Jeg vakler mellem at rose eller give en skideballe

KOMMENTAR: Skal Jacob Neestrup have ros eller skældud for at være ærlig omkring, at Kevin Diks burde have trukket et rødt kort ved Viborgs 2-1-scoring lørdag aften?



Kan Jacob Neestrup som FC København-træner tillade sig at kræve, at Kevin Diks begår professionelt frispark og dermed trækker et bevidst rødt kort for at redde et point til FC København i tillægstiden mod Viborg?

Jacob Neestrup og hans spillere i FC København er en del af såvel underholdningsbranchen som den ende af fodbold, der har mest til fælles med den spidse ende af erhvervslivet.

Alt han siger og gør bliver vendt og drejet af fans og alverdens typer som mig, for ikke at sige alle internt fra truppen og ungdomsafdelingen til dem, der hyrer og fyrer manden på direktionsgangen og i bestyrelsen.

Det følger automatisk med, når man står i spidsen for Danmarks dyreste fodboldhold nogensinde, og taber FC København bare nogle få kampe i træk eller spiller under forventning, er vi der omgående med kritiske analyser, hvilket er en præcis, som den skal være.

Jeg studsede godt over Neestrups kommentar i aftes efter det dumme nederlag til Viborg i overtiden.

For selvfølgelig vil og skal det vække opsigt og utilfredshed, når træneren for landets stærkeste fodboldklub opfordrer til at begå et professionelt frispark og trække rødt kort fra en af forsvarsspillerne for at redde et point.

Der er flere niveauer i det her.

Det her ligger i lige forlængelse af, at Jacob Neestrup i sin kommunikation gør op med alt, der dufter af at stille sig tilfreds.

Man kan bryde sig om det eller ej, men der er en grund til, at han hiver Kamil Grabara med til pressekonferencen i Istanbul før Galatasaray-kampen, og at Elias Jelert får læst og påskrevet for et unødigt rødt kort den efterfølgende fodboldkamp.

Neestrup er også helt bevidst om ikke at virke lille og overrasket over at slå Manchester United hjemme, og jeg ser lørdagens melding efter en emotionel slutfase i samme dur.

Det minder mere om noget, vi kender fra Neestrups favoritklub Bayern München end fra den konsensussøgende velfærdsstat, vi har haft gennem snart 100 år i Danmark.

220047

Som Neestrup siger til BT i dag, opfordrer han jo på ingen måde til, at Kevin Diks skulle have gjort skade på Alassana Jatta.

Efter min mening må vi ikke glemme, at frispark ER en del af fodbold. I andre sportsgrene falder himlen ned, hvis man bryder reglerne det mindste, men vi har nu en gang designet fodbold til, at frispark er en del af spillet, og det gælder da ikke mindst i professionel fodbold.

Skulle vi lave reglerne om, så et professionelt frispark begået inden for de sidste 15 minutter af en kamp for at undgå en meget stor målchance automatisk giver straffespark? Gerne for min skyld.

Men som reglerne er nu, kan jeg dårligt klandre Jacob Neestrup for en opfordring leveret lige efter en hektisk fodboldkamp, når manden bogstavelig talt bliver målt og vejet på holdets pointhøst før spillets kvalitet, mens der ikke er én eneste af os, der blot tænker på fair play, når der skal fældes dom.

Det smitter af
Det var den professionelle del af gamet.

Når jeg alligevel kan få lidt ondt i maven over bemærkningen, er det med tanke på, hvordan den kan blive opfanget derude blandt tusinder af børn og unge.

Jeg plejer at være varsom med det argument, men ligesom der er en grund til, at vi ser rigtig mange trøjer derude fra de stærkeste Champions League-klubber og Premier League-hold, kommer børnenes tendens til at efterlyse alle mulige kendelser og de små unoder på banen altså ikke dumpede ned fra himlen.

De kommer fra det, vores børn og unge ser på tv, stadion og læser på deres telefon, hvad enten vi vil det eller ej.

Jeg havde sagt præcist det samme i Jacob Neestrups sko lørdag aften og vil gå langt for at forsvare hans ytringsfrihed. Der er 1.000 andre ting i professionel fodbold, der efter min mening burde forarge langt mere, end hvad en ærgerlig træner siger lige efter at have mistet et point. Det er mine grænser, mange andres bliver trukket helt anderledes.

Men som Neestrup og den nyvalgte dommerformand Jens Rohde i sin kommentar på Facebook kredser omkring, er der er en interessant og vigtig principiel debat her om fair play, hvor vi for min skyld sagtens kan overveje, om de her professionelle frispark skal gøres mere uattraktive, end de er i dag.

Jeg vakler mellem at rose FCK-træneren for sin ærlighed og ærgerrighed, og trangen til at give en skideballe for at have leveret endnu en undskyldning for at gå over stregen. Gået på klingen hælder jeg nok mest til det første, men diskussionen er bestemt værd at tage.

Læs også: Formand raser på ny mod Jacob Neestrup



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Kæmpe forløsning for FC København

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Rangerer Eriksen over superstjerner

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Set i København – de leder efter ny sportschef

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

I dialog med Brøndby

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Årets mest læste – I elsker transfers!

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største