede vejen til 3-1 med et kontramål signeret Darío Osorio og sparket frækt ind på straffe af Franculino, da man var en mand i undertal.
Og mon ikke vi så ser Ousmane Diao og Osorio, og måske også Silva, tilbage i startopstillingen på næste søndag i Parken, hvor der venter en kamp med mere kontraspil og nogle voldsomme dueller med ‘Corner’, Elyounoussi (hvis han er frisk) og en formstærk Jordan Larsson.
Neestrup og Thomasbergs episke Superliga-duel
Sådan fik Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg endegyldigt sat de rivaler, vi havde udset os i efteråret og i begyndelsen af foråret, på plads.
Brøndby skal sikre sig tredjepladsen, hvilket bestemt ikke er nogen selvfølge med Randers to point efter, og så skal sportsdirektør Benjamin Schmedes se ejerne grundigt i øjnene og finde ud af, om der er mod på endnu et guld-attentat.
Nu må tiden simpelthen være inde til, at Mathias Kvistgaarden skal sælges – Brøndby skal rent strategisk ikke tillade sig at lade være, når man vil have banket beløbene, man sælger for, i vejret – og jeg bliver ikke overrasket, hvis også Clement Bischoff ryger til udlandet efter det skifte til Brighton døde i februar (lad os nu se).
I Århus skal man ligeledes finde ud af, om der er et til skud mod den absolutte top i det her hold, der er Superligaens suverænt ældste målt på, hvem man har sendt på banen i de første 29 spillerunder, eller om man skal forynges og acceptere ikke at være samme topkandidat, som man var her i 2024/25.
Men det er sekundært nu.
For det handler selvfølgelig om næste weekends gulddyst på Østerbro.
FC København er favorit, ja, men man skal dælme være københavner-loyal for at se FCK som storfavorit, bare fordi man vandt en tæt kamp senest i februar.
Én dumhed fra en forsvarsspiller – og det kan begge hold være leveringsdygtige i – er nok til at vælte alt, vi forestiller os om den kamp, og FC Midtjyllands spillere har bare et godt tag på FCK.
Samtidig kan kampen meget vel blive definerende for Jacob Neestrup og Thomas Thomasbergs eftermæler som cheftrænere i deres klubber.
En guldvindende Jacob Neestrup bliver for alvor manden, der rejste FCK, også hvis han for eksempel ender i en Top 5-liga til sommer.
Og forsvarer Thomas Thomasberg efter al den ustabilitet mesterskabet, er han den første FCM-cheftræner til at vinde to mesterskaber i streg og til at vinde to mesterskaber – en toppræstation i en klub, der i hele sin 26-årige historie har slidt hårdt på cheftrænerne.
Træneren, der ikke vinder, får til gengæld en hed sommer og en masse trælse spørgsmål – den kamp på søndag kommer til at have det hele, og jeg glæder mig allerede.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
Kevin Diks skriver historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
MEDIE
United overvejer disse fem managers
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
– En gigantisk nedtur!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst