Snyder med transfers: Uprofessionelt og korrupt

KOMMENTAR: Transfermarkedet i Europa er blevet det vilde vesten, og det bryder Tipsbladets chefredaktør sig virkelig ikke om.



Det har været en sommer med rekordhandler i Danmark og Europa, hvor salgsrekorden fra Superligaen blev slået med Ernest Nuamahs skifte fra FC Nordsjælland til Olympique Lyon via Molenbeek.

Nuamahs skifte var nok det mest iøjnefaldende i Europa af sin slags, hvor fodboldklubberne kører helt ud til kanten og muligvis også over i forhold til, hvad man må ifølge fodboldens regler, for slet ikke at tale om ånden i de stramninger, FIFA og forbundene har indført.

Men også på et andet felt klemmer skoen, når jeg ser ud over Fodboldeuropa.

For forbundene og ligaforeningerne har virkelig travlt med at give deres egne klubber fordele, konkret her i september i form af længere åbningstider på transfermarkedet.

Fans spørger ofte, om man ikke bare kan forbyde spillersalg, når et lands transfervindue er lukket, for eksempel her i Danmark.

Men det er problemet: Det kan man ikke, som reglerne er nu, uanset hvor meget det frustrerer fans og trænere.

I mange år har forbundene i Portugal og Tyrkiet givet deres egne klubber en stor fordel ved at lade dem handle i 1-2-3 uger ekstra end resten af Europa, det samme har Rusland, Ukraine og Grækenland gjort.

Men nu har også Belgien bidt al skam i sig og hoppet op på en vogn, der er dybt egoistisk og trods fodboldledernes søforklaringer ene og alene handler om at hjælpe egne klubber og tage røven på konkurrenterne i resten af Europa.

Belgien holder åbent til den 6. september, Polen til den 4., Kroatien til den 8., og Grækenland og Tyrkiet bliver først færdige den 15..

Portugal har faktisk slået bak i år og nøjes med at give klubberne indtil mandag med at få papirarbejdet på plads på spillere, man havde en forhåndsaftale på ved midnat i går.

Jeg kan undre mig over, da de danske klubber og deres kolleger finder sig i denne manøvre.

Men ligesom man har snorksovet i timen med multiklub-ejerskaber, bridge transfers, huller på størrelse med dem i skattelovgivninger i Caribien i reguleringen af lejemarkedet og alt muligt andet, tør ingen åbenbart at gå til UEFA og de usolidariske lande og bede dem droppe deres lettere barnagtige unoder.

Det er uprofessionelt og korrupt, i ordets klassiske forstand, at lade sær-hensyn regere, og mærkeligt og dobbeltmoralsk at lade al denne adfærd fortsætte, alt imens fodboldens politiske top har så travlt med at prædike korrekt adfærd og fair play.

Man kunne ønske sig, at nogen tager bladet fra munden og skaber noget rabalder, men vi skal næppe holdet vejret i forventning om, at det snart sker.






‘Han har ikke noget at tilføre FC København’


FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Bekræfter FC København-historie

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Meldes på vej mod nyt skifte

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’