Det har været en sommer med rekordhandler i Danmark og Europa, hvor salgsrekorden fra Superligaen blev slået med Ernest Nuamahs skifte fra FC Nordsjælland til Olympique Lyon via Molenbeek.
Nuamahs skifte var nok det mest iøjnefaldende i Europa af sin slags, hvor fodboldklubberne kører helt ud til kanten og muligvis også over i forhold til, hvad man må ifølge fodboldens regler, for slet ikke at tale om ånden i de stramninger, FIFA og forbundene har indført.
Men også på et andet felt klemmer skoen, når jeg ser ud over Fodboldeuropa.
For forbundene og ligaforeningerne har virkelig travlt med at give deres egne klubber fordele, konkret her i september i form af længere åbningstider på transfermarkedet.
Fans spørger ofte, om man ikke bare kan forbyde spillersalg, når et lands transfervindue er lukket, for eksempel her i Danmark.
Men det er problemet: Det kan man ikke, som reglerne er nu, uanset hvor meget det frustrerer fans og trænere.
I mange år har forbundene i Portugal og Tyrkiet givet deres egne klubber en stor fordel ved at lade dem handle i 1-2-3 uger ekstra end resten af Europa, det samme har Rusland, Ukraine og Grækenland gjort.
Men nu har også Belgien bidt al skam i sig og hoppet op på en vogn, der er dybt egoistisk og trods fodboldledernes søforklaringer ene og alene handler om at hjælpe egne klubber og tage røven på konkurrenterne i resten af Europa.
Belgien holder åbent til den 6. september, Polen til den 4., Kroatien til den 8., og Grækenland og Tyrkiet bliver først færdige den 15..
Portugal har faktisk slået bak i år og nøjes med at give klubberne indtil mandag med at få papirarbejdet på plads på spillere, man havde en forhåndsaftale på ved midnat i går.
Jeg kan undre mig over, da de danske klubber og deres kolleger finder sig i denne manøvre.
Men ligesom man har snorksovet i timen med multiklub-ejerskaber, bridge transfers, huller på størrelse med dem i skattelovgivninger i Caribien i reguleringen af lejemarkedet og alt muligt andet, tør ingen åbenbart at gå til UEFA og de usolidariske lande og bede dem droppe deres lettere barnagtige unoder.
Det er uprofessionelt og korrupt, i ordets klassiske forstand, at lade sær-hensyn regere, og mærkeligt og dobbeltmoralsk at lade al denne adfærd fortsætte, alt imens fodboldens politiske top har så travlt med at prædike korrekt adfærd og fair play.
Man kunne ønske sig, at nogen tager bladet fra munden og skaber noget rabalder, men vi skal næppe holdet vejret i forventning om, at det snart sker.
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
AVIS
Intet aftryk!
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
I svime over Oscar Schwartau
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
MEDIE