Riddersholms job: Større end FCK og FCM til sammen

ANALYSE: Glen Riddersholm er ny cheftræner for et kriseramt Genk. Det er både en drøm, der går i opfyldelse for danskeren, og et meget svært tidspunkt at tage over på.



Glen Riddersholm er, i hvert fald midlertidigt, ny cheftræner i den belgiske klub Genk, og det er altså store nyheder.

Genk var belgisk mester i 2019, klubben har uddannet verdensklassespillere som Kevin de Bruyne og Thibaut Courtois, og spillerbudgettet i klubben svarer i hvert fald til FC København og FC Midtjyllands. Til sammen.

Halvvejs i turneringen sejler Genk rundt i midten af rækken, langt efter de sædvanlige rivaler Club Brugge, Royal Antwerp og sensationsklubben Union SG, og der venter fuldt juleprogram med vigtige kampe, når Riddersholm og Co. på torsdag har afgjort deres skæbne i Europa League i en gyserkamp på torsdag mod Rapid Wien.

Det ville være en kæmpeløgn at påstå, at Glen Riddersholms forfremmelse til cheftræner i Genk kommer som en overraskelse.

Den danske fodboldtræner kom til den belgiske klub for en måneds tid som afløser for cheftræner John van den Broms hidtidige assistenttræner, som sportsdirektøren og klubpræsidenten i fællesskab fyrede.

Og det vil være naivt at tro, at de ikke havde tænkt tanken om at sige farvel til den hollandske træner og forfremme Glen Riddersholm, som man selvfølgelig ikke bare spontant havde fået øje på i en Google-søgning efter at have besluttet sig for at fyre cheftrænerens håndplukkede assistent.

I sidste uge argumenterede jeg for, at nu ikke var det perfekte tidspunkt for Glen Riddersholm, og det står jeg selvfølgelig fuldt ud ved.

Glen Riddersholm er en fodboldtræner, der gerne vil arbejde langsigtet, og at overtage en underpræsterende topklub midtvejs i en sæson bliver måske Riddersholms største trænerudfordring i karrieren, som ellers har budt på en pæn portion udfordringer og hårdt arbejde mellem titlerne.

Det bliver et knokkelarbejde at få skabt sammenhæng i en defensiv, der har lækket 29 mål i 17 kampe i ligaen.

Den gode nyhed er, at der efter runden 2. juledag er små tre ugers vinterpause, hvor der kan tweakes både spilkoncept og trup.

Men det ændrer ikke på opgavens størrelse, og hvis klubbens ledelse beslutter at holde fast i danskeren sæsonen ud eller konverterer kontrakten, der løber til 2024, til en cheftræner-aftale, er forventningspresset tårnhøjt fra ét, uanset at den nuværende misére ikke har noget som helst med Glen Riddersholm at gøre.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Bekymrende melding om FCM-stjerner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

‘Thomas Delaney er fortid’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Har været uenig med Steve Cooper

Gift Links hylder FCK-legende

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Peter Schmeichel hylder superstjerner



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Nu er han pludselig syg

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Mathias Zanka går viralt

PSG – Liverpool

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

Danmark har aldrig haft så mange før