DENNE LEDER ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 7. APRIL 2023.
Det er forår, der skal sikres overlevelse eller Europa-pladser rundt om i Danmark og Europa, og trænere får derfor stukket fyresedler ud i en lind strøm.
Herhjemme har FC Midtjylland, AaB, Randers FC og Esbjerg af forskellige årsager fået ny boss, siden landsholdene samledes i anden halvdel af marts.
Og ovre i England har Chelseas ejer Todd Boehly med de, måske, bundløse lommer fået nok af overmatchede Graham Potter, ligesom Brendan Rodgers røg i weekenden efter flere andre fyringer i ligaen på det seneste.
Mandag i denne uge røg så et par trænere i La Ligas farezone, og jeg kan sagtens fortsætte rundt i Europa men skal nok spare jer i denne omgang.
Lad os bare nøjes med at konstatere, det er et udsat job at være cheftræner.
Så lad os for en sjælden gangs skyld i disse spalter koncentrere os om et trænerskifte, der går godt: FC Københavns ansættelse af Jacob Neestrup.
Jeg var skeptisk.
Ikke så meget på grund af Neestrup, der havde et fremragende ry fra tiden i Viborg og ungdomsrækkerne, men på grund af FCK’s situation.
Man var kommet i Champions League, ja, man havde vundet mesterskabet, men man tabte igen og igen i Superligaen med et uhyggelig lavt bundniveau med tanke på, at det er FCK.
Kunne Neestrup virkelig fikse det, og så endda uden Zeca, der røg ud kort inde i sæsonen?
Det begyndte med for mange uafgjorte, der pustede til tvivlen om det her FCK-hold, men jeg må bare sige, at den er gjort til skamme.
10 points hul til FC Nordsjælland i vinterpausen er nu to point i forspring, efter man kringlede en svær kamp mod FCN og vendte 0-1 og truende tristhed til en sejr, hvor man igen igen kværnede modstanderen ned.
Der var lagt op til, at FCK skulle vinde i klassisk FCK-stil med ‘Corner’ foran boksen og et hav af indlæg.
Men, bekymrende for Andreas Cornelius, driller skader igen og igen angriberen, der har spillet 428 minutter i Superligaen, 108 i Champions League og kun har scoret i en pokalkamp.

Hvad har Neestrups svar været?
At sætte FC København op uden en reel angriber, så man har scoret 21 mål i syv kampe i foråret og ligner en forstærket udgave af det hold, der med Pep Biel som falsk nier nok var Jess Thorups stærkeste i 2021/22.
Selvfølgelig skal det være sådan. FCK har pengene til at hente Mohamed Daramy hjem for en masse millioner uden reelt at have nogen garanti for, at han er der igen efter sommerferien.
Og man har et arsenal af pågående, unge gennembrudsspillere, der scorer på skift. Og så har man undervurderede Viktor Claesson, en af 2022’s bedste Superliga-tilgange, og råd til bare lige at hente Jordan Larsson og Diogo Gonçalves i januar.
Men at gøre det, når man tager over i september, og endda efter første Champions League-kamp, er altså ikke recepten på succes.
Se Erik Hamrén og Albert Capellas, der tog over i de samme uger som Neestrup og allerede er væk igen.

Som vi beskrev i Tipsbladet for en uge siden, og som vel er alment kendt i dansk fodbold, har Jacob Neestrup en voldsomt stor stjerne i Viborg, og vi talte på redaktionen ved hans retur til FCK om, at det da lignede en kommende cheftræner.
Han har haft forudsætningerne i form af den dyreste trup nogensinde i Superligaen, ja. Men at gribe muligheden, stå for presset, tilpasse strategien undervejs og samtidig udstråle så meget FCK, som Jacob Neestrup gør, er en stor præstation.
Det kunne gå galt på tusind måder, og vel stort set kun lykkes på én.
Den ser Neestrup ud til at ramme i en vital sæson, hvor Danmark er røget ud af Europas Top 15 og dermed kun sender mesterholdet i Champions League, mens de tre andre hold ryger direkte i kvalifikationsfasen til den moderne udgave af Inter Toto-cuppen, Conference League.
Der er langt, meget langt, op til Ståle Solbakkens otte mesterskaber og fire ture i Champions Leagues gruppespil. Men indtil videre holder Neestrup kursen i et trænerjob, der de seneste snart 20 år har været forbavsende svært for alle, der ikke netop hedder Solbakken til efternavn.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
FC København-boss reagerer på tilråb
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
