Leder: Ajax’ corona-komik skjuler dødsensalvorlig situation for fodbold

Sportsligt rammer virussen, der medfører halve og hele trupper i corona-karantæne, den fair konkurrence, skriver Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, i dagens leder i Tipsbladet.



Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

Ajax blev i denne uge det seneste hold, der fik afviklingen af en kamp torpederet af coronavirussen.

Det er stadig ikke 100 procent klart, hvordan en række positive coronatests mandag blev til, at alle Ajax-spillere var klar tirsdag.

Den erfarne midtbanespiller Davy Klaassen kom så sent, at undertegnede og en kollega på Tipsbladet ikke var opmærksomme på ham i en video-optakt til kampen en time før kickoff.

På pressemødet efter kampen fortalte Klaasen levende om, hvor syret det havde været at ligge på sofaen hjemme i huset i Amsterdam og spille Playstation, da han blev ringet op og fik besked på at suse i lufthavnen, hvor et privatfly ville flyve ham og reservemålmand Maarten Stekelenburg til Danmark.

Det blev også bemærket oppe på den sparsomt bemandede tribune, hvor man kan høre alt, der bliver sagt, at det da var heldigt for Ajax, at man på den måde kunne omgå Danmarks rejserestriktioner, og at UEFA åbenbart var med på den, selvom det da vist ikke er sådan, coronasager skal behandles ifølge UEFA’s egen, minutiøse ‘Return to play’-protokol.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Juventus vil stadig hente Pogba

Men det er ikke kun sjov og spas.

Sportsligt rammer virussen, der medfører halve og hele trupper i corona-karantæne, den fair konkurrence.

Reelt har ingen klubber nogen større fordele, selvom der nok er flere ressourcer at smide efter isolationen og beskyttelsen af spillere i en gigaklub som Liverpool end i den danske 1. division. Men virussen har ramt tilfældigt og skævt, og den skævvrider kampe, som når Sjakhtar Donetsk og Dynamo Kijev må spille Champions League-kampe med adskillige mand ude, eller når positive tests skaber kaos i forberedelserne som til Ajax’ kamp i Danmark.

Selvom klubber og spillere gør deres bedste for at beskytte sig og overordnet set nok har lavere risiko for at blive smittet, hvis de ellers afholder sig fra at tage i forlystelsesparker i ferieuger eller et supermarked i myldretiden, er det helt logisk, at der i de kommende dage og uger kommer flere udbrud i fodboldverdenen. Det kan ikke undgås, når smitten i den grad eksploderer i hele verden.

Det kommer til at presse klubberne, den fair afvikling af turneringerne, men også spillere og trænere på et mere grundlæggende niveau.

Læs også:Uvished om to AaB-spillere efter nedlukninger i Nordjylland

I Danmark kan der stort set ikke udsættes kampe i Superligaen og 1. division, fordi programmet allerede er så tæt efter den sene sæsonstart, og hvis der eksempelvis er snestorm til en Superliga-runde i februar, kan det ende med, at man må spille kampe inde i en landsholdssamling i marts eller på en Champions League-aften i april.

Det ved klubber, trænere og spillere, og selvom alle bliver testet regelmæssigt, skaber det også et indirekte pres for, at man klarmelder sig.

Som denne uges dramatiske lukning af Nordjylland efter fund af en potentiel ekstra skadelig mutation af virussen viser, er coronavirussen ikke ligegyldig og harmløs, selvom der heldigvis lader til at være mere kontrol med situationen end tilbage i foråret.

Superligaen og fodbold i Europa har nogle ret vandtætte protokoller for, hvordan virusudbrud i professionel fodbold skal håndteres, men som ugens sager med Ajax og et decimeret Dynamo Kijev viser, skal alle holde tungen lige i munden i den kommende tid, hvor hensynet til kampkalenderen og spillernes sundhed kan støde sammen.

right

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – FC København
Læs også:Medie: Genk overvejede Brian Priske, men går efter Utrecht-træner
Læs også:Hollandsk kommentator om Ajax: Flere spillede på 80 procent mod FCM




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

En historisk katastrofe for Danmark

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tottenham præsenterer ny træner

Kæmpe stjerne besøger København

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Undskylder efter italiensk fiasko

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Pinligt! Danmark brænder på stribe