Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
Ajax blev i denne uge det seneste hold, der fik afviklingen af en kamp torpederet af coronavirussen.
Det er stadig ikke 100 procent klart, hvordan en række positive coronatests mandag blev til, at alle Ajax-spillere var klar tirsdag.
Den erfarne midtbanespiller Davy Klaassen kom så sent, at undertegnede og en kollega på Tipsbladet ikke var opmærksomme på ham i en video-optakt til kampen en time før kickoff.
På pressemødet efter kampen fortalte Klaasen levende om, hvor syret det havde været at ligge på sofaen hjemme i huset i Amsterdam og spille Playstation, da han blev ringet op og fik besked på at suse i lufthavnen, hvor et privatfly ville flyve ham og reservemålmand Maarten Stekelenburg til Danmark.
Det blev også bemærket oppe på den sparsomt bemandede tribune, hvor man kan høre alt, der bliver sagt, at det da var heldigt for Ajax, at man på den måde kunne omgå Danmarks rejserestriktioner, og at UEFA åbenbart var med på den, selvom det da vist ikke er sådan, coronasager skal behandles ifølge UEFA’s egen, minutiøse ‘Return to play’-protokol.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Juventus vil stadig hente Pogba
Men det er ikke kun sjov og spas.
Sportsligt rammer virussen, der medfører halve og hele trupper i corona-karantæne, den fair konkurrence.
Reelt har ingen klubber nogen større fordele, selvom der nok er flere ressourcer at smide efter isolationen og beskyttelsen af spillere i en gigaklub som Liverpool end i den danske 1. division. Men virussen har ramt tilfældigt og skævt, og den skævvrider kampe, som når Sjakhtar Donetsk og Dynamo Kijev må spille Champions League-kampe med adskillige mand ude, eller når positive tests skaber kaos i forberedelserne som til Ajax’ kamp i Danmark.
Selvom klubber og spillere gør deres bedste for at beskytte sig og overordnet set nok har lavere risiko for at blive smittet, hvis de ellers afholder sig fra at tage i forlystelsesparker i ferieuger eller et supermarked i myldretiden, er det helt logisk, at der i de kommende dage og uger kommer flere udbrud i fodboldverdenen. Det kan ikke undgås, når smitten i den grad eksploderer i hele verden.
Det kommer til at presse klubberne, den fair afvikling af turneringerne, men også spillere og trænere på et mere grundlæggende niveau.
Læs også:Uvished om to AaB-spillere efter nedlukninger i Nordjylland
I Danmark kan der stort set ikke udsættes kampe i Superligaen og 1. division, fordi programmet allerede er så tæt efter den sene sæsonstart, og hvis der eksempelvis er snestorm til en Superliga-runde i februar, kan det ende med, at man må spille kampe inde i en landsholdssamling i marts eller på en Champions League-aften i april.
Det ved klubber, trænere og spillere, og selvom alle bliver testet regelmæssigt, skaber det også et indirekte pres for, at man klarmelder sig.
Som denne uges dramatiske lukning af Nordjylland efter fund af en potentiel ekstra skadelig mutation af virussen viser, er coronavirussen ikke ligegyldig og harmløs, selvom der heldigvis lader til at være mere kontrol med situationen end tilbage i foråret.
Superligaen og fodbold i Europa har nogle ret vandtætte protokoller for, hvordan virusudbrud i professionel fodbold skal håndteres, men som ugens sager med Ajax og et decimeret Dynamo Kijev viser, skal alle holde tungen lige i munden i den kommende tid, hvor hensynet til kampkalenderen og spillernes sundhed kan støde sammen.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – FC København
Læs også:Medie: Genk overvejede Brian Priske, men går efter Utrecht-træner
Læs også:Hollandsk kommentator om Ajax: Flere spillede på 80 procent mod FCM
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
I svime over Oscar Schwartau
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Marokko er blevet fodboldens mekka
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Det kommer til at trække ud
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Intet aftryk!
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Salah har undskyldt
MEDIE
