Lørdag tabte FC København tre vigtige point i guldkampen. Alassana Jatta scorede til 2-1 på en friløber i de døende minutter. Det var vel at mærke en friløber, som kunne have været forhindret.
Det havde krævet, at Kevin Diks trak i nødbremsen og hev Viborg-indskifteren omkuld. Det havde Jacob Neestrup gerne set ham gøre, hvilket han udtalte efter kampen.
Udtalelsen fik formanden for danske fodbolddommere, Jens Rohde, til tasterne på det sociale medie X. Han mente kommentaren fra FCK-cheftræneren var til rødt kort. B.T. har siden snakket med Neestrup, der skyder med skarpt.
– Det provokerer mig en smule, at en dommerformand, som til enhver tid skal være upartisk – ligesom alle dommere – i et Twitter-opslag indirekte eller direkte opfordrer til, at FCKs cheftræner skal have karantæne. Hvis noget ikke er fair play, så er det, når en dommerformand opfordrer til en karantæne til en Superliga-træner – endda mens han har luft og kan formulere sig fint på Twitter. Det må efter min mening slet ikke ske. Uanset, om han har indflydelse eller ej i Disciplinærinstansen. Det er forkert, og det er et skråplan.
Fodboldfans har også taget debatten til sig, og her er mange på Jacob Neestrups hold. Jens Rohde bekymrer sig ikke om kritikken blandt fodboldfans, men han har alligevel bidt mærke i Jacob Neestrups seneste kommentar til B.T.
Og den vil han gerne svare igen på. Det gør Jens Rohde i et interview med Tipsbladet.
– Jeg har noteret mig, at Neestrup mener, at det er et skråplan, at jeg er partisk. Jeg er ikke partisk. Jo, jeg er partisk overfor fodboldens værdier. Man kan simpelthen ikke hævde, at det er fair play at tage et rødt kort i en kamp. Der er en grund til, at det takseres med et rødt kort, og det er fordi, at vi ikke gider at se den slags på en fodboldbane.
Jens Rohde mener sågar, at Jacob Neestrup og mange andre har misforstået ham.
– Det er mit synspunkt, og det står jeg ethundredetusinde procent ved. Jeg rammer ikke forbi skiven. Jeg står jo heller ikke, som han insinuerer, og opfordrer til, at han skal have karantæne. Nej, jeg taler i et billedsprog om, at hans kommentar er til rødt kort. Hvis jeg mente, at han skulle have en karantæne for det, så ville jeg sige det. Det har ikke noget med debatten at gøre.
Med den på plads mener Jens Rohde, at Jacob Neestrups position som kulturbærer har en rolle at spille i debatten omkring fair play. Vel at mærke en rolle, som bliver brugt forkert efter gårsdagens nederlag.
– Jeg mener helt grundlæggende, at det er forkert af en kulturbærer i dansk fodbold at stå på fjernsynet og argumentere for, at det er en ordentlig måde at spille fodbold på. Det er det ikke. Jacob Neestrup vil aldrig nogensinde accpetere det, hvis det gik imod hans egne. Derfor synes jeg, at det er forkert.
– Det er helt galt, hvis man tror, at elitefodbolden kan leve i sin egen parallelverden i forhold til resten af verden. Så har man simpelthen ikke læst de strømninger, der er i Danmark og i verden i øjeblikket. Der er en samfundskontrakt, som også elitesporten er en del af. Det værdisæt, som vi fælles prøver at udtrykke fra fodbolden, har vi allle sammen et ansvar for at efterleve.
Kan du forstå, at det blot er en mand, som er interesseret i at få point i en fodboldkamp koste hvad, det koste vil?
– Det forstår jeg til fulde. Og jeg forstår også godt hans frustrationer. Men vi må være enige om, at vi altid går efter at vinde med fair midler. Det er derfor, vi går rundt med fair play-logoer på vores trøjer. Det har vi alle sammen et ansvar for. Jeg skal ikke blande mig i, hvad Neestrup står og siger i omklædningsrummet til sine spillere, men når han på fjernsyn legitimerer, at det er måden at spille på, så mener jeg, at han som kulturbærer, for han er kulturbærer, har en anden forpligtigelse.
I afspilleren ovenfor kan du se Discoverys fodboldeksperter diskutere situationen, hvor Jacob Neestrup mener, at Kevin Diks skulle have trukket et rødt kort.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
LIVE: Slutfløjt i Parken
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
