Om end FC København vandt sikkert, kan jeg godt se, hvad FC Nordsjælland vil.
Andreas Schjelderup, Christian Rasmussen og Ibrahim Osman, og så Marcus Ingvartsen eller Conrad Harder i front.
Hver af de spillere kunne gøre sig gældende som startere eller indskiftere i alle andre Superliga-klubber, og havde holdet FC Nordsjælland haft et mere heldigt efterår, lå man kun få point efter førstepladsen trods mandagens nederlag.
Men i Parken var de aldrig for alvor tæt på, selvom anden halvleg var klart bedre end første og vel burde have kastet en scoring af sig.
Så ja, en uheldig første halvleg for Elias Jelert, men det er i det store billede en skønhedsfejl, FC København lever med, når vi husker på, hvor usikkert hele holdet var i den sidste Superliga-måned i efteråret.
FC Nordsjælland har selvfølgelig stadig muligheden i det slutspil, der mildest talt ikke har været klubbens livret – men man skal være optimist for at tro, FC Nordsjælland igen spiller med om metal til maj.
Nøgleduellen
FC København og FC Midtjylland er i tabellen lige vidt efter den seneste runde, der sluttede med FCK’s sikre sejr i Parken over FC Nordsjælland.
Begge klubber vandt, og de har såmænd også det samme antal point efter 19 spillerunder.
Men de to hold kommer ikke ind til fredagens topkamp i Herning på lige fod.
FC København har vundet to overbevisende sejre i ligaen.
Man har måske ikke det indlysende, oplagte valg i front, som FC Midtjylland har i Cho Gue-sung, der, i bagklogskabens klare lys, ville have pyntet i FCK sidste sommer.
Men hvilke andre spillere fra FC Midtjyllands hold søndag aften i Århus ville Neestrup og FC København smide i deres startopstilling lige nu? Der er lovende spillere i FC Midtjylland, men lige nu er FCK foran.
Ja, på nærmest alle punkter er FCK klar favorit.
Sydeuropæerne har et fint billede på fodboldhold som cykliske – man er sammen i to-tre år, indtil profilerne bliver solgt fra, og man begynder forfra.
Om det holder 100 procent i dag med et ophedet transfermarked, ved jeg ikke.
Tanken er fin, og der er FCK med Kamil Grabara, Denis Vavro, Elias Jelert, Rasmus Falk og Lukas Lerager bare længere fremme end FC Midtjylland, der bliver lagt totalt om i 2023 med både transferrekorder og et hav af nye spillere til startopstillingen eller bænken.
Jo jo, FC København har haft skadesproblemer og karantæner undervejs.
Men i betragtning af, at det er FC København, der har spillet syv europæiske kampe flere i sæson end FC Midtjylland, er det midtjyderne, der er tyndslidte her kun to kampe inde i foråret.
Sverrir Ingi Ingason og Paulinho er i karantæne efter deres røde kort mod AGF, to udvisninger der mildest talt ikke skriver sig ind i Superliga-historien som de bedst timede.
Adam Gabriel er tilbage på højre back efter karantæne, Mads Bech Sørensen er muligvis til rådighed igen, og Kristoffer Olsson bliver, set fra midtjydernes stol, forhåbentlig klar efter sygdom i de to første runder. Godt? Ja. Ideel optakt? Nej.
Det er det heller ikke, at den i perioder så lovende Emiliano Martínez nu ikke har været på banen siden begyndelsen af september, eller at de to højre backer Henrik Dalsgaard og Joel Andersson er skadede, ligesom Franculino gik i stykker efter en fysisk hård AFCON med Guinea-Bissau lige i begyndelsen af træningslejren.
Sejren i Århus søndag aften er, her hvor pulsen er faldet ned igen, fortsat helt utrolig. Det er stadig ubegribeligt, hvordan Oliver Sørensen og Charles brød gennem AGF’s forsvar fem minutter inde i tillægstiden.
Jeg ved godt, FC København har Manchester City i næste uge, men man kan vel ikke mene, man skal spare sig mod FC Midtjylland i forsøget på at indhente et 1-3-nederlag ude mod verdens stærkeste fodboldhold.
FC København har lige nu fordelene mod et FC Midtjylland, der ud over al glæden over at vinde over AGF ikke har mange fordele mod Jacob Neestrups rekorddyre fodboldmaskine.
Det er ikke to hold på lige fod, der mødes fredag aften i Herning, og den mulighed skal FC København jagte, før FC Midtjylland sandsynligvis vil stå og være mærkbart stærkere til april og maj.
LIVE
TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TIPSBLADETS DOM
