Snyder med transfers: Uprofessionelt og korrupt

KOMMENTAR: Transfermarkedet i Europa er blevet det vilde vesten, og det bryder Tipsbladets chefredaktør sig virkelig ikke om.



Det har været en sommer med rekordhandler i Danmark og Europa, hvor salgsrekorden fra Superligaen blev slået med Ernest Nuamahs skifte fra FC Nordsjælland til Olympique Lyon via Molenbeek.

Nuamahs skifte var nok det mest iøjnefaldende i Europa af sin slags, hvor fodboldklubberne kører helt ud til kanten og muligvis også over i forhold til, hvad man må ifølge fodboldens regler, for slet ikke at tale om ånden i de stramninger, FIFA og forbundene har indført.

Men også på et andet felt klemmer skoen, når jeg ser ud over Fodboldeuropa.

For forbundene og ligaforeningerne har virkelig travlt med at give deres egne klubber fordele, konkret her i september i form af længere åbningstider på transfermarkedet.

Fans spørger ofte, om man ikke bare kan forbyde spillersalg, når et lands transfervindue er lukket, for eksempel her i Danmark.

Men det er problemet: Det kan man ikke, som reglerne er nu, uanset hvor meget det frustrerer fans og trænere.

I mange år har forbundene i Portugal og Tyrkiet givet deres egne klubber en stor fordel ved at lade dem handle i 1-2-3 uger ekstra end resten af Europa, det samme har Rusland, Ukraine og Grækenland gjort.

Men nu har også Belgien bidt al skam i sig og hoppet op på en vogn, der er dybt egoistisk og trods fodboldledernes søforklaringer ene og alene handler om at hjælpe egne klubber og tage røven på konkurrenterne i resten af Europa.

Belgien holder åbent til den 6. september, Polen til den 4., Kroatien til den 8., og Grækenland og Tyrkiet bliver først færdige den 15..

Portugal har faktisk slået bak i år og nøjes med at give klubberne indtil mandag med at få papirarbejdet på plads på spillere, man havde en forhåndsaftale på ved midnat i går.

Jeg kan undre mig over, da de danske klubber og deres kolleger finder sig i denne manøvre.

Men ligesom man har snorksovet i timen med multiklub-ejerskaber, bridge transfers, huller på størrelse med dem i skattelovgivninger i Caribien i reguleringen af lejemarkedet og alt muligt andet, tør ingen åbenbart at gå til UEFA og de usolidariske lande og bede dem droppe deres lettere barnagtige unoder.

Det er uprofessionelt og korrupt, i ordets klassiske forstand, at lade sær-hensyn regere, og mærkeligt og dobbeltmoralsk at lade al denne adfærd fortsætte, alt imens fodboldens politiske top har så travlt med at prædike korrekt adfærd og fair play.

Man kunne ønske sig, at nogen tager bladet fra munden og skaber noget rabalder, men vi skal næppe holdet vejret i forventning om, at det snart sker.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Den største genistreg i Superligaen?

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Lukas Lerager fortryder slet ikke!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Vejle Boldklub – FC København

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Ringet op af Brøndby-træner

Stor dramatik: Liverpool slår Everton



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Steve Cooper storroser stjerne

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

FC Nordsjælland – Viborg FF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

Mål i begge ender i Farum