Det er svært at være pessimist på dansk fodbolds vegne.
Som Tipsbladets kan fortælle i dag, har Superligaen denne sommer sat salgsrekord ved at sælge spillere for over 600 millioner kroner, altovervejende ved klubskifter til udlandet.
Og i den forgangne uge vandt landsholdet tre VM-kvalifikationskampe med samlet 8-0. Selvom det var mod jævne modstandere, er de gode takter fra Mikkel Damsgaard, Andreas Skov Olsen og resten af holdet bemærkelsesværdige (at placeringen af VM i Qatar stadig er en historisk stor fejltagelse er ikke spillere og træneres skyld).
Og fællesnævneren?
Det er det gode talentarbejde i Superligaen, som også spiller en rolle i, at der på torsdag er hele fire danske klubber i aktion i de tre europæiske turneringer.
Lad os begynde med Superliga-salgene.
Det kan være et tilfælde og en ophobning af gode spillere efter sidste års stilstand, der pustede til salgsrekorden.
Men der er god grund til at glæde sig i Herning, Farum, Brøndby, København og Vejles ungdomsafdelinger, og det samme i klubber som Esbjerg og FC Nordsjællands samarbejdsklub og akademi Right To Dream i Ghana, der selvfølgelig har andel i, hvor dygtige spillere henholdsvis Anders Dreyer og Kamaldeen Sulemana er blevet.
De udenlandske klubber lægger ikke både 50 og 100 millioner kroner i Danmark, fordi de kan lide den danske humor og samfundssindet. Det hjælper selvfølgelig, at spillerne er godt skolet på og uden for banen, men først og fremmest køber udlandet dygtige unge fodboldspillere, der kan blive endnu dygtigere.
Og se landsholdets fornemme 3-0-mål mod Israel.
En aflevering fra det AaB-uddannede godstog Joakim Mæhle til elegantieren Mikkel Damsgaard, der så sent som for 13 måneder siden spillede sin seneste og nok også sidste Superliga-kamp for FC Nordsjælland, blev vippet over til Andreas Skov Olsen, ligeledes FC Nordsjælland-uddannet, som firsttimede bolden over i fjerne målhjørne.
Der var aftryk fra Brøndby, FC København, FC Midtjylland, AaB, FC Nordsjælland og Lyngby i startopstillingen, på bænken sad endnu flere folk med en nær fortid i Superligaen eller daglig gang samme sted.
Landsholdets flotte resultater de seneste år og spillet under Kasper Hjulmand vidner om, at man lærer de unge mennesker at spille god fodbold i Danmark og ikke mindst giver dem værktøjerne til at blive endnu bedre i udlandet.
Selvfølgelig kan det blive endnu bedre, for eksempel ved at man bliver bedre til at fange de dygtige børn og teenagere, der er født sent på året og bliver tromlet af ældre og større spillere. Tro mig, det er stadig et tema.
Men det er på sin plads at glæde sig over de gode takter, og mon ikke der er endnu mere i vente fra både landshold og klubber i den kommende tid.

LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
AVIS
Storklub har taget kontakt
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
MEDIE
Choktransfer på vej?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
