HERNING (Tipsbladet): Frederik Birk og Brøndby slået knockout på hjemmebane.
AGF torpederet af et veloplagt FC Midtjylland på hjemmebane i Herning.
Det var det, vi forventede før sæsonen.
Og efter alle mulige omveje, skøre op- og nedture i de første ni måneder af sæsonen, har FC København og FC Midtjylland nu sat resten af Superliga-toppen til vægs.
Væk er Brøndbys magiske comeback, der fusede ud efter den ultradramatiske sejr i Parken.

Ciao Brøndby, i hvert fald i forhold til guld og sølv. Foto: Alamy
Og helt væk er AGF fra topkampen efter nok et nederlag, hvor man begynder at høre murren (ikke i klubben men udenfor) om cheftræner Rösler efter én sejr i 10 kampe.
Brøndby er væk i guldkampen
I Brøndby var hjemmeholdet bedst indtil scoringen og burde have været foran.
Men ‘burde’ vinder ikke fodboldkampe, og Jacob Neestrup fortjener et klap på skulderen og et ekstra stykke mørk chokolade til eftermiddags-kaffen i morgen, efter han blandede kortene rigtigt og bar en skades- og fysisk udsat trup gennem et tæt program og frem til en guldfinale mod FC København.
Det var cirka det her tidspunkt, FC København faldt for et år siden efter et ujævnt forår, og selv om spillet heller ikke har været så stabilt eller oppe på det meget høje niveau, vi med rette venter af FCK, står man nu med guldfavorit-værdigheden før et brag af en hjemmekamp mod FCM.
Det er ikke helt skidt klaret med Thomas Delaney og især Mohamed Elyounoussi langt fra en tilstand, hvor de kan spille 90 minutter eller hver gang.

FCM ligner nu sig selv i Superligaen
I Herning lignede FC Midtjylland igen et vinderhold fra start med gode angreb og et pågående presspil.
FCM-toppen er pjattet med Denil Castillo, der ramte træværket men også lænede sig op ad rødt efter et tidligt, dumt gult kort, og Pedro Bravo.
Af de to forstår jeg bedst Bravo, men det er for mig især de to egenudviklede teknikere Mikel Gogorza og Valdemar Byskov der gjorde det flot og giver FC Midtjylland noget omtanke og teknik i det boldbesiddende spil, der klæder holdet.
Ja, Byskov får et tåbeligt rødt kort i dag, men der er noget at bygge på for fremtiden der.
Det var påfaldende at se Darío Osorio og Ousmane Diao (og Dani Silva, der kom ind i pausen for Castillo) på bænken fra start, selv om de mig bekendt trænede med hele ugen (jeg så dem selv torsdag på træningsbanen i Ikast).
Det fungerede i dag mod et stridslystent AGF, der dog også spiller noget hakkende og på lange stræk blev stækket af hjemmeholdet indtil en dramatisk slutfase, hvor FCM måtte ud i endnu et vildt comeback og startede vejen til 3-1 med et kontramål signeret Darío Osorio og sparket frækt ind på straffe af Franculino, da man var en mand i undertal.
Og mon ikke vi så ser Ousmane Diao og Osorio, og måske også Silva, tilbage i startopstillingen på næste søndag i Parken, hvor der venter en kamp med mere kontraspil og nogle voldsomme dueller med ‘Corner’, Elyounoussi (hvis han er frisk) og en formstærk Jordan Larsson.
Neestrup og Thomasbergs episke Superliga-duel
Sådan fik Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg endegyldigt sat de rivaler, vi havde udset os i efteråret og i begyndelsen af foråret, på plads.
Brøndby skal sikre sig tredjepladsen, hvilket bestemt ikke er nogen selvfølge med Randers to point efter, og så skal sportsdirektør Benjamin Schmedes se ejerne grundigt i øjnene og finde ud af, om der er mod på endnu et guld-attentat.
Nu må tiden simpelthen være inde til, at Mathias Kvistgaarden skal sælges – Brøndby skal rent strategisk ikke tillade sig at lade være, når man vil have banket beløbene, man sælger for, i vejret – og jeg bliver ikke overrasket, hvis også Clement Bischoff ryger til udlandet efter det skifte til Brighton døde i februar (lad os nu se).
I Århus skal man ligeledes finde ud af, om der er et til skud mod den absolutte top i det her hold, der er Superligaens suverænt ældste målt på, hvem man har sendt på banen i de første 29 spillerunder, eller om man skal forynges og acceptere ikke at være samme topkandidat, som man var her i 2024/25.
Men det er sekundært nu.
For det handler selvfølgelig om næste weekends gulddyst på Østerbro.
FC København er favorit, ja, men man skal dælme være københavner-loyal for at se FCK som storfavorit, bare fordi man vandt en tæt kamp senest i februar.
Én dumhed fra en forsvarsspiller – og det kan begge hold være leveringsdygtige i – er nok til at vælte alt, vi forestiller os om den kamp, og FC Midtjyllands spillere har bare et godt tag på FCK.
Samtidig kan kampen meget vel blive definerende for Jacob Neestrup og Thomas Thomasbergs eftermæler som cheftrænere i deres klubber.
En guldvindende Jacob Neestrup bliver for alvor manden, der rejste FCK, også hvis han for eksempel ender i en Top 5-liga til sommer.
Og forsvarer Thomas Thomasberg efter al den ustabilitet mesterskabet, er han den første FCM-cheftræner til at vinde to mesterskaber i streg og til at vinde to mesterskaber – en toppræstation i en klub, der i hele sin 26-årige historie har slidt hårdt på cheftrænerne.
Træneren, der ikke vinder, får til gengæld en hed sommer og en masse trælse spørgsmål – den kamp på søndag kommer til at have det hele, og jeg glæder mig allerede.

