Det har været en sommer med rekordhandler i Danmark og Europa, hvor salgsrekorden fra Superligaen blev slået med Ernest Nuamahs skifte fra FC Nordsjælland til Olympique Lyon via Molenbeek.
Nuamahs skifte var nok det mest iøjnefaldende i Europa af sin slags, hvor fodboldklubberne kører helt ud til kanten og muligvis også over i forhold til, hvad man må ifølge fodboldens regler, for slet ikke at tale om ånden i de stramninger, FIFA og forbundene har indført.
Men også på et andet felt klemmer skoen, når jeg ser ud over Fodboldeuropa.
For forbundene og ligaforeningerne har virkelig travlt med at give deres egne klubber fordele, konkret her i september i form af længere åbningstider på transfermarkedet.
Fans spørger ofte, om man ikke bare kan forbyde spillersalg, når et lands transfervindue er lukket, for eksempel her i Danmark.
Men det er problemet: Det kan man ikke, som reglerne er nu, uanset hvor meget det frustrerer fans og trænere.
I mange år har forbundene i Portugal og Tyrkiet givet deres egne klubber en stor fordel ved at lade dem handle i 1-2-3 uger ekstra end resten af Europa, det samme har Rusland, Ukraine og Grækenland gjort.
Men nu har også Belgien bidt al skam i sig og hoppet op på en vogn, der er dybt egoistisk og trods fodboldledernes søforklaringer ene og alene handler om at hjælpe egne klubber og tage røven på konkurrenterne i resten af Europa.
Belgien holder åbent til den 6. september, Polen til den 4., Kroatien til den 8., og Grækenland og Tyrkiet bliver først færdige den 15..
Portugal har faktisk slået bak i år og nøjes med at give klubberne indtil mandag med at få papirarbejdet på plads på spillere, man havde en forhåndsaftale på ved midnat i går.
Jeg kan undre mig over, da de danske klubber og deres kolleger finder sig i denne manøvre.
Men ligesom man har snorksovet i timen med multiklub-ejerskaber, bridge transfers, huller på størrelse med dem i skattelovgivninger i Caribien i reguleringen af lejemarkedet og alt muligt andet, tør ingen åbenbart at gå til UEFA og de usolidariske lande og bede dem droppe deres lettere barnagtige unoder.
Det er uprofessionelt og korrupt, i ordets klassiske forstand, at lade sær-hensyn regere, og mærkeligt og dobbeltmoralsk at lade al denne adfærd fortsætte, alt imens fodboldens politiske top har så travlt med at prædike korrekt adfærd og fair play.
Man kunne ønske sig, at nogen tager bladet fra munden og skaber noget rabalder, men vi skal næppe holdet vejret i forventning om, at det snart sker.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Superliga-træner enormt stolt
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
‘Jeg er fucking irriteret’
HELT VILDT
FC København-fans raser
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
FC København misser top seks
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
OPTAKT
Sønderjyske – OB
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT