Hvor vælger Christian Eriksen at spille fodbold i næste sæson? Og lige så vigtigt: Hvem giver ham kontrakttilbuddet?
Ingen mistænker Brentford for at brage op på Champions League-pladserne i næste sæson, men oprykkerklubben med Premier Leagues mindste budget sluttede altså sæsonen af med 22 point i de sidste 11 kampe, efter man havde givet Eriksen debut i februar med en indskiftning i et 1-2-nederlag til Newcastle.
Selv på et hold, der under de bedste omstændigheder nok højst vil slutte midt i tabellen i Premier League, kunne man se, at Christian Eriksens touch på bolden, dødbolde og blik for den rette aflevering og afslutning er fuldt ud tilbage, og også på landsholdet har Eriksen overgået alle forventninger og ligner simpelthen den individuelt bedste spiller her og nu, hvilket lignede en håbløst naiv drøm tilbage i begyndelsen af 2022.
Hvad Christian Eriksen i sidste ende vil ved kun han, familien og agenten.

Brentford vil gerne holde på Christian Eriksen, men har danskerklubben overhovedet en chance?
Er det at fortsætte i Brentford, jamen så er det hans valg og i øvrigt helt fair, selvom han helt sikkert har niveau til mere – Christian Eriksen har ligesom optjent det privilegium selv at vælge, hvis det ikke altid har været det.
Så er der klubber som Tottenham, West Ham og Newcastle, hvor han kunne komme til at spille en vigtig rolle og nok også være i idealopstillingen, hvis ellers Antonio Conte bliver hos Spurs og vil tilpasse formationen, som han gjorde på opløbsstrækningen mod Inters mesterskab i foråret 2021.
Men hvad med de helt, helt store klubber?
Mauricio Pochettinos Paris Saint-Germain (hvis ‘Poch’ da ellers bliver), Julian Nagelsmanns Bayern München, Xavis FC Barcelona og Carlo Ancelottis Real Madrid ville næppe have plads blandt de første 11, i hvert fald ikke hver gang og slet ikke i de store kampe.
Men hvad nu, hvis trofæjagten er vigtigere for Christian Eriksen end den faste startplads hver eneste weekend?
De pågældende klubber (ja, jeg ved snart ikke med PSG, som jo reelt kunne have mere gavn af Eriksen end at spille med både Neymar og Messi ud over Mbappé) har efter mine begreber ikke plads i idealopstillingen og bør ikke finde det, men som indhopper ville Christian Eriksen da være fremragende til en halv time hvor det er nødvendigt, og en startplads cirka hver tredje gang.

Mauricio Pochettino og Christian Eriksen fik meget ud af hinanden i Tottenham.
Se over på den anden side af Atlanterhavet, hvor de har lønlofter, der forhindrer holdene i at kopiere deres europæiske kolleger og samle alle de største stjerner på samme hold.
Her gik de efterhånden aldrende superstjerner Von Miller og Odell Beckham i 2021 på kompromis med de kanon-kontrakter, de kunne få andetsteds som kontraktfri spillere, og skrev i stedet korte og relativt billige aftaler med Los Angeles Rams, der så i starten af februar i år vandt Super Bowl.
Fortæl mig lige, hvorfor Christian Eriksen ikke kunne gøre det samme, hvis han og interesserede klubber da ellers kunne blive enige om betingelserne.
Når Jürgen Klopp kan bruge 31-årige Thiago Alcantara som playmaker i de kampe, hvor Liverpool skal have bolden meget eller har brug for en indskifter til at skabe chancerne mod et dybtliggende forsvar, kan han da også bruge en transferfri, et år yngre dansker.

Hvad skal Christian Eriksen?
For ikke at nævne Josep Guardiola ovre i Manchester, der stadig jagter den finalesejr i Champions League.
Jeg vil umiddelbart tro, at Christian Eriksen hælder mere i retning af at spille fra start så ofte som muligt.
Jeg siger bare, at det er helt legitimt at forfølge flere trofæer end mesterskabet med Inter og titlerne i Ajax-tiden, hvis der findes andre kriterier end 90 minutter og en hovedrolle i hver eneste kamp.
Og at tanken i hvert fald bør tænkes af storklubberne, da transferfri spillere af den kaliber trods alt ikke fylder hvert et gadehjørne i Europa.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER