Det er svært at være pessimist på dansk fodbolds vegne.
Som Tipsbladets kan fortælle i dag, har Superligaen denne sommer sat salgsrekord ved at sælge spillere for over 600 millioner kroner, altovervejende ved klubskifter til udlandet.
Og i den forgangne uge vandt landsholdet tre VM-kvalifikationskampe med samlet 8-0. Selvom det var mod jævne modstandere, er de gode takter fra Mikkel Damsgaard, Andreas Skov Olsen og resten af holdet bemærkelsesværdige (at placeringen af VM i Qatar stadig er en historisk stor fejltagelse er ikke spillere og træneres skyld).
Og fællesnævneren?
Det er det gode talentarbejde i Superligaen, som også spiller en rolle i, at der på torsdag er hele fire danske klubber i aktion i de tre europæiske turneringer.
Lad os begynde med Superliga-salgene.
Det kan være et tilfælde og en ophobning af gode spillere efter sidste års stilstand, der pustede til salgsrekorden.
Men der er god grund til at glæde sig i Herning, Farum, Brøndby, København og Vejles ungdomsafdelinger, og det samme i klubber som Esbjerg og FC Nordsjællands samarbejdsklub og akademi Right To Dream i Ghana, der selvfølgelig har andel i, hvor dygtige spillere henholdsvis Anders Dreyer og Kamaldeen Sulemana er blevet.
De udenlandske klubber lægger ikke både 50 og 100 millioner kroner i Danmark, fordi de kan lide den danske humor og samfundssindet. Det hjælper selvfølgelig, at spillerne er godt skolet på og uden for banen, men først og fremmest køber udlandet dygtige unge fodboldspillere, der kan blive endnu dygtigere.
Og se landsholdets fornemme 3-0-mål mod Israel.
En aflevering fra det AaB-uddannede godstog Joakim Mæhle til elegantieren Mikkel Damsgaard, der så sent som for 13 måneder siden spillede sin seneste og nok også sidste Superliga-kamp for FC Nordsjælland, blev vippet over til Andreas Skov Olsen, ligeledes FC Nordsjælland-uddannet, som firsttimede bolden over i fjerne målhjørne.
Der var aftryk fra Brøndby, FC København, FC Midtjylland, AaB, FC Nordsjælland og Lyngby i startopstillingen, på bænken sad endnu flere folk med en nær fortid i Superligaen eller daglig gang samme sted.
Landsholdets flotte resultater de seneste år og spillet under Kasper Hjulmand vidner om, at man lærer de unge mennesker at spille god fodbold i Danmark og ikke mindst giver dem værktøjerne til at blive endnu bedre i udlandet.
Selvfølgelig kan det blive endnu bedre, for eksempel ved at man bliver bedre til at fange de dygtige børn og teenagere, der er født sent på året og bliver tromlet af ældre og større spillere. Tro mig, det er stadig et tema.
Men det er på sin plads at glæde sig over de gode takter, og mon ikke der er endnu mere i vente fra både landshold og klubber i den kommende tid.

LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
