Snyder med transfers: Uprofessionelt og korrupt

KOMMENTAR: Transfermarkedet i Europa er blevet det vilde vesten, og det bryder Tipsbladets chefredaktør sig virkelig ikke om.



Det har været en sommer med rekordhandler i Danmark og Europa, hvor salgsrekorden fra Superligaen blev slået med Ernest Nuamahs skifte fra FC Nordsjælland til Olympique Lyon via Molenbeek.

Nuamahs skifte var nok det mest iøjnefaldende i Europa af sin slags, hvor fodboldklubberne kører helt ud til kanten og muligvis også over i forhold til, hvad man må ifølge fodboldens regler, for slet ikke at tale om ånden i de stramninger, FIFA og forbundene har indført.

Men også på et andet felt klemmer skoen, når jeg ser ud over Fodboldeuropa.

For forbundene og ligaforeningerne har virkelig travlt med at give deres egne klubber fordele, konkret her i september i form af længere åbningstider på transfermarkedet.

Fans spørger ofte, om man ikke bare kan forbyde spillersalg, når et lands transfervindue er lukket, for eksempel her i Danmark.

Men det er problemet: Det kan man ikke, som reglerne er nu, uanset hvor meget det frustrerer fans og trænere.

I mange år har forbundene i Portugal og Tyrkiet givet deres egne klubber en stor fordel ved at lade dem handle i 1-2-3 uger ekstra end resten af Europa, det samme har Rusland, Ukraine og Grækenland gjort.

Men nu har også Belgien bidt al skam i sig og hoppet op på en vogn, der er dybt egoistisk og trods fodboldledernes søforklaringer ene og alene handler om at hjælpe egne klubber og tage røven på konkurrenterne i resten af Europa.

Belgien holder åbent til den 6. september, Polen til den 4., Kroatien til den 8., og Grækenland og Tyrkiet bliver først færdige den 15..

Portugal har faktisk slået bak i år og nøjes med at give klubberne indtil mandag med at få papirarbejdet på plads på spillere, man havde en forhåndsaftale på ved midnat i går.

Jeg kan undre mig over, da de danske klubber og deres kolleger finder sig i denne manøvre.

Men ligesom man har snorksovet i timen med multiklub-ejerskaber, bridge transfers, huller på størrelse med dem i skattelovgivninger i Caribien i reguleringen af lejemarkedet og alt muligt andet, tør ingen åbenbart at gå til UEFA og de usolidariske lande og bede dem droppe deres lettere barnagtige unoder.

Det er uprofessionelt og korrupt, i ordets klassiske forstand, at lade sær-hensyn regere, og mærkeligt og dobbeltmoralsk at lade al denne adfærd fortsætte, alt imens fodboldens politiske top har så travlt med at prædike korrekt adfærd og fair play.

Man kunne ønske sig, at nogen tager bladet fra munden og skaber noget rabalder, men vi skal næppe holdet vejret i forventning om, at det snart sker.





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Tullberg tror på overraskelsen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

10 spillere nægtet indrejse til USA

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

DBU: Ham peger vi på

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Sænker prisen mod Midtjylland

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Fem bud på David Nielsens afløser

I forhandlinger med Nartey

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’