Det er tid til at følge op på, hvad vi har set i den første tredjedel af Superligaen.
I begyndelsen af sæsonen så vi i Tipsbladet nærmere på, hvilke af de unge spillere, der kunne stå til et gennembrud.
Efter 13 spillerunder, europæiske kampe og flere runder i pokalen samt sæsonens første Superliga-trænerfyring i Odense er det lettere at komme med et bud på, hvem de næste unge, kommende Superliga-profiler er.
Roony Bardghji, FCK, 17 år
Vi kan nemt glemme, at han stadig ikke er voksen, teenageren fra Skåne med de skønne afslutninger.
Efter masser af tvivl og usikkerhed i sidste sæson lader det til, at Bardghji og FC København har knækket koden. I de store Champions League- og Superliga-kampe er Bardghji stadig primært indskifter.
Men efter to håndfulde scoringer og flere gode oplæg til holdkammerater kan vi se, at Bardghji som håbet både bliver en bedre afslutter og så ikke mindst til at aflæse, hvor han skal positionere sig, og hvordan han sørger for ikke at falde ud af kampene.
Mario Dorgeles, FCN, 19 år
Ibrahim Osman får fuldt forståeligt stor opmærksomhed efter salget af Ernest Nuamah, og det samme gør de to lejede teenagere Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen, der spillede en flot kamp i pokalen mod Viborg i onsdags.
Men måske ender det med, at ivorianeren Dorgeles bliver det største navn, når vi om nogle år ser tilbage på den nuværende FCN-trup.
Han er indskifter og skal naturligvis spille sig i startopstillingen, før han virkelig bliver en profil, men der er så meget gods i midtbanespilleren, at vi kunne se ham som en af Superligaens store åbenbaringer næste år.
Charly Nouck, OB, 19 år
Man tænker jo ikke lige lovende takter og ‘OB’ i samme sætning i denne uge, hvor Andreas Alm mistede jobbet efter et 1-3-nederlag i pokalen til Fredericia fra toppen af 1. Division.
Men det er naturligvis ikke en 19-årig forwards skyld, at en klub og de erfarne spillere underpræsterer og har gjort det, siden han lige var begyndt i folkeskolen.
I OB’s gode perioder har Charly Nouck været et frisk pust med sit pågående spil, og bliver han nogle procent bedre, kan han sagtens blive en Superliga-profil for OB, der trods alt har et for godt hold til at rykke ned, hvis man da ellers vågner til dåd efter nytår.
Oscar Schwartau, BIF, 17 år
Det har slet ikke været Schwartaus år, som mange Brøndby-fans måske havde håbet. Brøndby har ikke voldsomt mange egenudviklede spillere inde omkring spilletid på førsteholdet lige nu, men Schwartau har vist nok til, at jeg klart forventer et Superliga-gennembrud. Det er så ikke sikkert, det bliver i Brøndby, og vi har jo hørt om den usædvanligt offentlige uoverensstemmelse mellem klubben og Schwartaus agenter. Men mon ikke de ender med at finde hinanden, eller Schwartau får chancen et andet sted – det berettiger talentet til.
Oliver Provstgaard, Vejle, 20 år
Hvordan ville Provstgaard klare sig i Superligaen? En alvorlig skade har slået en del i stykker for Provstgaard i hans tid som seniorspiller, og en plads under nedrykningsstregen er jo ikke just argument for, at der venter Provstgaard store ting. Men jeg ville i 100 ud af 100 tilfælde vælge den 20-årige dansker frem for den flamboyante sidemand Raul Albentosa.

Franculino, FCM, 19 år
I nogle situationer ligner Franculino en divisionsspiller, eller måske nærmere, hvad han er: En helt fersk, uprøvet spiller i voksenfodbold.
Men når forwarden rammer sit og holdets flow, forstår man til fulde, at FC Midtjylland var parat til at lægge sig ud med storklubben Benfica for at fingre i Franculino fra portugisernes U/19-hold.
Han er aggressiv, direkte, har en yderst interessant kombination af fysik og teknik, og så er han opportunistisk og uforudsigelig på en måde, der må være voldsomt irriterende at spille mod.
Tochi Chukwuani, Lyngby, 20 år
Jeg troede, han ville få et stort gennembrud i FC Nordsjælland, men der skulle en omvej og nogle flere erfaringer til, før Chukwuani slog til i Lyngby. Midtbanespilleren er mere etableret end de fleste øvrige navne i min gennemgang, men hans gode kampe og perioder er så interessante og lovende, at ryger med her: Han kunne være kommet til Brøndby i sommer og spiller sikkert i en større klub allerede om et år.
Filip Bundgaard, Randers FC, 19 år
Han har ligesom Chukwuani mange Superliga-kampe, og selvom vi stadig mangler at se de sidste procent i topniveau og stabilt Superliga-spil, er U/21-landsholdsspilleren en spændende type. AGF og FC Nordsjælland har haft kig på et køb af forwarden, der dog ikke har haft travlt med at komme videre.
Alexander Busch, Silkeborg IF, 20 år
Vi havde ham i kikkerten i sidste sæson, men nu føler jeg mig sikker: SIF har fundet endnu en topspiller fra ungdomsafdelingen. Selvfølgelig stjæler den anden Alexander oppe foran opmærksomheden, helt fortjent, men det er imponerende at se Busch’ spil og Silkeborgs evne til at genopbygge indefra, uanset hvor meget vi uden for klubben skriger på massive indkøb.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADETS DOM