Det har ikke været nemt at være FC København de seneste år.
I 2020 blev man nummer to med 14 point op til FC Midtjylland, i år blev man nummer tre efter Brøndby IF og disse års nemesis FCM, og coronakrisen slog et kæmpe hul i moderselskabet Parken Sport&Entertainments regnskab, som ikke har gjort det lettere af være FC København.
Kun tre af de seneste otte mesterskaber er gået til FC København (4 af de seneste 10), og presset på FC København er enormt efter at have glippet seks DM-titler på et årti.
For det er sådan, selvforståelsen er og skal være; FC København glipper mesterskabet mere, end konkurrenterne vinder det, og det er på sin plads med et budget, der især de seneste sæsoner har været langt over rivalernes.
(Fra venstre) Pep Biel, Kevin Diks og Nicolai Boilesen er tre af de bærende kræfter hos FC København.
Man kan roligt sige, at det nye FC København har reageret på de sportslige problemer.
Størstedelen af klubbens ledelse og stab er udskiftet, siden man fyrede Ståle Solbakken 10. oktober sidste år, og 2021 har budt på 14 spillerafgange.
Her er spillerne, der er væk:
Januar
Ragnar Sigurdsson (Rukh Lviv)
Michael Santos (Talleres)
Robert Mudrazija (Rijeka)
(Desuden blev Pierre Bengtsson udlejet til Vejle og unge Alexander Hjælmhof sendt til HIK)
Sommer
Mohamed Daramy (Ajax)
Victor Nelsson (Galatasaray)
Mathis ”Zanka” Jørgensen (Fenerbahce (Brentford))
Viktor Fischer (Royal Antwerp)
Guillermo Varela (Dynamo Moskva)
Michael Lüftner (Fehérvár)
Karlo Bartolec (Osijek)
Mikkel Kaufmann (HSV)
Andreas Bjelland (Lyngby)
Sten Grytebust (Vejle)
Nicolaj Thomsen (Vålerenga)
Bortset fra Daramy og Nelsson, som man kommer til at tjene over 150 millioner kroner på, var det ikke startere, men det siger noget om den appetit på forandring, som den ny sportsdirektør Peter Christiansen, cheftræner Jess Thorup, William Kvist og bestyrelsen har haft.
I søndagens 2-0-sejr i Randers var der fem mand i startopstillingen, der ikke har spillet FCK-kampe før 2021 (Kamil Grabara, Kevin Diks, Davit Khocholava, Lukas Lerager og William Bøving) og én mand, Victor Kristiansen, der debuterede sent i november 2020, mens tre af de fire indskiftere (Ísak Jóhannesson, Rasmus Højlund og Andrí Baldursson) også først er kommet ind i FCK-regi siden afskeden med Ståle Solbakken.
Med 20 point ud af 24 mulige i Superligaen og sikker sejlads ind i Conference League-gruppespillet forbi Torpedo-BelAZ Zhodino, Lokomotiv Plovdiv og Sivasspor kunne det ikke være gået bedre i denne sæson.
Den vigtigste forandring indtil videre er, at FC København ikke tillader modstanderne det væld af chancer, der kendetegnede sidste sæson, også i foråret.
Væk er Kalle Johnsson og Sten Grytebust, der er havnet på bænken og i Vejle.
Mathias ”Zanka” Jørgensen er nu Brentford-spiller efter at have spillet på leje i FCK, Victor Nelsson er væk, og i deres sted har hardhitteren Davit Khocholava, dygtige Nicolai Boilesen og energiske Kevin Diks klaret det fremragende sammen med Victor Kristiansen, der har været en af åbenbaringerne i Superligaen i dette kalenderår.
Fire mand i startopstillingen mod Randers var mellem 19 og 22 år, Jess Thorup skiftede tre teenagere ind, og optimismen kunne dårligt være større efter seks sejre i streg i ligaen for et hold, der i gennemsnit var næsten to år yngre end hjemmeholdet Randers.
FC København ledte efter offensive forstærkninger i transfervinduet og har ikke ret megen erfaring at sætte ind på den offensive midtbane fra bænken ud over Luther Singh, når han ellers får sit pas, eller hvis man sætter Ísak Jóhannesson eller Rasmus Falk ud for at spille kant.
Men det er, indtil videre, blot luksusproblemer.
Nej, den helt store test er selvfølgelig den på søndag mod FC Midtjylland, de seneste års onde ånd.
Claus Steinlein og Bo Henriksen. Kan FCM igen skabe problemer for FC København?
Midtjyderne har Jens-Lys Cajuste tilbage på holdet, defensiven ser igen solid ud med en toppræstation fra den nye brasilianer Juninho ved siden af Erik Sviatchenko i sidste weekend mod FC Nordsjælland, og også i de indbyrdes kampe har FCM gennem en række år haft overhånden.
Så det er den store eksamen, der venter mod FC Midtjylland, og selv efter en god start er presset enormt – det er indlysende for at alle, at en ny anden- eller tredjeplads vil være helt uholdbar.
I den sammenhæng gør det næppe FC Midtjylland noget, at man spiller en hjemmekamp mod Ludogorets på torsdag klokken 18.45 i Herning, mens FC København onsdag flyver til Slovakiets hovedstad Bratislava for at møde Slovan på samme kamptidspunkt torsdag.
Før denne uges kampe giver det ikke megen mening af sige, at FC København er tilbage – vi skal ikke længere tilbage end slutningen af juli for at finde murren omkring Jess Thorups fremtid som FCK-træner.
FCK-fans har sunget om Ståle: Det rører mig ikke #sldk https://t.co/4HKzKLafka
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 2, 2021
Men efter 10 sejr og en enkelt uafgjort samt en målscore på 35-7, siden man spillede 0-0 hjemme mod Silkeborg den 25. juli, er det svært at bevare pessimismen på Østerbro – så får vi at se, om humøret er lige så strålende om en uge efter mødet med FCM-maskinen.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Kæmpe nyhed i udlandet
Klar tale: Han bør fyres nu
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIVE: Det er slut
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Albert Rudé er færdig i Kolding
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
