Om end FC København vandt sikkert, kan jeg godt se, hvad FC Nordsjælland vil.
Andreas Schjelderup, Christian Rasmussen og Ibrahim Osman, og så Marcus Ingvartsen eller Conrad Harder i front.
Hver af de spillere kunne gøre sig gældende som startere eller indskiftere i alle andre Superliga-klubber, og havde holdet FC Nordsjælland haft et mere heldigt efterår, lå man kun få point efter førstepladsen trods mandagens nederlag.
Men i Parken var de aldrig for alvor tæt på, selvom anden halvleg var klart bedre end første og vel burde have kastet en scoring af sig.
Så ja, en uheldig første halvleg for Elias Jelert, men det er i det store billede en skønhedsfejl, FC København lever med, når vi husker på, hvor usikkert hele holdet var i den sidste Superliga-måned i efteråret.
FC Nordsjælland har selvfølgelig stadig muligheden i det slutspil, der mildest talt ikke har været klubbens livret – men man skal være optimist for at tro, FC Nordsjælland igen spiller med om metal til maj.
Nøgleduellen
FC København og FC Midtjylland er i tabellen lige vidt efter den seneste runde, der sluttede med FCK’s sikre sejr i Parken over FC Nordsjælland.
Begge klubber vandt, og de har såmænd også det samme antal point efter 19 spillerunder.
Men de to hold kommer ikke ind til fredagens topkamp i Herning på lige fod.
FC København har vundet to overbevisende sejre i ligaen.
Man har måske ikke det indlysende, oplagte valg i front, som FC Midtjylland har i Cho Gue-sung, der, i bagklogskabens klare lys, ville have pyntet i FCK sidste sommer.
Men hvilke andre spillere fra FC Midtjyllands hold søndag aften i Århus ville Neestrup og FC København smide i deres startopstilling lige nu? Der er lovende spillere i FC Midtjylland, men lige nu er FCK foran.
Ja, på nærmest alle punkter er FCK klar favorit.
Sydeuropæerne har et fint billede på fodboldhold som cykliske – man er sammen i to-tre år, indtil profilerne bliver solgt fra, og man begynder forfra.
Om det holder 100 procent i dag med et ophedet transfermarked, ved jeg ikke.
Tanken er fin, og der er FCK med Kamil Grabara, Denis Vavro, Elias Jelert, Rasmus Falk og Lukas Lerager bare længere fremme end FC Midtjylland, der bliver lagt totalt om i 2023 med både transferrekorder og et hav af nye spillere til startopstillingen eller bænken.
Jo jo, FC København har haft skadesproblemer og karantæner undervejs.
Men i betragtning af, at det er FC København, der har spillet syv europæiske kampe flere i sæson end FC Midtjylland, er det midtjyderne, der er tyndslidte her kun to kampe inde i foråret.
Sverrir Ingi Ingason og Paulinho er i karantæne efter deres røde kort mod AGF, to udvisninger der mildest talt ikke skriver sig ind i Superliga-historien som de bedst timede.
Adam Gabriel er tilbage på højre back efter karantæne, Mads Bech Sørensen er muligvis til rådighed igen, og Kristoffer Olsson bliver, set fra midtjydernes stol, forhåbentlig klar efter sygdom i de to første runder. Godt? Ja. Ideel optakt? Nej.
Det er det heller ikke, at den i perioder så lovende Emiliano Martínez nu ikke har været på banen siden begyndelsen af september, eller at de to højre backer Henrik Dalsgaard og Joel Andersson er skadede, ligesom Franculino gik i stykker efter en fysisk hård AFCON med Guinea-Bissau lige i begyndelsen af træningslejren.
Sejren i Århus søndag aften er, her hvor pulsen er faldet ned igen, fortsat helt utrolig. Det er stadig ubegribeligt, hvordan Oliver Sørensen og Charles brød gennem AGF’s forsvar fem minutter inde i tillægstiden.
Jeg ved godt, FC København har Manchester City i næste uge, men man kan vel ikke mene, man skal spare sig mod FC Midtjylland i forsøget på at indhente et 1-3-nederlag ude mod verdens stærkeste fodboldhold.
FC København har lige nu fordelene mod et FC Midtjylland, der ud over al glæden over at vinde over AGF ikke har mange fordele mod Jacob Neestrups rekorddyre fodboldmaskine.
Det er ikke to hold på lige fod, der mødes fredag aften i Herning, og den mulighed skal FC København jagte, før FC Midtjylland sandsynligvis vil stå og være mærkbart stærkere til april og maj.
LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
FC København tjente millioner tirsdag aften
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
