Vi havde nok anet, at der var noget i gærde, da Jan Bech Andersens udmelding om en aftale mellem ejerne og fansene i Fanafdelingen før kampen mod Randers FC ikke holdt stik.
Brøndby IF tabte 0-4 til randrusianerne, aftalen var ingen steder at spore, og torsdag lød beskeden fra Fanafdelingen så, at forhandlingerne var kuldsejlet.
Ifølge fansene skyldes det, at Global Football Holdings var kommet med en meget sen ændring af grundpræmissen for en aftale, som i stedet ikke skulle være bindende og heller ikke endnu levede op til de krav og forhåbninger, Fanafdelingen havde.
Bombe i Brøndby: Forhandlinger brudt sammen https://t.co/8jCHH8pjjk
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) April 27, 2023
Hvem der har ret og uret, og hvad Global Football Holdings bør have lov til i Brøndby IF, skal jeg ikke blande mig i her.
Men det er en skidt udmelding for klubben i en allerede presset situation, hvor førsteholdet sejlede mod Randers FC i et lavpunkt i en månedlang sportslig krise, hvor man har spillet skidt og kun vundet en enkelt heldig sejr over AGF.
Der er pres på spillerne, der er pres på cheftræner Jesper Sørensen, der er pres på sportsdirektør Carsten V. Jensen, efter at massive spillerindkøb foreløbig ikke har ført til mere end at være sjettebedst ud af seks hold i medaljeslutspillet, og nu øges presset så også på klubben og ejerne.
Vi skal lige huske, at sammenbrud og dystre forudsigelser regelmæssigt har optrådt i forhandlinger stort set i hele menneskehedens historie, kort før aftaler så faldt på plads, og det kan være, at presset på alle parter fører til en aftale mellem fansene og GFH i løbet af få uger.
Men prøv at forestille jer, hvordan det her ser ud for en gruppe amerikanske forretningsfolk, der er inde over langt større sportshold som Crystal Palace, Augsburg, NHL-holdet New Jersey Devils og NBA-holdet Philadelphia 76’ers.
Vi taler et Premier League-hold med en tv-aftale, der kaster en milliard kroner af sig per klub, og franchises i to af USA’s største ligaer foruden en solid Bundesliga-klub.
Resultaterne er so-so, Europa er langt væk for alle andre end de største optimister, danskerne og danske medier er langt mere kritiske, end hvad man møder i de andre lande, man opererer i, og mange af de fans, der er så stor en del af kulissen og oplevelsen i Brøndby, er hamrende utilfredse med overhovedet at have fået GFH ind ad døren.
Jeg tager ikke nogens parti her, men udefra set kan vi se et Brøndby IF, hvor ingen er tilfredse og glade, og hvor alt virker uvist her med seks uger tilbage af sæsonen.

Spillerne og den sportslige afdeling er kede af, at der er alt for stille på hjemmebanen, de nye ejere og Jan Bech Andersen har en klub, der ikke ligefrem udstråler glæde og positivitet, og de utilfredse fans har nogle ejere, de tilsyneladende ikke rigtig stoler på.
Kan det blive godt igen?
Det skal det på den ene eller anden måde, men det kan godt blive grimt, før det bliver godt.
Den kyniske kalkule kan være, at de utilfredse fans bedst kan leve med situationen. Hvem ved, chancen er måske forsvindende lille, men måske pakker GFH sammen igen og forlader Danmark, hvilket jo i teorien kan ende lykkeligt for alle, hvis der kommer ejere, alle er glade for.
Det virker nu dybt urealistisk og også en kende farligt for Brøndby.
Nej, parterne må nok sætte sig sammen igen, når den værste irritation over modparten har fortaget sig, for denne skyttegravskrig virker slet ikke gavnlig.
Og så kan man stadig med rette spørge, hvad den langsigtede plan fra GFH’s side egentlig er – hvordan hænger førsteholdet og ungdomsarbejdet sammen i fremtiden, hvordan skal man rekruttere og spille fodbold.
Ja, spørgsmålene hober sig op, og hvem ved, måske ville samtalen blive lidt nemmere og mindre konfliktfyldt, hvis vi alle havde en bedre idé om, hvad planen reelt er ud over de høflighedsfraser og uforpligtende, gode intentioner, der blev meldt ud ved overtagelsen i slutningen af 2022.
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
En kæmpe sejr
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
Jubler over dansker: Dette er bare starten
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
MEDIE
I dialog med Brøndby
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