Kæmpe triumf – han vinder Forårets Profil

Jess Thorup meldes færdig i Augsburg

Afsløring: Svenn Crone forlænger med FC Fredericia

Nicolai Boilesen stopper karrieren

Han kan blive FCKs dyreste nogensinde

Vilde Victor vil ikke se sin egen video igen

Millioner til dansk klub? Kræver kassen for profil

Roy Keane raser: Vis noget klasse, Liverpool!

Wrexham-direktør benovet over dansk stjernetræner

– Sæsonen har været noget lort

Superliga-retur? ‘Jeg kigger mod Danmark’

Man Utd-spiller fælder hård dom

Færdig i Real Madrid

Henrik Heggheim er eksploderet efter Brøndby-exit

Tottenham-helt: Nu tænker ingen på det

‘En skændsel for engelsk fodbold’

Twente tryner NEC i playoff-semifinale

FCK og Brøndby dominerer: Hvem er bedst?

– Alt er sort for ham

Lurer stjernesalg? – Det vil jeg elske

Kæmpe forløsning: Tottenham vinder Europa League

Revser storsatsende dansk klub: ‘En skandale’

Sådan undgår man, at børnene kan se kampene!

Afslører lang jagt

FCK med badedyr-opfordring inden guldkamp

Superliga-stjerne ofrer ferien

Kastede forbandelse for FCK- og Brøndby-profiler

Lukker døren for dansk kæmpetransfer

Forlænger med Hansi Flick

Ville til FCM – nu får han lov til at skifte

– Det er forfærdeligt

David Beckham: Giv ham alt, hvad han peger på!

Disse fem danske stjerner kan hentes gratis

I dialog med FCK-stjerne

Gør sig klar til at byde på FCK-emne

Bataljer til AGF-træning: – Fint med en smule ild

Arsenal overvejer at købe Real Madrid-stjerne

– Brøndby-stjerne har ikke ramt niveau

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion

Ny kæmpetransfer? I dialog om Superliga-komet

OB vil investere 210 millioner i stadion

Drømmer om Brøndby-comeback

Absurd: Superliga-klubber svæver i uvished

Skal han til Superligaen nu?

Tidligere FC København-spiller kan hentes gratis

Guldregn! Suzuki-handel kan ende ved magisk beløb

Premier League-klub lurer på Tochi Chukwuani

‘Vanvid – største trænerpræstation i Superligaen’

Vender retur til Danmark efter skuffende sæson

I dag sker det

Kæmpe sag – nu bryder Schmeichel tavsheden

‘Hvorfor har han sådan en lorte attitude?’

Satset spillestil giver målrig finale i Bilbao

Kræver 1,1 milliarder for stjernefrø

Oliver Christensen står midt i italiensk skandale