Talentudviklingen har æren for Danmarks succes

LEDER: Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, roser det store talentarbejde i Superligaen.



Det er svært at være pessimist på dansk fodbolds vegne.

Som Tipsbladets kan fortælle i dag, har Superligaen denne sommer sat salgsrekord ved at sælge spillere for over 600 millioner kroner, altovervejende ved klubskifter til udlandet.

Og i den forgangne uge vandt landsholdet tre VM-kvalifikationskampe med samlet 8-0. Selvom det var mod jævne modstandere, er de gode takter fra Mikkel Damsgaard, Andreas Skov Olsen og resten af holdet bemærkelsesværdige (at placeringen af VM i Qatar stadig er en historisk stor fejltagelse er ikke spillere og træneres skyld).

Og fællesnævneren?

Det er det gode talentarbejde i Superligaen, som også spiller en rolle i, at der på torsdag er hele fire danske klubber i aktion i de tre europæiske turneringer.

Lad os begynde med Superliga-salgene.

Det kan være et tilfælde og en ophobning af gode spillere efter sidste års stilstand, der pustede til salgsrekorden.

Men der er god grund til at glæde sig i Herning, Farum, Brøndby, København og Vejles ungdomsafdelinger, og det samme i klubber som Esbjerg og FC Nordsjællands samarbejdsklub og akademi Right To Dream i Ghana, der selvfølgelig har andel i, hvor dygtige spillere henholdsvis Anders Dreyer og Kamaldeen Sulemana er blevet.

De udenlandske klubber lægger ikke både 50 og 100 millioner kroner i Danmark, fordi de kan lide den danske humor og samfundssindet. Det hjælper selvfølgelig, at spillerne er godt skolet på og uden for banen, men først og fremmest køber udlandet dygtige unge fodboldspillere, der kan blive endnu dygtigere.

Og se landsholdets fornemme 3-0-mål mod Israel.

En aflevering fra det AaB-uddannede godstog Joakim Mæhle til elegantieren Mikkel Damsgaard, der så sent som for 13 måneder siden spillede sin seneste og nok også sidste Superliga-kamp for FC Nordsjælland, blev vippet over til Andreas Skov Olsen, ligeledes FC Nordsjælland-uddannet, som firsttimede bolden over i fjerne målhjørne.

Der var aftryk fra Brøndby, FC København, FC Midtjylland, AaB, FC Nordsjælland og Lyngby i startopstillingen, på bænken sad endnu flere folk med en nær fortid i Superligaen eller daglig gang samme sted.

Landsholdets flotte resultater de seneste år og spillet under Kasper Hjulmand vidner om, at man lærer de unge mennesker at spille god fodbold i Danmark og ikke mindst giver dem værktøjerne til at blive endnu bedre i udlandet.

Selvfølgelig kan det blive endnu bedre, for eksempel ved at man bliver bedre til at fange de dygtige børn og teenagere, der er født sent på året og bliver tromlet af ældre og større spillere. Tro mig, det er stadig et tema.

Men det er på sin plads at glæde sig over de gode takter, og mon ikke der er endnu mere i vente fra både landshold og klubber i den kommende tid.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_10-09-2021_Lands_1udg-page-001





Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Legender med dyster melding

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afsløring: OB køber ny profil for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Dansk landsholdsspiller imponerer

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Verdensstjernes søn landet i København

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Michael Carrick storhylder

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale