Slipper klassens duks for straf efter FCM-kaos?

Ekstra Bladets afsløring af Ajax’ brud på UEFA’s coronaregler udfordrer det europæiske fodboldforbund og DBU.



Det er som om, at denne historie ikke rigtig passer ind i de fortællinger, de fleste kan til hudløshed.

De fortællinger er fodbolden propfyldt med.

Hvem er for eksempel overrasket over, at politiet i sidste uge besøgte Lazio for at tjekke, om klubben havde forfalsket coronatests?

Det passer ind i fortællingen om en klub, der husede Paolo Di Canio og var ejet af transfer-afhængige Sergio Cragnotti, der købte Veron, Crespo og vel havde smidt 100 millioner efter spøgelset af kejser Caligulas hest, hvis ikke Cragnottis fødevare-selskab Cirio var gået i betalingsstandsning i 2002.

At det sejler i Brasilien og USA, hvor statsoverhovederne har været tæt på at benægte coronavirussens eksistens, kommer heller ikke som noget chok.

Men Ajax?
Bryde reglerne?
Den pæne klub med alle de egenudviklede spillere, som selv Europas absolutte top var ved at bøje sig bagover for i 2019, da de led den usle skæbne at være nødt til at spille i Champions League-kvalifikationen for at komme i gruppespillet?

Det passer bare ikke til den fortælling, man har om Ajax, ligesom det ikke passer ind til forestillingen, at Ajax lige nu spiller med klubbens suverænt dyrest indkøbte hold i historien.

Læs også:Hollænder var ufatteligt tæt på kæmpe drøm mod FC Midtjylland

Men ikke desto mindre er det regelbrud, Ekstra Bladet mandag kunne fortælle om i Ajax i forbindelse med kampen mod FC Midtjylland.

Det vakte stor opsigt, på godt jysk, på stadion tirsdag 3. november, da Ajax pludselig havde spillere med positive coronatests fra om mandagen med i truppen.

Og forbavselsen blev endnu større, da profilen Davy Klaassen dukkede op på stadion kort før kickoff, og såmænd spillede 2. halvleg, selvom han dagen før var en af dem, der var testet positiv.

Det var vel at mærke for første gang for Klaassen i modsætning til flere af de clearede holdkammerater, der ligesom Kasper Dolberg i den aktuelle danske landsholdstrup kunne forklare, at de allerede havde haft virussen og dermed kunne testede positiv, fordi man efter at være kommet sig ofte har død virus i kroppen i flere uger eller måneder efter.

Ekstra Bladet kunne mandag fortælle, at de fire første clearede spillere havde fløjet med rutefly til Danmark for at spille kampen, og det var et tydeligt og klart brud på UEFA’s egne Return To Play-protokoller, der utvetydigt kræver, at klubber og landshold rejser i egne privatfly til alle kampe i UEFA-regi.

Ajax har givetvis ikke gjort noget, de fleste andre klubber ikke havde gjort i samme sted med spillere, alle er enige om har haft virussen før, og som lægevidenskaben med rimelig sikkerhed vurderer ikke kan smitte længere.

Læs også:Hollandsk legende skyder med skarpt: Han ligner ikke en verdensklassespiller

Men sagen udfordrer i den grad UEFA, og også DBU og deres hollandske kolleger i KNVB.

Man kan synes, hvad man vil om protokollerne, men så vidt jeg ved, har alle klubber i Champions League tilsluttet sig at spille under dem.

Så hvordan reagerer de selvsamme fodboldmyndigheder, der i sommer taberdømte Slovan Bratislava og Drita i Champions League-kvalifikationen på grund af positive coronatests i truppen, og som ikke udsatte kampe for klubber som Maccabi Tel Aviv, Sjakhtar Donetsk og Dynamo Kijev trods et væld af positive tests?

Jeg siger ikke, at det her er en nem situation for UEFA, men det er da påfaldende, at en af de historisk største klubber i Europa indtil videre er sluppet for påtale for at bryde UEFA’s egne rejseregler, og i øvrigt heller ikke har nogen forklaring på, hvordan Davy Klaassen og Maarten Stekelenburg kunne blive gentestet og spille tirsdag efter deres positive tests dagen før.

Så tager UEFA denne sag op? Og hvad siger de nationale forbund, DBU og KNVB, til den spegede sag om to nationale mestre, der allerede skal mødes igen onsdag i næste uge i Amsterdam? Og hvad gav UEFA egentlig lov til i de hektiske timer op til kampen i Herning?

2020 er én lang balanceakt i fodboldverdenen, og jeg ved ikke, om UEFA’s coronatests af Ajax-truppen 2. november var helt i skoven. De tests er ikke perfekte eller immune over for menneskelige fejl.

Men UEFA og forbundene skylder at komme til bunds i denne sag for troværdighedens skyld, for der er forhåbentlig ikke nogen, der skeler til, at færre brokker sig over konsekvenserne, når det er Kosovos og Slovakiets mesterhold, der er i coronaproblemer, end de firedobbelte vindere af Europas mest fornemme klubturnering.

Læs også:Alvorlig sag for hollænderne: Ajax brød corona-regler mod FC Midtjylland
Læs også:Leder: Ajax’ corona-komik skjuler dødsensalvorlig situation for fodbold




TRANSFER

‘Køb ikke Franculino Djú’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Her kan du se Skotland mod Danmark

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

– Det er så ringe, begge dele!

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Skæbnekamp: Danmark møder Skotland

Riemer svarer på Tøftings kritik

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Steve Coopers højre hånd afviser

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Aflyser pressemøde i Parken

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation