Kan Jacob Neestrup som FC København-træner tillade sig at kræve, at Kevin Diks begår professionelt frispark og dermed trækker et bevidst rødt kort for at redde et point til FC København i tillægstiden mod Viborg?
Jacob Neestrup og hans spillere i FC København er en del af såvel underholdningsbranchen som den ende af fodbold, der har mest til fælles med den spidse ende af erhvervslivet.
Alt han siger og gør bliver vendt og drejet af fans og alverdens typer som mig, for ikke at sige alle internt fra truppen og ungdomsafdelingen til dem, der hyrer og fyrer manden på direktionsgangen og i bestyrelsen.
Det følger automatisk med, når man står i spidsen for Danmarks dyreste fodboldhold nogensinde, og taber FC København bare nogle få kampe i træk eller spiller under forventning, er vi der omgående med kritiske analyser, hvilket er en præcis, som den skal være.
Jeg studsede godt over Neestrups kommentar i aftes efter det dumme nederlag til Viborg i overtiden.
For selvfølgelig vil og skal det vække opsigt og utilfredshed, når træneren for landets stærkeste fodboldklub opfordrer til at begå et professionelt frispark og trække rødt kort fra en af forsvarsspillerne for at redde et point.
Der er flere niveauer i det her.
Det her ligger i lige forlængelse af, at Jacob Neestrup i sin kommunikation gør op med alt, der dufter af at stille sig tilfreds.
Man kan bryde sig om det eller ej, men der er en grund til, at han hiver Kamil Grabara med til pressekonferencen i Istanbul før Galatasaray-kampen, og at Elias Jelert får læst og påskrevet for et unødigt rødt kort den efterfølgende fodboldkamp.
Neestrup er også helt bevidst om ikke at virke lille og overrasket over at slå Manchester United hjemme, og jeg ser lørdagens melding efter en emotionel slutfase i samme dur.
Det minder mere om noget, vi kender fra Neestrups favoritklub Bayern München end fra den konsensussøgende velfærdsstat, vi har haft gennem snart 100 år i Danmark.

Som Neestrup siger til BT i dag, opfordrer han jo på ingen måde til, at Kevin Diks skulle have gjort skade på Alassana Jatta.
Efter min mening må vi ikke glemme, at frispark ER en del af fodbold. I andre sportsgrene falder himlen ned, hvis man bryder reglerne det mindste, men vi har nu en gang designet fodbold til, at frispark er en del af spillet, og det gælder da ikke mindst i professionel fodbold.
Skulle vi lave reglerne om, så et professionelt frispark begået inden for de sidste 15 minutter af en kamp for at undgå en meget stor målchance automatisk giver straffespark? Gerne for min skyld.
Men som reglerne er nu, kan jeg dårligt klandre Jacob Neestrup for en opfordring leveret lige efter en hektisk fodboldkamp, når manden bogstavelig talt bliver målt og vejet på holdets pointhøst før spillets kvalitet, mens der ikke er én eneste af os, der blot tænker på fair play, når der skal fældes dom.
Det smitter af
Det var den professionelle del af gamet.
Når jeg alligevel kan få lidt ondt i maven over bemærkningen, er det med tanke på, hvordan den kan blive opfanget derude blandt tusinder af børn og unge.
Jeg plejer at være varsom med det argument, men ligesom der er en grund til, at vi ser rigtig mange trøjer derude fra de stærkeste Champions League-klubber og Premier League-hold, kommer børnenes tendens til at efterlyse alle mulige kendelser og de små unoder på banen altså ikke dumpede ned fra himlen.
De kommer fra det, vores børn og unge ser på tv, stadion og læser på deres telefon, hvad enten vi vil det eller ej.
Jeg havde sagt præcist det samme i Jacob Neestrups sko lørdag aften og vil gå langt for at forsvare hans ytringsfrihed. Der er 1.000 andre ting i professionel fodbold, der efter min mening burde forarge langt mere, end hvad en ærgerlig træner siger lige efter at have mistet et point. Det er mine grænser, mange andres bliver trukket helt anderledes.
Men som Neestrup og den nyvalgte dommerformand Jens Rohde i sin kommentar på Facebook kredser omkring, er der er en interessant og vigtig principiel debat her om fair play, hvor vi for min skyld sagtens kan overveje, om de her professionelle frispark skal gøres mere uattraktive, end de er i dag.
Jeg vakler mellem at rose FCK-træneren for sin ærlighed og ærgerrighed, og trangen til at give en skideballe for at have leveret endnu en undskyldning for at gå over stregen. Gået på klingen hælder jeg nok mest til det første, men diskussionen er bestemt værd at tage.
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
MEDIE
Rigtig dårlig melding
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
Pogba investerer i kamelvæddeløb
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED