Leder: Ajax’ corona-komik skjuler dødsensalvorlig situation for fodbold

Sportsligt rammer virussen, der medfører halve og hele trupper i corona-karantæne, den fair konkurrence, skriver Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, i dagens leder i Tipsbladet.



Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

Ajax blev i denne uge det seneste hold, der fik afviklingen af en kamp torpederet af coronavirussen.

Det er stadig ikke 100 procent klart, hvordan en række positive coronatests mandag blev til, at alle Ajax-spillere var klar tirsdag.

Den erfarne midtbanespiller Davy Klaassen kom så sent, at undertegnede og en kollega på Tipsbladet ikke var opmærksomme på ham i en video-optakt til kampen en time før kickoff.

På pressemødet efter kampen fortalte Klaasen levende om, hvor syret det havde været at ligge på sofaen hjemme i huset i Amsterdam og spille Playstation, da han blev ringet op og fik besked på at suse i lufthavnen, hvor et privatfly ville flyve ham og reservemålmand Maarten Stekelenburg til Danmark.

Det blev også bemærket oppe på den sparsomt bemandede tribune, hvor man kan høre alt, der bliver sagt, at det da var heldigt for Ajax, at man på den måde kunne omgå Danmarks rejserestriktioner, og at UEFA åbenbart var med på den, selvom det da vist ikke er sådan, coronasager skal behandles ifølge UEFA’s egen, minutiøse ‘Return to play’-protokol.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Juventus vil stadig hente Pogba

Men det er ikke kun sjov og spas.

Sportsligt rammer virussen, der medfører halve og hele trupper i corona-karantæne, den fair konkurrence.

Reelt har ingen klubber nogen større fordele, selvom der nok er flere ressourcer at smide efter isolationen og beskyttelsen af spillere i en gigaklub som Liverpool end i den danske 1. division. Men virussen har ramt tilfældigt og skævt, og den skævvrider kampe, som når Sjakhtar Donetsk og Dynamo Kijev må spille Champions League-kampe med adskillige mand ude, eller når positive tests skaber kaos i forberedelserne som til Ajax’ kamp i Danmark.

Selvom klubber og spillere gør deres bedste for at beskytte sig og overordnet set nok har lavere risiko for at blive smittet, hvis de ellers afholder sig fra at tage i forlystelsesparker i ferieuger eller et supermarked i myldretiden, er det helt logisk, at der i de kommende dage og uger kommer flere udbrud i fodboldverdenen. Det kan ikke undgås, når smitten i den grad eksploderer i hele verden.

Det kommer til at presse klubberne, den fair afvikling af turneringerne, men også spillere og trænere på et mere grundlæggende niveau.

Læs også:Uvished om to AaB-spillere efter nedlukninger i Nordjylland

I Danmark kan der stort set ikke udsættes kampe i Superligaen og 1. division, fordi programmet allerede er så tæt efter den sene sæsonstart, og hvis der eksempelvis er snestorm til en Superliga-runde i februar, kan det ende med, at man må spille kampe inde i en landsholdssamling i marts eller på en Champions League-aften i april.

Det ved klubber, trænere og spillere, og selvom alle bliver testet regelmæssigt, skaber det også et indirekte pres for, at man klarmelder sig.

Som denne uges dramatiske lukning af Nordjylland efter fund af en potentiel ekstra skadelig mutation af virussen viser, er coronavirussen ikke ligegyldig og harmløs, selvom der heldigvis lader til at være mere kontrol med situationen end tilbage i foråret.

Superligaen og fodbold i Europa har nogle ret vandtætte protokoller for, hvordan virusudbrud i professionel fodbold skal håndteres, men som ugens sager med Ajax og et decimeret Dynamo Kijev viser, skal alle holde tungen lige i munden i den kommende tid, hvor hensynet til kampkalenderen og spillernes sundhed kan støde sammen.

right

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – FC København
Læs også:Medie: Genk overvejede Brian Priske, men går efter Utrecht-træner
Læs også:Hollandsk kommentator om Ajax: Flere spillede på 80 procent mod FCM


Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Bekræfter FC København-historie

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afviser utroligt tilbud

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk målsluger færdig

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Xabi Alonso stopper i Real Madrid