DENNE LEDER ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 7. APRIL 2023.
Det er forår, der skal sikres overlevelse eller Europa-pladser rundt om i Danmark og Europa, og trænere får derfor stukket fyresedler ud i en lind strøm.
Herhjemme har FC Midtjylland, AaB, Randers FC og Esbjerg af forskellige årsager fået ny boss, siden landsholdene samledes i anden halvdel af marts.
Og ovre i England har Chelseas ejer Todd Boehly med de, måske, bundløse lommer fået nok af overmatchede Graham Potter, ligesom Brendan Rodgers røg i weekenden efter flere andre fyringer i ligaen på det seneste.
Mandag i denne uge røg så et par trænere i La Ligas farezone, og jeg kan sagtens fortsætte rundt i Europa men skal nok spare jer i denne omgang.
Lad os bare nøjes med at konstatere, det er et udsat job at være cheftræner.
Så lad os for en sjælden gangs skyld i disse spalter koncentrere os om et trænerskifte, der går godt: FC Københavns ansættelse af Jacob Neestrup.
Jeg var skeptisk.
Ikke så meget på grund af Neestrup, der havde et fremragende ry fra tiden i Viborg og ungdomsrækkerne, men på grund af FCK’s situation.
Man var kommet i Champions League, ja, man havde vundet mesterskabet, men man tabte igen og igen i Superligaen med et uhyggelig lavt bundniveau med tanke på, at det er FCK.
Kunne Neestrup virkelig fikse det, og så endda uden Zeca, der røg ud kort inde i sæsonen?
Det begyndte med for mange uafgjorte, der pustede til tvivlen om det her FCK-hold, men jeg må bare sige, at den er gjort til skamme.
10 points hul til FC Nordsjælland i vinterpausen er nu to point i forspring, efter man kringlede en svær kamp mod FCN og vendte 0-1 og truende tristhed til en sejr, hvor man igen igen kværnede modstanderen ned.
Der var lagt op til, at FCK skulle vinde i klassisk FCK-stil med ‘Corner’ foran boksen og et hav af indlæg.
Men, bekymrende for Andreas Cornelius, driller skader igen og igen angriberen, der har spillet 428 minutter i Superligaen, 108 i Champions League og kun har scoret i en pokalkamp.

Hvad har Neestrups svar været?
At sætte FC København op uden en reel angriber, så man har scoret 21 mål i syv kampe i foråret og ligner en forstærket udgave af det hold, der med Pep Biel som falsk nier nok var Jess Thorups stærkeste i 2021/22.
Selvfølgelig skal det være sådan. FCK har pengene til at hente Mohamed Daramy hjem for en masse millioner uden reelt at have nogen garanti for, at han er der igen efter sommerferien.
Og man har et arsenal af pågående, unge gennembrudsspillere, der scorer på skift. Og så har man undervurderede Viktor Claesson, en af 2022’s bedste Superliga-tilgange, og råd til bare lige at hente Jordan Larsson og Diogo Gonçalves i januar.
Men at gøre det, når man tager over i september, og endda efter første Champions League-kamp, er altså ikke recepten på succes.
Se Erik Hamrén og Albert Capellas, der tog over i de samme uger som Neestrup og allerede er væk igen.

Som vi beskrev i Tipsbladet for en uge siden, og som vel er alment kendt i dansk fodbold, har Jacob Neestrup en voldsomt stor stjerne i Viborg, og vi talte på redaktionen ved hans retur til FCK om, at det da lignede en kommende cheftræner.
Han har haft forudsætningerne i form af den dyreste trup nogensinde i Superligaen, ja. Men at gribe muligheden, stå for presset, tilpasse strategien undervejs og samtidig udstråle så meget FCK, som Jacob Neestrup gør, er en stor præstation.
Det kunne gå galt på tusind måder, og vel stort set kun lykkes på én.
Den ser Neestrup ud til at ramme i en vital sæson, hvor Danmark er røget ud af Europas Top 15 og dermed kun sender mesterholdet i Champions League, mens de tre andre hold ryger direkte i kvalifikationsfasen til den moderne udgave af Inter Toto-cuppen, Conference League.
Der er langt, meget langt, op til Ståle Solbakkens otte mesterskaber og fire ture i Champions Leagues gruppespil. Men indtil videre holder Neestrup kursen i et trænerjob, der de seneste snart 20 år har været forbavsende svært for alle, der ikke netop hedder Solbakken til efternavn.
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
Eriksen ude med hård kritik
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
