Om et år står vi der.
Det er mandag morgen 14. november 2022, og for mange af VM-spillerne er det rejsedag eller en kærkommen anledning til at få sovet nogle timer efter en lang rejse til VM-lejren.
Der er en uge til, at VM begynder mandag 21. november, og selvom nogle spillere vil have fået fri nogle dage tidligere, er der mange af slutrundens profiler, der først denne mandag kan rejse til deres landshold.
For Qatars så omdiskuterede og kontroversielle slutrunde ligger så umuligt placeret der midt i sæsonen, at turneringerne i Europa og andre steder bliver lagt markant om, uden at det i øvrigt betyder, at man tager specielt meget hensyn til spillerne.
Så de VM-spillere, der spiller i Premier League, og mange af deres kolleger i andre ligaer i Europa, er først færdige med at spille ligakampe 12.-13. november, altså otte dage før VM begynder.
Med sig har mange af de største stjerner et helt gruppespil i Champions League, som bliver spillet færdigt i lyntempo fra begyndelsen af september til de første dage i november, ligesom gruppespillet blev spillet på to måneder i corona-efteråret 2020.
Landstrænerne og landsholdene har fået en enkelt samling på 9-10 dages tid i slutningen af september 2022, og mere forberedelse får mange af dem måske ikke.

Harry Kane og Pierre-Emile Højbjerg er to af de spillere, der med sikkerhed kun får få dages forberedelse før VM 2022.
For der skal rejses til Qatar, der skal træffes valg om, hvor og hvornår man spiller den ene træningskamp, der måske er tid til i de få dage mellem man formelt får spillerne til rådighed 14. november til VM-start en uge senere.
Det virker tvivlsomt, at ret mange af de store profiler fra ligaerne i Europa kan nå at blive klar til en træningskamp i den hektiske uge op til VM, og de dage bliver hektiske med afbud og nødplaner.
Det er konsekvensen af et VM, der aldrig skulle have være givet til Qatar, og som burde have været flyttet væk derfra, da alle problemerne med elendige og livsfarligt forhold for migrantarbejdere og den dybt korrumperede proces ved tildelingen af slutrunden stod klart for alle.
Men selvom FIFA og de nationale forbund dermed ligger, som de har redt, og der er større problemer ved det VM, er det ikke rimelige arbejdsbetingelser at tilbyde topspillere.
Det her VM er fodbolds svar på at futte skovene i Amazonas af, og der er bitter ironi, at det er dem med mindst at sige, spillerne og deres trænere, der i fodboldverdenen skal bringe de største ofre for at spille turneringerne, mens klubberne nok skal overleve med de fede sponsorater og skyhøje kompensationsrater for brug af spillerne, som Qatar står bag.
VM bliver det foreløbige højdepunkt på rovdriften på de bedste spillere, en adfærd der truer med at afkorte eller ødelægge karrierer, som giver dårligere fodboldspil, og som kan holde adskillige af de største stjerner fra VM-slutrunden om et år. Hvis der nogensinde var en stor turnering, hvor man ikke ville sætte bentøjet på spil, skulle det da være VM i Qatar.
Det fortsætter i øvrigt ind i 2023, hvor landsholdene suser videre til EM-kvalifikationskampe, og så bliver gruppespilsfasen i Champions League fordoblet fra sommeren 2024.
Der er ikke noget at sige til, hvis spillere og deres fagforeninger får nok, og at der så ikke er gjort mere på et tidligere tidspunkt for i det mindste at afbøde den sammenpressede kampkalender yderligere kan undre mig.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
Raser: Det er latterligt!
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
INTERVIEW