Selv Klopp og Guardiola kan bruge Eriksen

KOMMENTAR: Hvis Christian Eriksen ikke kræver 90 minutter hver weekend og en maksimering af lønnen, kunne han blive en værdifuld joker for en klub med ambitioner om at vinde Champions League-trofæet.



Hvor vælger Christian Eriksen at spille fodbold i næste sæson? Og lige så vigtigt: Hvem giver ham kontrakttilbuddet?

Ingen mistænker Brentford for at brage op på Champions League-pladserne i næste sæson, men oprykkerklubben med Premier Leagues mindste budget sluttede altså sæsonen af med 22 point i de sidste 11 kampe, efter man havde givet Eriksen debut i februar med en indskiftning i et 1-2-nederlag til Newcastle.

Selv på et hold, der under de bedste omstændigheder nok højst vil slutte midt i tabellen i Premier League, kunne man se, at Christian Eriksens touch på bolden, dødbolde og blik for den rette aflevering og afslutning er fuldt ud tilbage, og også på landsholdet har Eriksen overgået alle forventninger og ligner simpelthen den individuelt bedste spiller her og nu, hvilket lignede en håbløst naiv drøm tilbage i begyndelsen af 2022.

Hvad Christian Eriksen i sidste ende vil ved kun han, familien og agenten.

168801

Brentford vil gerne holde på Christian Eriksen, men har danskerklubben overhovedet en chance?

Er det at fortsætte i Brentford, jamen så er det hans valg og i øvrigt helt fair, selvom han helt sikkert har niveau til mere – Christian Eriksen har ligesom optjent det privilegium selv at vælge, hvis det ikke altid har været det.

Så er der klubber som Tottenham, West Ham og Newcastle, hvor han kunne komme til at spille en vigtig rolle og nok også være i idealopstillingen, hvis ellers Antonio Conte bliver hos Spurs og vil tilpasse formationen, som han gjorde på opløbsstrækningen mod Inters mesterskab i foråret 2021.

Men hvad med de helt, helt store klubber?

Mauricio Pochettinos Paris Saint-Germain (hvis ‘Poch’ da ellers bliver), Julian Nagelsmanns Bayern München, Xavis FC Barcelona og Carlo Ancelottis Real Madrid ville næppe have plads blandt de første 11, i hvert fald ikke hver gang og slet ikke i de store kampe.

Men hvad nu, hvis trofæjagten er vigtigere for Christian Eriksen end den faste startplads hver eneste weekend?

De pågældende klubber (ja, jeg ved snart ikke med PSG, som jo reelt kunne have mere gavn af Eriksen end at spille med både Neymar og Messi ud over Mbappé) har efter mine begreber ikke plads i idealopstillingen og bør ikke finde det, men som indhopper ville Christian Eriksen da være fremragende til en halv time hvor det er nødvendigt, og en startplads cirka hver tredje gang.

168801

Mauricio Pochettino og Christian Eriksen fik meget ud af hinanden i Tottenham.

Se over på den anden side af Atlanterhavet, hvor de har lønlofter, der forhindrer holdene i at kopiere deres europæiske kolleger og samle alle de største stjerner på samme hold.

Her gik de efterhånden aldrende superstjerner Von Miller og Odell Beckham i 2021 på kompromis med de kanon-kontrakter, de kunne få andetsteds som kontraktfri spillere, og skrev i stedet korte og relativt billige aftaler med Los Angeles Rams, der så i starten af februar i år vandt Super Bowl.

Fortæl mig lige, hvorfor Christian Eriksen ikke kunne gøre det samme, hvis han og interesserede klubber da ellers kunne blive enige om betingelserne.

Når Jürgen Klopp kan bruge 31-årige Thiago Alcantara som playmaker i de kampe, hvor Liverpool skal have bolden meget eller har brug for en indskifter til at skabe chancerne mod et dybtliggende forsvar, kan han da også bruge en transferfri, et år yngre dansker.

168801

Hvad skal Christian Eriksen?

For ikke at nævne Josep Guardiola ovre i Manchester, der stadig jagter den finalesejr i Champions League.

Jeg vil umiddelbart tro, at Christian Eriksen hælder mere i retning af at spille fra start så ofte som muligt.

Jeg siger bare, at det er helt legitimt at forfølge flere trofæer end mesterskabet med Inter og titlerne i Ajax-tiden, hvis der findes andre kriterier end 90 minutter og en hovedrolle i hver eneste kamp.

Og at tanken i hvert fald bør tænkes af storklubberne, da transferfri spillere af den kaliber trods alt ikke fylder hvert et gadehjørne i Europa.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjekkiet – Danmark

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC København vil bruge mere data i transfers

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Stor profil glad for Brøndby

Spår flere træner-ændringer i FC København

Vild stime før Danmark-brag

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Varme rygter: Han har været i FC København

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

FC København tæt på ny assistenttræner

Klar på chokskifte

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Dybt bekymret over VM i USA

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Han er også færdig i FC København

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga