Riddersholms job: Større end FCK og FCM til sammen

ANALYSE: Glen Riddersholm er ny cheftræner for et kriseramt Genk. Det er både en drøm, der går i opfyldelse for danskeren, og et meget svært tidspunkt at tage over på.



Glen Riddersholm er, i hvert fald midlertidigt, ny cheftræner i den belgiske klub Genk, og det er altså store nyheder.

Genk var belgisk mester i 2019, klubben har uddannet verdensklassespillere som Kevin de Bruyne og Thibaut Courtois, og spillerbudgettet i klubben svarer i hvert fald til FC København og FC Midtjyllands. Til sammen.

Halvvejs i turneringen sejler Genk rundt i midten af rækken, langt efter de sædvanlige rivaler Club Brugge, Royal Antwerp og sensationsklubben Union SG, og der venter fuldt juleprogram med vigtige kampe, når Riddersholm og Co. på torsdag har afgjort deres skæbne i Europa League i en gyserkamp på torsdag mod Rapid Wien.

Det ville være en kæmpeløgn at påstå, at Glen Riddersholms forfremmelse til cheftræner i Genk kommer som en overraskelse.

Den danske fodboldtræner kom til den belgiske klub for en måneds tid som afløser for cheftræner John van den Broms hidtidige assistenttræner, som sportsdirektøren og klubpræsidenten i fællesskab fyrede.

Og det vil være naivt at tro, at de ikke havde tænkt tanken om at sige farvel til den hollandske træner og forfremme Glen Riddersholm, som man selvfølgelig ikke bare spontant havde fået øje på i en Google-søgning efter at have besluttet sig for at fyre cheftrænerens håndplukkede assistent.

I sidste uge argumenterede jeg for, at nu ikke var det perfekte tidspunkt for Glen Riddersholm, og det står jeg selvfølgelig fuldt ud ved.

Glen Riddersholm er en fodboldtræner, der gerne vil arbejde langsigtet, og at overtage en underpræsterende topklub midtvejs i en sæson bliver måske Riddersholms største trænerudfordring i karrieren, som ellers har budt på en pæn portion udfordringer og hårdt arbejde mellem titlerne.

Det bliver et knokkelarbejde at få skabt sammenhæng i en defensiv, der har lækket 29 mål i 17 kampe i ligaen.

Den gode nyhed er, at der efter runden 2. juledag er små tre ugers vinterpause, hvor der kan tweakes både spilkoncept og trup.

Men det ændrer ikke på opgavens størrelse, og hvis klubbens ledelse beslutter at holde fast i danskeren sæsonen ud eller konverterer kontrakten, der løber til 2024, til en cheftræner-aftale, er forventningspresset tårnhøjt fra ét, uanset at den nuværende misére ikke har noget som helst med Glen Riddersholm at gøre.



Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndbys store karantænemareridt

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– De skal skille sig af med ham!

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

Thomas Frank afviser at tale om det

Det var fuldstændig galimatias!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Steve Cooper varsler store ændringer

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview