Dette er vigtigere end en ny cheftræner i FCM

ANALYSE: FC Midtjylland skal finde en ny cheftræner og overvejer så småt kandidaterne. Men jagten på en ny cheftræner er ikke det største eller vigtigste spørgsmål i klubben.



Hvem skal være den næste cheftræner i FC Midtjylland?

Pladsen blev ledig med fyringen af Bo Henriksen og er det reelt stadig, selvom Henrik Jensen er midlertidig cheftræner.

Skal det være David Nielsen, træneren FC Midtjylland er blevet sat i forbindelse med så længe, og som igen var et emne på pressemødet, hvor Bo Henriksens afgang blev forklaret af Claus Steinlein og Svend Graversen?

Thomas Thomasberg, Brian Priske, Ole Tobiasen og Kent Nielsen nævnes som muligheder, og den tidligere cheftræner i klubben Kenneth Andersen nævnes også.

Niels Frederiksen, Brøndby-træner med kontraktudløb om 11 måneder, dukker også op i rygtemøllen.

Hvad mangler der i det billede? Udlændinge, som jeg også efterlyste umiddelbart efter fyringen af Bo Henriksen.

172550

Ok, Ole Gunnar Solskjær nævnes (givetvis til stor morskab for Solskjærs bagland), Bodø/Glimts offensive guru Kjetil Knutsen kunne man også forestille sig, og der er også dukket alverdens ansøgninger og tilkendegivelser op hos FC Midtjylland.

Skal FC Midtjylland spille med højt pres, mange indlæg og en tårnhøj angriber, hurtige kontraløb og stor defensiv sikkerhed, eller til at have mere boldbesiddelse og mange, lange angreb, som er noget, tophold som regel skal mestre?

Spørgsmålene er mange, og jagten på en ny cheftræner kan føles altoverskyggende og definerende for FC Midtjylland.

Jeg tror, der kan gå en rum tid, før FCM har en ny cheftræner, hvis resultaterne i Superligaen ellers arter sig nogenlunde.

FC Midtjylland kommer til at afsøge markedet, tjekke både danske men især også udenlandske kandidater, og det kan tage sin tid.

Claus Steinlein antydede på pressemødet, hvor man fortalte om fyringen af Bo Henriksen, at det i teorien kunne vare helt til vinter.

Så længe går der nok trods alt ikke – vi taler nok nærmere uger end måneder – men FC Midtjylland tænker sig grundigt om og ikke kun på chancerne for at vinde de kommende ugers kampe.

Man er i færd med at tjekke kandidater, muligheden for at hyre en dygtig udlænding bliver også taget alvorligt i en klub, der i sine 23 år aldrig har haft en udenlandsk cheftræner, og jeg er langt fra sikker på, at man ender med en af de danske forhåndsfavoritter, mange kan forestille sig ud fra de mønstre, FC Midtjylland tidligere har hyret cheftrænere.

Større fisk i søen
At udpege en ny cheftræner er ikke den største beslutning i FC Midtjylland eller det, der i sig selv gør forskellen og er klubbens store initiativ i jagten på at komme i Europas Top 50. Den næste cheftræner kommer ikke til at sætte kursen og definere FCM’s fremtid.

Der er endnu større spørgsmål i spil i klubben.

Et storstilet byggeri skal give FC Midtjylland de rammer, der skal være blandt de bedste i Nordeuropa.

172550

Randers FC’s Thomas Thomasberg er en fagligt stærkere og mere erfaren træner, end da han var cheftræner i FC Midtjylland fra 2008 til 2009.

Man har to velkonsoliderede og stærke ejere, der kan langt mere end at stille millioner til rådighed, og noget af det, de i øjeblikket arbejder med, er at finde den fremtidige kurs i de nye rammer.

Spørgsmålet blev aktualiseret af Rasmus Ankersens farvel til dobbeltrollen i FC Midtjylland og Brentford, men de var nok kommet uanset hvad med Anders Holch Povlsens køb af 25 procent af klubben.

Den næste cheftræner er selvfølgelig vigtig, men afgørende, det bliver han ikke.

Jeg fornemmer, at det er alt fra spillerbudget til talentudvikling til hvem man vil rekruttere til førsteholdet, der i spil, og det er endda kun en del af det, man skal finde ud af i de kommende måneder.

Jeg tror ikke, næste cheftræner kommer ind, får et par håndplukkede signings, kan hyre et slæng af tidligere medarbejdere til staben og så lægge den sportslige kurs efter eget hoved.

Nej, mere end nogensinde før bliver det klubben og ledelsen, der kommer til at sætte retningen, og den retning kommer til at sige meget mere, om det er Johnny, Steen eller Ole, der bliver ny cheftræner.

FC Midtjylland kunne sagtens ende med en cheftræner, ingen har nævnt endsige tænkt på nu, i stil med John Kennedy, assistenttræner i Celtic, som B.T. lancerede som en mulighed mandag. 

Og den nye træner, hvem end han er, kan sagtens ende med at blive en mindre historie end de ændringer, der rumler på Heden.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Sønderjyske – OB

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

FC København – Randers FC

Vejle Boldklub – AGF



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

FC Midtjylland – Brøndby IF

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Voldsomt skænderi i FC København

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Chokpris på Victor Froholdt

FC Fredericia – Silkeborg IF

Henter kæmpe Superliga-flop

Viborg FF – FC Nordsjælland

I chok: ‘Tragikomisk’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Fælder dom over FCK: 27,2%

Traditionsklub henter Stephen Odey

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Tilbage efter regelbrud

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Lamine Yamal med karrierens første