– Lige så nyskabende som hakkebøffer og fritter

SUPERLIGA-ANALYSE: Det nytter ikke, at FC Midtjylland taber 0-3 i Århus efter en så vigtig sejr som den i Beograd. Og så er SønderjyskE faldet i et dybt hul efter et strategiskift, der kan give klubben et kæmpe efterslæb til foråret.



Først en disclaimer: Der findes ikke en kåring som årets katastrofe i europæisk fodbold.

Men hvis vi ser bort fra de store klubber, der sælger sig selv og deres stolte historie til diktaturer, der i nogle tilfælde snigmyrder deres egne borgere, må SønderjyskE ligge godt til i kandidatfeltet.

I begyndelsen af året lå SønderjyskE til at komme i Top 6 i Superligaen.

Sportschef Hans-Jørgen Haysen sagde op for at tage det tilsvarende job i AGF (det nåede han aldrig grundet en MeToo-sag i SønderjyskE-tiden), cheftræner Glen Riddersholm og den ny amerikanske ledelse var helt tydeligt ikke enige om tilgangen af spillere, og flere chancer for at sikre Top 6 blev spildt.

En overgang truede nedrykning endda, indtil holdet med en fin slutspurt spillede sig i pokalfinalen, der blev tabt klart og fortjent til Randers.

Riddersholm blev fyret, Michael Boris hyret, truppen forynget i transfervinduet, og en ny, ambitiøs spillestil med højt pres faldt totalt til jorden, før Boris blev fyret oven på 0-6-nederlaget til Silkeborg for en uge siden.

Søndag eftermiddag tabte SønderjyskE så ganske fortjent i Vejle, der nu ånder sønderjyderne i nakken i tabellen. (læs mere om kampen her)

Tingene kan stadig reddes i foråret, og hvis den ny sportschef Esben Hansen og ledelsen i Haderslev (og New York?) finder de rette folk i januars transfervindue, men der er saftsusemig langt op fra at være det mest ufarlige hold i ligaen, der har sølle ni point.

Som skrevet efterhånden mange gange:

Det er ledelsens og ejerens ret at sætte kursen, og foryngelse kan være fint.

Men det er bundhamrende naivt at tro, man har opfundet en ny og revolutionerende strategi, der blæser alle andre af banen, fordi man melder ud, at man satser på at hente unge spillere fra især udlandet via en datadrevet tilgang til scouting og rekruttering.

Den tilgang er lige så nyskabende som hakkebøffer og pommes fritter med købe-bearnaise, efterfulgt af softice med chokoladesovs.

SønderjyskE har flyttet sig over i den del af transfermarkedet og fodboldverdenen, hvor allerflest klubber befinder sig i disse år, og det vel at mærke efter man siden 2008 har overlevet på at hente ældre spillere end nærmest alle andre i Superligaen.

De spillere fik SønderjyskE til at blive i Superligaen, mange gange på et budget i nedrykningsklassen, og de pauvre resultater og det udsigtsløse spil peger direkte tilbage på den amerikanske ejer.

Man kan nå at redde livet, især hvis man finder et par klassespillere på januarmarkedet, men indtil da er SønderjyskE’s skæbne en af de mest ulykkelige, en klub i de efterhånden mange klubsamarbejdsmodeller i verden har lidt.

FCM er langt fra i mål endnu

GettyImages-1236416520

Det er ikke hver gang, FC Midtjylland vil tabe en kamp 0-3, hvor man dominerer så relativt meget som i Århus.

Men i det store billede har FC Midtjylland fået mere, end man fortjente hjemme i ligaen, så når ærgrelsen lægger sig, er det med at skrue en god afslutning på 2021 sammen og blive klar til et 2022, hvor man skal spille 10-15 procent bedre, især med bolden.

Flere af de nye folk vil være bedre til næste år, og Marrony skal pinedød arbejdes ind på holdet og være kampklar uden skader og efterslæb, for der findes ikke et scenarie, hvor det er fint, at han er indskifter i 2022, når klubben har investeret så tungt i ham.

Men: At ligge på førstepladsen med to runder tilbage af efteråret havde FC Midtjylland på alle tænkelige måder været glad for, da man i sommer fik ny cheftræner og skiftede adskillige spillere ud, så ingen grund til alarm.

Og så et lille PS: AGF’s Mikael Anderson med de mange år på bagen i FC Midtjylland gjorde sig selv upopulær hos nogle af FCM-fansene, da han fejrede sit mål foran gæsternes fanafsnit på stadion. 

Det er helt fair, at man hyler og pifter af den hjemvendte AGF, som FC Midtjylland plukkede i den århusianske ungdomsafdeling, men så må man også kunne tåle at få noget røg tilbage, når Anderson scorer i den kamp, han allerhelst vil score i.

Langt hellere det end den der nedtonede ‘jeg-jubler-ikke-mod-min-tidligere-klub’, som er på mode i disse år.


FC Nordsjælland balancerer på kanten af klippen
FC Nordsjælland altså.
Det var ingen god kamp, men foran 2-1 så sent i Viborg skal man vinde.

Problemerne er stadig til stede i FCN, men et point var dog brugbart i bunden af rækken, hvor man nu har to kampe til vinterpausen mod Silkeborg og OB.

VFF ligner stadig et hold, der overlever i Superligaen, men de her kampe, hvor man dominerer uden at vinde, kan hjemsøge oprykkerne til foråret.





LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Sonne vender tilbage

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos