Hvem skal være den næste cheftræner i FC Midtjylland?
Pladsen blev ledig med fyringen af Bo Henriksen og er det reelt stadig, selvom Henrik Jensen er midlertidig cheftræner.
Skal det være David Nielsen, træneren FC Midtjylland er blevet sat i forbindelse med så længe, og som igen var et emne på pressemødet, hvor Bo Henriksens afgang blev forklaret af Claus Steinlein og Svend Graversen?
Thomas Thomasberg, Brian Priske, Ole Tobiasen og Kent Nielsen nævnes som muligheder, og den tidligere cheftræner i klubben Kenneth Andersen nævnes også.
Niels Frederiksen, Brøndby-træner med kontraktudløb om 11 måneder, dukker også op i rygtemøllen.
Hvad mangler der i det billede? Udlændinge, som jeg også efterlyste umiddelbart efter fyringen af Bo Henriksen.

Ok, Ole Gunnar Solskjær nævnes (givetvis til stor morskab for Solskjærs bagland), Bodø/Glimts offensive guru Kjetil Knutsen kunne man også forestille sig, og der er også dukket alverdens ansøgninger og tilkendegivelser op hos FC Midtjylland.
Skal FC Midtjylland spille med højt pres, mange indlæg og en tårnhøj angriber, hurtige kontraløb og stor defensiv sikkerhed, eller til at have mere boldbesiddelse og mange, lange angreb, som er noget, tophold som regel skal mestre?
Spørgsmålene er mange, og jagten på en ny cheftræner kan føles altoverskyggende og definerende for FC Midtjylland.
Jeg tror, der kan gå en rum tid, før FCM har en ny cheftræner, hvis resultaterne i Superligaen ellers arter sig nogenlunde.
FC Midtjylland kommer til at afsøge markedet, tjekke både danske men især også udenlandske kandidater, og det kan tage sin tid.
Claus Steinlein antydede på pressemødet, hvor man fortalte om fyringen af Bo Henriksen, at det i teorien kunne vare helt til vinter.
Så længe går der nok trods alt ikke – vi taler nok nærmere uger end måneder – men FC Midtjylland tænker sig grundigt om og ikke kun på chancerne for at vinde de kommende ugers kampe.
Man er i færd med at tjekke kandidater, muligheden for at hyre en dygtig udlænding bliver også taget alvorligt i en klub, der i sine 23 år aldrig har haft en udenlandsk cheftræner, og jeg er langt fra sikker på, at man ender med en af de danske forhåndsfavoritter, mange kan forestille sig ud fra de mønstre, FC Midtjylland tidligere har hyret cheftrænere.
Større fisk i søen
At udpege en ny cheftræner er ikke den største beslutning i FC Midtjylland eller det, der i sig selv gør forskellen og er klubbens store initiativ i jagten på at komme i Europas Top 50. Den næste cheftræner kommer ikke til at sætte kursen og definere FCM’s fremtid.
Der er endnu større spørgsmål i spil i klubben.
Et storstilet byggeri skal give FC Midtjylland de rammer, der skal være blandt de bedste i Nordeuropa.

Randers FC’s Thomas Thomasberg er en fagligt stærkere og mere erfaren træner, end da han var cheftræner i FC Midtjylland fra 2008 til 2009.
Man har to velkonsoliderede og stærke ejere, der kan langt mere end at stille millioner til rådighed, og noget af det, de i øjeblikket arbejder med, er at finde den fremtidige kurs i de nye rammer.
Spørgsmålet blev aktualiseret af Rasmus Ankersens farvel til dobbeltrollen i FC Midtjylland og Brentford, men de var nok kommet uanset hvad med Anders Holch Povlsens køb af 25 procent af klubben.
Den næste cheftræner er selvfølgelig vigtig, men afgørende, det bliver han ikke.
Jeg fornemmer, at det er alt fra spillerbudget til talentudvikling til hvem man vil rekruttere til førsteholdet, der i spil, og det er endda kun en del af det, man skal finde ud af i de kommende måneder.
Jeg tror ikke, næste cheftræner kommer ind, får et par håndplukkede signings, kan hyre et slæng af tidligere medarbejdere til staben og så lægge den sportslige kurs efter eget hoved.
Nej, mere end nogensinde før bliver det klubben og ledelsen, der kommer til at sætte retningen, og den retning kommer til at sige meget mere, om det er Johnny, Steen eller Ole, der bliver ny cheftræner.
FC Midtjylland kunne sagtens ende med en cheftræner, ingen har nævnt endsige tænkt på nu, i stil med John Kennedy, assistenttræner i Celtic, som B.T. lancerede som en mulighed mandag.
Og den nye træner, hvem end han er, kan sagtens ende med at blive en mindre historie end de ændringer, der rumler på Heden.
LIVE
TransferLIVE: Mason Greenwood tæt på skifte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Schweiz sender Colombia ud af VM
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’