Slutspil i Superligaen: Fire københavner-derbyer om året

Det kan meget vel ende med slutspil i Superligaen, hvor der arbejdes i kulissen for at finde den rette model.



Jeg håber, du er klar til fire årlige Superliga-kampe mellem Brøndby IF og FC København. For jeg bliver overrasket, hvis det ikke er en realitet til sommer næste år – ja måske allerede, når den nye liga begynder om 3½ måned. Et slutspil om guldet, der minder og det i Belgien, med alle mulige fordele og ulemper, der følger med.
 
Der er en reform af Superligaens ligastruktur på vej, og i modsætning til tidligere forsøg på forandring ser det ud til, at den tyve år gamle model med 12 hold der mødes tre gange forsvinder.

Divisionsforeningen har bedt et hollandsk firma undersøge, hvordan turneringen kan skrues sammen. Hollænderne og Divisionsforeningens ledere har været på turne i landet og mødtes med fans, Superliga-trænere, anførerne fra Superligaen, tv-stationer og beslutningstagerne i klubben, før landskampen i Århus mødtes hollænderne også med et par håndfulde journalister.

Hollænderne siger, de undersøger alle muligheder og aktivt søger alle parters input. Det er et godt sted at starte. Med deres store erfaring har de en ide om, hvad der er bedst for dansk fodbold. De vil ikke ud med den holdning.  Men opdraget fra Divisionsforeningen lyder til at være en blanding af at skabe en stærk top, der kan klare sig i Champions League og Europa – målet er at være i Europas top 15 – og at sikre, at klubberne kan tjene flere penge og spille flere kampe med noget på spil.

En af de vigtigste pointer fra det hollandske konsulentfirma var, at risikoen for meningsløse kampe var for stor, og at klubberne havde fortalt dem, angsten for nedrykning var lammende og afskrækkede dem fra at give unge spillere chancen.

Hollænderne viste modeller med 12 og 14 hold i Superligaen. På et tidspunkt i foråret blev de delt i to eller tre grupper, og så var der et mesterskabsslutspil, en mellemgruppe, der spillede om at møde nummer fire fra mesterskabsslutspillet i direkte duel om en Europa League-plads, og så et nedrykningsslutspil, hvor et hold rykker direkte ud og et eller to andre spiller playoff mod nummer to og tre i 1. division.

Ved at gå op til 14 hold kan storklubberne i Superligaen sandsynligvis få stemmer nok til en mesterskabs-playoff, hvor FC København og Brøndby IF vil være garanteret fire opgør mod hinanden, hvis de ellers kan holde sig i top 4 eller 6 indtil slutningen af marts. De store jyske klubber og OB vil givetvis også være med på ideen. Hvad gør det at lukke et par ekstra hold ind i bunden, hvis man i sidste ende alligevel får flere topkampe og et par spillerunder ekstra til at tjene penge på stadion og spillertrup. Og de mindre hold kan også være med på ideen, fordi man – ligesom med tv-pengene i dag – spiller om de attraktive pladser.

Alle mulige modeller kan komme i spil. En halvering af pointene, der tages med fra et grundspil til slutspillene, så der kom ekstra spænding, nedrykningskampe mellem bundholdene. Prøv at forestil dig, hvis Silkeborg IF og FC Vestsjælland til maj skulle spille bedst af tre kampe om nedrykning eller chancen for at møde Lyngby/AGF om den sidste Superliga-billet. Det bliver bestemt ikke køn fodbold, men sikke et tv-drama.

Der er mange argumenter for en slutspilsmodel. Mere plads og mod til at bruge unge spillere i toppen og midten af rækken og en mere fair model end de tre kampe per sæson, holdene i dag har mod hinanden. Men dramaet er i centrum. Der skal være noget på spil i længere tid, til gavn for fans og spillere, så klubberne kan få noget mere ud af de penge, de investerer i deres førstehold.

Slutspilsmodellen er for topklubberne en måde at få flere af de attraktive kampe mod hinanden, og i modsætning til i en 10-holds liga bevarer de små illusionen om, at de også er med.

For mig lyder det som 14 hold i Superligaen fra sommeren 2016 og et mesterskabsslutspil med top 6 efter de 26 første runder. Så får vi det ekstra københavner-derby, nogle vil elske og andre hade. Halveringen af point i et mesterskabs-slutspil vil efter min mening udvande både den sportslige fairness og motivationen for at være god hele sæsonen. Så næsten hellere gå planken ud og lave et rent slutspil, så man ikke stikker folk blår i øjnene om formålet: At skabe mere og bedre drama. 




LIVE

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson


Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Holger Rune-fadæse går verden rundt


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Mads Hermansen til topklub?



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Av! Taber stort på dansker

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Nu kan de hentes gratis



Afslører – i dialog med danske klubber

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

FCK-stjerne i klubskifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

‘En dyr fejl’



Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Iberisk derby med få mål

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub



Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Dansker i stor Wimbledon-triumf