Transferdommen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
Hvad gør man, når man har verdens bedste spiller 10 år frem og har etableret et hold med den perfekte blanding af egenudviklede spillere og udenlandske superstjerner, som verdens vel nok dygtigste træner har uddannet til at spille det mest målsøgende, effektive fodbold i verden?
Ja, hvis man er FC Barcelona, sætter man det hele over styr og ender med en gæld og vilde forbrugslån, der er en uansvarlig nationalstat værdig.
På tærsklen til afskeden med Lionel Messi er FC Barcelona ruineret.
Læs også:Højbjerg debut-scoring rakte ikke mod Liverpool
Det burde ellers være svært, når man driver en af klodens få megaklubber, der tiltrækker sig vanvittig stor interesse, uanset hvad man gør, men FC Barcelona har formået det tilsyneladende umulige.
Neymar, Lionel Messi og Luis Suárez skjulte revnerne i fundamentet, og især siden Champions League-titlen i 2015 har FC Barcelonas indkøb været en opvisning i, hvor dårligt det rent faktisk er muligt at handle ind, selv hvis man har nærmest ubegrænsede midler.
Nu er FC Barcelona reelt bankerot. Jeg tvivler meget på, klubben reelt kommer i fare, for som en anden nationalbank er man too big to fail . Men de kommende års redningsaktion og de kompromiser, der skal gøres omkring stadion, sponsorater, ja måske endda selve klubmodellen med medlemsdemokrati, bliver grimme, og selvom Real Madrid har egne, store problemer at slås med, bør Florentino Pérez og de mange Madridistas slikke sig om munden.
I forhold til transfermarkedet skal FC Barcelona fra nu af være den uhyggelige godnathistorie, der bliver læst hver aften på alverdens sportsdirektør- og bestyrelsesformandsskoler.
Læs også:Barcelona afværger pokalchok mod sekundaklub
I Danmark har FC København i et årti også set urørlig ud på transfermarkedet og som topklub, og i FC Midtjylland og FC Nordsjælland har man to aggressivt gearede klubber, hvor man taber voldsomme millionbeløb på driften, før transferregnskabet opgøres.
Det store transfercrash er ikke lige om hjørnet i nogen af de tre klubber, men på et bundfrossent og coronaramt transfermarked bør skrækeksemplet FC Barcelona tjene som påmindelse om, at selv de bedste positioner i fodboldverdenen kan blive sat over styr. Er FCM og FCN klar på, at transfermarkedet kan være iskoldt i årevis? Har FC København planen klar, hvis man hverken kommer i Champions League eller Europa League til efteråret?
De tre FC-klubber og resten af Superligaen er afhængig af at få penge i kassen via spillersalg, og selvom de fleste indikatorer stadig ser gode ud for de to udfordrere, kan et udtørret transfermarked eller et par vinduer med forkerte indkøb hurtigt skabe større problemer, end man selv lige nu midt i en dyb coronakrise kan forestille sig.

Læs også:Onsdagens rygtebørs: PL-klub lurer på Yussuf Poulsen-konkurrent
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: PSG tilbyder Sergio Ramos kæmpekontrakt
Læs også:FC Barcelona udskyder præsidentvalg til marts
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Neymar overvejer karrierestop
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Aston Villa og Chelsea smider point
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
