Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
Ajax blev i denne uge det seneste hold, der fik afviklingen af en kamp torpederet af coronavirussen.
Det er stadig ikke 100 procent klart, hvordan en række positive coronatests mandag blev til, at alle Ajax-spillere var klar tirsdag.
Den erfarne midtbanespiller Davy Klaassen kom så sent, at undertegnede og en kollega på Tipsbladet ikke var opmærksomme på ham i en video-optakt til kampen en time før kickoff.
På pressemødet efter kampen fortalte Klaasen levende om, hvor syret det havde været at ligge på sofaen hjemme i huset i Amsterdam og spille Playstation, da han blev ringet op og fik besked på at suse i lufthavnen, hvor et privatfly ville flyve ham og reservemålmand Maarten Stekelenburg til Danmark.
Det blev også bemærket oppe på den sparsomt bemandede tribune, hvor man kan høre alt, der bliver sagt, at det da var heldigt for Ajax, at man på den måde kunne omgå Danmarks rejserestriktioner, og at UEFA åbenbart var med på den, selvom det da vist ikke er sådan, coronasager skal behandles ifølge UEFA’s egen, minutiøse ‘Return to play’-protokol.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Juventus vil stadig hente Pogba
Men det er ikke kun sjov og spas.
Sportsligt rammer virussen, der medfører halve og hele trupper i corona-karantæne, den fair konkurrence.
Reelt har ingen klubber nogen større fordele, selvom der nok er flere ressourcer at smide efter isolationen og beskyttelsen af spillere i en gigaklub som Liverpool end i den danske 1. division. Men virussen har ramt tilfældigt og skævt, og den skævvrider kampe, som når Sjakhtar Donetsk og Dynamo Kijev må spille Champions League-kampe med adskillige mand ude, eller når positive tests skaber kaos i forberedelserne som til Ajax’ kamp i Danmark.
Selvom klubber og spillere gør deres bedste for at beskytte sig og overordnet set nok har lavere risiko for at blive smittet, hvis de ellers afholder sig fra at tage i forlystelsesparker i ferieuger eller et supermarked i myldretiden, er det helt logisk, at der i de kommende dage og uger kommer flere udbrud i fodboldverdenen. Det kan ikke undgås, når smitten i den grad eksploderer i hele verden.
Det kommer til at presse klubberne, den fair afvikling af turneringerne, men også spillere og trænere på et mere grundlæggende niveau.
Læs også:Uvished om to AaB-spillere efter nedlukninger i Nordjylland
I Danmark kan der stort set ikke udsættes kampe i Superligaen og 1. division, fordi programmet allerede er så tæt efter den sene sæsonstart, og hvis der eksempelvis er snestorm til en Superliga-runde i februar, kan det ende med, at man må spille kampe inde i en landsholdssamling i marts eller på en Champions League-aften i april.
Det ved klubber, trænere og spillere, og selvom alle bliver testet regelmæssigt, skaber det også et indirekte pres for, at man klarmelder sig.
Som denne uges dramatiske lukning af Nordjylland efter fund af en potentiel ekstra skadelig mutation af virussen viser, er coronavirussen ikke ligegyldig og harmløs, selvom der heldigvis lader til at være mere kontrol med situationen end tilbage i foråret.
Superligaen og fodbold i Europa har nogle ret vandtætte protokoller for, hvordan virusudbrud i professionel fodbold skal håndteres, men som ugens sager med Ajax og et decimeret Dynamo Kijev viser, skal alle holde tungen lige i munden i den kommende tid, hvor hensynet til kampkalenderen og spillernes sundhed kan støde sammen.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – FC København
Læs også:Medie: Genk overvejede Brian Priske, men går efter Utrecht-træner
Læs også:Hollandsk kommentator om Ajax: Flere spillede på 80 procent mod FCM
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
