Riddersholms job: Større end FCK og FCM til sammen

ANALYSE: Glen Riddersholm er ny cheftræner for et kriseramt Genk. Det er både en drøm, der går i opfyldelse for danskeren, og et meget svært tidspunkt at tage over på.



Glen Riddersholm er, i hvert fald midlertidigt, ny cheftræner i den belgiske klub Genk, og det er altså store nyheder.

Genk var belgisk mester i 2019, klubben har uddannet verdensklassespillere som Kevin de Bruyne og Thibaut Courtois, og spillerbudgettet i klubben svarer i hvert fald til FC København og FC Midtjyllands. Til sammen.

Halvvejs i turneringen sejler Genk rundt i midten af rækken, langt efter de sædvanlige rivaler Club Brugge, Royal Antwerp og sensationsklubben Union SG, og der venter fuldt juleprogram med vigtige kampe, når Riddersholm og Co. på torsdag har afgjort deres skæbne i Europa League i en gyserkamp på torsdag mod Rapid Wien.

Det ville være en kæmpeløgn at påstå, at Glen Riddersholms forfremmelse til cheftræner i Genk kommer som en overraskelse.

Den danske fodboldtræner kom til den belgiske klub for en måneds tid som afløser for cheftræner John van den Broms hidtidige assistenttræner, som sportsdirektøren og klubpræsidenten i fællesskab fyrede.

Og det vil være naivt at tro, at de ikke havde tænkt tanken om at sige farvel til den hollandske træner og forfremme Glen Riddersholm, som man selvfølgelig ikke bare spontant havde fået øje på i en Google-søgning efter at have besluttet sig for at fyre cheftrænerens håndplukkede assistent.

I sidste uge argumenterede jeg for, at nu ikke var det perfekte tidspunkt for Glen Riddersholm, og det står jeg selvfølgelig fuldt ud ved.

Glen Riddersholm er en fodboldtræner, der gerne vil arbejde langsigtet, og at overtage en underpræsterende topklub midtvejs i en sæson bliver måske Riddersholms største trænerudfordring i karrieren, som ellers har budt på en pæn portion udfordringer og hårdt arbejde mellem titlerne.

Det bliver et knokkelarbejde at få skabt sammenhæng i en defensiv, der har lækket 29 mål i 17 kampe i ligaen.

Den gode nyhed er, at der efter runden 2. juledag er små tre ugers vinterpause, hvor der kan tweakes både spilkoncept og trup.

Men det ændrer ikke på opgavens størrelse, og hvis klubbens ledelse beslutter at holde fast i danskeren sæsonen ud eller konverterer kontrakten, der løber til 2024, til en cheftræner-aftale, er forventningspresset tårnhøjt fra ét, uanset at den nuværende misére ikke har noget som helst med Glen Riddersholm at gøre.





Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter


Brøndby IF – AGF

242 millioner sidder på bænken

Vanvittig Pogacar-klausul 

Derfor var Højlund pludselig ude

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Di Marzio med klar melding

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

‘Nørgaard savner man altid’

Spændende nyt om Simon Kjær

Medie roser brandvarm dansker

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

FC Nordsjælland – Randers FC

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Melder sin afsked

Verdensstjerne ked af Runes skade

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Viborg FF – OB

Rygtet til Premier League: Nu kommenterer Cooper

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

– Det er rigtig vildt det her!

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Hansi Flick misser El Clásico

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

– Meget bedre end i Danmark!

Haaland banker City på førstepladsen

Helgenklub taber i Hamburg

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

Stort medie: Forest overvejer Cooper

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Træls resultat for Axelsen

Sønderjyske – FC Fredericia

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Knust Holger Rune frygter skrækskade

Fyrer Postecoglou omgående

Chelsea forlænger Postecoglous skrækstart