Riddersholms job: Større end FCK og FCM til sammen

ANALYSE: Glen Riddersholm er ny cheftræner for et kriseramt Genk. Det er både en drøm, der går i opfyldelse for danskeren, og et meget svært tidspunkt at tage over på.



Glen Riddersholm er, i hvert fald midlertidigt, ny cheftræner i den belgiske klub Genk, og det er altså store nyheder.

Genk var belgisk mester i 2019, klubben har uddannet verdensklassespillere som Kevin de Bruyne og Thibaut Courtois, og spillerbudgettet i klubben svarer i hvert fald til FC København og FC Midtjyllands. Til sammen.

Halvvejs i turneringen sejler Genk rundt i midten af rækken, langt efter de sædvanlige rivaler Club Brugge, Royal Antwerp og sensationsklubben Union SG, og der venter fuldt juleprogram med vigtige kampe, når Riddersholm og Co. på torsdag har afgjort deres skæbne i Europa League i en gyserkamp på torsdag mod Rapid Wien.

Det ville være en kæmpeløgn at påstå, at Glen Riddersholms forfremmelse til cheftræner i Genk kommer som en overraskelse.

Den danske fodboldtræner kom til den belgiske klub for en måneds tid som afløser for cheftræner John van den Broms hidtidige assistenttræner, som sportsdirektøren og klubpræsidenten i fællesskab fyrede.

Og det vil være naivt at tro, at de ikke havde tænkt tanken om at sige farvel til den hollandske træner og forfremme Glen Riddersholm, som man selvfølgelig ikke bare spontant havde fået øje på i en Google-søgning efter at have besluttet sig for at fyre cheftrænerens håndplukkede assistent.

I sidste uge argumenterede jeg for, at nu ikke var det perfekte tidspunkt for Glen Riddersholm, og det står jeg selvfølgelig fuldt ud ved.

Glen Riddersholm er en fodboldtræner, der gerne vil arbejde langsigtet, og at overtage en underpræsterende topklub midtvejs i en sæson bliver måske Riddersholms største trænerudfordring i karrieren, som ellers har budt på en pæn portion udfordringer og hårdt arbejde mellem titlerne.

Det bliver et knokkelarbejde at få skabt sammenhæng i en defensiv, der har lækket 29 mål i 17 kampe i ligaen.

Den gode nyhed er, at der efter runden 2. juledag er små tre ugers vinterpause, hvor der kan tweakes både spilkoncept og trup.

Men det ændrer ikke på opgavens størrelse, og hvis klubbens ledelse beslutter at holde fast i danskeren sæsonen ud eller konverterer kontrakten, der løber til 2024, til en cheftræner-aftale, er forventningspresset tårnhøjt fra ét, uanset at den nuværende misére ikke har noget som helst med Glen Riddersholm at gøre.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Sydafrika – Sydkorea

Køber ind i Barcelona

FCK går på rov i Viborg

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

England – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Portugal – Usbekistan