Det er 42 dage siden, FC Midtjylland og Viborg FF i en udmærket fodboldkamp fandt ud af, hvem der skulle have den sidste billet til at spille europæisk for Danmark.
Det blev FCM, der vandt opgøret og dermed spiller Conference League-kvalifikation om en lille uges tid, men allerede i dag begynder midtjyderne og oprykkerne Hvidovre på en ny Superliga-sæson, hvor bolden ruller i Herning klokken 19.
Det bliver spændende at se hjemmeholdets nye islænding Sverrir Ingi Ingason, der skal holde styr på de yderst ambitiøse og revanchelystne midtjyder, hvilket Ingason fortæller mere om i Tipsbladet i dag.
Vi kan også få den seneste offensivspiller i klubben, sydkoreanske Cho Gue-sung, at se, og gæsterne Hvidovre må boble af virkelyst med flere nye mand på holdet, som til gengæld også har mistet to yderst vigtige spillere på midtbanen, Frederik Carlsen og Andreas Pyndt, der nu spiller for Silkeborg.
Men det hele føles også lidt ufuldendt, fordi holdene er lige præcis det, ufuldendte, med seks uger tilbage i transfervinduet.
Jeg har stor sympati for alle jer, der er dødtrætte af at høre om de evindelige klubskifter, men omvendt ville det nærme sig pligtforsømmelse, hvis jeg ikke gør opmærksom på transfers her ved sæsonstart.
For køb og salg af spillere er en helt central del af livet som Superliga-klub, og de gør det meget svært at udtale sig skråsikkert om sæsonen.

Siden vi sidst så Superliga-fodbold er Yann Bisseck, Hákon Haraldsson, Mohamed Daramy, Mads Bidstrup og Mads Hermansen taget til storklubber i Europa, og flere vil med garanti følge.
Det gør en stor forskel, om Gustav Isaksen, Elias Achouri, Anton Gaaei, Ernest Nuamah, Kamil Grabara og et væld af andre dygtige spillere er her i Danmark eller ej 2. september, hvor transfervinduet lukker, og det gør tingene mere besværlige for os men da så sandelig også klubber og trænere.
Cirka en femtedel af sæsonen bliver spillet i de næste seks uger, så det nytter ikke noget at fortvivle og frustreres – at få en god start eller det modsatte er en vigtig del af det job, man har i en professionel fodboldklub.
Nogle vil måske pege på Premier Leagues eksperiment for få år siden, hvor man lukkede for spillerkøb et døgns tid før sæsonpremieren.
Tanken var nobel, men resultatet var, at de engelske klubber stod dårligere end rivalerne i Europa, der havde tre uger ydeligere til at handle færdig og kunne nå at reagere, hvis spillere blev langtidsskadet eller solgt (Premier League kunne intet gøre ved muligheden for at skifte væk fra engelske klubber).
Ligaer begynder på vidt forskellige tidspunkter alt efter klima og traditioner, og det er også noget nær umuligt at regulere klubbernes ønske om at købe og sælge i forhold til europæiske kvalifikationskampe i juli og august.
Så vi må indtil videre leve med, at holdene i denne åbningsrunde kan være vidt forskellige fra dem, der løber på banen om fire eller otte uger. Og det samme må klubberne, for pointerne nu tæller lige så meget som dem, man får til maj.
Mit bud på slutstillingen:
Jeg sagde før, at det er for tidligt at sige noget skråsikkert om holdene, før transfervinduet lukker. Men det fritager mig ikke fra at komme med et bud på, hvordan det hele ender.
1: FC Midtjylland (jeg ved godt, FCK er klar favorit)
2: FC København
3: FC Nordsjælland
4: AGF
5: Brøndby IF
6: Viborg FF
7: Silkeborg IF
8: OB
9: Randers FC
10: Lyngby Boldklub
11: Hvidovre IF
12: Vejle Boldklub
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
DAGENS SPILFORSLAG
Netmasker blafrer i venskabskamp
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT