Transferdommen: Barcas dommedag bør også skræmme Superliga-eliten

Barcelona er et skrækeksempel for visse danske klubber, skriver Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Transferdommen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

Hvad gør man, når man har verdens bedste spiller 10 år frem og har etableret et hold med den perfekte blanding af egenudviklede spillere og udenlandske superstjerner, som verdens vel nok dygtigste træner har uddannet til at spille det mest målsøgende, effektive fodbold i verden?

Ja, hvis man er FC Barcelona, sætter man det hele over styr og ender med en gæld og vilde forbrugslån, der er en uansvarlig nationalstat værdig.

På tærsklen til afskeden med Lionel Messi er FC Barcelona ruineret.

Læs også:Højbjerg debut-scoring rakte ikke mod Liverpool

Det burde ellers være svært, når man driver en af klodens få megaklubber, der tiltrækker sig vanvittig stor interesse, uanset hvad man gør, men FC Barcelona har formået det tilsyneladende umulige.

Neymar, Lionel Messi og Luis Suárez skjulte revnerne i fundamentet, og især siden Champions League-titlen i 2015 har FC Barcelonas indkøb været en opvisning i, hvor dårligt det rent faktisk er muligt at handle ind, selv hvis man har nærmest ubegrænsede midler.

Nu er FC Barcelona reelt bankerot. Jeg tvivler meget på, klubben reelt kommer i fare, for som en anden nationalbank er man too big to fail . Men de kommende års redningsaktion og de kompromiser, der skal gøres omkring stadion, sponsorater, ja måske endda selve klubmodellen med medlemsdemokrati, bliver grimme, og selvom Real Madrid har egne, store problemer at slås med, bør Florentino Pérez og de mange Madridistas slikke sig om munden.

I forhold til transfermarkedet skal FC Barcelona fra nu af være den uhyggelige godnathistorie, der bliver læst hver aften på alverdens sportsdirektør- og bestyrelsesformandsskoler.

Læs også:Barcelona afværger pokalchok mod sekundaklub

I Danmark har FC København i et årti også set urørlig ud på transfermarkedet og som topklub, og i FC Midtjylland og FC Nordsjælland har man to aggressivt gearede klubber, hvor man taber voldsomme millionbeløb på driften, før transferregnskabet opgøres.

Det store transfercrash er ikke lige om hjørnet i nogen af de tre klubber, men på et bundfrossent og coronaramt transfermarked bør skrækeksemplet FC Barcelona tjene som påmindelse om, at selv de bedste positioner i fodboldverdenen kan blive sat over styr. Er FCM og FCN klar på, at transfermarkedet kan være iskoldt i årevis? Har FC København planen klar, hvis man hverken kommer i Champions League eller Europa League til efteråret?

De tre FC-klubber og resten af Superligaen er afhængig af at få penge i kassen via spillersalg, og selvom de fleste indikatorer stadig ser gode ud for de to udfordrere, kan et udtørret transfermarked eller et par vinduer med forkerte indkøb hurtigt skabe større problemer, end man selv lige nu midt i en dyb coronakrise kan forestille sig.

right

Læs også:Onsdagens rygtebørs: PL-klub lurer på Yussuf Poulsen-konkurrent
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: PSG tilbyder Sergio Ramos kæmpekontrakt
Læs også:FC Barcelona udskyder præsidentvalg til marts




Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

FC Fredericia – AGF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

For første gang siden 1999!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

OB – FC Midtjylland

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Salah strålede for Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

‘Jeg skammer mig’

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

FC København – FC Nordsjælland



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Præsenterer Thomas Franks afløser

Jagter Christian Nørgaard

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Godt nyt – nu er han landet i København

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Stort Brøndby-boost

Neestrup må undvære profil igen