Først en disclaimer: Der findes ikke en kåring som årets katastrofe i europæisk fodbold.
Men hvis vi ser bort fra de store klubber, der sælger sig selv og deres stolte historie til diktaturer, der i nogle tilfælde snigmyrder deres egne borgere, må SønderjyskE ligge godt til i kandidatfeltet.
I begyndelsen af året lå SønderjyskE til at komme i Top 6 i Superligaen.
Sportschef Hans-Jørgen Haysen sagde op for at tage det tilsvarende job i AGF (det nåede han aldrig grundet en MeToo-sag i SønderjyskE-tiden), cheftræner Glen Riddersholm og den ny amerikanske ledelse var helt tydeligt ikke enige om tilgangen af spillere, og flere chancer for at sikre Top 6 blev spildt.
En overgang truede nedrykning endda, indtil holdet med en fin slutspurt spillede sig i pokalfinalen, der blev tabt klart og fortjent til Randers.
Riddersholm blev fyret, Michael Boris hyret, truppen forynget i transfervinduet, og en ny, ambitiøs spillestil med højt pres faldt totalt til jorden, før Boris blev fyret oven på 0-6-nederlaget til Silkeborg for en uge siden.
Søndag eftermiddag tabte SønderjyskE så ganske fortjent i Vejle, der nu ånder sønderjyderne i nakken i tabellen. (læs mere om kampen her)
Tingene kan stadig reddes i foråret, og hvis den ny sportschef Esben Hansen og ledelsen i Haderslev (og New York?) finder de rette folk i januars transfervindue, men der er saftsusemig langt op fra at være det mest ufarlige hold i ligaen, der har sølle ni point.
Som skrevet efterhånden mange gange:
Det er ledelsens og ejerens ret at sætte kursen, og foryngelse kan være fint.
Men det er bundhamrende naivt at tro, man har opfundet en ny og revolutionerende strategi, der blæser alle andre af banen, fordi man melder ud, at man satser på at hente unge spillere fra især udlandet via en datadrevet tilgang til scouting og rekruttering.
Den tilgang er lige så nyskabende som hakkebøffer og pommes fritter med købe-bearnaise, efterfulgt af softice med chokoladesovs.
SønderjyskE har flyttet sig over i den del af transfermarkedet og fodboldverdenen, hvor allerflest klubber befinder sig i disse år, og det vel at mærke efter man siden 2008 har overlevet på at hente ældre spillere end nærmest alle andre i Superligaen.
De spillere fik SønderjyskE til at blive i Superligaen, mange gange på et budget i nedrykningsklassen, og de pauvre resultater og det udsigtsløse spil peger direkte tilbage på den amerikanske ejer.
Man kan nå at redde livet, især hvis man finder et par klassespillere på januarmarkedet, men indtil da er SønderjyskE’s skæbne en af de mest ulykkelige, en klub i de efterhånden mange klubsamarbejdsmodeller i verden har lidt.
FCM er langt fra i mål endnu

Det er ikke hver gang, FC Midtjylland vil tabe en kamp 0-3, hvor man dominerer så relativt meget som i Århus.
Men i det store billede har FC Midtjylland fået mere, end man fortjente hjemme i ligaen, så når ærgrelsen lægger sig, er det med at skrue en god afslutning på 2021 sammen og blive klar til et 2022, hvor man skal spille 10-15 procent bedre, især med bolden.
Flere af de nye folk vil være bedre til næste år, og Marrony skal pinedød arbejdes ind på holdet og være kampklar uden skader og efterslæb, for der findes ikke et scenarie, hvor det er fint, at han er indskifter i 2022, når klubben har investeret så tungt i ham.
Men: At ligge på førstepladsen med to runder tilbage af efteråret havde FC Midtjylland på alle tænkelige måder været glad for, da man i sommer fik ny cheftræner og skiftede adskillige spillere ud, så ingen grund til alarm.
Og så et lille PS: AGF’s Mikael Anderson med de mange år på bagen i FC Midtjylland gjorde sig selv upopulær hos nogle af FCM-fansene, da han fejrede sit mål foran gæsternes fanafsnit på stadion.
Det er helt fair, at man hyler og pifter af den hjemvendte AGF, som FC Midtjylland plukkede i den århusianske ungdomsafdeling, men så må man også kunne tåle at få noget røg tilbage, når Anderson scorer i den kamp, han allerhelst vil score i.
Langt hellere det end den der nedtonede ‘jeg-jubler-ikke-mod-min-tidligere-klub’, som er på mode i disse år.
FC Nordsjælland balancerer på kanten af klippen
FC Nordsjælland altså.
Det var ingen god kamp, men foran 2-1 så sent i Viborg skal man vinde.
Problemerne er stadig til stede i FCN, men et point var dog brugbart i bunden af rækken, hvor man nu har to kampe til vinterpausen mod Silkeborg og OB.
VFF ligner stadig et hold, der overlever i Superligaen, men de her kampe, hvor man dominerer uden at vinde, kan hjemsøge oprykkerne til foråret.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
OPTAKT
Sønderjyske – OB
OPTAKT
FC København – Randers FC
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
