Smider 115 millioner på unge efter Wind og Daramy

LYNANALYSE: Det er nogle ekstremt spændende spillere, FC København har hentet til, men det er også modigt at sælge de to stærkeste offensive kort Mohamed Daramy og Jonas Wind inden for så kort tid.



FC København har her per mandag eftermiddag den 31. januar hentet Akomkunmi Amoo fra Hammarby, Paul Mukairu fra Antalyaspor, Mamoudou Karamoko fra LASK Linz, Khouma Babacar fra Sassuolo og Denis Vavro fra Lazio.

Selv for den mest pengestærke klub i Superligaen er det noget af en udskrivning og en satsning, FC København har foretaget, og at man samtidig har fået over 100 millioner kroner hjem igen på at sælge Jonas Wind til VfL Wolfsburg og Rasmus Højlund til Sturm Graz ændrer ikke på, at terningerne for alvor er kastet i FC København.

Bare prøv at se forskellen på dette hold, som Jess Thorup stillede med i sin første Superliga-kamp som FCK-træner, hvor man tabte 0-4 til FC Midtjylland.

Og så dette hold, det lige nu tegner til, at FC København kan stille med i foråret.

Mamoudou Karamoko får spilletid i angrebet, Akinkunmi Amoo gør det selvfølgelig også og kan sagtens være FCK’s starter til højre, selvom vi her på redaktionen tror enormt meget på Roony Bardghji, og Jens Stage på midtbanen og Nicolai Boilesen i forsvaret får naturligvis også godt med spilletid.

Det kan heller ikke udelukkes, at FCK i nogle kampe vil spille med tre mand i midterforsvaret.

Men uanset, hvordan vi vender og drejer det, er terningerne kastet i FC København.

De to mest markante unge offensivspillere Mohamed Daramy og Jonas Wind er solgt for store millionbeløb, og afløserne ser lovende ud men får heller ikke lang snor til at spille sig sammen.

Dette hold skal fra første dag måle sig med et FC Midtjylland, som jeg tror kommer til at hente over to point i snit i foråret, og det er altså ingen selvfølge, at det sker med en ny spiller på 19, to på 22 år og så Vavro og Babacar som veteranerne på 25 og 28 år.

Nogle vil måske anføre, at det er lang tid siden, Mohamed Daramy blev solgt, men det er det altså ikke.

Det er 10 Superliga-kampe siden, at Daramy blev solgt til Ajax, hvoraf FC København kun vandt de fire, og nu skal man altså fange FC Midtjylland uden Jonas Wind.

En hurtig udregning viser, at FC København i denne sæson har betalt omkring 115 millioner kroner i transfers for fem udlændinge på mellem 18 og 22 år, foruden lejeaftalen med 19-årige Andri Baldursson i sommer.

Det er i høj grad dem, der nu skal vinde DM for FC København, og vel at mærke med Ísak Bergmann Jóhannesson, som tilsyneladende er relativt langt fra idealopstillingen.

Det er spændende og helt sikkert modigt med den ungdomskurs, FC København har slået ind på, for det har klubben, selvom Denis Vavro og Khouma Babacar selvfølgelig trækker den anden vej. 

Det er attraktive spillere, FC København har hentet, men der venter også en betydelig sportslig opgave med at få formet holdet i løbet af de få uger, der er til kampene mod OB, Viborg FF, Randers FC, FC Midtjylland og FC Nordsjælland, som FC København lukket grundspillet med. 

Om det fungerer ved vi og FC København først, når forårssæsonen er i gang, men FC Københavns ledelse skal have den ros, at man ikke er bange for fortiden men sætter det hold og de profiler, man tror giver succes i fremtiden frem for at gøre det, der gav succes fra midten af nullerne til Europa League-kvartfinalen i 2020.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Presset træner vil rotere mod FCM

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Troels Bech slår fast: Glem det!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Barcelona – Newcastle United

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain