Sisto og Marrony: Find løsning eller sælg til juli

LEDER: FC Midtjylland skal finde formationen og formen hos stjerner som Marrony, Pione Sisto og de mange andre offensive profiler, eller indstille sig på nye, store udskiftninger på transfermarkedet til sommer.



DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 15. APRIL

Hvem skal man egentlig have trykt bag på en FC Midtjylland-trøje, hvis man skal give en fødsels- eller konfirmationsgave til en stor FCM-fan og vil være sikker på, at man rammer en stor offensiv profil?

Ok, Evander er et sikkert valg lige nu med sit gode spark og sin villighed til at trykke af, og den kælne boldbehandling og det gode blik for chanceskabende afleveringer er også et sikkert hit i den unge generation.

Men det er Evander givetvis også hos udenlandske klubber, enten i midterfeltet i en topliga eller en topklub i et land som Portugal, Belgien eller Tyrkiet, og det kan meget vel være, at Evander kun har syv Superliga-kampe, to pokalsemifinaler og måske en pokalfinale tilbage, før han er forhenværende i FCM og Superligaen.

Så er der Gustav Isaksen.
Júnior Brumado.
Pione Sisto.
Anders Dreyer.
Vágner Love.
Marrony.
Edward Chilufya.
Max Meyer.

Og så er Mikael Anderson, Awer Mabil, Mads Hansen og Aral Simsir endda videre via transfermarkedet, efter de tidligere på sæsonen har fået Superliga-minutter med offensive arbejdsopgaver for FC Midtjylland.

Hvis det bare var mig, der var lidt forvirret, skulle det såmænd nok gå.

Men jagten på, hvem de helt rette folk til de forreste pladser er, udspiller sig også i hver kamp og til hver træning i Superliga-klubben for tiden.

Gustav Isaksen var undertegnedes bud på den spiller, der ville få et stort Superliga-gennembrud i denne sæson, og talentet er også helt åbenlyst.

Men scoringerne og den sidste, målgivende aflevering mangler lige nøjagtig, og derfor røg det store, egenudviklede håb på bænken hjemme mod Silkeborg i begyndelsen af april, hvorefter han scorede og havde et meget flot indhop sammen med Edward Chilufya.

Júnior Brumado scorede syv ligamål fra juli til oktober, men han har ikke fundet mål og var så på bænken ugen efter Isaksen, denne gang til kampen i Parken mod FC København.
Det mest alvorlige problem lige nu er Pione Sisto.

Efter lange og tålmodige forsøg på at finde den rette rolle og spille profilen ind på holdet og i Bo Henriksens formation har han ikke startet en Superliga-kamp siden forårspremieren, hvor FCM tabte 0-2 hjemme til AaB.

Sisto og holdkammeraterne har haft svært ved at finde rummene i og omkring modstanderens felt, og selvom der har været gode indhop i marts, er Sistos plads på holdet nu også så udsat, at han ikke var i kamptruppen i onsdagens 3-1-sejr over Randers FC oven på et ineffektivt indhop mod FC København, hvor der også var noget bøvl med farven på strømperne og et par minutter på sidelinjen for at fikse problemet.

Han var købt til at være den store profil i FC Midtjylland og var et scoop, selvom den sidste tid i Celta Vigo var ekstremt svær, men nu ligner den 27-årige, tidligere slutrundespiller et stort spørgsmålstegn på sommerens transfermarked og i FC Midtjyllands fremtidsplaner.

Det er stjerneklart, at han hverken skal være indskifter eller sidde på tribunen, så enten skal det løses via formationen og spillestilen, så Sisto kan få en rolle som udfordrer tæt på modstanderens felt, som Sisto så også selv skal udfylde, eller også vil parterne være bedst tjent med at finde en ny klub til den sublime tekniker til sommer.

I det hele taget skal FC Midtjylland finde ud af, hvordan man håndterer det spørgsmål med stjernerne.

Vágner Love gør det egentlig fint i sine indhop men har indtil videre slet ikke formået at få gang i rekordkøbet Marrony, hvis det da ellers overhovedet var missionen i første omgang.

Og ja, hvad med Marrony, der har startet et par kampe men indtil videre slet ikke har fundet en plads?

Og Max Meyer, den tidligere tyske landsholdsspiller, der også i glimt har vist, at han er en fremragende pasningsspiller, men heller ikke rigtig har fundet eller fået en rolle ud over som indhopper?

Anders Dreyer er rigtig god, men skal han tilbage til Rusland, og på hvilke vilkår vil han kunne slippe fri af Krasnodar?

Det spørgsmål er af gode grunde ude af FC Midtjyllands hænder, men det er med til at understrege, hvor uafklaret FC Midtjyllands offensive muligheder faktisk er, både her og nu med en nærmest for stort udvalg af gode spillere, og til sommer.

Bo Henriksen skal finde ud af, hvilke spillere, der er bedst til positionerne, og da ikke mindst om man har den rette formation til at udnytte alle de muligheder, man har med gennembrudsspillere, pasningsspillere i mellemrummene foran modstanderens felt, og på papiret gode afsluttere.

Og til sportschef Svend Graversen, direktør Claus Steinlein og resten af beslutningstagerne i Herning og London ligger der også en overvejelse i købene og integrationen af store navne.

Det er en god ting at have råd til en spiller som Marrony, at kunne købe Pione Sisto hjem fra Celta Vigo for næsen af FC København og at kunne signe spillere som Vágner Love og Max Meyer, der har oplevet enormt meget i deres karrierer.

Men hele klubben skal blive bedre til at få det maksimale ud af de stjernenavne, man henter, hvis de handler skal give mening frem for at give pladserne til unge og lovende spillere fra akademiet eller 18- til 22-årige fundet via transfermarkedet.

TB-forside-14april22






Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’




LIVE

LIVE: Han er tilbage

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

AGF smider sejren i de døende sekunder

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Vild spådom om FC Midtjylland

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

AGF-fans raser over Superliga-klub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Manchester United – Aston Villa

United overvejer disse fem managers

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Liverpool – Tottenham

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FCK-boss melder klar målsætning ud

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Farzam: En gave for FC København

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause