Sjældent har et hold været spillet så langt ud

LEDER: Der venter Danmark en interessant modstander lørdag, og Tipsbladets chefredaktør ser her nærmere på Moldova og Moldovas bedste klubhold.



Der findes ingen nemme fodboldkampe, men hvis nogen nylig dansk landskamp skulle rokke ved den myte, var det kampen i marts på MCH Arena mod Moldova.

Fra 19. til 38. minut scorede Danmark fem mål, to af Mikkel Damsgaard og et hver fra Kasper Dolberg, Jens Stryger Larsen og Mathias Jensen, før Danmark fuldendte ydmygelsen ved at score tre mål i anden halvleg.

Sjældent har et fodboldhold på topplan været spillet så langt ud af brættet og ageret så passivt, som Moldova gjorde i den første halvleg i Herning, og landsholdet fra den lille stat, der er klemt inde mellem Rumænien og Ukraine, har da heller ikke haft en lignende offday siden trods en stribe nederlag, mest med ét eller to mål.

Men det er ikke ydmygelsen mod Danmark, der er historien om fodbold i Moldova i 2021. Det er derimod klubholdet FC Sheriff, der på utrolig vis har slået sig vej fra første kvalifikationsrunde i Champions League til nu at have slået stormagterne Sjakhtar Donetsk og Real Madrid i gruppespillet.

Hvordan kan en lilleputnations landshold tabe 0-8, hvorefter det stærkeste klubhold fra selvsamme land på sensationel vis kvalificerer sig til Champions League?

Først og fremmest fordi de to hold ikke har ret meget med hinanden at gøre.

FC Sheriff stammer fra udbryderrepublikken Transnistrien, der grænser op til Ukraine, og som er en lille republik med knap en halv million indbyggere.

Republikken er stort set kun anerkendt som selvstændigt land af Rusland, der også har et par tusinde fredsbevarende soldater stationeret i det lille område, og Sheriff er navnet på Transnistriens altdominerende forretningsimperium, der gør sig i alt fra supermarkeder og tankstationer til medievirksomhed.

Der er 19 forskellige nationaliteter i FC Sheriffs nuværende førsteholdstrup, hvilket er med til at forklare, at der kun er et par Sheriff-spillere på Moldovas landshold, og med virksomheden Sheriffs penge i ryggen har man altså skabt et Champions League-deltagende hold, der i sammensætning og stil har mere til fælles med andre nyrige østeuropæiske klubber som Ludogorets, BATE Borisov, FK Qarabag og tidligere nævnte Sjakhtar Donetsk, end med de andre klubber i det lille land, man sådan nogenlunde hører hjemme i.

Transnistrien dukker så også op på vestlige udenrigsministeriers rejsevejledninger med advarsler om omfattende korruption, smugleri af narkotika og våben samt brud på menneskerettighederne så som tortur, så måske er det godt nok, at kampen spilles inde i Moldovas hovedstad Chisinau – mens det sportsligt er ganske fint for Hjulmands tropper, at det er en udgave af marts' modstander og ikke FC Sheriff, man skal møde.





Kan redde FCM: ‘Så må vi sende en gave’



NYHEDER

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende


– Det er to hold, som har fået massiv kritik

Neestrups store ønske: Intet jeg hellere vil



Skulle Delaney have rødt? ‘Sniger sig udenom kort’

Blades giver nådestød til Rødkælke

Charmerer dommerne? Har hørt det hele min karriere

– Jeg sagde ikke tillykke til Delaney

Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven



EKSKLUSIVT

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’


Kongen af København!

Vildt! Vi taler kæmpetransfer til FCM- profil!

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Steinlein afslører kæmpestore tilbud



” Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Revser danskerkøb

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?



Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point

Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?

– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.

Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre