Det er svært at være pessimist på dansk fodbolds vegne.
Som Tipsbladets kan fortælle i dag, har Superligaen denne sommer sat salgsrekord ved at sælge spillere for over 600 millioner kroner, altovervejende ved klubskifter til udlandet.
Og i den forgangne uge vandt landsholdet tre VM-kvalifikationskampe med samlet 8-0. Selvom det var mod jævne modstandere, er de gode takter fra Mikkel Damsgaard, Andreas Skov Olsen og resten af holdet bemærkelsesværdige (at placeringen af VM i Qatar stadig er en historisk stor fejltagelse er ikke spillere og træneres skyld).
Og fællesnævneren?
Det er det gode talentarbejde i Superligaen, som også spiller en rolle i, at der på torsdag er hele fire danske klubber i aktion i de tre europæiske turneringer.
Lad os begynde med Superliga-salgene.
Det kan være et tilfælde og en ophobning af gode spillere efter sidste års stilstand, der pustede til salgsrekorden.
Men der er god grund til at glæde sig i Herning, Farum, Brøndby, København og Vejles ungdomsafdelinger, og det samme i klubber som Esbjerg og FC Nordsjællands samarbejdsklub og akademi Right To Dream i Ghana, der selvfølgelig har andel i, hvor dygtige spillere henholdsvis Anders Dreyer og Kamaldeen Sulemana er blevet.
De udenlandske klubber lægger ikke både 50 og 100 millioner kroner i Danmark, fordi de kan lide den danske humor og samfundssindet. Det hjælper selvfølgelig, at spillerne er godt skolet på og uden for banen, men først og fremmest køber udlandet dygtige unge fodboldspillere, der kan blive endnu dygtigere.
Og se landsholdets fornemme 3-0-mål mod Israel.
En aflevering fra det AaB-uddannede godstog Joakim Mæhle til elegantieren Mikkel Damsgaard, der så sent som for 13 måneder siden spillede sin seneste og nok også sidste Superliga-kamp for FC Nordsjælland, blev vippet over til Andreas Skov Olsen, ligeledes FC Nordsjælland-uddannet, som firsttimede bolden over i fjerne målhjørne.
Der var aftryk fra Brøndby, FC København, FC Midtjylland, AaB, FC Nordsjælland og Lyngby i startopstillingen, på bænken sad endnu flere folk med en nær fortid i Superligaen eller daglig gang samme sted.
Landsholdets flotte resultater de seneste år og spillet under Kasper Hjulmand vidner om, at man lærer de unge mennesker at spille god fodbold i Danmark og ikke mindst giver dem værktøjerne til at blive endnu bedre i udlandet.
Selvfølgelig kan det blive endnu bedre, for eksempel ved at man bliver bedre til at fange de dygtige børn og teenagere, der er født sent på året og bliver tromlet af ældre og større spillere. Tro mig, det er stadig et tema.
Men det er på sin plads at glæde sig over de gode takter, og mon ikke der er endnu mere i vente fra både landshold og klubber i den kommende tid.

EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Alexander Lind blæst bagover
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
