Snyder med transfers: Uprofessionelt og korrupt

KOMMENTAR: Transfermarkedet i Europa er blevet det vilde vesten, og det bryder Tipsbladets chefredaktør sig virkelig ikke om.



Det har været en sommer med rekordhandler i Danmark og Europa, hvor salgsrekorden fra Superligaen blev slået med Ernest Nuamahs skifte fra FC Nordsjælland til Olympique Lyon via Molenbeek.

Nuamahs skifte var nok det mest iøjnefaldende i Europa af sin slags, hvor fodboldklubberne kører helt ud til kanten og muligvis også over i forhold til, hvad man må ifølge fodboldens regler, for slet ikke at tale om ånden i de stramninger, FIFA og forbundene har indført.

Men også på et andet felt klemmer skoen, når jeg ser ud over Fodboldeuropa.

For forbundene og ligaforeningerne har virkelig travlt med at give deres egne klubber fordele, konkret her i september i form af længere åbningstider på transfermarkedet.

Fans spørger ofte, om man ikke bare kan forbyde spillersalg, når et lands transfervindue er lukket, for eksempel her i Danmark.

Men det er problemet: Det kan man ikke, som reglerne er nu, uanset hvor meget det frustrerer fans og trænere.

I mange år har forbundene i Portugal og Tyrkiet givet deres egne klubber en stor fordel ved at lade dem handle i 1-2-3 uger ekstra end resten af Europa, det samme har Rusland, Ukraine og Grækenland gjort.

Men nu har også Belgien bidt al skam i sig og hoppet op på en vogn, der er dybt egoistisk og trods fodboldledernes søforklaringer ene og alene handler om at hjælpe egne klubber og tage røven på konkurrenterne i resten af Europa.

Belgien holder åbent til den 6. september, Polen til den 4., Kroatien til den 8., og Grækenland og Tyrkiet bliver først færdige den 15..

Portugal har faktisk slået bak i år og nøjes med at give klubberne indtil mandag med at få papirarbejdet på plads på spillere, man havde en forhåndsaftale på ved midnat i går.

Jeg kan undre mig over, da de danske klubber og deres kolleger finder sig i denne manøvre.

Men ligesom man har snorksovet i timen med multiklub-ejerskaber, bridge transfers, huller på størrelse med dem i skattelovgivninger i Caribien i reguleringen af lejemarkedet og alt muligt andet, tør ingen åbenbart at gå til UEFA og de usolidariske lande og bede dem droppe deres lettere barnagtige unoder.

Det er uprofessionelt og korrupt, i ordets klassiske forstand, at lade sær-hensyn regere, og mærkeligt og dobbeltmoralsk at lade al denne adfærd fortsætte, alt imens fodboldens politiske top har så travlt med at prædike korrekt adfærd og fair play.

Man kunne ønske sig, at nogen tager bladet fra munden og skaber noget rabalder, men vi skal næppe holdet vejret i forventning om, at det snart sker.





Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Værste i 16 år



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Dommerekspert: Glem det, FCK!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!