Transferdommen: Barcas dommedag bør også skræmme Superliga-eliten

Barcelona er et skrækeksempel for visse danske klubber, skriver Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Transferdommen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

Hvad gør man, når man har verdens bedste spiller 10 år frem og har etableret et hold med den perfekte blanding af egenudviklede spillere og udenlandske superstjerner, som verdens vel nok dygtigste træner har uddannet til at spille det mest målsøgende, effektive fodbold i verden?

Ja, hvis man er FC Barcelona, sætter man det hele over styr og ender med en gæld og vilde forbrugslån, der er en uansvarlig nationalstat værdig.

På tærsklen til afskeden med Lionel Messi er FC Barcelona ruineret.

Læs også:Højbjerg debut-scoring rakte ikke mod Liverpool

Det burde ellers være svært, når man driver en af klodens få megaklubber, der tiltrækker sig vanvittig stor interesse, uanset hvad man gør, men FC Barcelona har formået det tilsyneladende umulige.

Neymar, Lionel Messi og Luis Suárez skjulte revnerne i fundamentet, og især siden Champions League-titlen i 2015 har FC Barcelonas indkøb været en opvisning i, hvor dårligt det rent faktisk er muligt at handle ind, selv hvis man har nærmest ubegrænsede midler.

Nu er FC Barcelona reelt bankerot. Jeg tvivler meget på, klubben reelt kommer i fare, for som en anden nationalbank er man too big to fail . Men de kommende års redningsaktion og de kompromiser, der skal gøres omkring stadion, sponsorater, ja måske endda selve klubmodellen med medlemsdemokrati, bliver grimme, og selvom Real Madrid har egne, store problemer at slås med, bør Florentino Pérez og de mange Madridistas slikke sig om munden.

I forhold til transfermarkedet skal FC Barcelona fra nu af være den uhyggelige godnathistorie, der bliver læst hver aften på alverdens sportsdirektør- og bestyrelsesformandsskoler.

Læs også:Barcelona afværger pokalchok mod sekundaklub

I Danmark har FC København i et årti også set urørlig ud på transfermarkedet og som topklub, og i FC Midtjylland og FC Nordsjælland har man to aggressivt gearede klubber, hvor man taber voldsomme millionbeløb på driften, før transferregnskabet opgøres.

Det store transfercrash er ikke lige om hjørnet i nogen af de tre klubber, men på et bundfrossent og coronaramt transfermarked bør skrækeksemplet FC Barcelona tjene som påmindelse om, at selv de bedste positioner i fodboldverdenen kan blive sat over styr. Er FCM og FCN klar på, at transfermarkedet kan være iskoldt i årevis? Har FC København planen klar, hvis man hverken kommer i Champions League eller Europa League til efteråret?

De tre FC-klubber og resten af Superligaen er afhængig af at få penge i kassen via spillersalg, og selvom de fleste indikatorer stadig ser gode ud for de to udfordrere, kan et udtørret transfermarked eller et par vinduer med forkerte indkøb hurtigt skabe større problemer, end man selv lige nu midt i en dyb coronakrise kan forestille sig.

right

Læs også:Onsdagens rygtebørs: PL-klub lurer på Yussuf Poulsen-konkurrent
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: PSG tilbyder Sergio Ramos kæmpekontrakt
Læs også:FC Barcelona udskyder præsidentvalg til marts




Medier fælder dom over Michael Gregoritsch


Vanvid! Vinder 9-1

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Åge Hareide er alvorligt syg

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Ny kæmpeklub er interesseret

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Peter Christiansen har fundet afløseren

Vanvittige scener i Parken!

Bendtner med drømmemelding for Danmark

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

GOG buldrer forbi bundhold

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Danske tenniskvinder rykker ned

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Superliga-profil får trænerlicens

Riemer giver Højlund-opdatering

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM