Det har været en sommer med rekordhandler i Danmark og Europa, hvor salgsrekorden fra Superligaen blev slået med Ernest Nuamahs skifte fra FC Nordsjælland til Olympique Lyon via Molenbeek.
Nuamahs skifte var nok det mest iøjnefaldende i Europa af sin slags, hvor fodboldklubberne kører helt ud til kanten og muligvis også over i forhold til, hvad man må ifølge fodboldens regler, for slet ikke at tale om ånden i de stramninger, FIFA og forbundene har indført.
Men også på et andet felt klemmer skoen, når jeg ser ud over Fodboldeuropa.
For forbundene og ligaforeningerne har virkelig travlt med at give deres egne klubber fordele, konkret her i september i form af længere åbningstider på transfermarkedet.
Fans spørger ofte, om man ikke bare kan forbyde spillersalg, når et lands transfervindue er lukket, for eksempel her i Danmark.
Men det er problemet: Det kan man ikke, som reglerne er nu, uanset hvor meget det frustrerer fans og trænere.
I mange år har forbundene i Portugal og Tyrkiet givet deres egne klubber en stor fordel ved at lade dem handle i 1-2-3 uger ekstra end resten af Europa, det samme har Rusland, Ukraine og Grækenland gjort.
Men nu har også Belgien bidt al skam i sig og hoppet op på en vogn, der er dybt egoistisk og trods fodboldledernes søforklaringer ene og alene handler om at hjælpe egne klubber og tage røven på konkurrenterne i resten af Europa.
Belgien holder åbent til den 6. september, Polen til den 4., Kroatien til den 8., og Grækenland og Tyrkiet bliver først færdige den 15..
Portugal har faktisk slået bak i år og nøjes med at give klubberne indtil mandag med at få papirarbejdet på plads på spillere, man havde en forhåndsaftale på ved midnat i går.
Jeg kan undre mig over, da de danske klubber og deres kolleger finder sig i denne manøvre.
Men ligesom man har snorksovet i timen med multiklub-ejerskaber, bridge transfers, huller på størrelse med dem i skattelovgivninger i Caribien i reguleringen af lejemarkedet og alt muligt andet, tør ingen åbenbart at gå til UEFA og de usolidariske lande og bede dem droppe deres lettere barnagtige unoder.
Det er uprofessionelt og korrupt, i ordets klassiske forstand, at lade sær-hensyn regere, og mærkeligt og dobbeltmoralsk at lade al denne adfærd fortsætte, alt imens fodboldens politiske top har så travlt med at prædike korrekt adfærd og fair play.
Man kunne ønske sig, at nogen tager bladet fra munden og skaber noget rabalder, men vi skal næppe holdet vejret i forventning om, at det snart sker.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
MEDIE