Riddersholms job: Større end FCK og FCM til sammen

ANALYSE: Glen Riddersholm er ny cheftræner for et kriseramt Genk. Det er både en drøm, der går i opfyldelse for danskeren, og et meget svært tidspunkt at tage over på.



Glen Riddersholm er, i hvert fald midlertidigt, ny cheftræner i den belgiske klub Genk, og det er altså store nyheder.

Genk var belgisk mester i 2019, klubben har uddannet verdensklassespillere som Kevin de Bruyne og Thibaut Courtois, og spillerbudgettet i klubben svarer i hvert fald til FC København og FC Midtjyllands. Til sammen.

Halvvejs i turneringen sejler Genk rundt i midten af rækken, langt efter de sædvanlige rivaler Club Brugge, Royal Antwerp og sensationsklubben Union SG, og der venter fuldt juleprogram med vigtige kampe, når Riddersholm og Co. på torsdag har afgjort deres skæbne i Europa League i en gyserkamp på torsdag mod Rapid Wien.

Det ville være en kæmpeløgn at påstå, at Glen Riddersholms forfremmelse til cheftræner i Genk kommer som en overraskelse.

Den danske fodboldtræner kom til den belgiske klub for en måneds tid som afløser for cheftræner John van den Broms hidtidige assistenttræner, som sportsdirektøren og klubpræsidenten i fællesskab fyrede.

Og det vil være naivt at tro, at de ikke havde tænkt tanken om at sige farvel til den hollandske træner og forfremme Glen Riddersholm, som man selvfølgelig ikke bare spontant havde fået øje på i en Google-søgning efter at have besluttet sig for at fyre cheftrænerens håndplukkede assistent.

I sidste uge argumenterede jeg for, at nu ikke var det perfekte tidspunkt for Glen Riddersholm, og det står jeg selvfølgelig fuldt ud ved.

Glen Riddersholm er en fodboldtræner, der gerne vil arbejde langsigtet, og at overtage en underpræsterende topklub midtvejs i en sæson bliver måske Riddersholms største trænerudfordring i karrieren, som ellers har budt på en pæn portion udfordringer og hårdt arbejde mellem titlerne.

Det bliver et knokkelarbejde at få skabt sammenhæng i en defensiv, der har lækket 29 mål i 17 kampe i ligaen.

Den gode nyhed er, at der efter runden 2. juledag er små tre ugers vinterpause, hvor der kan tweakes både spilkoncept og trup.

Men det ændrer ikke på opgavens størrelse, og hvis klubbens ledelse beslutter at holde fast i danskeren sæsonen ud eller konverterer kontrakten, der løber til 2024, til en cheftræner-aftale, er forventningspresset tårnhøjt fra ét, uanset at den nuværende misére ikke har noget som helst med Glen Riddersholm at gøre.





Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Skuffet Brian Riemer reagerer

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

– Det er så ringe, begge dele!

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Dansk stjerne: Det er til grin!

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Sikrer historisk VM-plads

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Skuffer igen

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Riemer svarer på Tøftings kritik

Storklub meldes interesseret

Her trækkes der lod til VM

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

‘Køb ikke Franculino Djú’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Her kan du se Skotland mod Danmark

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Steve Coopers højre hånd afviser

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark