Dette er vigtigere end en ny cheftræner i FCM

ANALYSE: FC Midtjylland skal finde en ny cheftræner og overvejer så småt kandidaterne. Men jagten på en ny cheftræner er ikke det største eller vigtigste spørgsmål i klubben.



Hvem skal være den næste cheftræner i FC Midtjylland?

Pladsen blev ledig med fyringen af Bo Henriksen og er det reelt stadig, selvom Henrik Jensen er midlertidig cheftræner.

Skal det være David Nielsen, træneren FC Midtjylland er blevet sat i forbindelse med så længe, og som igen var et emne på pressemødet, hvor Bo Henriksens afgang blev forklaret af Claus Steinlein og Svend Graversen?

Thomas Thomasberg, Brian Priske, Ole Tobiasen og Kent Nielsen nævnes som muligheder, og den tidligere cheftræner i klubben Kenneth Andersen nævnes også.

Niels Frederiksen, Brøndby-træner med kontraktudløb om 11 måneder, dukker også op i rygtemøllen.

Hvad mangler der i det billede? Udlændinge, som jeg også efterlyste umiddelbart efter fyringen af Bo Henriksen.

172550

Ok, Ole Gunnar Solskjær nævnes (givetvis til stor morskab for Solskjærs bagland), Bodø/Glimts offensive guru Kjetil Knutsen kunne man også forestille sig, og der er også dukket alverdens ansøgninger og tilkendegivelser op hos FC Midtjylland.

Skal FC Midtjylland spille med højt pres, mange indlæg og en tårnhøj angriber, hurtige kontraløb og stor defensiv sikkerhed, eller til at have mere boldbesiddelse og mange, lange angreb, som er noget, tophold som regel skal mestre?

Spørgsmålene er mange, og jagten på en ny cheftræner kan føles altoverskyggende og definerende for FC Midtjylland.

Jeg tror, der kan gå en rum tid, før FCM har en ny cheftræner, hvis resultaterne i Superligaen ellers arter sig nogenlunde.

FC Midtjylland kommer til at afsøge markedet, tjekke både danske men især også udenlandske kandidater, og det kan tage sin tid.

Claus Steinlein antydede på pressemødet, hvor man fortalte om fyringen af Bo Henriksen, at det i teorien kunne vare helt til vinter.

Så længe går der nok trods alt ikke – vi taler nok nærmere uger end måneder – men FC Midtjylland tænker sig grundigt om og ikke kun på chancerne for at vinde de kommende ugers kampe.

Man er i færd med at tjekke kandidater, muligheden for at hyre en dygtig udlænding bliver også taget alvorligt i en klub, der i sine 23 år aldrig har haft en udenlandsk cheftræner, og jeg er langt fra sikker på, at man ender med en af de danske forhåndsfavoritter, mange kan forestille sig ud fra de mønstre, FC Midtjylland tidligere har hyret cheftrænere.

Større fisk i søen
At udpege en ny cheftræner er ikke den største beslutning i FC Midtjylland eller det, der i sig selv gør forskellen og er klubbens store initiativ i jagten på at komme i Europas Top 50. Den næste cheftræner kommer ikke til at sætte kursen og definere FCM’s fremtid.

Der er endnu større spørgsmål i spil i klubben.

Et storstilet byggeri skal give FC Midtjylland de rammer, der skal være blandt de bedste i Nordeuropa.

172550

Randers FC’s Thomas Thomasberg er en fagligt stærkere og mere erfaren træner, end da han var cheftræner i FC Midtjylland fra 2008 til 2009.

Man har to velkonsoliderede og stærke ejere, der kan langt mere end at stille millioner til rådighed, og noget af det, de i øjeblikket arbejder med, er at finde den fremtidige kurs i de nye rammer.

Spørgsmålet blev aktualiseret af Rasmus Ankersens farvel til dobbeltrollen i FC Midtjylland og Brentford, men de var nok kommet uanset hvad med Anders Holch Povlsens køb af 25 procent af klubben.

Den næste cheftræner er selvfølgelig vigtig, men afgørende, det bliver han ikke.

Jeg fornemmer, at det er alt fra spillerbudget til talentudvikling til hvem man vil rekruttere til førsteholdet, der i spil, og det er endda kun en del af det, man skal finde ud af i de kommende måneder.

Jeg tror ikke, næste cheftræner kommer ind, får et par håndplukkede signings, kan hyre et slæng af tidligere medarbejdere til staben og så lægge den sportslige kurs efter eget hoved.

Nej, mere end nogensinde før bliver det klubben og ledelsen, der kommer til at sætte retningen, og den retning kommer til at sige meget mere, om det er Johnny, Steen eller Ole, der bliver ny cheftræner.

FC Midtjylland kunne sagtens ende med en cheftræner, ingen har nævnt endsige tænkt på nu, i stil med John Kennedy, assistenttræner i Celtic, som B.T. lancerede som en mulighed mandag. 

Og den nye træner, hvem end han er, kan sagtens ende med at blive en mindre historie end de ændringer, der rumler på Heden.





Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt




EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Chido Obi var ustyrlig

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

FCK-bænken var rasende!

Viborg FF – Brøndby IF

Boilesen peger på FC København

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FC Fredericia – AGF

OB – FC Midtjylland

‘Det var forfærdeligt at se på!’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Salah strålede for Liverpool

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Jeg skammer mig’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Sønderjyske – Silkeborg IF

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland